Élménytúra a müncheni HIGH END 2016 kiállításon - első rész
Hibátlan tanulságok
2016. május 7., szombat, 22:20
High End High End 2016 High End München High End kiállítás hifi kiállítás kiállítás hifi hangfal erősítő fejhallgató DAC beszámoló
Egzotikus formák, fülbemászó vagy éppen abszurd hangok, csillagászati árcédulák és technikai bravúrok serege ejtett rabul minket csaknem két napig. Mert autóba ültünk, és ellátogattunk a világ egyik legjelentősebb nemzetközi hifi kiállítására.
Hogy Münchenben mennyire van a HIGH END-re kereslet, azt jelzi egy aprócska Revox bolt, ami mellett elgurultunk a kiállításra haladva.
A müncheni HIGH END könnyen megérteti a látógatóival, hogy miről, miről nem szól a high end, vagy éppen milyen kellene legyen egy ideális hangrendszer. A csúcskategóriás megoldásoknak elméletileg kifogástalan felhasználói élményt kellene nyújtania, a valóság viszont (ezzel nyilvánvalóan legtöbb olvasónk tisztában van) sokkal szubjektívebb. A bő választék jó, mert mindenki megtalálhatja azt az ideális összeállítást, amivel otthon évekig vagy évtizedekig élvezheti kedvenc zenéi és filmjei hangját.
Viszont jóból is megárt a sok, és ennél találóbbat nem is mondhatnánk, főleg most, túl a HIGH END 2016-on. Közel 600 kiállító vett részt az eseményen, ami óriási szám nem csak a korábbi, évekhez, hanem a show kereteit és a látogatók mentális vagy fizikai kapacitását figyelembe véve is. Ennyi nevet, márkát, egy ember nem tud végigjárni néhány nap alatt, maximum úgy, hogy mindegyik céghez csak 1-2 percre "kukkant be". A mi tempónk is hasonló volt.
Mehettünk volna célirányosan a kíváncsiságunk tárgyát képező egzotikumok helyiségeibe, ehelyett inkább "végigpásztáztuk" a HIGH END 2016 csarnokait és szobáit, hogy átfogó képet kapjunk. Nem tagadjuk, a végére jól elfáradtunk, leginkább szellemileg. Egy ilyen eseményen jó pár szobában nem félnek kicsit magasabb jelszintre merészkedni, mivel egy rockkoncert, szimfonikus zenekar vagy klubparti a valóságban is inkább hangos, mint halk.
És megint bebizonyosodott a szobaakusztika sorsdöntő befolyása. Nem egy olyan helyiségben jártunk, amiben az általunk már jól ismert rendszerek a várakozáson aluli, sőt, a fül számára kellemetlen, frusztráló teljesítményt nyújtottak. Az üvegajtókkal zárható, fém tetővel és csupasz falakkal felépített szobák a megfelelő csillapító elemek híján nagyon eltorzították az érzékeny, ugyanakkor intenzív munkának alávetett hangszórók teljesítményét. Ezt egyes kiállítók többféleképpen igyekeztek orvosolni. Voltak példaértékűen csillapított helyiségek, de kongó, üres szobák is, olyan csúcsminőségű hifivel, amelynek értékéből luxusautót, vagy családi házat lehetne vásárolni. Az ilyen környezetekben nyilván nem töltöttünk túl sok időt.
De miért kezelik ilyen "lazán" a kiállítók a demonstrációhoz szükséges körülményeket? Nos, főleg azért, mert akit komolyan érdekel egy termék, rendszer vagy megoldás, az nem azért látogat el a HIGH END 2016-ra, hogy az adott típust tökéletes körülmények között kianalizálhassa. A látogatók jelentős része azért megy, hogy találkozhasson ezekkel a produktumokkal, hogy új neveket ismerjen meg, és új kapcsolatokat alakíthasson ki. Ezért nem is lepődtünk meg, hogy jó pár neves cég (pl. Focal, Sonus faber, KEF, ELAC, Pro-Ject, AVID, Denon, Marantz) a termékeinek nagy részét csak elegánsan elhelyezte polcokon, emelvényeken, és demonstrációt csak egy rendszerrel, és inkább moderált hangerőn tartottak.
