NAD C 446 digitális média tuner teszt
Ez már nem a jövő zenéje?
2012. július 2., hétfő, 10:55
NAD C 446 C446 digitális tuner digitális média tuner tuner médialejátszó DAB tuner internetrádió hálózati médialejátszó multimédia lejátszó médialejátszó teszt
Bizonyára olvasóinknak is feltűnt, hogy a CD, mint audio forrás, leáldozófélben van. Évről évre kevesebb lemezjátszót látni a neves gyártók kínálatában is, bár akadnak, akik megrögzötten érvelnek a csillogó korong mellett, és persze olyanok is, akik a gyári lemezek ritkulását figyelembe véve, igyekeznek lépést tartani a vásárlók igényeivel. Kipróbáltunk már több eszközt is, ezúttal a NAD C 446 digitális média tuner került szerkesztőségünkbe. Ez a készülék már nem tartalmaz mechanikus futóművet - viszont életre tudja kelteni a digitális médiatárolóinkon lévő zenéket, extrákban sincs hiány. Sőt, mint kiderült, hangzásban is kellően "NAD-osra" sikerült!
NA(D)GYON digitális berendezés
A NAD C 446 külsejét tekintve egy vérbeli asztali tuner, a jól megszokott NAD formavilággal. Pontmátrix szerkezetű, zöldeskék fényű kijelzője több fokozatban sötétíthető, menürendszere logikus, gyorsan és könnyen navigálható az előlapi tekerővel is. Egyébként a hozzá mellékelt távszabályzó szintén örökölte a korábban látott NAD CD-lejátszók, erősítők távkapcsolóinak formáját. Maga a készülék hifi szabvány szerinti 43,5 cm szélességű, fémből készült háza talán mélyebb is a vártnál, a masszív műanyag előlapon sötétlő, jókora elektronikus potméter és a csomagolásból kipottyanó antennák leplezik le funkcióit: Tesztalanyunk belsejében teljes értékű DAB+ és FM rádió modulok dolgoznak, az átlagosnál jobb hatásfok érdekében igen tekintélyes méretű, hajlékony antennát adnak mellé. Persze ennél lényegesen többet tud a NAD C 446, erről árulkodik a csomagoláson kacsingató WiFi logó, persze ha akarjuk, maradhatunk a szokásos RJ45-ös Ethernet kábelnél. A készülék képes a manapság lassan alapkövetelményt jelentő WiFi kapcsolatot létesíteni (802.11/b/g szintig) otthoni médiahálózatunkkal, ami két előnyt jelent. Egyrészt működtethető UPnP kliensként, így a szintén hálózatba kötött számítógépen vagy merevlemezen tárolt zenéket angolosan szólva streamelhetjük neki, ugyanez megvalósítható Apple iOS vagy Android operációs rendszert futtató, WiFi-képes mobileszközök zenetárával is. Másrészt internetrádió állomásokat is hallgathatunk a NAD C 446-tal, persze ilyenkor a hangminőséget nagyban befolyásolja a szolgáltató által beállított felbontás. Apropó, hangminőség: a készülék szívében audiofil minősítésű, 24 bit/192 kHz DAC modul dolgozik, melynek képességei remélhetőleg megmutatkoznak majd nagyfelbontású anyagok lejátszásánál.
Nagyfelbontás a gyakorlatban
Itt kezd izgalmassá válni a téma, mivel tesztalanyunk elsődleges célja, hogy képes legyen helyettesíteni a hosszú ideig uralkodó CD-lejátszókat. Ekkor jönnek elő a NAD C 446 médialejátszó képességei: a fapados MP3-on felül AAC, WMA, de még FLAC és WAV/MPC formátumokkal is megbirkózik. Táplálhatjuk forrásanyaggal az előlapi USB csatlakozón, vagy a korábban említett módon, UPnP üzemmódban. Ez mind remekül hangzik, viszont azt javasoljuk, érdemes komolyan venni a specifikációkban meghatározott, maximálisan feldolgozható adatmennyiségeket. Példának okáért, ha a papíron becsült, 1,5 mbit/s-nál nagyobb bitrátájú zenét indítanánk el, lehet, hogy a C 446 azt egész egyszerűen nem fogja megszólaltatni. Ettől még nem kell pánikba esni, a mi esetünkben 10-ből 9 FLAC fájlt le tudott játszani a tesztkészülék. Apró gondunk akadt viszont a "Gyorstekerés" használatakor. Valamiért, ha beletekerünk egy nagyfelbontású anyagba, a lejátszó onnan már csak akadozva tudja lejátszani a felvételt, ami valószínűleg szoftveres problémát takar. Amíg nem tesznek közzé hivatalos firmware frissítést, addig sajnos kénytelenek vagyunk tekergetés nélkül hallgatni lossless forrásainkat. Pozitív tapasztalataink voltak viszont, mikor internet rádióadások vagy DAB+ hallgatózásra került sor. Utóbbit sajnos jó darabig csak budapesti vagy a főváros körzetében élő lakosok fogják élvezni, mivel vidéken gyakorlatilag zéró a DAB-lefedettség. Volt alkalmunk kipróbálni egy VIII. kerületi lakásban a C 446 DAB+ képességeit, maximálisan elégedettek voltunk a már-már CD-minőségű hangzásvilággal, tehát aki ki tudja használni, annak mindenképp ajánlott extra. Egyébiránt tesztalanyunk bekapcsoláskor való töltési ideje nagyjából 15 másodpercig tart, ami a korábbi (pl. Marantz) tesztkészülékekhez hasonlítva egész jónak számít, de még mindig nem egy villám. Viszont ha kikapcsoláskor internetrádiót hallgattunk, akkor a készülék legközelebbi bekapcsolásakor szinte azonnal elindul a közvetítés, még vezeték nélküli hálózattal is. Apropó, ilyen téren is korrektül viselkedett a NAD C 446, bár a kisebbik WiFi antenna használatát csak akkor javasoljuk, ha ugyanazon szobába telepítettük a készüléket és a routert is. Optimális körülmények között stabil kapcsolatot tudtunk létesíteni, persze ha mások is használják a hálózatot, és épp féltucat Blu-ray filmet töltenek le, az így kialakult terheltséget apró kihagyásokkal jelzi a C 446 - ilyen reccenéseket egy korszerű hálózatnál, moderált letöltések mellett aligha fogunk érzékelni. Ugyan olvasóink rengeteg dolgot megtudhattak a C 446-ról, arról még nem esett szó, ami hifi berendezéseknél talán a legfontosabb jellemző: a hangminőség!
Tagadhatatlanul NAD
Amibe egyáltalán nem tudtunk belekötni, az a NAD C 446 hangminősége. Rengeteg típusú zenével volt alkalmunk kipróbálni, mi nem találtunk olyan műfajt, melynek közvetítése nehezére esne. Akik ismerik, kedvelik a márkát, vagy rendelkeznek otthon NAD készülékekkel, azok örömére sikerült a gyártónak a jól ismert karakterisztikát alkalmaznia. Tesztalanyunk hangzásvilága terebélyes, nyílt, lendületes és életteli. Nagyon szépen részletez, tapasztalatunk szerint valóban alkalmas arra, hogy árkategóriájával egyező CD-lejátszókat felváltson. Az énekhangok pazarul szólaltak meg tesztkonfigurációnkon,amely egy akusztikailag pazar helyiségben, NAD C 356 BEE DAC sztereó erősítőből és Polk Audio LSi 15 háromutas álló hangsugárzóból állt. Úgyszintén az akusztikus és elektromos hangszerek, dinamikában nem volt hiány, a térleképzés egész nyíltra sikeredett, miközben az élénkebb, digitálisan kevert műfajoknál is megmutatkoztak a rendszer erőtartalékai. Azt gondoljuk, a szakértelemmel kiválasztott, tesztalanyunk teljesítményével harmonizáló komponensekkel megépíthetünk egy valóban audiofil rendszert. A 24 bites konverter serényen dolgozik, igyekszik gyengébb felvételekből is előcsiholni némi egységességet, ami meglepően jól sikerül neki. Persze csodákra ne számítsunk - ha egy ilyen lejátszót veszünk, úgy tudjuk kellőképp kihasználni, ha megfelelően jó minőségű forrásanyaggal rendelkezünk - akkor viszont megtudhatjuk, mi motiválja a NAD cég fejlesztőmérnökeit, mit értenek a "zene élvezete" alatt.
Végítélet
A NAD C 446 média tuner hangminőségével sikeresen kimagyarázta magát, és komoly mértékben enyhített morgolódásunkon, ami a tesztben említett fájlkezelési gondok miatt alakult ki. Mint nagyfelbontású médialejátszó, szerintünk jelen fázisában kiforratlan a NAD készüléke, rádiós-és hálózati képességei viszont hasznosak és jól működnek. Remélhetőleg ha közzétesz a gyártó egy szoftverfrissítést, megoldódnak a lejátszó kényes pontjai. Ajánlott azoknak, akik már rendelkeznek NAD komponensekkel, bár ez nem teljesen mérvadó, mert teszteltük Arcam házimozi erősítővel társítva, ott sem vallott szégyent, DALI és Jamo hangsugárzókkal szintén bravúrosan együttműködött, szóval az egyéni ízlés nem hátrány. Tehát összességében azoknak ajánljuk, akik az örökké élénk, finom és precíz NAD-karakterre vágynak, és tovább szeretnének lépni a CD-lejátszók korlátain, egy olyan berendezéssel, ami számos extrával vegyíti a zenehallgatás élményét.