Snowsky Echo Mini hordozható zenelejátszó teszt
Hangulatból jeles
2025. március 31., hétfő, 23:20
FiiO Snowsky audio hifi lejátszó zenelejátszó DAP audio lejátszó hifi lejátszó mobil hifi FiiO lejátszó FiiO DAP Snowsky DAP lejátszó teszt médialejátszó teszt zenelejátszó teszt DAP teszt FiiO teszt Snowsky teszt mobil hifi lejátszó
Bár a FiiO eredetileg DAP és DAC eszközeivel vált ismertté. Máig megőrizte e kategóriákat, ugyanakkor a régi időkből is ihletet merít, már igazi kazetta és vinyl lemezjátszót is gyárt. A FiiO alatt futó Snowsky brand a sétálómagnós időszakból merít ihletet. Az Echo Mini úgy néz ki, mintha egy kis kazettás lejátszót összeolvasztottak volna a jó öreg, nyomógombos MP3 lejátszóval. De mit tud, milyen hang jön ki belőle?
Gyors áttekintés
A főleg fiatalokra fókuszáló Snowsky tudatosan egy kedvezőbb ár/érték arányú kategóriát testesít meg. Ugyanakkor a FiiO termékekkel megszerzett tudást arra fordították, hogy a baráti összeghez minőség és várakozáson felüli szolgáltatás csomag társuljon. A Snowsky Echo Mini tudását tekintve egy zsebméretű DAP, vagyis digitális zenelejátszó. Bár valószínűleg legtöbben az érzelmi hatás miatt vásárolják majd meg, a tudását illetően sem kell szégyenkeznie ahhoz képest, hogy egy belépőszintű eszközről esik szó. Amit mi belépőnek titulálunk jelenleg, az egy nagyjából 30 000 forintos eszköz, vagyis töredékáron kapható ahhoz képest, amennyibe az anyacég DAP termékei kerülnek.
Kedvező az ár, ezért nem panaszkodhatunk, hogy az Echo Mini-ben nincs WiFi, USB DAC funkció (arra másik Snowsky termék szolgál) vagy érintős kijelző. Viszont alapvető funkcióját, vagyis digitális zenék lejátszását probléma nélkül elvégzi. Megkapta a Japan Audio Society Hi-Res tanúsítványát, ami jelzi, hogy ez azért több, mint egy mezei MP3/MP4 lejátszó. Támogat többek közt 24 bites WAV és FLAC kiterjesztésű fájlokat, valamint DSD128/256 jelfolyamokat, vagyis megfelelő minőségű műsorokkal még akár kritikusabb vájtfülűek tetszését is elnyerheti (hangjára néhány bekezdés múlva visszatérünk).
Kettős CS43131 DAC chipet építettek áramkörébe, továbbá szimmetrikus 4,4 mm-es Pentaconn hangkimenetet is tartalmaz a 3,5 mm-es Jacken kívül. Előbbivel 250 mW teljesítményt kapunk, amit a specifikáció 32 Ohm és kevesebb, mint 1% THD mellett határoz meg. Csodával határosan még Bluetooth hangeszközökhöz is képes kapcsolódni, ilyen esetben SBC kodeket alkalmaz. (Megjegyzés: Apple Bluetooth füleseket nem támogat). Fül- és fejhallgató mellett természetesen számos egyéb alternatíva rendelkezésre áll (aktív hangfal, autóhifi, szobai hangrendszer), amennyiben teljesebb módon kihasználnánk a kis eszköz tudását. Beépített akkumulátora megközelítőleg 15 óra üzemidőt ígér. 8 GB saját memóriával szintén rendelkezik a kis lejátszó, melyet legfeljebb 256 GB kapacitású micro SD kártyával lehet bővíteni.
Küllem
Fotókon keresztül nagyjából látszik, hogy a Snowsky Echo Mini kifejezetten kompakt eszköz. Meghökkentően könnyű is, mindössze 55 grammos, kellemes tapintású műanyag házzal rendelkezik. Oldalába 5 cm képátlójú, 320x170 képpontos IPS kijelzőt építettek, mely kifejezetten élénk, kontrasztos módon jeleníti meg a szándékosan régimódi menürendszert.
