Gustard P26 sztereó előerősítő teszt

2023. május 30., kedd, 14:55

Gustard audio hifi erősítő sztereó erősítő sztereó előerősítő hifi erősítő erősítő teszt előerősítő teszt Gustard teszt Gustard erősítő sztereó erősítő teszt sztereó előerősítő teszt Gustard erősítő teszt

A kínai illetőségű Gustard termékpalettájáról eddig kettő DAC jutott el hozzánk, de mivel három a magyar igazság, ezért befutott hozzánk egy újabb modell, ráadásul egy előerősítő személyében. Egyelőre csak annyit árulunk el róla, hogy reményeink szerint lesz ráadás is!

Gustard P26 sztereó előerősítőGustard P26 sztereó előerősítőGustard P26 sztereó előerősítőGustard P26 sztereó előerősítő távirányítóGustard P26 sztereó előerősítő távirányítóGustard P26 sztereó előerősítő hátlapGustard P26 sztereó előerősítő hátlapGustard P26 sztereó előerősítő hátlapGustard P26 sztereó előerősítőGustard P26 sztereó előerősítő

A Gustard szimpla előerősítő terén is megmutatja tudását

Az elmúlt években megjelent néhány gyártó a Távol-Keletről, akiknek a termékeik tulajdonképpen kivétel nélkül remek ár/érték arányt képviseltek, a kategóriájukban megfelelő hangminőséget és megépítettséget nyújtottak, ráadásul funkciók hadával is fel voltak vértezve. A Gustard P26 előerősítőre is ráillenek ezek a jelzők, kivéve az utolsót, hiszen ebben az esetben egy klasszikus előfokról van szó, ami minden sallangtól mentes, mégis bőven elegendő lehet egy audiofil rendszerben.

A Gustard P26 fekete vagy ezüst kivitelben kapható, a háza alumínium, a mérete pedig kicsi, de mi inkább midinek, mint mininek titulálnánk, főleg a 6 kg-os tömegét is figyelembe véve. Letisztult és egyértelmű a külseje, hiszen bal oldalon a kis szellőzőrostélyok mellett van az üzembehelyező gomb, kissé jobbra tőle egy OLED kijelző, egy másik gomb, amivel a menübe léphetünk a forrás kiválasztásához és a bemeneti és kimeneti erősítés konfigurálásához, valamint egy hangerőszabályozó. A P26 kapott egy infravörös távirányítót, amivel a hangerőt állíthatjuk, némíthatjuk a készüléket és forráskiválasztási funkciókat is elérjük innen. Más nincs, de nem is nagyon kell.

Gustard P26 sztereó előerősítő távirányító

A kijelző az aktív forrást, az aktuális hangerőszintet, valamint a be és kimeneti erősítési paramétereket is mutatja dB-ben. Kontúrosak a karakterek, a fényerő is megfelelő, így a méretéből adódóan távolról elég nehezen, de bő 2 méterről még pontosan le tudtunk olvasni mindent. A hátlapon a Gustard P26 két pár szimmetrikus, tehát XLR bemenettel, illetve egy pár RCA bemenettel rendelkezik. Kimeneti oldalon egy pár RCA és szintén egy pár XLR csatlakozót nyújt, így a P26 szimmetrikus és aszimmetrikus erősítőkre is köthető. Az RCA aljzatok minőségi aranyozást kaptak, az XLR-t tekintve pedig csak jóval drágább készülékeknél találhatunk stabilabbat, tehát panaszra okunk nem lehet, ráadásul a tápkábel cserélhető, ami nem elhanyagolható egy elektronikánál sem.

Gustard P26 sztereó előerősítő hátlap

A Gustard P26 esetében elég innovatív megoldás és opció az, hogy a bemeneti és a kimeneti jelszintek külön beállíthatók, ezzel a funkcióval sok, eltérő specifikációjú eszközzel párosítható az előerősítő, ami teljesen szimmetrikus áramköröket alkalmaz, bármilyen jellegű jelátalakítás nélkül.

Gustard P26 sztereó előerősítő hátlap

Két nagy teljesítményű sztereó LME49860 erősítőt alkalmaztak belül, ami a DIP-8 foglalatnak köszönhetően könnyedén cserélhető, így igazodhat más típusúhoz is. Az előfok hibrid felépítésű, hiszen erősítő egységeket és diszkrét komponenseket is tartalmaz, az utóbbi a jel stabilitása terén nagyon fontos. Az ALTERA MAX logikai áramkör által vezérelt relé-mátrixnak köszönhetően a P26 mindkét csatornán teljesen megegyező jelszintet biztosít minden beállításban. Ez a hangerőszabályozási mód az analóg hangzás tisztaságát és precíz digitális vezérlés kényelmét képes ötvözni, a fokozatokat a készülék kattanásokkal is jelzi a számunkra.

