Milyen lesz az új Apple TV?

Avagy szükségünk van-e egy 42 colos iPad-ra a falon?

2012. március 3., szombat, 21:25

Apple TV iPad 3 Apple Google TV iTV Samsung

Forradalmat csinál-e az Apple vagy sem? Ez lesz az új Apple TV bemutatása utáni legnagyobb kérdés. Erre keressük most mi is a választ.

Az Apple a jövőhéten új termékeket jelent be. A várakozások szerint ezek között ott lesz az iPad 3 és a legújabb Apple TV is. Természetesen rengeteg pletyka kering az új termékekkel kapcsolatban, amiknek egy jelentős részét minden bizonnyal maga az Apple indította útjára, hogy elterelje a figyelmünket, hogy bejelentései a várakozásoktól eltérőek lehessenek és hogy ezáltal is nagyobb legyen a sajtó, a bloggerek és a fogyasztók rácsodálkozása. Ezen ellenőrizhetetlen hitelességű pletykák özönében jelent meg az Apple saját 42 colos képernyővel szerelt tévéjét ígérő szóbeszéd is. Legyinthetnénk is, hogy ez roppant idegen a cég eddigi profiljától, de ezt inkább ne tegyük! Álljunk meg egy pillanatra! Mi is igazán idegen a Apple-re jellemző képtől? Nem más, mint az eddig forgalmazott Apple TV, ami csupán egy kiegészítő. Egy az ezer közül. Az almás cég háza táján ez nem így szokás. Ők nem kiegészítőket gyártanak mindenki más készülékéhez, hanem mindenki más gyárt kiegészítőket az Apple termékeihez!

Apple_iTVApple_iTVApple_iTVApple_iTVApple_iTVApple_iTVApple_iTVApple_iTVApple_iTV

Logikus lenne egy 42 colos Apple TV, avagy iTV megjelenése?

Bár tény, hogy a televíziók eladása szép bevételeket termel, ám a versengés jelen állása szerint ezen a piacon olyan óriások is képesek jelentős veszteségeket elkönyvelni mint a Panasonic vagy a Sony. A szakma nagy öregjei között számon tartott Philips pedig mostanra lényegében feladta a TV piaci harcot, nevét más gyártók használják, innen pedig nem szokott visszaút kínálkozni. Vagyis a tévék piacán rengeteg pénzt lehet elveszíteni.

Mégis, miért akar egy a nagyoknak is jelentős veszteségeket termelő, az új technológiák bevezetésével vért izzadó piaci részre betörni az Apple? Az egyik lehetséges megközelítés, hogy szórakoztatás világába már így is mélyen beépült cég (iPoddal kezdődött történet) terjeszkedésének ez a sok évtizedes felület természetes iránya volna. Másrészt szükségszerű lesz a válaszlépés, ha a Google és a Samsung az Androidot sikerrel meghonosítja a tévék piacán. Igaz, ennek még csak ígéretét sejthettük ki a két cég megnyilvánulásaiból, és még sem kézzelfogható termék, sem konkrét bejelentés nem látott napvilágot. Vagyis a legfőbb konkurenssel megvívandó harc még odébb van.

A Google és a Samsung, mintha valamire várna

Lássuk be, a technológia készen áll, a piac pedig nyitott. Lépni kell! A kérdés csak az, hogy ki lép hamarabb?

A hírek arról szólnak, hogy a Google erősíteni igyekszik jelenlétét a tévékben is, ebben pedig partnere lesz a Samsung. Vagyis közeledik az Android alapú Google TV. (nem set-top box) Ennek elterjedését azonban gátolja néhány tényező. Az egyik, hogy az okostévék piaca a Google nélkül is elkezdett nőni, és az egyes gyártók saját platformokat vagy összefogás útján közös platformot hoztak létre, amivel saját érdekeiket is figyelembe véve, kezükben tarthatják az alkalmazások és tartalmak piacát. Vagyis kérdéses, hogy hány TV gyártó akarná Androidra cserélni saját fejlesztését, amibe pénzt ölt, és amitől pénzt vár? Akadály az is, hogy az Android, ahogyan az iOS is, nem a hagyományos távvezérlővel való használatra lett kitalálva.

