Sonos PLAY:5 Gen2 zónajátszó teszt

Hangerőmű otthonra

2016. február 26., péntek, 19:15

Sonos audio hifi hangszóró hangfal hangrendszer multiroom Sonos hangfal Sonos hangrendszer multiroom hangfal multiroom hangrendszer hangfal teszt hangrendszer teszt multiroom teszt Sonos teszt multiroom hangrendszer

A vezeték nélküli többszobás (multiroom) hangrendszer specialista Sonos, először nyúlt frissítő szándékkal egyik hangszóróval egybeépített zónajátszójához, a PLAY:5 típushoz. Mai cikkünkben kitérünk a többszörösen továbbfejlesztett, meglepően erőteljes hangfal képességeire.

Sonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos PLAY 5 multiroom hangrendszerSonos Controller App

Egy pillanat...mi a Sonos?

Előfordulhat, hogy valamelyik Kedves Olvasónk futtában klikkelt a cikkre és ebben a pillanatban csodálkozik rá; még nem is hallott a Sonos cégről. Amennyiben a komplett rendszerre és azok szolgáltatásaira kíváncsi, akkor érdemes elolvasni korábbi összefoglaló írásunkat, melyben minden fontosabb részletre és tudnivalóra kitértünk. A régebben közzétett cikk óta az Apple Music és a TIDAL is bekerült a már meglévő (többek közt Spotify és Deezer) szolgáltatások közé, jelenleg a Sonos az egyedüli, aki mindezen klienseket egy rendszeren belül képes nyújtani. A márka sikere részben abban is rejlik, hogy termékeit diszkrét, ugyanakkor masszív küllemüknek köszönhetően, nem feltétlenül szokványos környezetbe (pl. hálószoba vagy nappali), hanem uszodába vagy fürdőszobába is gyakran telepítik. Ha már szóba került az exkluzivitás, egyelőre csak a Sonos komponensei kínálják az opcionális, vezeték nélküli sztereó vagy házimozi rendszerré bővítés lehetőségét, és még estig sorolhatnánk a további variációkat. Itt nagyjából véget is ér a komplett rendszer képességeit taglaló információ csokor, mivel mai írásunkkal az új PLAY:5-re összpontosítunk.

Sonos PLAY 5 multiroom hangrendszer

Új dizájn, és...?

A Sonos PLAY:5 Gen2 multiroom zónajátszó a "bedugom és szól" koncepciót követi. Alkalmazhatjuk otthonunk első aktív "szobai hifi rendszereként", de természetesen - és ezért szeretik olyan sokan a gyártó megoldását - meglévő Sonos hálózatunkba is bármikor beékelhető. Az előző generációs PLAY:5 volt a cég első, önmagában is szólni képes, hangszórókészlettel ellátott zónajátszója. Miután a kisebb típusok (PLAY:3 és PLAY:1) is piacra kerültek, egy egységes dizájnra épülő készülékhármas állt össze. A korábban megszokott stíluselemek mostanra némiképp száműződtek, vagyis az újonc teljesen máshogy néz ki, és belső felépítése is valamelyest más lett. Aggódni nem kell, semmin sem spóroltak, szinte minden jobbra cserélődött. Sokkal jobbra.

Sonos PLAY 5 multiroom hangrendszer

Az első, talán legdrámaibb tény az eszköz 6,36 kilós tömege, amire mi egyszerűen nem számítottunk. A kerekített élek és a tömzsi készülékház miatt két kéz kellett, hogy csinos dobozából kicsomagoljuk, és biztonságosan polcra tegyük a kis multiroom hangfalat. Kompaktság tekintetében még mindig jónak számít, 15 cm-es mélysége maximum azok számára okozhat meglepetést, akik megszokták az előd viszonylagos karcsúságát. A mellékelt fotók nem csalnak, a PLAY:5 Gen2 tényleg könnyen elfér a legtöbb könyvespolcon. No de mitől a drasztikus súlytöbblet? Megsúgjuk: komolyabb hangszórómágnes készlet, és tápegység került bele. Utóbbi elsőre jelentéktelennek tűnhet, de teszteltünk már annyi kompakt hangrendszert, hogy átérezzük a féltéglányi méretű, külső fekete dobozkák által kiváltott, elrejtési kényszert/frusztrációt.

Sonos PLAY 5 multiroom hangrendszer

Talán viccesen hangzik, de pont a PLAY:5 Gen2 tápkábele volt az egyik komponens, ami jól illusztrálta a Sonos fejlettségét és odafigyelését. A rugalmas, ugyanakkor puha felületű vezetéket bárhova könnyen behúzhattuk, és (kicsit az Apple stílusát lekoppintva) a zónajátszóba kötve szinte összeolvadt a készülékházzal. Utóbbi minimalista, és a maga módján univerzális: immár használhatjuk vízszintes és függőleges pozícióban is, a középre pozícionált embléma pedig (mivel a Sonos tükörszó), valahogy minden beállásban jól mutat. Három oldalán parányi gumi alátétek segítik csúszkálás-mentes üzemeltetést, a tetőlemezen lévő kezelőszervek ugyancsak megváltoztak. Nem fizikai nyomógombokat, hanem érintésünket érzékelő felületet kapunk, ami ráadásul nem csak hangerőállításra és némításra/zeneindításra alkalmas. Akár léptethetünk is az éppen elindított lejátszási lista számai között, amennyiben ujjunkkal jobbra vagy balra simítjuk a gombok közötti területet. Ilyesfajta vezérlési módot, multiroom komponensen mi még nem láttunk.

Sonos PLAY 5 multiroom hangrendszer

Sajnos a cég megtartotta "rossz szokását" és továbbra sem tett közzé pontos termékadatokat a PLAY:5 teljesítményéről, hangszórókészletéről. A neten fellelhető anyagok alapján leszűrhető, hogy komplett áttervezés történt a motorháztető alatt. A korábbi kiosztás kibővült egy magassugárzóval, így 6 hangszórós konstrukciót (három magas, két közép és egy középre helyezett basszus hangszóró, mindegyik diszkrét, D osztályú végfok által hajtva) kapunk, egy élvonalbeli digitális jelfeldolgozó processzor társaságában.

Beüzemelés, használat és egy érdekes extra

Ahogy a Sonostól megszokhattuk, a csomagolás példaértékű. Olyannyira, hogy a karton oldalába két műanyag kapcsolót süllyesztettek, melyeket oldalra pattintva tudtuk kiengedni a csomag tartalmát stabilan védő zárat.

A Sonos PLAY:5 Gen2 kb. egy hónapig vendégeskedett szerkesztőségünkben, ez idő alatt a mindennapjaink részévé tettük. Ha épp nem szokásos hifi teszteket végeztünk, a kis fehér doboz szolgáltatott háttérzenét az irodában. Természetesen alkalmanként nagyobb jelszintre is felmerészkedtünk, hogy feltérképezzük a PLAY:5 teljesítménybeli határait. A vezérlést iPhone-ról végeztük (egyébként számítógépre és Androidra is létezik ingyenes Sonos applikáció), de néha, váratlan szituációkban praktikusnak bizonyult a zónajátszó tetőlapján lévő érintőfelület is.

Sonos Controller App

Az eddig felsorolt, jól csengő tulajdonságoknak minden multiroom felhasználó örül, csakhogy ezek mára a vetélytársak részéről sem teljesíthetetlen követelmények. Most tessék figyelni, ugyanis a PLAY:5 Gen2 olyanra is képes, amire mástól még tényleg nem volt példa, és vélhetőleg még hosszú ideig nem is lesz. Ez nevezetesen a Truplay. Az említett eljárással lényegében szobaakusztika korrektort csempészett zónajátszójába a Sonos. Ráadásul, mint kiderült, a Truplay meglepően jól működik. Használatához szükségünk lesz egy aránylag új iOS vagy Android operációs rendszert futtató mobileszközre. A Sonos szoftver a zónajátszó beüzemelése során automatikusan felajánlja a Truplay-alapú kalibrálás lehetőségét. Még egy kis videós segédlet is mutatja, hogy miként tartsuk a telefonunkat, míg a PLAY:5 teszthangot bocsát ki magából. Ha ez megtörtént, nincs más hátra, mint zenét hallgatni. Egyébként további hab a tortán, hogy a Truplay megjelenésével a PLAY:5 kisebb, PLAY:1 és PLAY:3 testvérei is alkalmassá váltak a szobamérő rendszer használatára.

Teljesítmény

Mielőtt még szóba került volna, hogy írjunk a zónajátszóról, egy alkalommal ráfüleltünk az Allee Denon márkaboltban. A bemutatóteremben lévő polcok valósággal vibrálni kezdtek, ekkor még nem tudtunk meglepettséget tanúsítani, gondolván, hátha "besegít" valahol, valamelyik asztal alá bújtatva egy szubláda is a kiállított PLAY:5-nek. Aztán mikor szerkesztőségünkben, frissen kicsomagolva sikerült életre kelteni ugyanazt a dobozkát, és azonnal elérni ugyanazt a brutális erőkifejtést, akkor már teret engedtünk a döbbenetnek. Az új PLAY:5 a saját árkategóriájához, szolgáltatásaihoz és méretéhez viszonyítva a legnagyobb hangnyomásszintet produkáló eszköz, amit eddig hallottunk. Egyszerűen hihetetlen, hogy milyen bivalyerős és határozott hanghullámtömeget képes kipréselni magából úgy, hogy közben a szobát mélyláda-jellegű basszusok járják át. Nem vitás, nagy alapterületű és komoly belmagasságú helyiségekben is bevethető, akár önmagában, mindenféle rásegítés nélkül. Ha bármilyen oknál fogva össze akarjuk párosítani sztereó üzemmódba egy másik PLAY:5-tel, úgy egy háromutas álló hangfalakból összeállított hifi rendszer teljesítményét kapjuk - mindenféle túlzás nélkül. Rengeteg erőtartalék áll rendelkezésünkre, ami a diszkrét D osztályú erősítőknek köszönhetően bármikor, nehézségek (leállás/túlmelegedés) nélkül kicsikarható a kis doboz belsejéből.

Sonos PLAY 5 multiroom hangrendszer

Hangminőség

A PLAY:5 érthető okokból magában hordozza ugyanazt a karaktert, amivel már a kisebb, PLAY:3 és PLAY:1 típusoknál találkoztunk. Ugyanakkor azt is egyértelműen érzékeltük, hogy elődjét felülmúló felbontásra képes a Gen2, tehát nem csak effektív erőnövelés, hanem "művelődés" is történt.

A készülék szórástartománya meglepően jó, bármi jellegű ércesség vagy mesterkéltség nélkül képes volt elérni, hogy a szoba legtúlsó sarkában (és a szobába vezető folyosó végéből is) tisztán halljuk az énekhangot és számos más effektust. Biztos, hogy ez nagymértékben a három magassugárzó érdeme volt, ráadásul nagy hangerőn sem vált sipítozóvá, ércessé a rendszer. Ügyesen összerakosgatták a karakterét úgy, hogy kicsit dögös, kicsit szórakoztató, ugyanakkor még egységes legyen. Utóbbi fontos, mivel így egy könnyedebb, hangszeres zenei felvételt is képes volt egységesen, kerek egészként megszólaltani a PLAY:5 anélkül, hogy a basszusok lomhán kullogjanak, vagy a közepek ködösen háttérbe szoruljanak. Közvetlen, lendületes, és markáns hangot kaptunk, megtoldva nem kevés, de jólesően testes basszussal. A Truplay eredményessége leginkább abban nyilvánult meg, hogy a szoba közepén állva (ugyanezen a ponton tartózkodva a legtöbb hifi hangfalból vagy mélyládából csak nagyon minimális morajlást szoktunk tapasztalni) is határozott, combos alsó frekvenciákat kaptunk.

Végszó

A Sonos PLAY:5 Gen2 számottevően jobb teljesítményt nyújt, mint elődje, cserébe az ára sem kis mértékben növekedett. Első nekifutásra furcsálltuk, hogy ekkora "ugrást" eszközöltek a zónajátszó valamennyi paraméterén. Aztán figyelembe vettük az összképet, és az eddigi Sonos kínálatot, a kisebb modellek teljesítményét. Korábbi tesztünk során bebizonyosodott, hogy az eredeti PLAY:5 és annak feleakkora kistesója, a PLAY:3 között nem húzódott egyértelmű határvonal (a teljesítményt illetően). Így aztán evidens, hogy sokan inkább a kisebb zónajátszókat választották. Az új PLAY:5 Gen2 immár határozott értékrendi különbségeket mutat fel a többi, hangszóróval egybeépített Sonos zónajátszóhoz képest, és hatalmas előnye, hogy önmagában is irdatlan erőkifejtésre képes. Igen, ezzel az egy dobozkával is lebonyolíthatunk egy komplett házibulit, és igen, nem kell hozzá semmi más. Persze, hogy mit akarunk belőle kihozni pluszban, az rajtunk áll (pl. használható vezeték nélküli házimozi rendszer háttérsugárzójaként) a lehetőségek tárháza szinte végtelen, valószínűleg sokan ezért kedvelik a Sonos megoldásait.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.