Mindazonáltal a HIGH END, mint gyűjtőnéven emlegetett topkategória, magában (kell, hogy) hordozza a csúcs berendezések előkelőségét is. Ezért a HIGH END 2016-on látott és hallott megoldások zömében a dizájn is dominált. A diszkréttől a giccsesig, a gyönyörűtől a groteszkig, mindenféle színű, alakú és méretű hangfallal, lemezjátszóval, erősítővel találkoztunk. A csillogás, a hivalkodás, a figyelemfelkeltés épp olyan hangsúlyos volt ezeknél az elektronikus eszközöknél is, mint mondjuk a luxusautók világában. Apropó, az egzotikus gépjárművek most sem maradhattak ki a HIGH END 2016-ból, ha már Münchenben, az autógyártás-megszállott Németország egyik legnívósabb városában jártunk. De konkrétan miket láttunk és hol? Az alábbi képekre tekintve, illetve azokra kattintva és a galériát végignézve, nyomon követhetik olvasóink mindazt, amivel mi is találkoztunk a kiállításon.
Vicces módon a bejárattól két méterre, rögtön az első standon "botlottunk bele" a magyar kábel és csatlakozó specialista KáCsa Audió standjába. Míg a kiállítás tart, nem csak termékekkel, hanem a kábelkészítés igény szerinti, egyedi szolgáltatásával is segítik a látogatókat. Apró érdekesség, hogy a kiállításon nem csak helyi, hanem más országokból visszatérő vásárlóik is vannak.
Az AudioQuest három évig tartó fejlesztés után bemutatta első tápszűrőit, a Niagara 1000 és Niagara 7000 típusokat. Az említett eszközök hatékonyságáról élő A/B teszteléses demó keretein belül győződhettek meg a látogatók. A kiállítás zaja miatt most még nem mondunk véleményt, de amint érkezik belőle Magyarországra, tesztelni fogjuk.
15 percet kaptunk, hogy meghallgassuk a Sennheiser (és talán a világ egyik) legdrágább fejhallgatóját, az Orhpeus-t. A lejátszott felvétel "csak" CD-minőségű volt, de az élményt nehéz megfogalmazni. Nagyon sok olyan részletet meghallottunk, amit a hangrendszerek zömén csak nagyon ritkán lehet észrevenni. A közvetlen, gyors reprodukciónak köszönhetően könnyebben elhittük, hogy a lejátszott zene a jelenben, a fejünkben történik.
A Hegel bemutatta történelmének utolsó CD-játszóját. Frappánsan a Mohican nevet kapta, J. F. Cooper regénye után szabadon.
A Hegel RÖST a márkán belül egy új korszak kezdete, erre utal részben, hogy típusszám helyett névvel illetik. Ez az integrált erősítő és médialejátszó teljesen integrálható intelligens otthonokba is.
Évről évre egyre szebb a quadral standja, és ami fontosabb, a hangfalai is. Ezt igazolja a képen látható TITAN R9 nevű, padlón álló, Altima membránokkal felvértezett monstrum.
A Denon PMA-2500 és DCD-2500 sztereó rendszere épp csinos Bowers & Wilkins hangsugárzókkal szédíti a látogatókat.
A Q-Acoustics megújította zászlóshajó Concept szériájának állódobozát. A Concept 500 letisztultabb, formásabb lett elődjéhez képest, a hallottak alapján a jól bevált karakterhez nem nyúltak hozzá.
Kilencvenedik évfordulója alkalmából az ELAC többek közt nosztalgia lemezjátszókkal ünnepli fennállását.
A Samsung egyike volt a mindössze két tévégyártónak, akiknek volt bátorságuk bemerészkedni az audio világ egyik legrangosabb kiállítására.
A Beyerdynamic két népszerű fülesét is megújította. A stúdiós körökben rendkívül népszerű DT 770 PRO utódjaként debütáló DT 1770 PRO és az új T5p is kipróbálható volt.
Egyes hangfalgyártók egészen más megközelítésből állnak hozzá a fa doboz megmunkáláshoz. Ezt a típust soha nem kötik be a kiállításon, mégis örülünk, ha látjuk.
Idén először állított ki az SVS. A gyorsan fejlődő cég immár fehér színben is kínál aktív mélysugárzót.
