Monster Turbine In-Ear fülhallgató teszt

Dobhártya kényeztetés felsőfokon

2012. június 10., vasárnap, 11:30

Monster Turbine in-ear in ear fülhallgató Monster fülhallgató fülhallgató teszt

A vérbeli hifisták szilárd meggyőződése, hogy árkategóriától függetlenül a fülhallgatók nem alkalmasak csúcsszínvonalú, igazi sztereó rendszerekhez hasonló hangvisszaadásra. Nos, ezt a tényt a Monster Turbine sem cáfolja, helyette inkább tovább emeli a lécet: gyártója szerint ez a füles nemcsak hifizésre való, hanem azt az élményt nyújtja, amire normál esetben csak high-end berendezések képesek. Zsebre vágható audiofil hangrendszer? Most komolyan?

Monster Turbine High Performance In-Ear fülhallgatóMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgatóMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgatóMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgatóMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgatóMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató felépítéseMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató doboz tartalmaMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató csomagolásMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató dobozMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató táskaMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató earhookMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató earhookMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató kábelMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató Jack csatlakozásMonster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató Jack csatlakozója

Fülbe illeszthető hangsugárzók - így hirdetik a közel féltucatnyi variánsból álló Turbine szériát. A világhírű Beats by Dr. Dre modellek, melyekkel olvasóink már honlapunkon is találkozhattak, csupán a Monster-féle jéghegy csúcsát képviselik. Rengeteg fül- és fejhallgatót készítenek, tarka kavalkádjukból furcsamód kilóg aktuális tesztalanyunk szereplője, a Turbine. Hogy miért, azt most kiderítjük. Az első bizakodó megjegyzés a szlogen, amit számos Monster füles csomagolásán olvashatunk, magyarul kb. ennyit tesz: az élet túl rövid ahhoz, hogy gagyi fülesed legyen. A másik dolog, ami inkább érdekesség, hogy a Turbine részletes leírását maga Noel Lee, a Monster "fejese" írta, persze maga a specifikáció, még ha ígéretes is, nem több némi marketingszövegnél. Azonban ha az olvasottakat összevetjük a valósággal, kisvártatva elismerő hümmögések következnek.

Monster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató doboz tartalma

Apró meglepetések

Feliratok nélkül is egyértelmű lenne, hogy az amerikai Monster cég termékéről beszélünk, leginkább a fülhallgató stílusa miatt. Kabinetjének díszítése megszólalásig hasonlít a Monster RCA összekötő kábelek csatlakozójára, valószínűleg a köralakban haladó, ferde bevágásoknak köszönhető a Turbine megnevezés. Ezen kívül a csomagolás a Beats modellekhez hasonló igényességgel lett összeállítva, viszont itt nem (vagy csak nyomokban) érezni a Dr. Dre fülesekre jellemző giccsességet. Külön említeném a tesztalanyunkhoz mellékelt védőtokokat - nem elírás, két fajta mágneszáras táskát is adnak a Turbine mellé. Ezek minősége felér egy márkás pénztárcáéval, aprócska méretüknek köszönhetően észrevétlenül elférnek farzsebben is, bár oda inkább ne tegyük tesztalanyunkat, különben egy rosszul sikerült fenékre huppanás cirka ötvenezer forintunkba fog kerülni. A Turbine még meghallgatása előtt is éreztette velünk hovatartozását: egyedileg tervezett hangszóróját kiváló minőségű, fényesre polírozott fém burkolat védi, nagytisztaságú rézből sodort kábelét kellemes tapintású, rugalmas gumiköpeny öleli át. Külön extra a vezetékre integrált iPhone-kompatibilis mikrofonos headset, melynek kivitele megegyezik a korábban tesztelt Power Beats típuséhoz, attól eltérően viszont nem piros, hanem a kabinettel megegyező fényes grafitszürke színű. Apropó, gumi; a csomagban kapásból öt darab (!) különböző méretű és formájú szilikon gyűrűt találunk. Ezekkel elméletileg valamennyi fültípusba beilleszthető a Monster ékszere, ráadásul van köztük egy-két spéci, kiváló zajszigetelésű darab is. Most pedig ideje alzatba pattintani az aranyozott csatlakozót!

Az első (fül)benyomás

Mielőtt nagy hűhóval nekirugaszkodunk a hallgatózásnak, mindenképp érdemes átolvasni a gyártó használati utasításait, tanácsait. Ez elsőre furcsán hangzik, mintha tesztalanyunk valami nagyon komplex igényű termék lenne, és egy picit tényleg az. Elkerülhetünk néhány fájdalmas pillanatot, ha például nem egyenesen tuszkoljuk hallójáratunkba a Turbine-t, hanem fülkagylónkat megemelve, finoman becsavarjuk, addig a pontig, amikor úgy érezzük, szilikon pamacsai normálisan kizárják a külső zajokat. Ellenkező esetben, ha ?agyunkig? felnyomjuk, eltávolítása igen kellemetlenné válhat. Ez elsőre bonyolult procedúrának tűnik, gyakorlatban lényegesen egyszerűbb. Ha sikerült kiválasztanunk a hallójáratunk számára legkényelmesebb gumipárnát, kiderül a Turbine egyik fő előnye; kiváló zajszűrése. Üzemen kívül nem zár ki minden külső hangot, ami hasznos lehet, ha például vonaton ülve zenét hallgatunk és jön az ellenőr. Ha megállítjuk a lejátszót, érteni lehet, amit közvetlen közelünkben társalognak, lejátszás közben viszont már egyharmad hangerőnél is csak tátogás marad beszéd helyett. Az eddig leírtak, tények szinte eltörpülnek ahhoz képest, amit még nem közöltem... a Monster Turbine legmeghatározóbb tulajdonsága ugyanis csak ezután következik.

Monster Turbine High Performance In-Ear fülhallgató

A szépség és a Monster

Azt gondolom, egy jó füles az első pár másodperces megszólalásával elnyeri hallgatója tetszését, főleg, ha már túl van a gyakran szükséges bejáratáson. Habár tesztalanyunk közel 40 órát járatódott, frissen kibontva is szenzációsan jól szólt. Olyan szempontból mindenképpen igaza volt a gyártónak, hogy ezt a terméket nem lehet más fülesekhez hasonlítani, még az is világossá válik, miért hívják őket in-ear hangsugárzóknak, mivel az általunk már tesztelt modellek után nem túlzás kimondani; a Turbine a legjobb hangú fülhallgató, ami eddig megfordult szerkesztőségünkben.

Használata közben csak készakarva lehet elkülöníteni a mély-magas-közép tartományokat, máskülönben egységben hallunk mindent és mindenkit, aki részt vett a felvétel készítésében. Halljuk a zenészeket, a hangszerüket, megcsupaszítva a felesleges, oly sokszor problémás színezettségtől. Észrevesszük az énekes hangján, ha nem vett elég levegőt, és összeszorul a torka, ha egy-két betűt a vártnál jobban megnyomott, egyszerűen minden apró részletet kiváló árnyaltsággal, pontosan és leplezetlenül nyomon követhetünk. Az elektromos basszusgitár húrjának rezgéseit végre érzékelhetjük, nem csak mély brummogást, hanem zörgő, csörgő fémhúrokat kaphatunk, hiába hallgattam már tíz másik fülhallgatón mondjuk a The Coral - Dreaming Of You című számot, ennyire élettől telten egyiken se sikerült. Vicces módon még némi térérzet is kialakul, tulajdonképpen olyan, mint ha bedugnánk egy pár borsószemnyi, gumi állagú, professzionális mikrofont a fülünkbe, és beülnénk a stúdió közepébe, hogy kérdőre vonjanak minket, szerintünk milyen munkát végez a hangmérnök. Játszi könnyedséggel képesek vagyunk megkülönböztetni, hogy természetes visszhangban szólal meg az instrumentális anyag, vagy gépileg lett keverve a plusz akusztika. Minden apró rezzenés nyomon követhető, érzékelhető, a hangoknak még elbújni sincs ideje, mivel itt nem befolyásolja a végeredményt a sztereóknál kritikus tényezőjű szobaakusztika. Nem kell drága erősítő, még az iPhone-omról is úgy szólnak az MP3-ak, mint ha valami drága konvertert járatnék. Szóval a Turbine ilyen szempontból kiváló termék.

Végítélet

A hibátlan hangminőség mellett sajnos mégis vannak apró, de létező negatívumok. Attól, hogy hangzása pompás, megjelenése gusztusos, összeszerelése példaszerű, még mindig vannak olyan felhasználók, akik egyszerűen azért nem szeretnének fülhallgatót használni, mert irritálja őket, ha valamit hallószervükbe kell tenniük. Ami viszont számottevőbb ennél a szubjektív felvetésnél, hogy fültípustól függően hallhatóvá válhat saját lépésünk zaja, miközben a Turbine-t viseljük, az így keletkezett, testünkön belül és keresztül haladó rezonanciák pedig negatívan befolyásolhatják a hangzást. Egyébként a gyártó és a forgalmazó is megerősíti azt a tényt, miszerint a Turbine nem egyértelműen sportoláshoz, utcai felhasználáshoz (arra külön sportfüleseket is gyárt a Monster), sokkal inkább nyugodt környezetben való zenehallgatáshoz készült. Kifogástalan üzemeltetéséhez igenis szükséges kényelmesen, nyugalmasan elterülve átadni magunkat a zenehallgatás örömének. Cserébe kapunk egy zseniális hangzású fülhallgatót, mely a nála akár jóval drágább sztereó rendszereket is képes maga mögé utasítani, ráadásul még a zsebünkben is elfér.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.