Neotech NEP-3003G tápkábel teszt

2024. november 29., péntek, 22:30

Neotech audio hifi kábel tápkábel Neotech kábel Neotech tápkábel audio kábel hifi kábel Neotech teszt kábel teszt tápkábel teszt Neotech kábel teszt Neotech tápkábel teszt

Az egyik legmeghatározóbb kábelgyártóként ismert Neotech jelentősen megújította termékkínálatát. Felsőbb kategóriás szériáiban bevezette a G-UPOCC vezetőanyagot. Utóbbi lényege, hogy egy atom vastagságú grafén réteget alakítanak ki a rézszálakon, mely a vezetőképességet előnyösen befolyásolja. A magyarországi Neotech forgalmazó KáCsa Audió kínálatába megérkeztek az első, ilyen vezetőt tartalmazó tápkábelek. Ismerkedésünk a legkisebb NEP-3003G modellel indul.

Neotech NEP-3003G tápkábelNeotech NEP-3003G tápkábelNeotech NEP-3003G tápkábelNeotech NEP-3003G tápkábelNeotech NEP-3003G tápkábelNeotech NEP-3003G tápkábelNeotech NEP-3003G tápkábelNeotech NEP-3003G tápkábelNeotech NEP-3003G tápkábel

A Neotech új vezetőanyagot fejlesztett ki, ami jelentős előrelépés az iparágban. Korábban leginkább OFC vagy OCC réz, ezüst, vagy ezüstözött rézvezetős kábeleket fejlesztettek, azonban a közelmúltban kiderült, hogy grafén hozzáadásával javítható az elektromos jelátvitel stabilitása magas hőmérsékleten, miközben megmarad az OCC rézre jellemző kivételes vezetőképesség - magasabb feszültségen is. Korábban csak elszórtan lehetett réz és grafén kombinálásáról szóló, angol kutatásokról olvasni az interneten. A Neotech fejlesztése már nemcsak papíron, hanem gyakorlatban is végleges, Magyarországon ugyancsak hozzáférhető.

Neotech NEP-3003G tápkábel

A gyártó korábbi OCC rézvezetős hangfal, összekötő és tápkábeleit mind átalakította grafén tartalmúra. Először a legkisebbnek számító NEP-3003G-t sikerült megkaparintanunk. Korábban teszteltük elődjét (NEP-3003 III). Tervezői törekedtek rá, hogy véletlenül se tévesszük össze a régi és új kiadást. Utóbbit már nem narancs/fehér sávos harisnya, hanem letisztultabb, gyöngyházhoz hasonló fehér köpeny borítja. Kettős árnyékolórétege alatt színjelölt CL3 PVC-csatornákban vannak a sodort rézvezetők, melyek keresztmetszete 3x2,62 mm2. Métere e sorok írásakor kb. 55 000 forint, amihez még hozzá kell adni a dugókat. Léteznek nagyobb, vastagabb opciók is (NEP-3002G és NEP-3001G), melyek e sorok írásakor szintén megérkeztek - rájuk hamarosan, másik cikkben térünk vissza.

Neotech NEP-3003G tápkábel

Hosszúságról, röviden

A KáCsa Audió dobos kiszerelésben importálja a kábelt, saját budapesti szaküzletében vágja le és szereli rá a csatlakozókat. Ennek előnye, hogy sok hagyományos cégtől eltérően a vásárló dönti el, hogy (centis pontossággal) milyen hosszúságot szeretne. A tesztre kölcsönadott darabokon a Neotech legújabb IEC és Schuko (NC-P312II, NC-P303II) csatlakozói díszelegtek, ezüst és arany bevonatú OCC réz érintkezőkkel. A gyártó is e dugókat javasolja (saját fotói alapján), bár kissé meglepő, hogy már egyetlen csatlakozó (kb. 63 000 Ft) túllépi a NEP-3003G méterárát. Létezik egyébként számos olcsóbb és drágább alternatíva a KáCsa kínálatában, mindenki saját igényei alapján tud dönteni. Mindenesetre a demó példányok, melyeket előzetes egyeztetéssel bárki kipróbálhat otthoni rendszerében, a Neotech ajánlása szerint vannak szerelve.

