Pro-Ject Audio Systems gyárlátogatás
2022. október 3., hétfő, 20:10
Pro-Ject audio hifi erősítő hangfal lemezjátszó gyárlátogatás vinyl lemezjátszó bakelit lemezjátszó Pro-Ject lemezjátszó
A Pro-Ject Audio Systems osztrák székhelyét és két csehországi lemezjátszós üzemét bejárva tanulságos túra részesei voltunk. Emellett Heinz Lichtenegger alapító-elnök tartalmas előadása is hozzájárult ahhoz, hogy világossá váljon a cég törekvése. Inspirációra ad okot, hogy minden Pro-Ject lemezjátszó kézzel, az EU-ban készül és fényképes bizonyíték is van róla!
Mistelbach, Pro-Ject székhely
A Pro-Ject Audio Systems az Audio Tuning Vertiebs GmbH divíziójaként működik. Utóbbi Ausztria legnagyobb hifi kereskedelmi cégcsoportja. Többek között az EAT és a Musical Fidelity is a tulajdonát képezi, de stabil termékbeszállítója még számos, sztereó körökben közismert névnek. Központjuk a Mistelbach melletti Wirtschaftspark területén található. Itt minden szokványos irodai és logisztikai tevékenységen, vendégfogadásokon, üzleti tárgyalásokon és tréningeken kívül raktározásra is sor kerül.
Az Audio Tuning által forgalmazott gyártók és a Pro-Ject termékek tárolására óriási csarnok szolgál, melynek rendezettsége példaértékű. Utcákat alkotnak a mennyezetig tornyosuló polcrendszerek, melyekből egy szakaszon 160, egy rendszeren pedig 960 raklap fér el. Padlóba süllyesztett sínrendszer által két irányba is mozgathatók ezek az idézőjeles falak, megkönnyítve a logisztikai folyamatokat.
Az irodaház parkolójában, előkertjében és fogadócsarnokában is zeneszó szórakoztatja az érkező vendégeket s dolgozókat. Ott jártunkkor ez klasszikus művekből állt, de hallottunk itt már progresszív rockzenét is. A zárórát derűs fanfár jelzi. Az előtér bemutatóterem is, ízlésesen helyezkednek el benne az aktuális termékek, nemzetközi díjak és egyéb muzeális darabok, különlegességek. Itt vette kezdetét a túra, persze csak a jól megérdemelt kávét követően. Heinz Lichtenegger zenegyűjteménye több, mint százezer hanglemezből áll. Az albumok egy részét, amelyeknek még nem találtak végleges pozíciót, a raktár felé vezető folyosón tárolják. Ugyanitt, plafonig érő fapolcokon fészkelnek a legkülönbözőbb hifi ereklyék, Lictenegger úr által évtizedeken át gyűjtött régi lejátszók és erősítők.
Említést érdemel az épület svájci ötleten alapuló, hőszivattyú elven működő hűtő-fűtő rendszere. A tetőre napkollektorokat telepítettek, a föld alá pedig 2,4 méter mély és 25 méter hosszú medencét (vagy jégtartályt, ahogy ők nevezik) ástak. Az Icetank egy hatalmas hőtároló.
Dédszüleink jéggel feltöltött, földalatti jégvermeihez hasonlóan, remekül szigetel. A rendszer működése a hagyományos légkondihoz hasonló. Ám itt a nyáron a szobákból kinyert hőenergiát nem a külső környezetbe juttatja, hanem az említett medencébe. Az itt tárolt víz veszi fel a hőenergiát, ami a hőszigetelésnek köszönhetően onnét csak elenyésző mértékben távozik.
Télen ugyanez a rendszer fordított irányú működésre vált, tehát a medencében lévő hőt használja fel a szobák felfűtésére. Pusztán a hatalmas medencében tárolt hideg vagy épp meleg vízzel, képes az év nagy részében képes egymaga kiszolgálni az irodaház hűtés és fűtés igényeit. Ez a tetőn elhelyezett napkollektorokkal és az épület korszerű hőszigetelésével együtt drasztikusan csökkenti az irodaház és raktár energiafelhasználását. Rendkívül leegyszerűsített magyarázat, de a megvalósítás lenyűgöző. Egész Ausztriában először a Pro-Ject székhelyén létesítettek ilyen rendszert, de az elmúlt évekbe hat másik helyszínre is került belőle. Az elektromos áramellátásban napelemek segítenek.
Lichtenegger-féle látásmód, gyártói filozófia
Számos (korábban főleg sztereóra fókuszáló) cég döntött úgy, hogy sodródik az árral és a nagyobb haszon reményében nyit jól csengő újdonságok felé. Utóbbiak közé sorolhatók a Bluetooth hangszórók és soundbar hangrendszerek. Többségük alkalmi szórakozásra elegendő lehet, de tudásuk nem meríti ki a hifi fogalmát.
Heinz Lichtenegger előadásából egyértelműen érthetővé vált, hogy a Pro-Ject sztereó-centrikus cég marad. Nem fog vezeték nélküli hangrendszereket, egybecsomagolt streaming eszközöket (Sonos mintára) gyártani, mert azok véleménye szerint nem élethű hangélmény visszaadására valók. Ezzel párhuzamosan a megfizethetőséget és széles kínálatot látványosan előrébb rangsorolja, mint a legtöbb európai hifi gyártó.
A Pro-Ject koncepciója, hogy kb. 600 ezer forinttól komplett (hangfalakat és elektronikát tartalmazó, használatra kész) csomagot biztosítson azoknak, akik színpadkép megjelenítéssel, életszerű élményként szeretnék átélni a zenehallgatást. Kínálata e viszonylagos belépőszinttől a high end kategóriáig ér, így átlagfelhasználók és magasabb igényű vájtfülűek igényeit is kimerítheti. Különösen vinyl lemezjátszóinál tűnhet fel, hogy azonos, vagy hasonló összegért több alternatíva közül is lehet választani: kilenc különböző szín, egyenes vagy S-alakú, alumínium vagy szénszálas hangkar és még sorolhatnánk. Miért?
A sokféleség mögötti logika, hogy mi emberek sokfélék vagyunk, mindenki kicsit más formatervet és hangzást keres. Heinz Lichtenegger óriási fordulópontként élte meg, amikor a belépőszintet képviselő Debut modellt többféle színben is elérhetővé tették. Az innen eredő siker fontos útmutatást adott és megalapozta a széles kínálat iránti késztetést. Elsők között készítettek számítógépes USB csatlakozóval, vagy Bluetooth kimenettel ellátott lemezjátszót. Utóbbi egyértelműen nem tesz jót a hangminőségnek, de van, aki igényt tart rá.
Legfontosabbnak a belépőszintű eszközeit tartja, ami logikus, hiszen azok célcsoportja a legszélesebb. Kiemelkedő népszerűségnek örvendenek a Szlovákiában készülő Pro-Ject BoxDesign sorozat miniatűr szereplői. Különösen a MaiA S3 sztereó erősítő, aminek részletes magyar tesztje itt olvasható. Esetleges kompromisszuma korlátozott teljesítménye, de Heinz Lichtenegger érvelése szerint a MaiA (és minden hasonló méretű Pro-Ject erősítő) eleve nem nagy szobákba, hanem kisebb terekbe, rövidebb hallgatói távolsághoz, kompakt rendszerekhez készült. Ugyanez érvényes a Speaker Box hangsugárzókra. Méretük miatt basszusuk korlátozott, de felbontásuk meglepő. Könnyűzene rajongók bármelyik hangfalat kiegészíthetik a szorosan passzoló formatervű Sub Box mélysugárzóval.
A belépőszintű lemezjátszók által nyújtott analóg hang melegebbnek érződik, amit sokan szeretnek annak ellenére, hogy nem szabadna színeződésként jelen lennie. A drágább modellek jobban uralják azokat az energiákat, amelyek befolyásolhatják a jelutat, ezáltal azok karakteréből már kiszűrhető az említett melegség és helyette több linearitás, őszinteség tapasztalható. Ehhez többek között nagyobb tömegű, szendvics-szerkezetű alvázat, csillapított lemeztányért és gondosabban tervezett hangkart alkalmaznak. Csak attól, mert tömeget adnak a készülékházhoz, még közel sem garantált a jobb hallgatói élmény. Ha csak egyetlen anyagból építik meg az alvázat, annak is lesz saját hangja. Óvatosan kell kontrollálni a környezetből származó rezonancia frekvenciákat, hogy ne váljon túlzottan szárazzá az élmény.