Gustard P26 sztereó előerősítő

A Gustard P26 lineáris tápegységét nagy sebességű egyenirányítóval szerelték fel, ezenkívül ultraalacsony zajszintű diszkrét feszültségszabályzót is tartalmaz, az 50 wattos toroid transzformátort pedig egyenesen ehhez a készülékhez fejlesztették ki. Ezt az opciót nem szoktuk kiemelni, de egy előerősítő esetében fontosabb lehet, hogy hátul egy választókapcsolóval 230 és 110 volt között válthatunk.

Gustard P26 sztereó előerősítő

Belül példás rend uralkodik, ahogyan azt a képeken is látható, hiszen a tápegység jól elkülönítve található az elektronikáktól, így megkapja a megfelelő teret, továbbá nincs káros hatással a többi alkatrészre.

Az előerősítő beüzemelése egyszerű, bár kicsit szokatlan, hogy az üzembehelyező gombot konkrétan meg kell nyomni, és itt az anyaghasználat sem sikerült a legjobban, ahogyan a távirányító is nélkülözi az egyéniséget és a jobb minőséget, viszont kézre áll, megvan rajta minden, ami kell, és a készülék is egyből reagál a kapott jelre, tehát igazi panaszra okunk nem lehet. Ahogyan a továbbiakban, a hangminőség tekintetében sem lesz.

Gustard P26 sztereó előerősítő

A Gustard P26 előerősítőt Parasound végfokunkkal is társítottuk, ahogyan a nálunk vendégeskedő Kinki Studio végerősítővel is, de hangfalak terén is kipróbáltunk két nagyban eltérő felépítésűt. A Focal Profile mellé szegődött még a KLH Model Five is, kábelekből pedig a megszokott QED után a VIABLUE egyik típusát is bekötöttük, ahogyan az RCA mellett az XLR adta lehetőséget is kipróbáltuk.

A Gustard ezúttal előerősítő terén célozta be az audiofil kategóriát

A Gustard P26 beüzemelése roppant egyszerű, hiszen eredendően egy előerősítőről van szó, tehát sok hibázási lehetőség nincs. Akár a frontoldali menüből vezéreltük a funkciókat, akár a távirányítóval, minden adott volt. Ez köszönhető annak is, hogy nem kínálnak sok opciót.

Ahogyan leírtuk már, kettő, más filozófia szülte hangfallal és kábellel hallgattuk meg a P26-ot, egy azonban minden esetben változatlan maradt, az pedig a stabilitás. A hangerő határozottan, de finoman volt vezérelhető, és már a legkisebb állásban is képes volt beindítani a végfokokat. Természetesen ehhez azok vérbő tulajdonságai is kellettek, hiszen a Parasound esetében 100 wattal, míg a Kinki Studio-nál több mint a duplájával volt dolgunk. Egy kicsit tartottunk is attól, hogy magasabb kivezérlési szinten esetleg elengedi a gyeplőt, azonban végig megtartotta ezt a tulajdonságát, még nagy hangerőn sem lehetett zavarba hozni. A jelszint vezérlésével tehát semmi problémánk nem akadt, nézzük hát azt, hogy karakterében mit mutatott!

A Gustard P26 diszkrét A osztályú, szimmetrikus előerősítő, és a diszkrétség a hangzásában is végig jelen volt. Nem, nem feltétlenül tapintatosságra, visszafogottságra gondolunk ezesetben, hanem arra, hogy nem nyúlt bele sem a végfokok, sem a dalok karakterébe, mégis adott az egészhez egy bizonyos pluszt. Sok múlhat a párosításon, ezt nem kell elmondanunk annak, aki elő-végfok kombinációval rendelkezik otthon, hiszen nagy valószínűséggel a többségük némi kísérletezést követően kötött csak ki a jelenlegi felállásnál. Nos, a Gustard P26 nem fog minket bevinni az erdőbe.

Kevesebb tapasztalattal rendelkezők esetleg azzal a jelzővel is illetnék, hogy semleges, tárgyilagos, barátságos, amelyek mindegyike igaz is, mi viszont inkább az mondjuk, hogy diszkréten konkrét. Nincs benne hangszínszabályzó, nem jutott eszünkbe a meghallgatás alatt az, hogy igénybe szeretnénk venni. Egyszerűen jól el van találva a karaktere, ami kellően finom, részletező, roppant határozott és kiegyensúlyozott, és semmi szélsőséges megnyilvánulást nem tapasztaltunk.

Karakterében valamennyire közel is állt a jól bevált Parasound előerősítőnkhöz, aminek itt is megjelent kicsit meleg, enyhén analitikus, de határozott jellege, amiben elég semlegesség van ahhoz, hogy a végfok karakterén ne változtasson, csak ha szeretnénk. A Gustard P26 tudott szórakoztatni, ha csak arra vágytunk, ami nem elhanyagolható tulajdonság, de legjobb formáját szobahangerőn hozta.

Háttérzenélésre is alkalmas, hiszen nem csak a végfokokat, de a fantáziánkat is be tudta indítani halkan, viszont közepes állásban éreztette valós tudását és szükségességét. Itt is elsősorban az XLR csatlakozást választva, ami nem meglepő, ha már maga a készülék ilyen felépítésű. RCA tulajdonosoknak sem kell elkeseredniük, hiszen abban a bekötésben is a kategóriájában meggyőző teljesítményre volt képes, viszont az XLR aljzatokat és kábeleket választva a jelátvitel még stabilabbá, egyértelműbbé, gördülékenyebbé vált. Ezen sem lepődtünk meg, hiszen ritka az, amikor az RCA képes kiütni a nyeregből, bár találkoztunk már ezzel is.

Gustard P26 sztereó előerősítő távirányító

A Gustard P26 mindkét felállásban bizonyította azt, hogy az audiofil régióba tartozik, ráadásul a zenei műfajok között sem válogatott, mindegyiket nagy becsben tartotta. George Michael jazz albuma végig forgott, nem jutott az eszünkbe az, hogy lecseréljük, mielőtt lejárt volna. Szép seprűket, izgalmas nagybőgőt, rendkívül tiszta énekhangot és középtartományt hallottunk, ami Michel Petrucciani Montreaux-i koncertjein még jobban kiteljesedett, és még a hangszerek is jobban szétváltak, játékosak maradtak úgy, hogy a minőségből nem engedtek. A Dire Straits is hozta a maga laza, ugyanakkor pontos, mégis sokszor drámai hatását, Marcus Millernél pedig ismét a mélytartományra került a hangsúly, ahogyan az rendjén is van. Fiatal volt itt még a basszusgitáros, pedig a kiadvány nem régi, tehát a Gustard pezsgést, életerőt is vitt az előadásba, tulajdonképpen felrázta azt. Klasszikus zenén szintén kizökkenthetetlen volt, még a szimfonikusokat is szépen kordában tudta tartani, és nagy hangerőn sem eset ki a ritmusból, vagy engedett az általa képviselt minőségi szinten.

Gustard P26 sztereó előerősítő hátlap

A Focal hangfalunkkal remek párost alkotott, és bár nem mondjuk azt, hogy lecserélnénk rá Parasound előerősítőnket, azért másodhegedűsként szívesen elfogadnánk. A jelző itt nem degradáló, de egyszerűen jobb nem jutott perpillanat arra az eszünkbe, hogy szívesen helyet szorítanánk neki az állványunkon. Az ember ne felejtse el a gyökereit, ezesetben a Parasound erősítőt, viszont mindig a szeme előtt legyen a jelen és a jövő, ami ebben az esetben lehet a Gustard, ráadásul bőven a megfizethető kategóriába tartozik, amit a hangminősége nagyon jelesen képviselt is. A KLH hangfallal talán még jobb szimbiózis, szorosabb kötelék jött létre, ami a hangfal karakterének is nagyban köszönhető. A zárt doboz nagyobb dinamikával, erővel, továbbá semlegesebb karakterrel rendelkezik, így nem is csoda, hogy a P26 remek társaság volt számára. Itt még hosszabbra nyúlt a zenehallgatás, mert az igazi testet öltött, nagyobb méretben, még több ritmikával, amivel egyértelműen jobban ki tudta elégíteni az igényeinket.

Gustard P26 sztereó előerősítő

Összefoglalás, végszó

A Gustard P26 csak méretében pici, hiszen a produkciója révén a nagyok közé kell sorolnunk. Ebben a kivitelben akadhat vetélytársa más kínai gyártók által, és a huszonéves midi-múltra visszatekintő TEAC-et sem szabad elfelejteni, viszont ezek egyikénél sincs jelenleg ebben az árban egy olyan klasszikus értelemben vett szimmetrikus A osztályú előerősítő, ami nem akar többet nyújtani, mint ami a minőségi zenehallgatáshoz szükséges. A P26 komoly tervezés eredménye, tisztességesen meg van építve, könnyű kezelni, a zenéhez pedig annyit ad, amennyit elvesz, ami tulajdonképpen elenyésző, vagy inkább semmi. A végfok és a zene karakterét is tiszteletben tartja, egyszerűen végzi a dolgát, becsülettel. Azoknak is ajánljuk, akik rendelkeznek már végerősítővel, azoknak is, aki csak most gondolkoznak rajta, egyszóval mindenkinek, aki egy remek előerősítőre vágyik a rendszerében, ami csak zenélni akar, azt viszont az audiofil ligában. A Gustard P26 ugyanis ebbe lazán belefér, a mérete és külseje révén pedig tulajdonképpen meglévő rendszerűnkbe is könnyedén alkalmazkodik, ahogyan a jövőben tornyot is építhetünk rá.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.