Campfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató teszt

Hangok másképp

2023. augusztus 2., szerda, 10:40

Campfire audio hifi fülhallgató Campfire Audio high end hifi fülhallgató Campfire fülhallgató fülhallgató teszt hifi fülhallgató teszt Campfire fülhallgató teszt Campfire Audio fülhallgató

A Campfire Audio szó szerint új színfolt a mai high end IEM kínálatban. Megközelítésük egyedi, mert nemcsak a specifikációkat és a saját, tiszta hangról alkotott elképzelésüket, hanem a szubjektív hallgatói ízlést is kiemelt figyelemben részesítik. Az Andromeda Emerald Sea különleges fülhallgató, mely arra a kérdésre válaszol, hogy miért rúghat labdába egy relatív kis cég sok más naggyal szemben. Minden jel arra mutat, hogy még hallani fogunk felőlük. De mit kaptunk a cég legsikeresebb termékétől?

Campfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgatóCampfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató tokCampfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató tartozékokCampfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgatóCampfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgatóCampfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgatóCampfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgatóCampfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató

A gyártóról röviden

A Campfire Audio amerikai, kifejezetten magas minőségű in-ear (hallójáratba illeszkedő) fülhallgatókra (vagy, ahogy sokan nevezik, fülmonitor) specializálódott cég. E sorok írásakor történetesen egy fejhallgatóval is rendelkeznek (Cascade), de alapvetően IEM kategóriára fókuszálnak, azon belül is a legfelső szintre. Másképpen fogalmazva elsődleges céljuk, hogy a lehető legjobb hangminőségű fülhallgatókat nyújtsák vásárlóiknak. Székhelyük Portland délkeleti részén található. Bizonyos alkatrészek az USA-n kívülről származnak, de a kulcsfontosságú fázisok (termékeik tervezése, fejlesztése, tesztelése, mérése és összeszerelése, illetve becsomagolása) itt történik.

Campfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató

Technikai jellemzők

Az Andromeda legnépszerűbb fülhallgató szériájuk, eddig ebből kelt el a legtöbb darab. Nemzetközileg pozitív visszajelzéseket zsebelt be annak ellenére, hogy nem tartozik a gyártó legolcsóbb opciói közé: e sorok írásakor az Emerald Sea kb. 555 000 forintért kapható. A Campfire Audio saját honlapján is olvasható, hogy az árért cserébe milyen részletekre ügyelnek. A lehető legjobb hangzás eléréséhez kísérletezni kell különböző anyagokkal és előtérbe kerül a gépi gyártástechnológia, egyedi tervezésű hangszórók, illetve azok összepárosítása. Már utóbbi önmagában komoly szakértelmet igényel, főleg annak tudatában, hogy az Emerald Sea házában egyetlen oldalon öt hangszóró található.

Campfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató

Apró méretű Balanced Armature (ahogy sokan nevezik, rezgőnyelves vagy szimmetrikus armatúrájú) hangszórókat tartalmaz, melyek közül kettő a magas, egy a középső, további kettő pedig a mélyhangokra fókuszál. Impedanciája alig több mint 6 ohm, frekvencia-átvitele 5 Hz-től indul, csak hogy néhányat említsünk a műszaki adatok közül (a teljes specifikáció cikkünk végén található).

A Campfire Audio egyedi megközelítéssel hozta létre kínálatát. Sok különböző modellt kínálnak, melyek közül mindegyik kissé eltérő hangkaraktert testesít meg. Különböző formájú, anyagú és hangzású fülhallgatókkal törekszenek arra, hogy a különböző szubjektív ízléseknek jobban megfeleljenek. Érdekesség, hogy a honlapjukon egy összehasonlító táblázat is megtalálható, mely a hangzással kapcsolatos eltéréseket segít vizuálisan értelmezni. A látottak alapján azt szűrtük le, hogy csekély mértékben a magashangoknak ad előnyt, de összességében az Andromeda Emerald Sea nyújtja mindegyik Campfire Audio fülhallgató közül a leginkább kiegyenlített frekvenciaelosztást. Bővebben a Hangminőség c. bekezdésben!

Campfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató

Használat közben

A prémium árért cserébe igényes részletekkel találkoztunk kicsomagolás közben is. Praktikus bőrtokot mellékeltek a füleshez, melynek "Ocean Jasper" árnyalata szépen harmonizált az Emerald (smaragd) zöldjével. A gyártó által mellékelt, ikonikus fadoboz tartalmazott szilikon és szivacsos fülillesztéket, különböző méretben. A fülhallgatóba MMCX csatlakozót építettek és három különböző csatlakozóval szerelt kábelt (2,5 mm, 3,5 mm és 4,4 mm) biztosítottak hozzá.

A hangszórókamra külső elemei gépi eljárással formált alumíniumból készültek. Alakja kívülről meglehetősen szögletes, de a fül felőli oldalon nem nyomott túlságosan. Órákig tartó használat esetén kissé nyomta a fül egyes részeit. Fülformától is függ, hogy kinek mennyire nyeri el tetszését, mi összességében jónak találtuk a komfortját. A kábel kamrából kijövő részét fül fölé kanyarítottuk. Így fülmonitor célra is alkalmas az Emerald. Stabilitása egész kellemes volt, bár a kábel fül fölé kapaszkodó része nyújthatott volna feszesebb illeszkedést.

Campfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató tartozékok

Hangminőség

Az Emerald Sea teszteléséhez eleinte Astell&Kern AK Jr DAP-ot használtunk, de öt perc után visszatettük a fiókba. Az említett lejátszó egyszerűen kevés volt a füles térkapacitásának kiaknázására. Pontosabban túl sokat hallottunk az elektronika korlátaiból. Ezért átnyergeltünk egy iMac-re csatlakoztatott RME ADI-2 DAC FS D/A konverteres fejhallgató erősítőre. Az már jobban tetszett tesztalanyunknak. A hangzásról kialakult szubjektív véleményt konkrét zeneszámokon keresztül igyekszünk érzékeltetni.

Cassandra Wilson - Red Guitar

Kevés fülhallgatóval tapasztaltunk ennyire holografikus sztereó középpontot. Az énekesnő hangja nem egyszerűen tisztán rajzolódott ki a koponya közepén. Jelenléthatással párosult és szépen elhatárolódott minden zenésztől. A basszus könnyű volt, integrált, észrevétlen. A magashangok csak alig észlelhető kontúrral támogatták meg a rumbatököt és a gitárhúrok ritmikus pengetését. A komplett mű lélegző módon, élettől csurig telve jelent meg. A dinamikai határok annyira kitolódtak, hogy oda nem illő erőlködést, feszességet nem vettünk észre. A basszusgitár lágyságát próbáltuk szóba foglalni, de nehézséget okozott, mert egyik résznél krémesen lágy tónusokkal kísérte Cassandra Wilsont, a másikban pedig, ahogy játékos dallamváltás következett, néhány pillanatra kiélesedett, de csak addig, hogy a kínos csendeket megtöltse. A frekvencia-egyensúly mesteri volt, egyszerre kaptunk neutralitást és lágyságot. A magashangok részletesebbek, precízebbek voltak a vártnál, de az összkép egységes, teljesen integrált maradt.

Campfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató tok

Joe Satriani - Nineteen Eighty

A gitárvirtuóz instrumentális művében semmilyen alkotóelem nem maradt rejtve. A torzított szólók legapróbb barázdáit is hajszálpontosan érzékeltük. A dobon elviseltünk volna még egy kis súlyt és erőt, de akkor az egyenlítettségből kellett volna áldozni. Ugyanezt szám néhány nappal később, jobban hozzászoktatott füllel kevésbé volt súlytalan. Idő kellett, hogy megszokjuk és megértsük az Emerald Sea áttetszőségét. Csak teljesítette a magas hanghűség alappillérét, nem adott hozzá. Furcsa érzés a valóságot hallani. Ahogy a mai, szirupos popkultúrával felhigított trendek mellett, egy stúdió monitor őszinteségével zárjuk be a hallójáratunkat. Mindent összegezve az Emerald Sea ezzel a számmal inkább szikár és fegyelmezett volt, mint Clint Eastwood öltönyös kiadása. Jól feküdt neki a progresszív rock, de a dobhártyát is szoktatni kellett hozzá. Az őrjöngés és túltolt dráma helyett inkább a tényekre fókuszált.

