Wadia 121 DAC és digitális előerősítő teszt
A digitális Kánaán
2014. február 3., hétfő, 09:45
Wadia audio hifi high end DAC DA konverter előerősítő Wadia 121 Wadia DAC DAC teszt DA konverter teszt
Az amerikai székhelyű Wadia ezzel a készülékével a felső-középkategóriás rendszerek felé nyitott, miközben nagy hangsúlyt fektettek a PC-s futóművek megfelelő kiszolgálására. Mivel mi rendelkezünk egy ilyennel, örömmel ugrottunk bele a tesztelés néha monoton folyamatába, de annyit elöljáróban elárulhatunk, hogy ez most rendkívül érdekfeszítő volt számunkra.
A kikapcsolhatatlan készülék, hálózathoz csatlakoztatás után rögtön feléled, ezt diszkréten villogó LED jelzi, miután ez folyamatosan kezd világítani, onnantól üzemkész az eszköz. Az analóg kimenet háromállású: 4 Vrms, 2 Vrms és 1 Vrms között változtatható. Ez azoknak lehet egy nagyon fontos és a hangminőséget jelentős mértékben befolyásoló beállítás, akik előfoknak is használják a készüléket. Mivel digitális a hangerőszabályzás, ezért minél halkabbra állítjuk, annál több részletet veszítünk el. A három állás segítségével viszont a végfokunkhoz megfelelőt alkalmazhatjuk, így nem esünk el a Wadia által produkált rendkívül részletes hangtól. A hangerőt 120 lépésben állíthatjuk, egy-egy osztás között 0,5 dB a különbség.
A hangerő állásáról 6 db LED ad tájékoztatást, ez sajnos igen kevés, hisz 20 fokozatonként villan fel, vagy kapcsol ki egy LED. Ezen a ponton visszasírjuk a Wadia 151-en található rémes kijelzőt. A mi beállításainkkal 7 db kék szörnyeteg világított folyamatosan, amiket sajnos kikapcsolni nem lehet, csak változtatni a fényerőt két állásban: nyomot hagy a retinánkban pár pislogás erejéig, vagy beleég örökre. Természetesen csak sötétben ilyen kriminális a helyzet, de megérdemelne az előlapot tervező mérnök egy pajeszhúzást. Ehhez is a már ismert igényes, műanyag betétes alumínium távirányítót kapjuk, ennek kezelése sötétben egy kicsit körülményes, de gyorsan megtanulható a gombok sorrendje, utána már vakon is megy.
A tápegység kapcsolóüzemű, ezzel alapvetően nem is lenne baj, hiszen sok high-end gyártó használ manapság ilyet, de kizártnak tartjuk, hogy ekkora dobozkába jó minőségben lehetne megtervezni, megépíteni és beletuszkolni ezt a fajta kialakítást. Reméljük, hogy a későbbiekben lesz lehetőség gyárilag upgradelni a meglévőt. Azért annak örülünk, hogy nem belül próbálták meg elhelyezni, illetve jó hosszú kábellel csatlakozhatunk a készülékbe, ezzel is csökkentve a tápból kiszűrődő zajok hangminőségre gyakorolt negatív hatásait (EMI, RFI).
A 151-es készülékről megismert remek készüléklábakat itt is megtalálhatjuk, ezt ismételten elismerő szavakkal nyugtáztuk. Digitális bemenetekből kapunk 2 darab koaxot, az egyiket RCA aljzattal, a másikat BNC-vel, van itt egy Toslink, egy USB és egy AES/EBU is. Ezek mindegyike képest fogadni és kezelni a 24 bites 192 kHz-es anyagokat, melyeket fixen túlmintavételez 32 bit 1,4 (igen, jól olvasták: egy egész négy tized) MHz-re. Rendelkezésünkre áll szimmetrikus és aszimmetrikus analóg kimenet is, melyek képesek egyszerre működni, továbbá az előlapon találhatunk egy fejhallgató kimenetet is. A technikai részére nem fordítanánk több karaktert, jöjjön a lényeg: a bekötés.