Lemezjátszókészítés Csehországban
Az óriási Pro-Ject üzem összes emeletén dolgoznak, legalul főleg az alvázak és platnik (lemeztartó korong) felületkezelését végzik. A következő szinteken többnyire női munkatársakkal találkozni, akik készülékházat políroznak, hangkar kábelt fűznek vagy éppen az apró villanymotort szerelik össze. Az áramkörök alkatrészeinek beforrasztása sem géppel, hanem kézzel történik. A minőség-ellenőrzés részét képezi kétórás kötelező járatás is, mielőtt a lemezjátszót becsomagolnák. A motorokat is huzamosabb ideig tesztelik, mielőtt beépítésre kerülnének.
A két évvel ezelőtti járványhelyzet eredményeként robbanásszerű tempóban megnőtt a lemezjátszók iránti igény. A Pro-Ject csehországi üzemeiben más gyártóknak is készülnek alkatrészek és komplett termékek, de a közelmúltban drasztikusan lecsökkent beszállítói szerepkörük annak érdekében, hogy saját megrendeléseiket tudják teljesíteni. Csak tavaly 178 000 darab lemezjátszó készült itt. A forrasztó, összeszerelő és csomagoló részlegeken egyaránt sok hölgyet foglalkoztatnak, mert finom kézmozdulataikkal precízebben tudják kezelni az apró, vékony csavarokat, kábeleket és egyéb alkotóelemeket. A legfelső szinten csak egy úriember dolgozik tágas, világos teremben. Az ő feladata, hogy a csúcskategóriás modelleket szerelje össze.
Túránk következő állomása egy második üzem. A cég új csehországi gyártó csarnokában belépő szintű lemezjátszókat készítenek, illetve itt kapnak helyet az új CNC gépek, amik az alkatrészek gyártását teszik hatékonyabbá. Már most tucatnyi monstrum áll csatasorban, de túravezetőnk elmondása szerint folyamatosan várnak további CNC gépekre.
A beszerzési idő akár egy évig is eltarthat, ráadásul a technikus csapat is bővítésre szorul, szakembert találni pedig külföldön sem mindig könnyű. Ennek ellenére a munka gördülékeny, köszönhetően az évtizedek óta kialakult kapcsolatoknak és megbízható anyagforrásoknak.
Várható újdonságok
Már rendelhetők a Phono Box DS3 B (kb. 230 000 Ft) és Phono Box S3 B (kb. 153 000 Ft) nevű phono előerősítők, melyeknek szimmetrikus (balanced) felépítésére utal a nevükben szereplő B betű. 5-tűs mini XLR, vagy DIN csatlakozóval szerelt Pro-Ject lemezjátszókhoz egyaránt használhatók. Szimmetrikus módhoz MC hangszedő szükséges. Használható MM változattal is, csak akkor nem lesz szimmetrikus, mert az MM hangszedők jobb-föld csatlakozása össze van kötve az árnyékolással. Külön rendelhető olyan kábel is, amely a szimmetrikus kapcsolatot lehetővé teszi.
Másik ígéretes újdonság a Debut PRO lemezjátszó (kb. 300 000 Ft), amely már Magyarországon is kapható. Ahogy neve is sugallja, a belépő Debut modellek továbbfejlesztett változatának tekinthető, a népszerű belépő modellekhez képest számos alkatrészét jobb minőségűre cserélték. Utóbbiak közé tartozik az előzetesen beállított, Ortofonnal közösen tervezett Pick it PRO hangszedő és a 8,6 hüvelyk hosszú szénszál-alumínium hangkar. További említendő részlet a TPE (termoplasztikus elasztomer) csillapított lemeztányér és a nikkel bevonatú alumínium csapágyblokk. E részletek jelentőségéről további leírás található a gyártó honlapján.
A Pro-Ject túra során sokat tanultunk a cégről és a lemezjátszók működéséről is. Tapasztalatainkat igyekszünk a jövőben megjelenő teszt cikkekben is kamatoztatni. Utólag is köszönjük az Audio Centrum munkatársainak, hogy lehetővé tették a gyárlátogatást!
További cikkek: