Epson EH-TW6100 3D házimozi projektor teszt
2013. december 22., vasárnap, 12:25
Epson TW6100 EH-TW6100 házimozi projektor házimozi projektor 3D projektor Epson projektor projektor teszt házimozi projektor teszt 3D projektor teszt
Az Epson régóta meghatározó szereplője a vetítőpiacnak. Nemcsak kiváló projektorokat gyárt, de legfontosabb alkatrészüket, az LCD paneleket is, amelyre a fél iparág épül. Termékeik közül most a TW6100 elnevezésű modellt próbáltuk ki.
Ízlés dolga ? mégis az emberek többségének jobban tetszenek a szimmetrikus épületek, tárgyak, arcok. Az Epson házimozi projektorait egy ideje ezt figyelembe véve tervezik.
A tetszetős kinézet mellett gyakorlati haszna is van ennek a kialakításnak, mert mindkét szellőzőnyílása az elülső oldalán, az objektívet közrefogva helyezkedik el. Az egyiken szív, a másikon fúj (közben szerencsére nem robban, mint a kétütemű motorok), tehát polcra, például könyvszekrénybe is elhelyezhető - a szabad légáramlást semmi nem fogja gátolni. Ez egy vetítő számára elengedhetetlenül fontos, mert fényforrása, a 230 wattos lámpa ontja magából a hőt. Ha már megemlítettük a lámpát, dicsérnünk kell a hosszú, 4000 órás élettartam miatt, ami ECO módban további 1000 órával növekszik.
A képet a már jól ismert és kedvelt D9 LCD panelek állítják elő, melyeket számos más vetítőgyártó cég is beleépít termékeibe. A képminőséget másik, nagyban befolyásoló elem az objektív - amin keresztül a fény kilép a projektorból. Annyi pénzért, amennyibe a TW6100 kerül, nem várhatjuk el, hogy gondosan csiszolt, speciális üveglencsékből épüljön fel ez a fontos egység, ahogy csak a drágább modellek kiváltsága a motoros zoom és fókuszállítás is. Ezeket az optika mögötti gyűrűkkel végezhetjük el, viszonylag könnyedén - persze elhelyezéstől függően, mert létrán egyensúlyozva nem mindenki szeret vetítőt installálni. A fókusz szabályzója mögött egy csúszka helyezkedik el, amellyel trapézkorrekció végezhető.
Csatlakozóit illetően nem kell szégyenkeznie a TW6100-nak: 2 db HDMI 1.4a, komponens, kompozit, VGA és sztereó RCA bemenetek, USB 2.0, USB B és RS232C portok helyezkednek el a hátulján. Két darab, egyenként 10 W-tal hajtott hangszóró is helyet kapott a hátlapon, melyeket prezentációs vetítések alkalmával szólaltathat meg az előadó. Ha már szóba kerültek a csatlakozási lehetőségek, megemlítjük a vezeték nélküli HDMI jelátvitelre képes TW6100W típusú készüléket. Ezzel megspórolható egy jellemzően 10-15 méter hosszúságú kábel, valamint az annak esztétikus, vagy rejtett elvezetése a lejátszó és a vetítő között.
A távirányító mérete, a gombok elhelyezése, valamint háttérvilágítása miatt egyszerű vele a projektor beállítása, később pedig a mindennapos használata. Ehhez hozzájárul a logikus menüszerkezet, melynek grafikája áttekinthető és tetszetős.
A TW6000 típusszámú előd automatikus írisze kegyetlenül hangosan kerregett - ehhez képest mostani tesztalanyunk sokkal inkább felhasználóbarát, de még messze van attól, hogy csendesnek lehessen nevezni. Elnémítására legjobb módszer a kikapcsolása, de azzal elveszítjük a kontraszt számottevő részét, tehát nem, vagy csak teljesen sötét falakkal és plafonnal kialakított moziszobában ajánlható. Kompromisszum lehet a gyors helyett normálra állítani, de akciódús filmek közben még a magasabb fokozat zajongása sem feltűnő. Bonyolítja a helyzetet az írisz összehúzódásakor fellépő részletvesztés a sötétebb képterületeken, amit senki nem fogad repeső örömmel. Mondta valaki, hogy fenékig tejfel a projektorozás? Pláne egy 500 000 forintnál olcsóbb készülékkel.