Pink Floyd - Time

Sok zenét meghallgattunk a Campfire társaságában, de ez volt az első darab, amely libabőrt váltott ki. A távolba úszó szintetizátorhang és a hullámzó női kórus elképesztően frissen, lélegzően jelent meg. Igaz, hogy a 2011-es remaster kiadást vettük elő, de annyira tisztán, mozgó térrel tört elő, amihez hasonlót korábban csak többmilliós, hagyományos (hangfalat tartalmazó) hangrendszereknél tapasztaltunk. A Dark Side Of The Moon egyetlen baja, hogy időtlensége egyszerűbb eszközökkel gyakorlatilag nem jön át. Az Emerald Sea minden pillanatra jól fókuszált, tisztán érzékeltük a beérkező és elegánsan elúszó hangok mindegyikét. Itt kezdtük komolyabban elmélkedni a Campfire (tábortűz) elnevezéssel kapcsolatos párhuzamon.

Sting - The Last Ship

Az albumcímadó zeneszám ismét kifogástalanul fókuszált sztereó központtal jelent meg. Az énekes sávja változatlanul önálló rétegként bontakozott ki. Tehát a Red Guitar bűvösen szeparált és pozícionált énekhangja nem kizárólag az Another Country hangmérnökének érdeme volt. Sting esetében azt hallottuk, amit korábban az összes fülhallgatóval - viszont a széles átlaghoz képest mélyebb térrel, több intimitással és kevesebb (nulla) homállyal. Homály alatt a részletek elnyomottsága értendő. Fentebb említettük a precíz magashangokat, melyek ezúttal is növelték a felbontás érzetét, de fontos megjegyezni, hogy fejfájdító mellékhatás nélkül.

Piano Concerto in G major, M. 83: I. Allegramente - Andante - Tempo I

A fentebb említett számok nem annyira voltak komolyzenébe sorolhatók, ezért kíváncsian hallgattunk bele a zongoravirtuóz művésznő Yuja Wang albumába, mely Ravel zongorakoncertjeit tartalmazta. Itt vált legegyértelműbben előnyössé a Balanced Armature hangszórók megléte: óriási atmoszféra, emberi agy számára makulátlannak érződő sebesség, természetes dinamika. Megvolt az érzelmi töltet, a tágas tér és a stresszmentesség. Az élesebb tónusok mellőzték a túlságos kontrasztot, az erős üstdob ütemek mellőzték a pufogást. Csukott szemmel az élő koncert illúzióját kaptuk, sorbanállás és derékfájás nélkül.

Campfire Audio Andromeda Emerald Sea fülhallgató

Ilyen egy tökéletes fülhallgató?

Egy Post Malone - wow. szerintünk megérdemel némi erőtartalékot, ráadás energiát a basszusok tekintetében. Úgy jön át a dráma és a tömeg. Az Emerald basszusa telt és zeneszám függvényében meleg is. Azonban keménymagos elektronikus vagy hip hop zenerajongók számára esélyes, hogy eleinte túlságosan fegyelmezett érzést kelt. Egyénre korlátozódik a kérdés: mennyire fontos a masszív basszus? Az Emerald jel-centrikusan dolgozó fülhallgató, kozmetika nem képezi részét szolgáltatásainak. Aki ezt elfogadja, nem fog csalódni. Gyanítjuk, hogy inkább jazz, klasszikus, rock, blues és indie rajongók fogják maradéktalanul díjazni az őszinteségét. De néha mi is tévedünk.

Végszó

A Campfire Audio Andromeda Emerald Sea varázsa, hogy nincs varázsa, de a hatása lebilincselő. Őszinteségben és áttetszőségben példás teljesítményt nyújt. High end IEM viszonylatban komoly kihívó. Különösen annak tudatában, hogy korábban százezrekkel drágább fülhallgatókat is teszteltünk és nem mindegyik tudta ilyen profin keverni a természetességet és felbontást. Különlegessége, hogy egyszerre jelenít meg puha és kontrasztos tónusokat, továbbá rendkívül mély tere, fejlett mikro-dinamikája különbözteti meg a szürke átlagtól. Tanácsos megfontoltan kiválasztani a hajtására szolgáló elektronikát és a streaming szolgáltatásokat is jobb elfelejteni. Helyileg tárolt, magas felbontású műsorral jönnek elő valós képességei. E feltételekkel olyan zenehallgató (vagy készítő, elvégre zenészeknek is ajánlják) fülmonitor birtokosai leszünk, melynél jobb csak kevés lelhető fel - és nem biztos, hogy riválisai minden tekintetben jobbak lesznek.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.