FiiO DM13 BT hordozható CD-lejátszó teszt
2024. december 16., hétfő, 19:15
FiiO audio hifi lejátszó CD-lejátszó FiiO teszt FiiO lejátszó FiiO CD-lejátszó hordozható CD-lejátszó CD-lejátszó teszt
Enyhe kifejezés, hogy a FiiO meglovagolja a manapság tapasztalható nosztalgiahullámot. Egyenesen visszahoz olyan ikonikus eszközöket, melyek az internet berobbanása előtt hétköznapi zenehallgató társak voltak. Közéjük tartozik a DM13 is, melynek inspirálója a Sony Discman. Utóbbitól eltérően a DM13 tudása nemcsak útközben és nem kizárólag fülhallgatóval használható ki. Fejünkben kérdőjelekkel kezdtük az ismerkedést, mert nem tudtuk, hogy manapság mennyire lehet létjogosultsága egy hordozható CD-lejátszónak, de idővel több választ kaptunk, mint amennyire számítottunk.
Múlt és jelen egyben
A DM13 jól rámutat, hogy milyen monumentális növekedésen ment keresztül a FiiO. Bő tíz évvel ezelőtt még kizártnak gondoltuk, hogy DAC, DAP és fejhallgató erősítő kategóriákon kívül bármi mással is foglalkozzon a gyártó, most pedig szinte varázsütésre polipként nyúlt a múltba, hogy kicsit mai igényekkel átitatva, de ténylegesen feltámasszon közkedvelt forráseszközöket. Megtette a CP13 sétálómagnóval, hamarosan Magyarországra is jön a TT13 automata lemezjátszó, most pedig kezünkben tartjuk a DM13-at, ami ránézésre csak egy hordozható CD-lejátszó. Vagy mégsem?
A FiiO tisztában volt vele, hogy egy fémházzal és saját emblémával felvértezett Discman önmagában sovány falat lenne a modern zenekedvelők jóllakásához. A gyári zenei CD-k hangminősége manapság, a veszteségmentes digitális zeneáruházak korában nem a legtökéletesebb, de nem is feltétlenül rossz. Sőt, sok zenekedvelő éppen azért őrizget rendszeresen leporolt polcán évek óta több tucat (vagy száz) albumot ilyen adathordozón, mert alapvetően elégedett a hangzásával. A DM13-ban ott van egy spontán vagányság faktor, de közben igyekszik praktikus és korszerű lenni.
Az eszköz 3,5 mm-es és 4,4 mm-es fejhallgató kimenetekkel is rendelkezik, utóbbival a kettős erősítő és DAC hangminőségre előnyös hatását tudjuk kamatoztatni. A Cirrus Logic zászlóshajó chip párosa (CS43198) dolgozik benne, de külső DAC csatlakoztatására szintén van lehetőség, e célra egy optikai/koaxiális kombinált aljzat került a lejátszó hátsó oldalára.
Nem mellékesen analóg vonalszintű Jack és Pentaconn kimenetek is kerültek rá. A FiiO azzal is tisztában volt, hogy sokan vannak, akik főleg rippelés céljából vennék elő CD-iket. Nekik jó tudni, hogy a DM13 képes USB-re lementeni. Ennek módját, feltételeit az alábbi videó is összefoglalja.
Végül még egy kis hab a tortára. Az eszköz nemcsak gyári (CDDA), hanem írott lemezeket is képes beolvasni. Utóbbiakról FLAC, WAV, WMA, AAC és MP3 fájlokat olvas be. SACD lemezeket nem támogat, MQA CD-ket viszont igen. Nem mellékesen az általunk kipróbált kiadás (melynek nevében a BT szerepel) Bluetooth adót tartalmaz, képes kapcsolódni vezeték nélküli fülessel vagy hangrendszerrel. A küldés ilyenkor SBC, aptX, aptX HD, valamint aptX Low Latency kodek által lehetséges.
Küllem
Fém házával a FiiO DM13 jobb anyagminőséget nyújt, mint bármilyen hordozható CD-lejátszó, amellyel a termékkategória hőskorában találkoztunk. Tetején hét (ugyancsak alumínium) gomb található, általunk tudunk hozzáférni a fő funkciókhoz: ki és bekapcsolás (ugyanez a gomb kimenetválasztó is), lejátszás/elindítás, számléptetés, jelszint (hangerő) és ismétlés (repeat) funkciók. Az előlapon fehér karakteres kijelző mutatja a lejátszást és beállításokat. E motívum és a lekerekített sarkok által a DM13 kifejezetten jól mutat a FiiO új generációs asztali elektronikái mellett (mint a K11). A fedél nyitása egy ujjal előretolható retesszel lehetséges, ami jobb oldalra került.
Hátul logikus jelölésekkel sorakoznak a csatlakozók, egy ESP (elektronikus rázkódásvédelem) és D. MODE kapcsoló társaságában. Utóbbi jelentése asztali mód, bekapcsolását követően az akkumulátor helyett USB-ről történik az áramellátás. Tesztalanyunk 4,4 mm-es Pentaconn és 3,5 mm-es Jack vonalszintű kimeneteket nyújt, utóbbi adja a digitális jelet is külső DAC esetén. A fennmaradó két USB-C aljzat áramellátásra, illetve a lemezek (pendrive-ra) mentésére szolgál. Alul négy aprócska gumitalp hatékonyan gátolja meg a síkfelületeken történő csúszkálást.