Neotech NEP-3003G tápkábel

Kipróbálás

A Neotech NEP-3003G előnyére vált, hogy a korábbi, kissé csicsás harisnya helyett a diszkrétebb, szürkés fehér köpennyel látták el. Utóbbinak valószínűleg nincs köze a hanghoz, de a fizikai minőségérzetet e részletben és a csatlakozókon szintén jól eltalálták. Utóbbiakat forrasztás nélkül, csavarozással rögzítették a vezetőhöz, ami elméletben jobb hangzást segítő módszer. A hangminőségtől függetlenül azt érdemes tudni, hogy a vastagon szigetelt kábel nem éppen rugalmas. Ráadásul a rajta lévő, hosszúkás Neotech csatlakozók még tovább merevítik a készülékek mögé eső szakaszt.

Neotech NEP-3003G tápkábel

Tipp: érdemes legalább 30 centit szabadon hagyni a lejátszók/ erősítők mögött, különben előfordulhat, hogy a falnak feszülő kábel eltolja eszközeinket.

A Neotech NEP-3003G-t az alábbi hifi szettben próbáltuk ki:

- Hangfal: B&W 705 S3 és EPOS ES-7N (teszt hamarosan)

- Erősítő: Arcam Radia A25

- Lejátszó: Reavon UBR-X200

- Tápelosztó: Furutech E-TP60E NCF

A kritikus meghallgatáshoz Eliane Elias - I Thought About You c. számát hallgattuk meg, amit Vivaldi - Négy Évszak c. műve követett (Violin Concerto in F Minor, Op  8 4, RV 297  Winter  - I  Allegro non mol, Claudio Abbado vezénylésével). A rendszerben lévő "alapértelmezett" tápkábel egy széles körben ismert, belépő/középkategóriának számító IsoTek EVO3 Premier volt, amelyet a lejátszóban és erősítőben is alkalmaztunk. Először a Reavon, majd az Arcam tápkábelét is Neotech NEP-3003G-re cseréltük. Minden csere között újra meghallgattuk az adott zeneszám részletét, majd visszaváltottunk az alapértelmezett kábelre.

Neotech NEP-3003G tápkábel

Eliane Elias számánál a Neotech beillesztése egyértelműen finomabb, pontosabb térmegjelenítést eredményezett. Az EVO3 Premier használatával töményebb és vastagabb a mélyhang ábrázolást hallottunk. Felhőszerű, homályosabb volt a jobb és bal oldal, nem volt akkora elkülönítés a zenészek között, mint a NEP-3003G csatlakoztatásával. Az Epos hangfal megbocsátóbbnak bizonyult az IsoTek miatti színezésekkel szemben, de a B&W dobozokkal e mű nem igazán élvezetes éllel szólt. A Neotech grafén-rézkábele nem csupán a térhatást javította, hanem segített csökkenteni a túlzott nyersesség érzetét és csillapított a magas frekvenciás kontraszton.

Neotech NEP-3003G tápkábel

A Vivaldi darab hallgatása még egyértelműbbé tette, hogy mitől különleges a NEP-3003G. Magasan volt a léc, mert már az IsoTek kábel alkalmazásakor is annyira jól kijött a zene drámája és szenvedélyessége, hogy libabőrt okozott. Hozzá kell tenni, hogy kissé laposnak bizonyult a színpad, de a mű összességében élvezetet adott, a kissé behatárolt tér okozott főleg hiányérzetet. Érzékeltük, hogy inkább a dobozok irányából és nem egy szélesre tárt síkból jött felénk a zenekar hangja, de az Epos fejlett térhatása sokat hozzáadott az élményhez.

