iFi Audio GO link USB DAC teszt

A hiányzó láncszem

2024. szeptember 13., péntek, 21:15

iFi iFiAudio audio hifi DAC USB DAC DA konverter iFi teszt DAC teszt iFi DAC teszt USB DAC teszt

Gyártója szerint az iFi GO link az a hiányzó fejhallgatós láncszem, ami összekapcsolja használóját a zenével. Általa számítógép, tablet vagy okostelefon egy pillanaton belül hifi lejátszóvá alakul. Hallottunk már hasonlót, de kedvező ára miatt dupla figyelmet érdemel aktuális tesztalanyunk.

iFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DACiFi GO link USB DAC

Nesze neked, Bluetooth

A modern technológia és az okostelefonos világ egyértelműen vezeték nélküliségre ösztönzi a felhasználókat. Kétségtelen, hogy kényelmesebb az élet kábel nélkül, de hangminőség tekintetében még mindig az a legjobb, ha hagyományos, vezetékes fül vagy fejhallgató segítségével hallgatjuk kedvenc műsorainkat. De a kábel önmagában még nem garancia a szép hangzásra. A legtöbb laptop és mobileszköz csak átlagos minőségű analóg hangkimenettel rendelkezik (ha van rajta egyáltalán), ilyenkor segítséget tud jelenteni egy USB DAC beillesztése.

iFi GO link USB DAC

Rengeteg D/A konverter (digitális/analóg jelátalakító) kapható a jelenlegi kínálatban, pár tízezer forintostól kezdve egészen a csillagos égig. Nem könnyű választani a zsúfolt kínálatból, kivéve, ha olyan gyártókra szűkítjük a kört, akik eleve ilyen termékkategóriára specializálódtak. Közéjük tartozik a 2012-ben alapított iFi Audio is, melynek korábbi DAC eszközei közül több is (GO bar, ZEN One Signature, xDSD Gryphon) Ajánlott Vétel cédulát kapott. Az iFi GO link e sorok írásakor alig 25 000 forintért kapható, ezért joggal vált ki érdeklődést minden gazdaságosságra törekvő zenekedvelőből. Mit tud az összegért cserébe?

iFi GO link USB DAC

Fizikai jellemzők

A szóban forgó eszköz kialakítása rendkívül egyszerű. Egy USB-C csatlakozóból áll, amelyet rugalmas, ezüstözött rézkábel illeszt egy 3,5 mm-es Jack kimenettel rendelkező részhez. Magnézium ötvözet készülékházat építettek ezek köré, az eredmény meglepően könnyű és apró, a rendszeresen utazók nem kis örömére. Léteznek USB dugóval egybeépített (kábel nélküli) D/A konverterek is, ám ez a megoldás kedvezőbb abból a szempontból, hogy kevesebb fizikai terhelést jelent a forráseszköz csatlakozójának utazás közben. Az elektronikát tartalmazó ház egy LED-et is tartalmaz, amely különböző színekkel jelez vissza az éppen lejátszott hang mintavételi frekvenciájától függően.

iFi GO link USB DAC

Belső részletek

Az iFi GO link belsejében ESS Sabre ES9219 MQ/Q DAC dolgozik, melyet Quad DAC+ és Time Domain Jitter Eliminator technológiákkal kombináltak. Utóbbi fontos szerepet tölt be a digitális jelkésésből eredő hangromlás megszűntetésében. A gyártó vezérelhető analóg jelszinttel vértezte fel termékét és hozzáadott egy DRE elnevezésű (Dynamic Range Enhancement) technológiát is, amely állítólag minimálisra csökkenti a teljes harmonikus torzítást. A széles körben elterjedt, hasonló kategóriás kihívóktól eltérően a GO link nem a csatlakoztatott forráseszköz szoftveres jelszint vezérlőjét (hangerő szabályzó) veszi alapul. Ehelyett hardveresen, a DAC-ban történik jelszint vezérlés, amivel még jobb hangzást kapunk.

Megjegyzés: az eszköz DSD256-ig és 384 kHZ-es PCM jelfolyamig bármit képes dekódolni.

iFi GO link USB DAC

Kicsomagolás, beüzemelés

Az iFi GO link kicsomagolása közben két tartozékra is rábukkantunk. Mellékeltek hozzá egy USB A-C (praktikus USB-C nélküli számítógépekhez) és egy USB-C-Lightning átalakítót (régebbi iOS mobileszközökhöz). Mi Windows operációs rendszerű laptoppal és Android alapú okostelefonnal próbáltuk ki az eszközt, mindkét esetben rögtön, meghajtóprogram telepítés és külön állítgatás nélkül jött hang a kimenetéről. Külön említést érdemel, hogy a teszt során ajakszinkron eltolódást nem tapasztaltunk, amit Netflix-falóknak és videójáték megszállottaknak jó tudni.

iFi GO link USB DAC

Hangminőség

A laptop alaplapi hangkártyájához viszonyítottuk tesztalanyunk hangminőségét. Előbbi ugyanazt a zeneszámot kevésbé pontos színpad tagolással és enyhén laposabb dinamikával tudta csak megjeleníteni. A különböző részletek, hangsávok erősebben összemosódtak az integrált hangkimenet használatával. Elég volt néhány másodperc, egyértelműen érzékeltük a GO link által elért tisztább, dinamikusabb jelet.

iFi GO link USB DAC

Caro Emerald - Back It Up c. számát hallgatva az énekhang jobban középre irányult, nem kenődött úgy szét, mint az alaplapi hangkimenettel. A magashangok frissebben és jobb szeparációval mutatkoztak meg. Szeparáció alatt értendő, hogy a csörrenő, szisszenő, csilingelő részletek kiugróbb, élénkebb módon rajzolódtak ki, kevésbé tompa érzettel. Basszusdinamikában is javulást sikerült elérni a GO link beillesztésével, feszesebbek és gyorsabbak voltak az ütemek. Jobban átjött a zene minősége, az alaplapi hangkártyával csak felületes ízelítőt kaptunk, ahhoz képest az iFi mélyebb, őszintébb és magával ragadóbb zenei élményt tett lehetővé. A mikro-dinamikus részletek árnyalása és a térmélység nem volt olyan aprólékos, mint más (többször drágább) kihívók esetében, de az alig 25 000 forintos árért teljesen kifogástalan módon szerepelt a mini DAC.

iFi GO link USB DAC

Végszó

Az iFi GO link megfizethető lépés a minőségi zeneélmény felé, bármilyen középkategóriás fülhallgató vagy fejhallgató tulajdonos számára. Azt nyújtja, amit ígér: tisztább, dinamikusabb hangzást. Külön említést érdemel, hogy a kiindulási alaphoz (egy átlagos számítógépes hangkimenet) viszonyítva semmilyen negatív elváltozást nem okozott, egy jól kiegyensúlyozott frekvencia ábrázolás mellett csak a tisztább és pontosabb irányt vette célba, zavaró kiemelés nélkül. Utóbbi fárasztóvá tette volna az élményt, így viszont csak még élvezetesebb irányba terelte a teszthez használt Beyerdynamic Custom One Pro karakterét. Negatívumot nem igazán lehet felróni vele szemben. Csak óvatosnak kell lenni: lehetőleg mellőzzük éles tárgy tárolását a nadrágzsebben, mert a vékony kábelköpeny azt valószínűleg nem tolerálná. Aki legfeljebb 25 000 forintból szeretne jó hangzású, könnyen használható mobil D/A konvertert, annak szerintünk nem fog csalódást okozni.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.