Az összkép letisztult és igényes. Fizikailag nem is igazán találni kifogásolható részletet, legfeljebb néhány apró, erősen szubjektív hiányosságot. Ilyen szőrszálhasogatás, hogy praktikus lenne egy opcionális tok (lehet, hogy idővel lesz) hogy rendszeres utazóknak ne kelljen a szép fémház sérülésétől tartani. Viszont erre temérdek táska alkalmas. Ezen kívül csak annyi jut eszünkbe, hogy a fedél nem nyílik fel teljesen (90 fokig), csak kb. 45 fokig, ezért a lemez kivétele kissé körülményes, illetve nincs billentyűzár.
Használat közben
Eleinte érdemes néhány percet szánni a kézikönyvre, de rövid időn belül fel lehet térképezni a FiiO DM13 valamennyi funkcióját. Némely gombok (köztük a kikapcsolásért felelős) több funkciót is irányítanak, ezért számíthat, hogy rövidebb, vagy hosszabb ideig vannak lenyomva. A működés néhol sajátos, de logikus működésének része, hogy tesztalanyunk nem tud egyszerre minden hangkimenetre jelet küldeni: ki kell választanunk, hogy az analóg (kijelzőn: PRE OUT), vagy koaxiális/optikai (SPDIF OUT) csatlakozókat kívánjuk használni. Ezeket követi az USB OUT mód, CD-rippelés esetére.
Lejátszás közben a CD futóműből csak halk susogás hallatszik. Az első beolvasás kicsit komótos, de a számok közötti váltás kifejezetten gyors. A kijelző előre került, ami íróasztali vagy hagyományos hifi környezet esetén kitűnő rálátást nyújt. Utazók, akik többet tartják kézben/ölbe téve a lejátszót, lehet, hogy jobban díjaznának egy tetőbe épített kijelzőt, de így legalább szép, harmonikus kombinációt kapunk FiiO K11, vagy hasonló eszközzel kombinálva. A gyártó által közölt 10 órás akkumulátor üzemidőt (beépített lítium akkumulátorral rendelkezik a lejátszó) nem mértük stopperrel, de nagyjából megfelelt a valóságnak.
Megjegyzés: a DM13 nem használható számítógépes CD-olvasóként.
Hangminőség
Beyerdynamic Custom One Pro fejhallgatónkon keresztül friss, élénk és tiszta részletekkel jelentek meg jól ismert CD-ink. Közéjük tartozott Eric Clapton - Unplugged c. koncertalbuma is, melynek pezsgő atmoszféráját és közvetlen éneksávjait remekül átadta a kis zenehallgató szett. Hasonlóan energikus és magával ragadó élmény volt végig pörgetni az 1993-ban kiadott The Toy Dolls - Absurd Ditties-t is, melynek karaktere gitársávjait kellő éllel, a dobjátékot pedig robbanékonyan kezelte a FiiO-ban fészkelő elektronika. Yuja Wang zongoravirtuóznő előadásaiba is belehallgattunk, de a nagyzenekarral kísért, komplexebb csúcspillanatok finom részleteit csak felületesen kaptuk vissza. Ezen a ponton emlékeztettük magunkat, hogy a DM13 egy manapság kapható belépőszintű CD-lejátszónál is kevesebb összegbe került.
A hangminőséget illetően logikus előrelépést sikerült elérni, ha külső DAC (RME ADI-2 DAC FS) koaxiális bemenetére illesztettük a lejátszót. Ekkor a sztereó térhatás tágasabbá vált és a magas frekvenciás részletek jobb szeparációval, finomabb árnyaltsággal jelentek meg. Összességében az alap (3,5 mm-es Jack) kimenetről kapott hang egy kellemes hifi karaktert nyújtott, nem túl mély textúrával, de dinamikus és tiszta hatással. Külső DAC esetén jobban kirajzolódtak az apró részletek, ami komolyzene és jazz esetén jelentősen élettelibb élményt tett lehetővé.
Végszó
A FiiO DM13 kétségtelenül mókás és mosolycsalogató eszköz azoknak, akik szeretnék újra átélni a hordozható CD-lejátszók nosztalgikus mindennapjait. Szűk réteget céloz meg, de ravasz, mert olyan szolgáltatásokkal teszi, hogy ne tudjunk egyértelmű alternatívát megnevezni mellette. Az is okos döntés volt a FiiO részéről, hogy mai, praktikus funkciókat is hozzáadtak, értve főleg az USB-re történő CD mentésre és Bluetooth küldésre. Otthoni felhasználásra ugyancsak kellemes társ, különösen akkor, ha külső DAC is rendelkezésre áll és (író)asztalra kerül az eszköz. Természetesen nincs akadálya annak sem, hogy hagyományos hifi szettbe illesszük, bár akkor számolni kell a távvezérlő hiányával. Izgalmas lenne látni belőle egy nagyobb/drágább kiadást, adapterek nélkül, teljesméretű RCA csatlakozókkal is. A FiiO közösségi média bejegyzései alapján egyértelműen látszik, hogy valóban dolgoznak is azon, hogy berobbanjanak a klasszikus, teljesméretű hifi kategóriába, csak más fronton (hálózati zenelejátszóval), de arra külön cikkben térünk vissza!