Normál fényerővel a hűtés zaja is okozhat némi homlokráncolást, ám ECO-ban sokkal csendesebbek a ventilátorok, és a légáramlás susogása is kevésbé idegborzoló, ami igazán örvendetes. Sajnos 3D nézésekor szükség van a többlet fényerőre, hiszen a szemüvegek - nem túlzottan, de mégiscsak - sötét lencséje elvesz belőle. A TW6100-hoz kapott 3D-s szemüvegek, most karácsonyi akció keretében kettő darabot adnak ehhez a projektorhoz, rádiófrekvenciás vezérlésűek. Viselésük cseppet sem megterhelő, sőt, kényelmes, ugyanakkor elég nagyok ahhoz, hogy elférjen alattuk egy korrekciós pápaszem. Oldalai, szárai kellően szélesek a nemkívánatos környezeti fények távoltartásához. Akkumulátora USB-n keresztül tölthető és ezt kb. 40 órányi használat után kell megismételni. A 3 perces gyorstöltés nagyjából annyi energiát ad az akkumulátornak, hogy a megkezdett filmet végig tudjuk nézni. Ez persze függ a film hosszától és attól, hogy a lemerülés a főcím, vagy a végkifejlet alatt következett be. Felruházták az automatikus kikapcsolással, ami röviddel a 3D jel megszűnését követően lép életbe.
A TW6100 nálunk a 4,6 méteres vetítési távolságból, legkisebbre húzott zoomállásban, 220 centi széles képet adott, amelyen elegendőnek bizonyult a fényáram. Aztán próbaképpen koppanásig kb. 3,5 méter szélességig növeltük a vetítési méretet, ekkor a vásznunkon beköszöntött a félhomály. Megállapításuk szerint a 2300 lumenesnek specifikált lámpafényerő 3D-ben 2,2 méter széles képhez elegendő, és 2D-hez sem ajánlunk 2,7 méteresnél szélesebbet, de már akkorához is érdemes rövidebb vetítési távolságot választani, mint amekkorával mi teszteltünk.
Az élességet - bármennyit finomítgattuk, nem sikerült igazán hasítósra köszörülni. Ez egyértelműen az említett egyszerű kivitelű objektív számlájára írható, amit ellensúlyoz a készülék ára és az egyenletesség: vagyis hogy élességben nincs számottevő különbség a kép közepe és a szélei között. A mozgóképfelbontás elmarad a DLP rendszerű projektorokétól: olyan ez, mint a tévék között az LCD és plazma technológiák különbsége. A folyadékkristályok lomha mozgását nem lehet gyorsítani. Mindezek mellett, vagy inkább ellenére a mozgáskezeléssel elégedettek voltunk.
A képminőség vizuális tesztelését műszeres mérések és kalibrálás előzte meg. A gyári Film profil viszonylag színhű, de delta E 6-tal van elmászva a kívánatostól. Túl meleg a fehéregyensúly és túlszaturált a vörös, míg a zöld és kék messze nem képes 100 %-ig lefedni a Rec. 709 színteret. A kéket leginkább némi szaturáció, míg a többi színt inkább kisebb-nagyobb hue hibával keveri.
Kalibrálás után a szürkeskála szinte tökéletes volt, a gamma és a fehéregyensúly is delta E 2 alá kúszott. A színkeverésen pedig lehetett ugyan segíteni, és bár kielégítő is lett az eredmény, a tökéletestől azért elég messze állt (megmaradt némi hue hiba és nem lehetett elérni a ~100 %-os Rec. 709 színtér lefedettséget egyik alapszín irányában sem).
Szokatlanul alacsonyra, szinte a skála legaljáig kellett tolni a Contrast csúszkát, hogy ne vágja le a zöld gradiens tetejét.
Szokásos tesztfilmünk, a Casino Royale szép színekkel köszönt vissza a vászonról, csak a fekete mélysége és a kontraszt tűnt haloványnak. Ezen az automatikus írisz segített valamennyit, de még úgy is több fény hagyta el az objektívet, mint amennyit kívánatosnak véltünk. Azt is megállapítottuk, hogy nem a viszonylag világos - nem fehér - falak és plafon okozták a műszaki adatokban szereplőtől nagyságrendekkel elmaradó kontrasztot.
3D-ben az Avatar unalomig játszott és nézett jeleneteit vettük sorra. A mozgások itt is cizelláltak, finomak voltak, a fényerővel sem akadt problémánk. A térhatás egészen meggyőzőnek bizonyult, élveztük a munkát. Az élek mentén előfordult némi halvány dupla kontúr és szellemkép, de csak direkt arra figyelve, hibakereső üzemmódra kapcsolva lehetett észrevenni. A 3D hatás hibátlannak bizonyult, ettől az élvezeti faktor is magasba ugrott.
Kategóriájában nem kiemelkedően jó vetítő az Epson TW6100, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, ha valaki félmillió forint alatti összegért keres 3D-s házimozi projektort. Viszont erősen ajánlott a lehető legsötétebb színárnyalatú falak közé telepíteni, hogy a csekély kontraszt ne csökkenjen tovább.