Aztán megtörtént a csere, bekerült a Neotech és sokkal levegősebb, jobb felbontású sztereó teret kaptunk. Jobban kitüremkedett a központi "szóló" hegedű hangja, amitől közvetlenebb, izgalmasabb lett az eleve gazdag és élénk előadás. A háttérben lévő vonósok is tisztábban jelentek meg, javult a mélység és már nem egyszerűen jobbról/balról úszkáltak a hangok, hanem egy tágasabb, levegősebb atmoszférából bontakoztak ki. Az egész zene valóságérzete nagyságrendileg jobbá vált, amitől könnyebben odaképzeltük magunkat a koncertterembe.

Neotech NEP-3003G tápkábel

Összegezzünk! A Neotech NEP-3003G rögtön megmutatta, hogy saját belépő-középkategóriás referenciánkhoz képest magasabb áráért cserébe miben tudott többet adni. Ha a B&W hangsugárzókat az említett elektronikával és az olcsóbb, ezüstözött rézkábellel hallottunk volna egy bemutatóteremben, potenciális vásárlóként biztosan tovább állunk, mert a doboz közismert kompromisszumai (magasba húzó, hűvös alapkarakter) zavaró mértékig felerősödtek. Pedig a teszt szett színezetlenségéről ismert, LessLoss C-MARC hangfal és összekötő kábeleket tartalmazott.

A NEP-3003G javított a basszus stabilitáson és visszavett az idegesítő, csörömpölő magashangokból. Ettől függetlenül a B&W 705 S3-hoz (és hasonló karakterrel rendelkező hangfalakhoz) szerintünk léteznek még jobb opciók. Fényesebb dobozokat tartalmazó szetthez szubjektív első benyomások alapján jobb választás az eggyel nagyobb NEP-3002G. Hogy miért? Egy következő cikkben kifejtjük. A lazább és semlegesebb karakterű Epos hangsugárzóval viszont már a NEP-3003G is hozott egy teljesnek tűnő, kerekebb hangzást, hogy ne a hiányosságokon agyaljunk, hanem átadjuk magunkat a zene élvezetének.

Neotech NEP-3003G tápkábel

Végszó

A Neotech NEP-3003G ajánlott azoknak, akik belépő/középkategóriás tápkábeltől jobbat keresnek. Forráseszközzel és erősítővel használva egyaránt segíthet a sztereó tér részletesebb megjelenítésében, a basszus csupaszabb, őszintébb ábrázolásában és a magas hangtextúra gazdagabb kifejezésében. Nem olyan, mint elődje, ahhoz képest óvatosabban kezeli a finom részleteket, az eredmény életszerűbb. Hozzá kell tenni, hogy e kiadáson az új, nem éppen olcsó csatlakozó volt. Nyitott kérdés, hogy milyen dugó jöhet szóba, ami a pozitívumok viszonylagos megőrzése mellett kedvezőbbé tenné a végösszeget. Kíváncsian várjuk, hogy mit tudnak a NEP-3003G nagyobb kiadásai, a NEP-3002G és NEP-3001G, melyeket remélhetőleg lesz módunk egymással is összehasonlítani. Érdeklődőknek ajánlott élni a személyes kipróbálás lehetőségével otthon, vagy a KáCsa Audió szaküzletében. Akik hűvösebb tónusú hangfalakkal rendelkeznek, azoknak érdemes a teszthez hasonló kategóriás Furutech alternatívát vagy a vastagabb keresztmetszetű rokonok valamelyikét is elvinni a próbára.

Műszaki adatok

Érkeresztmetszet: 3x2,62 mm
Vezetőanyag: OCC réz grafén réteggel
Teljes átmérő: 12 mm
Szigetelés: CL3 PVC
Ajánlott csatlakozó: Neotech NC-P303II, Neotech NC-P312II
Ár (a cikk megjelenésekor): kb. 54 000 Ft/m (csatlakozó nélkül)
Forgalmazó:

KáCsa Audió Kft.

+36-1-220-9100

+36-30-884-1234

1164 Budapest, Rádió utca 1.

kacsa-audio.hu

Szubjektív vélemény

Hangminőség:  
Kivitel:  
Ár/érték arány:  

 

További cikkek:

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.