Ismételten azokkal a zenékkel próbálkoztunk, mint a Wadia 151 tesztelése során, hiszen még friss volt az élmény, pár órája még az volt a rendszerünkben. Nem éreztük, hogy válogatós lenne a készülék, ezért újfent ráengedtünk mindent, amit nem szégyelltünk sőt, még azt is, amit igen. A gyors, pörgős zenéknél időbeni feltorlódás és kesze-kuszaság nincs, gyönyörűen tartja a kronológiai sorrendet az egyes hangoknál, nem kúsznak egymásba. Jamiroquai - Deeper Underground című számánál a nálunk járt készülékek túlnyomó többségénél a normál, számunkra hosszan hallgatható hangerőnél az első tíz másodperc üres volt (főleg az előfoknak is használható DAC-ok esetén, itt érvényesült nagyon jól, amit a kimeneti feszültségről írtunk), itt tökéletesen hallani azt is, ami sok készüléknél csak rendkívül magas hangerőn bújik elő. Sajnos a Wadia 151 sem tudja ezt előcsalni, de nem is egy árkategória a két készülék, illetve más a célközönség is. Szerettük a mélyhangjait, állandó készülékeinkkel karöltve soha nem hallott pontossággal tudta megszólaltatni az alsó traktust, mely végig feszes, határozott és kiegyenlített tudott maradni a frekvenciatartomány többi részéhez viszonyítva, ezért nem is ült rá a zenei produkcióra.
Váltsunk stílust, evezzünk klasszikus vizekre! A relé hangos csattanással jelzi nekünk, hogy ez a fájl bizony más mintavételezésű, mint az előző. Ismét szép színpadot kaptunk, ez nagyjából megegyezik a 151-esével, azonban annál precízebb, levegősebb és kisebb osztásközzel dolgozik. Nem csak a zenekaron belüli hangszerek különülnek el, az egyéni játékokat is remekül hallani a Wadia tolmácsolásában. Ha ennél nagyobb felbontása lenne, talán még a konzervnyitónkat is elajándékozhatnánk. Kimondottan hasonlít a két készülék hangja, de a 121-es mindenből jóval többet ad és kevésbé erőszakos. Száraz, nem színez, ezért rendkívül élethű a zenei reprodukció, az eddig idegesnek tűnő rendszerünk hangjából nyugodt és precíz lett. Kronos Quartet - Kamala című számánál remekül hallani a négy vonós főhangjai mellett meghúzódó apró kopogásokat: a MÜPA-ban tartott koncerten szerzett élményeket elevenítette fel bennünk. Psychexcess - Presentism című száma elhúzta a nótánkat, beborította a nappalit. Néhány, eddig pontszerűnek hitt hang köröket írt le, mások néhány centimétert mozogtak a színpadon. Megtelt új információval a mű, öröm volt újra és újra meghallgatni - aztán az egész albumot, még kétszer. Egyre érthetőbbé válik számunkra, hogy mit is szeretett volna kifejezni a zenéjével Frank Riggio. Talán ez a jó kifejezés a hangjára: megérteti velünk a zenét, átadhatjuk magunkat a művész akaratának. DAC-ként kifejezetten tetszett nekünk a készülék, lássuk, hogy mit mutat a beépített fejhallgató erősítője!
Fejhallgató erősítő
A Wadia DAC-ban egy A osztályú fejhallgató erősítő dolgozik, melynek kimenete 6,3 mm-es Jack dugót képes fogadni. Ahogy az analóg kimenetnél, itt is szabályozható a kimenő teljesítmény, de már csak kétállású. Érezhető, hogy nem ez a fő funkciója az eszköznek, de a tudásához és árához mérten megfelelő hangminőségű egységet építettek bele a gyárban. Hasonlóakat tapasztaltunk, mint a hangfalas láncon. Úgy gondoljuk, hogy ha a család lefeküdt aludni, nyugodtan átválthatunk a fejhallgatóra, nem fog szégyent vallani e téren sem a kis Wadia.
Konklúzió
A 151 PowerDAC mini után sokat vártunk a Wadia 121-től, ám az elvárásainkat magasan túlszárnyalta, ezért adtuk neki a Kiváló Termék plecsnit. Barátságos hangjával úrrá lett rajtunk, egész nap tudtuk volna hallgatni, úgyhogy sajnos hallgattuk is. Végül is nem gond, ezért az élményért cserébe szívesen megyünk hétfőn mosatlan alsóban dolgozni. Feszes, friss hangja miatt ezt is az új "iskola" kedvelőinek ajánljuk leginkább. A számítógépes lejátszást favorizálóknak, vagy jó CD futóművel rendelkezőknek valószínűleg tetszeni fog ez a készülék. Árkategóriájából kiemelkedő eszközt ismerhettünk meg személyében, szívesen állandósítanánk a láncunkban. Kíváncsian várjuk a cég csúcsmodelljét, az Intuition 01 Power DAC-ot!