aptX IFA 2012
2012. szeptember 7., péntek, 12:55
IFA IFA 2012 kiállítás aptX apt-X Bluetooth vezeték nélküli
Bizonyára sokaknak ismerősen cseng az aptX megnevezés. Egyes felhasználók tudatosan választanak olyan terméket, melynek a csomagolásán e logó látható. Tudatában vannak, hogy ettől az eljárástól az általuk vásárolt szórakoztató-elektronikai berendezés valamiben több és jobb, de vajon miben? Az aptX egy, a Bluetooth-szal kapcsolatos, vezeték nélküli kommunikációt feldolgozó algoritmus. A kodek licenszével rendelkező és értékesítő CSR is részt vett az idei IFA kiállításon, bemutatva technológiájuk előnyeit a látogatóknak.
Az aptX kodek elsődleges célja a Bluetooth-alapon továbbított hanganyag minél pontosabb reprodukálása, visszaállítása. A felhasználási igények egyértelműen kibővültek olyan értelemben, hogy sokan kábel nélkül akarják közvetíteni forráseszközük (iPod, laptop, MP3 lejátszó, stb.) hangját a központi egységre, erősítőre. Az átlagfelhasználók már azzal megelégednek, hogy lejátszójukat nem kell minden alkalommal ?hozzábilincselniük? hangrendszerükhöz, az MP3 fájlok a rendszer tudásához képest egész tűrhetően fognak szólni. Igen ám, de itt a kulcsszó a rendszer tudása, valós képessége. Ugyanis ha komolyabb teljesítményű, jobb felbontású eszközön vetjük össze a hagyományos, zsinórral összekötöttet a vezetékmentessel, a különbségek drasztikussá válnak. Valamilyen újítás szükségessége akkor vált egyértelművé, mikor vaktesztek is egyértelműen igazolták a sztenderd Bluetooth jelátvitel által biztosított gyenge hangzást. Tehát ha adott a hifizésre alkalmas rendszer és a hozzá való, nagyfelbontású felvételek, ideje foglalkozni az aptX-szel!
Kötekedést abbahagyni, aptX-et bekapcsolni
Az eljárás nem újkeletű, alapjait már az 1980-as években kidolgozta a Queen?s egyetem egyik hallgatója. Az APT Licencing által fejlesztett, kompressziós algoritmus 2009. március 14-étől viseli az aptX megnevezést. A kereskedelmben először félvezetős termékben, egyedileg programozott DSP áramkörbe építve mutatkozott be a kodek. Ez a komponens volt az APTX100ED típus. Több gyártó, cég is látott benne fantáziát, például DJ-k rádióműsorok felvételeinél alapvető szolgáltatássá vált. Hasonlóan az Apple AirPlay-hez, arra is van lehetőségünk, hogy kábelrengeteg nélkül, nagyfelbontású hangállományokat tudjunk továbbítani - erre szolgál a 2009-ben bejelentett aptX Lossless. E veszteségmentes kódolással gond nélkül továbbítható 96 kHz-es mintavételezésű anyag, maximálisan 24 bites felbontással. Az eljárás népszerűségét tovább fokozza rendkívül alacsony jelkésési ideje is (~1 ms, 48 kHz esetén). A CSR nevű cég tulajdonát képező aptX kodeket számos gyártó, többek közt a Sennheiser, HTC, Motorola, sőt, még a hifi gyártásban kiemelkedő Onkyo és Denon is több ízben alkalmazta már. Először a Sennheiser döntött úgy, hogy aptX-et tegyen vezeték nélküli fejhallgatóiba, ilyen szülemény volt például PXC 360 BT termékük. Mára több gyártó ráébredt az algoritmus előnyére, nem meglepő, hogy Dr. Dre Beats palettáján is felbukkan az említett fícsör. Szintén kihasználják az előnyét a manapság oly népszerű hangprojektorok is, ezeknél új ?alap extra? a vezeték nélküli funkció. Tehát több módon megoldható, hogy zsinórmentesen kapjunk CD-minőségű hangzást, az egyetlen kérdés, hogy megbékélünk-e a technológia miatt fellépő, plusz költséggel? Persze a CSR megoldásai egyes gyártóknak vonzóbb befektetést jelentenek pl. az Apple AirPlay-jel szemben. Ugyanakkor az ?Almás? mobileszközök önmagukban még nem képesek aptX kódolásra, viszont egyesek szerint ez a következő iOS rendszer megjelenésével megoldódik. Jóllehet, újabb tesztelést követel, hogy kiderítsük a két technológia közti, érzékelhető különbségeket (már ha vannak egyáltalán).
További cikkek: