Vincent SV-238MK integrált sztereó erősítő teszt

2015. július 31., péntek, 15:00

Vincent audio hifi sztereó erősítő Vincent Audio hifi erősítő sztereó erősítő Vincent erősítő erősítő teszt hifi erősítő teszt sztereó erősítő teszt Vincent erősítő teszt

Nem mai keletű az ismeretségünk a Vincent Audio gyártmányaival és már az első találkozás során szívünkbe lopta magát ez a márkanév. Ezt követően a szaksajtóban sokat olvastunk Vincent termékekről, méghozzá csupa jót, dicsérő szavakat. Nemrég jó kezekbe, a Stream Audióhoz került a Vincent Audio hazai képviselete, sok készüléket tartanak raktáron, így hozzánk is eljutott belőlük két erősítő. Az egyikről már megjelent a teszt a másik az SV-238MK, amelyről az alábbiakban tesszük közzé tapasztalatainkat.

Vincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítőVincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítőVincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő hátlapVincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő hátlapVincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő belsőVincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő távirányítóVincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítőVincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítőVincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő hátlap

Meggyőződésünk, hogy hiteles tesztet úgy lehet végrehajtani, hogy az ember együtt él pár hétig az adott készülékkel, vagy hangdobozokkal, úgy használja minden nap, mint egy átlagos hifista, csak éppen meg- és feljegyzi a tapasztalatait, észrevételeit, kritikáit. Néhány óra alatt is lehet benyomásokat szerezni, azok alapján véleményt alkotni, de csak nagy vonalakban. Ezért mindent megteszünk annak érdekében, hogy bőségesen legyen időnk a termék megismerésére, méghozzá a megszokott tesztkörnyezetünkben. Mindezektől függetlenül roppant hasznos a forgalmazó bemutatótermében is kipróbálni, meghallgatni a tesztalanyt, ezt tettünk a Vincent SV-238MK erősítővel. A Stream Audio sztereó szobájában Thiel CS3.7 és 4-5 különböző quadral hangdobozpárral füleltük meg, melyikből, mit tud kihozni ez a hatalmas ?vas?. Ez után következett a megszokott környezetbe telepítés, és a több hetes élvezkedés.

Elcsépelt, de helytálló mondás, hogy ízlések és pofonok különbözőek. Sokan a szolid, visszafogott külsejű hifi alkotóelemeket kedvelik, de legalább ugyanannyian rajonganak az erőt sugárzó, tekintélyt parancsoló megjelenésű monstrumokért. Szerkesztőségünk tagjai a középutat képviselik, mindkettő jellemző ránk, szeretjük a filigrán alkatot és a jól megtermettet is. Itt van például rajongva szeretett referencia erősítőnk, a Norma Revo IPA-140, ami csupán ? a lábait nem számítva ? 11 centi magas, senki nem nézné ki belőle a hozzá csatlakoztatott 4 ohmos hangdobozokra zúduló 2x280 wattot, valósággal eltörpült az SV-238MK mellett. Igen, egymás melletti polcon foglaltak helyet az állványon. Ez a Vincent erőmű 18 centis magassággal és 53 centiméteres mélységgel büszkélkedhet, a tömege 32 kg. Brutális! És még nem említettük a teljesítményét, ami szintén lenyűgöző. 8 ohmon 2x200 W, 4 ohmon ? ahogy illik ? ennek a duplája jön ki belőle és ez még nem minden, ugyanis a készülék 2 Ohm stabil, ezen az impedancián 2x700 wattot ad le. Hab a tortán, hogy 8 ohmon, 2x60 wattig A osztályú a működése, ezt büszkén hirdeti a kezelési leírása és a Vincent Audio honlapja is. Bár az AB-t nem hangsúlyozzák, igaz, nem is titkolják, hiszen magától értetődő, hogy vegyes a működés.

Vincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő belső

Az SV-238MK úgy trónolt az állványunk fő helyén, mint valami király, körülvéve az alattvalóival. Harckocsi homloklemezét eszünkbe jutató, vastag, tömör előlapja vonzza a tekintetet, megkopogtatva szinte semmi hangot nem ad, inkább az ujjunk fájdul meg tőle, ezért inkább csak ? portörlés címén ? simogattuk ezt a kedves behemótot. Halványan Hummerre emlékeztet, de semmi rosszra ne gondoljon a Kedves Olvasó, szó sincs szerszámnövelő effektusról. Halkan említjük, a Vincent dizájn erősen hasonlít egy amerikai high end cég termékeire, azt is nagyon szeretjük. Talán nem mindenkinek ugrott be, miről beszélünk, ezért segítünk, a Mark Levinsonról van szó. Annak egyik tervezőmérnöke átigazolt a Vincent Audióhoz, ennek fényében nem meglepő és nem elítélendő az ismerős formaterv alkalmazása.

Összesen 9 nyomógomb található rajta, potméter nincs egy sem, rontotta volna az összképet, nekünk viszont, használat közben, néha hiányzott. A hangerőt két gombbal (értelemszerűen plusz és mínusz) lehet szabályozni, ezt a megoldást más erősítőkön sem díjaztuk, de megint csak a pár sorral ezelőtt említett mondás jut eszünkbe: ízlések és pofonok? Ki- és bekapcsolásra a középső, nagyméretű gomb szolgál, a többi öt közvetlen bemenetválasztóként funkcionál. Távirányítójával, ami fémházas és szintén robusztus felépítésű, ugyanezek a parancsok adhatók, kiegészítve néhány másikkal, mint például kijelző halványítás/kikapcsolás, némítás. Ha már szóba került a kijelző, ez nem gyakori a sztereó erősítőkön, simán nélkülözhető szolgáltatás, de ha van, az egyáltalán nem hátrány. Mutatja a hangerőt, amire igencsak szükség van, mert nincs tekerőgomb, aminek az állásából látja használója, mennyi kakaót adott a hangdobozokra. Ezen kívül az éppen aktív bemenetet is folyamatosan mutatja.

Vincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő távirányító

A hátlap, ahhoz képest, hogy sztereó erősítőé, cseppet sem unalmas, vagy egyhangú látvány. Sőt kifejezetten izgalmas, mert első pillantásra soknak tűnik a 4 db XLR aljzat, hirtelen nem tudtuk, mire szolgál a második pár. A feliratból ? PRE OUTPUT ? kiderül, mi a szerepük, végerősítő csatlakoztatható hozzájuk, ugyanúgy, mint a közöttük elhelyezkedő csavaros rögzítésű RCA kimenetekre. Ugyanilyen típusúak a jelforrásokat, lejátszókat fogadó bemenetek (5 pár), mindig elismerően bólogatunk, amikor láthatóan nem spórolt ezeken a gyártó.

Igényes kivitelű, masszív hangszóró csatlakozókból is többet kínál a megszokottnál, oldalanként 4-4 darabot. A plusz példányok kettős kábelezésre szolgálnak, nem A-B hangfalpárok meghajtására.

Szintén nem megszokottak sztereós körökben a trigger csatlakozók, ilyenből két darab áll a különféle készülékek vezérlését ilyen fogmában megoldani szándékozók rendelkezésére.

Vincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő hátlap

Ha a külsejét szeretnivalónak neveztük, akkor a tetőlap közepének eltávolítása után elénk táruló látvány maga a vizuális orgia. Olyan mintaszerűen néz ki az SV-238MK belvilága, hogy be lehetne nevezni szépségversenyre. A Vincent Audio katalógus és a honlap nem nevezi teljesen szimmetrikusnak ezt a készüléket, csak az erősítő-kapcsolást. Ezt a jelzőt a többiek, például az SP-994 és az SV-232 számára tartották fenn, nyilván okkal. Ezt azért tartjuk fontosnak megemlíteni, mert a szimmetrikus be- és kimenetek félreértéseknek adhatnak táptalajt. (Lásd: vollsymmetrisch aufbau vs. symmetrische Verstärkerschaltungen)

A kétoldalt végigfutó hűtőbordákat különálló lemezek takarják, azokat nem vettük le. A sűrűn kialakított szellőzőnyílások nem gátolják a meleg levegő áramlását, ám az éles szélű öntvényidom így véletlenül sem okozhat sérülést. Sem mechanikait, sem égésit. Ez utóbbi valós veszély, ugyanis az A osztályú működés tekintélyes hőtermelődéssel jár, 1-2 órás zenehallgatás után a tetőlap egyáltalán nem volt kézmelegnek nevezhető, olyankor már nem simogattuk.

Oldalanként, másként fogalmazva, csatornánként 16 db Sanken tranzisztor állítja elő a hatalmas kimenő teljesítményt, amit a középen elhelyezett, 1500 VA-es toroid transzformátor támogat.