Lehet, hogy nem ez a legfontosabb dolog a lemezjátszók világában, de a közönség megőrült a függőleges lemezjátszóért, melyet a Pro-Ject standján lehetett látni, hallani.
Az IsoTek idén két aprósággal készült a kiállításra. A korábbi Mosaic Genesis sikerén felbuzdulva, két vékonyka típust fejlesztett az angol cég, az EVO3 GENESIS ONE szinusz generátort és EVO3 TITAN ONE tápkondicionálót.
Kíváncsiak vagyunk, hogy vajon találkoztak-e a hangfal alkotói az Art & Voice tervezőivel?
Meglepetéssel konstatáltuk, hogy magyar elektronika gyártó cég is szerepelt a kiállítók közt. Nevezetesen az Audio Hungary, kik főleg az analóg eszközöket, azon belül is a csöves erősítőket preferálják.
Csöves asztali órák, mert ezen a kiállításon bármit el lehet adni. Egyesek szerint?
Tannoy hangfalak. Talán az utolsó alkalom, hogy láthatjuk őket a kiállításon. A Westminster volt a csarnok legnagyobb hangsugárzója, némaságba burkolózva többet elárult az angol cég státuszáról, mintha zenélt volna.
Münchenben nem csak a hanglemezeknek, de a szalagos magnóknak is komoly rajongó tábora van.
...még műsoros szalagokat is vásárolhat a látogató.
A kiállításon számos alkatrészgyártó is jelen volt, így láthattunk sok félkész előlapot, készülékházat, rengeteg csatlakozót, sok-sok hangszórót és még félbevágott membránt is.
A LYRAVOX nagyon más, mint a többi falra akasztható hangrendszer. Scan-Speak hangszórók, valódi high end minőségű hang, gyönyörű megjelenés és hatalmas méret jellemzi hamburgi gyártó termékeit.
A TRANSROTOR lemezjátszói mindig is extravagánsak voltak.
Az MQA az idén rengeteg standon ott volt. A gyártók egyértelműen divatosnak érzik és bíznak a technológia sikerében.
A TRANSROTOR mellett az Acoustic Solid is rendelkezik néhány extravagáns modellel.
Ez az állvány bitang jól néz ki, de ajánlani nem tudjuk, mert a kiállított darab botrányosan rezonált.
Megkérdeztük, hogy kisorsolhatjuk-e ezt a csepp Velodyne mélyládát az olvasóink között. Azt mondták, ha elbírjuk, lehet róla szó. Nos, sajnos nem jártunk sikerrel.
A Technics idén is jelen volt, bár csúcskategóriás szörnyeket most nem hozott.
T+A a német "mérnök pornó"
A német Kaiser GmbH (Kawero! hangfalak) demója fantasztikus volt. Nem volt könnyű felállni és kijönni a teremből.
A feltámasztott Mark Levinson valamennyi 2016-os újdonságát (sztereó előerősítő, monó végerősítő, hálózati médialejátszó) elhozta a kiállításra, és mindet be is üzemelte. Ráadásul ritka pillanatnak lehettünk fültanúi, ugyanis a készüléklánc a JBL Synthesis Everest DD67000 háromutas monstrum hangsugárzót keltette életre.
A Kondo csöves rendszer elvarázsolt minket. Igaz, hogy egy mindössze énekhangot és szájharmonikát tartalmazó blues felvétel szólt rajta, de lenyűgöző dinamikával, élettelien, fülbemászóan. A jó hangban közrejátszott az is, hogy kellő figyelmet szenteltek a szobaakusztikára.
A STAX elektrosztatikus fejhallgatóit elkülönített helyiségben lehetett kipróbálni. A képen látható, SR-009 típust sok szakértő és portál a legjobbak között említi.
Ugyan a kiállítás falain kívül, de volt szerencsénk részt venni a Bowers & Wilkins teljes egészében megújult, 800 Diamond zászlóshajó hangsugárzó premierjén. A vele szerzett tapasztalatokat külön cikkben fogjuk kifejteni.
A kiállítás még nem ért véget, mint ahogy beszámolónk sem, továbbra is gyűjtjük az anyagokat és holnap még több érdekességet osztunk meg Önökkel élménytúránkról, a HIGH END 2016 kiállításról szóló, második részben.
A HIGH END 2016 kiállítási beszámoló ITT folytatódik.
További cikkek: