TEAC AI-101DA integrált sztereó erősítő teszt
Drágám, a hangok összementek!
2016. május 29., vasárnap, 13:45
TEAC audio hifi erősítő DAC hangfal hifi erősítő hifi rendszer DA konverter TEAC hifi hifi teszt erősítő teszt TEAC hifi rendszer hifi erősítő teszt TEAC hifi teszt
A mikro hifi visszatér! A TEAC "nagyot álmodott és kicsit alkotott", végre újra átérezhettük a mikro komponensek báját. Annak ellenére, hogy a D osztály megbélyegezte az AI-101DA teljesítményét, egyet kell értenünk a ténnyel, miszerint ez a modern zenekedvelők ékszerdoboza.
A kicsi bors esete
A D osztályú áramkörre épített, miniatűr integrált sztereó erősítők családjából most először éreztük úgy, hogy olyan képviselőt találtunk, ami jól elkapta a kategória lényegét. Láttunk teljesen modern, szinte avantgárd megközelítést ebben a témában és olyan ugyancsak miniatűr ruhába bújtatott készüléket, ami a gyártója motívumait remekül tovább hordozta. Csakhogy a régen népszerű, igazi mikro hifi komponenseket nem ezért kedveltük meg, hanem azért, mert úgy néztek ki, mint a klasszikus, régi vágású elektronikák, csak sokkal kisebb méretben. Mindehhez persze meglepően jó teljesítmény társult.
Az AI-101DA csatornánként, néhány pillanatra 26 W maximális teljesítményt képes magából kipréselni. Ha hosszasan terheljük, úgy is produkál hangfalanként (4 ohmon) 20 W-ot, ami talán nem tűnik soknak, de egy szolid otthoni vagy irodai környezetben, a televízió vagy a számítógép monitora előtt bőségesen elegendő lehet, ha mindössze tiszta, kisebb szobákat betöltő hangra vágyunk.
Emellett a szolgáltatások se rosszak, sőt, kifejezetten jók. Az AI-101DA mellé jár infravörös távvezérlő, beépített DA konvertert, Bluetooth vevőt, továbbá fejhallgató erősítőt is tartalmaz. Bemenetei közt találunk analóg sztereó 3,5 mm-es Jack, két optikai és PC-USB aljzatot, ugyanakkor egy aktív mélysugárzó kimenet is rendelkezésünkre áll, ha az ütős mélyekről semmiképp sem mondanánk le. Mindez egy kb. Mac Mini nagyságú készülékházba zárva, bruttó 85 000 Ft-ért vásárolható meg.
Csinos arc
Már képek alapján is szimpatizálni kezdtünk a TEAC AI-101DA-val, mivel egyértelműen a "nagyok" hangulatát igyekszik kelteni. Olyannyira, hogy még a high end monó végerősítőkre jellemző, két oldalt lévő fogantyút is rátették, no nem praktikus, hanem esztétikai okokból. Aligha fogunk sérvet kapni a mindössze 1,2 kilós készülék emelésétől. A szinte zavarba ejtően csekély tömeg a D osztály által lehetővé tett kisebb tápegységnek, és hűtőbordát mellőző kialakításnak köszönhető. Az AI-101DA esetében maga a készülékház látja el a hőelvezetés funkcióját.
Tetszett, hogy a TEAC a tőle megszokott minőséget a méretcsökkenés ellenére sem hagyta elveszni. Az előlapi ál-fogantyúk kivételével a komplett készülékház alumínium, a vezérlő tárcsákat is beleértve. A kis erősítőn három potméter található, melyek ki- és bekapcsolásra, bemenetválasztásra illetve értelemszerűen jelszint állításra szolgálnak. Az alig uzsonnás doboznyi méretű eszközt nagyon könnyű bárhol elhelyezni, kis tömegének köszönhetően bármilyen polcra tehető. Külseje szépen illik a legtöbb fekete/ezüst laptophoz, teljesen egyértelmű, hogy az íróasztalok illetve médiabútorok jelentik az AI-101DA természetes élőhelyét.
Használat
Az AI-101DA nem is annyira kis mérete, sokkal inkább használhatósága miatt lophatja be magát az ember szívébe. Funkcionalitása rengeteg környezetben pont elegendő, főleg akkor, ha számítógép és a televízió egy helyiségben található. A ki-bekapcsoló potmétert erőlködés nélkül tudtuk oldalirányba kattintani, és 5 másodpercig tartó "bemelegedés" után máris szólt a zene. A bemenetválasztó tekercset még fogni sem kellett. Az ujjbegyünket rátéve könnyedén léphettünk egyik irányból a másikra. Az aktív üzemállapotot és az aktuális bemenetet aprócska, kék LED jelzi, melynek fényerőssége nem állítható, de nem bántja a szemet.
A hangerőszabályzó megoldása ugyancsak furfangos, jóllehet, a ráfestett számokat nem érdemes értelmezni, mert csak összezavarja a használóját. Bordázott oldalának köszönhetően még a legóvatosabb mozdulatra is érzékletes jelszint változás történt, talán túlságosan is nagy fokozatban. Annak ellenére, hogy nem impulzust potméter került az eszközbe, a TEAC fejlesztői megoldották, hogy távvezérlővel is tudjunk hangerőt állítani, holott nem motoros vezérlésű tárcsát alkalmaztak. Ennek használata csak először váltott ki értetlenséget belőlünk. A távvezérlő képes átvenni a jelszintet, és ha újra a potmétert használjuk, akkor a rajta jelölt szintre "ugrik" vissza az erősítő. Ez a jelenség elsőre szokatlan volt, hosszú távon mégis praktikusnak bizonyult, mivel a kis tekerőn magunk állíthattunk be egy "referencia" jelszintet.
A kis erősítő beüzemelése gyerekjáték, a hangfalak bekötése (főleg, ha kis dobozokkal rendelkezünk) önmagában mulatságos procedúra, mintha egy babaházat készülnénk összeszerelni. A hangsugárzó kimenetek minőségén sem spórolt a TEAC, ugyanazt a jó minőségű szorítófejes aljzatot alkalmazták, amit más mikro komponenseiken is láthattunk már. Egyébként az elektronika órákig tartó használat után is csak nagyon enyhén melegedett, és ha nem kapott jelet, automatikusan kikapcsolt.
Hangminőség
Tesztalanyunk két hétig vendégeskedett nálunk, ez alatt főleg egy pár belépő kategóriás Jamo hangfalat hajtottunk vele. Egyébként a cég sztereó szettben is ajánlja a kis erősítőt, összecsomagolva egy pár hangfalacskával (TEAC LS-101). Parányi hangsugárzókat is köthetünk az erősítőre, viszont akkor értelemszerűen szükség lehet aktív mélysugárzó beillesztésére is.
Az AI-101DA képes igazán nagyot szólni, ami elsőre hihetetlennek tűnhet főleg akkor, ha a valaki hozzánk hasonlóan, egy az elektronikához képest sokkal nagyobbnak tűnő, klasszikus 16,5 centis mélyközép hangszóróval felszerelt hangfalat csatlakoztat rá. A D osztály hatékonysága abban mutatkozott meg, hogy nagy hangerőn sem tűntek el a basszusok, és filmeknél, ill. zenéknél egyaránt kaptunk jó pár erőteljes, dinamikus hanghatást.
A tisztaság némileg szubjektívebb terület, de hozzá kell tennünk, hogy az AI-101DA-hoz hasonló, miniatűr erősítőknél a magas frekvenciás leközlés és a térábrázolás eleve hendikepes. Az általunk kipróbáltak közül eddig más (akár drágább) törpe elektronikák sem tudnak tagoltabb, részletesebb előadást produkálni, és hozzájuk képest a TEAC picivel olcsóbb is.
A kis erősítő sosem félt megtámogatni basszusokkal a rákötött hangfalakat. Legjobban közepes hangerőn, 60-70 dB környékén tudott magabiztosan, egységesen reagálni a filmekben és zenékben felbukkanó hirtelen impulzusokra. A középső frekvenciák könnyedek és lazák voltak, nem szárazak, és nem olvadtak bele a basszusokba. A magashangok viszont, ahogy korábbi bekezdésünkből sejthető, azonnal felmutatták a digitális elektronika, hanghullámokra rányomott bélyegét. Nagy hangerőn rideggé tette hangsugárzónkat a TEAC, ugyanakkor a 10 kHz fölötti effektusokból hiányzott a könnyedség és az atmoszférikus térábrázolás. Ettől függetlenül simán végig tudtunk nézni egy filmet (jobban mondva többet is) a TEAC támogatásával. Mozizás közben valahogy nem tűnt fel a hangokat átitató töménység, figyelhettünk a dialógokra és a cselekményre. Mindössze akkor "árulta el magát" az erősítő, amikor zenei betétekhez érve a vártnál izgalmasabb, hevesebb stílusra váltott. Fiatalos, elektronikus műfajú zenékkel egyébként teljességgel helytáll egy ilyen eszköz. Mindenesetre egy kisebb alapterületű szobában, nem éreztük kevésnek a TEAC erejét, átlagfelhasználás szempontjából teljesen rendben volt. Nagyobb hangerőhöz nagyobb készülék kell, és egyébként is, ehhez az erősítőhöz a kedvező rendszer ár érdekében egyébként is belépő kategóriás dobozokat érdemes társítani. (csak példaként: Jamo S 622, Indiana Line NOTA 240, Polk Audio TSx 110 B, stb.)
Az összességében meggyőző összképhez mérten talán a fejhallgató erősítő modul okozott némi csalódást. Referenciaként használt Sennheiser HD 600 fülesünkből bármekkora hangerőt képes volt kicsikarni az AI-101DA, de a túlzottan színezett magas frekvenciák és bizonytalan sztereó tér miatt nem tudtunk rendesen elmélyülni kedvenc felvételeinkben. Inkább belépő/középkategóriás füleseket érdemes párosítani a TEAC törpe erőműjével, audiofil fülesünket nagyobb vasra kell, hogy bízzuk. Végül is hangfalak esetében is elmondható ugyanez. Az AI-101DA nem arra készült, hogy csodákat tegyen és hívőket toborozzon maga köré a vájtfülűek közösségéből, egyszerűen csak azt a célt szolgálja, hogy el tudjunk kezdeni otthon valamivel zenét hallgatni, amihez a saját stílusunk szerint választott hangfalakat/fülest választottuk ki. És ha ízlésünk inkább a dinamikus zenékre, modernebb műfajokra irányul, akkor fogunk igazán örülni.
Végszó
A TEAC AI-101DA nem egy audiofil tehetség, mégis sokaknak tudjuk ajánlani, mert megvan a maga bája, fel tud mutatni pozitív adottságokat. Nem arra lett kitalálva, hogy hangszeres zenét hallgassunk rajta, és a nagyobb hangnyomásszinthez egyértelműen tanácsos külön mélysugárzót is illeszteni hozzá. Viszont a kevesebb néha több, autós hasonlattal élve a Toyota Yaris sem arra lett kitalálva, hogy kétszázzal döngessünk vele az Autobahn-on, cserébe hétköznapi, átlagfelhasználásra teljesen alkalmas, hatékony. A lényeg, hogy az eddig általunk kipróbált mini erősítők közül a TEAC a legolcsóbb, hangja multimédiás környezetben elfogadható, ezért érdemel egy ajánlott vétel cédulát.