Majd két évtizede hallgatom az ?interaktív TV? ígéretét, beteljesülés nélkül. A TV szerepe évtizedek óta változatlan. Passzívan nézzük azt amit adnak, és a mai napig az interaktivititás 99,99999...%-a annyit takar, hogy kiválasztjuk mit is nézünk. Ezen még az okostévék sem igazán változtattak. Persze nézhetünk időjárást, 3D filmeket és videókat, tőzsdei árfolyamokat, vagy olvashatunk recepteket. Ez azonban nem ?igazi interaktív? viszony. A mai távvezérlők, amik az infravörös ledek megjelenése óta csak küllemükben fejlődtek, egyszerűen alkalmatlanok még egy szimpla Tetris irányítására is.

Látszik, hogy valami van, lehetőség kínálkozik. Ugyanakkor valami hiányzik.

Itt jön az Apple a képbe

Ha az Apple valóban TV gyártásba fog, akkor abban biztosak lehetünk, hogy az ?forradalmi? lesz. Ez jelen esetben annyit jelent, hogy az almás cég mindenképpen meg kell lépje azokat a változtatásokat, amiktől a hagyományos gyártók eddig féltek.

A leglátványosabb változást a távvezérlő kell hozza. Egyrészt az Apple be kell vezessen egy új kommunikációt a készülék és a távvezérlő között. A kommunikáció talán WiFi-n keresztül történik majd, mivel az infra megbízhatatlan, a Bluetooth pedig nem elég nagy hatótávolságú. Bár ez utóbbi sem elképzelhetetlen. A távvezérlés funkciójával mindenképpen fel fogják ruházni az iPhone, iPad és iPod Touch készülékeket. Erre utaló pletykákat már sok helyen láttunk is. Ugyanakkor a TV mindenképpen kell rendelkezzen egy saját, az alapfelszereltség részét képező távirányítóval is. Ez mindenképpen egy multitouch eszköz lesz, talán gyro szenzorokkal és az sem elképzelhetetlen, hogy valamiféle saját kijelzővel.

Ez a fajta vezérlés nagyon sok szempontból versenyképes a hagyományos játékvezérlőkkel is! Abban is biztosak lehetünk, hogy a TV és a távvezérlő kommunikációja az iPhone dokkolóhoz és az Airplay-hez hasonlóan, számos gyártót csábít majd, vezérlő és vezérelhető kiegészítőket kínálva. Ha ez így lesz, akkor egyúttal végre örökre búcsút inthetünk majd a távirányítók zavarba ejtő sokaságának is. Ez viszont jelentősen megdrágíthatja a készüléket. Egy drága kiegészítő egy amúgy sem olcsó tv mellé pedig nehezen eladható, vagyis itt egy újabb okot látunk arra, hogy az eddigi Apple TV, vagyis kiegészítő dobozka ehlyett egy teljes iTV kerüljön piacra.

Ha az új termék valódi TV lesz és nem csak egy kiegészítő, akkor az minden bizonnyal kapni fog egy nagy érzékenységű és legalább FullHD felbontású kamerát is. Ez egyrészről a tévét is bevonja a FaceTime és a Skype kommunikációba, másrészt a vezérlés részévé is válhat, hasonlóan a Kinect-hez. Ugyanakkor az utóbbival való összehasonlítás talán kicsit merész, hiszen a Microsoft-féle, sztereoszkopikus érzékelőre egyelőre nem számíthatunk.

Processzor terén mindenképpen az eddigi okostévéket sokszorosan meghaladó teljesítményre kell felkészüljünk. A pletykák szerint legalább 42 colos képernyő és az Apple-től elvárt alumínium káva, a fejlett távvezérlés mellett nem sok értelme lenne épp a processzoron spórolni. Még az iPad kapcsán felröppenő pletykák is megemlítették néhol a 4 magos processzor lehetőségét, nyilvánvaló, hogy egy TV sem kaphat kevesebbet. Ez pedig FullHD felbontás mellett bőségesen elegendő a látványos 3D grafikához, a Google Earth élvezetes, értelmes módon használható futtatásához. (ami eddig szinte minden okos tv-ben ott volt, de egyikben sem volt igazán jól használható)

Ha már lesz jó processzor és jó grafika, akkor természetes lesz, hogy az iPhone és iPad alkalmazások sokasága, játékok akár százezer számra is beköltöznek a tévébe. Ez a mostani, jobb esetben több száz játékos kínálathoz képest ezerszeres nagyságrendű növekedés. Ez pedig a televíziózás mellett egy újabb, roppant értékes piac letarolásához vezethetne. Az Apple pár év alatt átformálhatná a játékkonzolok piacát.

Az áttöréshez azonban kell még valami. Ez a valami pedig a konzolszintű játék. Ma még egyértelműen nem tartunk itt, de a cél talán már csak karnyújtásnyira van. A játékfejlesztőknek pedig nyilvánvalóan vonzó az Apple által kínált piac.

Végül, ha az Apple valóban a TV gyártásba fog, akkor biztosak lehetünk benne, hogy perelni fogja az összes létező konkurensét. Jókat nevethetünk vagy sírhatunk azon, ahogyan az almás cég azt emlegeti majd, hogy senki más nem építhet kamerát a tévébe, hogy a gesztus alapú vezérlést mindenki tőlük lopta, valamint kérelmezni fogják a Samsung készülékeinek betiltását, mivel hogy ők éppen most akarják a piacot letarolni és ebben egy erős konkurens roppant zavaró. Hasonló érveket persze majd a Samsung is felhoz, amikor a gesztus alapú vezérlést természetesnek nevezi ?Menj már arrébb, nem látok tőled!?, illetve a hangvezérléssel kapcsolatosan felemlegetik gyermekkori emlékeinket ?Anyúúú! Kapcsolj a meséreee!?

Ekkor pedig a TV gyártás is olyan csatatérré változik, ahol a már fent említett, amúgy is meggyengült gyártók közül újabbak fogják feladni a harcot. A TV piac pedig örökre átalakul. Bár sok keserű mosoly vár ránk, de végső soron örülhetünk majd, hogy az Apple és a vele biztosan közelharcot vívó Google megreformálják a szórakoztatásunkat.

Azt, hogy végül mit is kapunk az iparágakat felforgatóan merész alapítója, Steve Jobs nélkül ?árván? maradt Apple-től, hamarosan kiderül. Várjuk március hetedikét, várjuk az új bejelentéseket.

Miért nem tudja a Samsung és a Google párosa mindezt véghez vinni? Miért nem lehetnek ők az elsők?

Egyszerűen megfogalmazva, nem szokás. Az elmúlt évtizedben az Apple volt az ami forradalmi ötletekkel, vagy a mindenki által várt lépés megtételével, folyamatosan diktálta az irányt. Persze elvben meg lehet az almás céget előzni, de nem érdemes. Ma ott tartunk, hogy mindenki csak az Apple-re figyel. Ha a Samsung és a Google közösen piacra dobna egy ?almásan forradalmi? terméket, akkor pár napig mindenki rájuk figyelne, majd elfordulnának és még feszültebben néznék az Apple-t, hogy az vajon mit lép. Az okostelefonokba, tabletekbe és az okostévékbe életet adó alkalmazások olyan cégektől érkeznek akik Cupertino-ból várják az iránymutatást.

www.apple.hu

 

További cikkek:

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.