Meghallgatás és egyéb benyomások

Jelforrásnak Audia Flight Three CD-játszót használtunk, az összekötő, hangszóró- és tápkábelek a HiDiamond választékából kerültek ki. Lemezeink közül a Stockfish Records, Closer to the Music Vol. 2 és más audiofil (Focal, DALI) válogatások szolgáltak tesztanyagként, mint évek óta minden esetben.

Vincent Audio SV-238MK integrált sztereó erősítő

Nem okozott meglepetést a hatalmas dinamika és az erőteljes, megfogott basszus, ám a finomságokból többet kaptunk, mint amennyire számítottunk. Ez különösen a Thiel CS3.7 párosának társaságában volt kiemelkedő, azt órákig, sőt, napokig tudtuk volna hallgatni. A quadralokból ? ugyebár az erősítővel messze túllőttünk a célon ? mindent kihozott, amit lehetett, így a remek német hangfalak valós, maximális tudásáról is pontos képet kaptunk. Saját tesztszobánkban Aurum Phonologue hangfalakat kötöttünk rá, velük is pompásan együttműködött. Nagybőgőt, láb- és üstdobot elementáris erővel, Sarah K énekét bensőséges természetességgel, cintányért, triangulumot, zongora és gitárok legvékonyabb húrjait precíz részletességgel, elevenséggel szólaltatta meg. Gyorsaságát, transzparenciáját szintén ki kell emelnünk, ezek is fontosak itt, a milliós ársávban. Nem volt annyira szőrszálhasogatóan analitikus, mint a mi referencia erősítőnk, de az, hogy kinek melyik stílus tetszik jobban, az megint csak ízlés dolga. A hozzáillőnél olcsóbb hangdobozok, (nevet direkt nem mondunk) sokkal hallgathatóbban, kevésbé fárasztóan zenéltek a Vincenttel, mint saját olasz készülékünkkel. Nem csodálkoztunk ezen, hiszen pontosan tudjuk, mennyire fontos az optimális párosítás, a szinergia megtalálása.

Ennyire könnyedén, lazán kevés erősítő tud nagyzenekari műveket előadni és hirtelen nem tudunk olyan hangfaltípust előbányászni az emlékeinkből, amire azt mondhatnánk, nem tudná kirázni a kosarából a membránjukat. Ez persze barokkos túlzás, csupán megpróbáljuk valahogyan érzékeltetni azt az erőt, ami a szálcsiszolt alumíniumtömb (ez már nem lap) mögött rejtőzik. Nyilván nincs mindenkinek szüksége 2x400 wattra, mi a töredékét sem használtuk ki, legtöbbször bőven az A osztályú működés határán belül maradtunk, és éppen ez okozott maradandó élményt. Az sem utolsó szempont, hogy az A osztály miatt a bemelegedési idő elhanyagolható mértékű, durván 10 perc alatt megvan a szükséges hőmérséklet.

Számunkra különösen pozitív benyomást tett ennek az erősítőnek egy olyan tulajdonsága, amivel csak elvétve lehet találkozni. Nevezetesen a bemenetek közti váltás elképesztő gyorsasága. Amint megnyomtuk a távirányító gombját, még el sem engedtük, abban a szempillantásban már a másik szólt, ezzel végtelenül egyszerűvé vált például az RCA és az XLR kábelek közötti hangminőség-különbség vizsgálata. Mindig ezt hiányoltuk.

A végére hagytunk némi negatív kritikát. Mint említettük, az SV-238MK hat sztereó bemenettel rendelkezik, ami bőséges kínálat. Egyet igazán feláldozhattak volna, hogy az előfokot megkerülve, végfokként használjuk ezt a gépezetet, leginkább házimozi erősítőre kötve. Szerintünk többen vennék hasznát, mint a kimeneteknek.

Kinek ajánljuk? Mindenkinek, aki egyszerre kiemelkedően jó hangminőségre és hatalmas teljesítményre vágyik. Jelentkezzen, akit ezek hidegen hagynak! Ráültetjük az erősítőre, bő egy órás hajtás után. Viccet félretéve, a szokásosat jelentősen meghaladó melegedés miatt alaposan meg kell gondolni, hová helyezi majd tulajdonosa és ne feledkezzünk meg a 32 kilogrammos tömegről sem!

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.