A fizikai nyomógombok fent, egyetlen sorban helyezkednek el, segítségükkel lehet böngészni a menüket és navigálni a zenék lejátszását. Balra került a töltésre és fájlmozgatásra szolgáló USB-C csatlakozó és micro SD kártyanyílás. Mellettük egy akasztórészt is találunk, ha pánttal egészítenénk ki a lejátszót. A szemközti oldalon lehet választani a már említett Jack és Pentaconn hangkimenetek közül. A "hátsó" lemez úgy néz ki, mintha elemfedél lenne rajta, de az csak dekoráció. Mégsem baj, hogy odakerült, hozzátesz a vintage életérzéshez.
Használat közben
A korábbi, okostelefon szerű élményre törekvő DAP-ok után felüdülés volt egy sokkal kisebb, jobban kézreálló lejátszóval foglalkozni. Az Echo Mini csak felszínesen tisztelgett a sétálómagnós hangulat előtt, viszont a felhasználói élményt illetően remekül klónozta az ezredforduló környékén népszerű, nyomógombos MP3 lejátszókat (csak éppen ez sokkal többet tudott). Kifejezetten tetszett a fizikai gombok reakciója, kattogása, eleinte tartottunk tőle, hogy túl kicsik lesznek, de átlagos méretű kézzel könnyen kitapinthatók voltak.
A teszt előtt körülnéztünk a FiiO honlapján és találtunk egy új FW verziót (V1.4.0), melyet perceken belül telepítettünk Windows rendszerű számítógépről, csak be kellett másolni a telepítő fájlt a beépített memória gyökér mappájába, majd az újraindított Echo Mini automatikusan elvégezte a frissítést. A V1.4.0 verzióval többek közt lehetőség nyílt előre-hátra tekerésre (korábban csak számot léptetni tudott), kedvenc dalokból álló lista létrehozására és opcionálisan albumborító/dalszöveg megjelenítésre.
Alapbeállítással egy virtuális kazetta vizualizációjában tudtunk gyönyörködni, mely lejátszás esetén interaktívan forgó tárcsákkal dobta fel az élményt. Jelszint (hangerő) állításakor, minden egyes gombnyomásra ugyancsak egy kazettás animáció reagált, miközben a hangerősséget is nyomon követtük 120-ig beszámozott skálán. Tetszett, hogy az egyszerűség mellett számos praktikus részletre ügyeltek, például mi tudtuk meghatározni, hogy mi legyen a maximális jelszint, tudtunk választani alacsony-magas gain értékek közül és ha egy fájlra (vagy akár az egész kártya tartalmára) nem tartottunk igényt, néhány gombnyomással törölni/formázni is engedett az eszköz.
A kijelző meglehetősen apró betűkkel jelenítette meg a menürendszert, de a borotvaéles karakterek és kontrasztos kép karnyújtásnyi távolságból is láthatóvá tette a szöveget. A zeneszámok megnyitása egész fürgén történt akkor is, ha nagyobb méretű, 96 kHz/24 bites fájlok beolvasására került sor.
Hangminőség
Több jól ismert zeneszámot is meghallgattunk a Snowsky Echo Mini-ről, saját Beyerdynamic Custom One Pro fejhallgatónk alkalmazásával. Egy pár tízezer forintos DAP-hoz képest meglepően zenei, dinamikus és összességében kiegyensúlyozott hangkaraktert nyújtott. Utóbbit erősen meg tudtuk bolondítani a rendelkezésre álló EQ profilokkal, bár nekünk műfajtól függetlenül az alap, neutrális beállítás tetszett leginkább. Még a DAC szűrő módok között is engedett váltogatni a lejátszó, bár mi szubjektíven nem sok különbséget hallottunk közöttük.
Semmilyen hallható zaj nem zavarta meg a zenehallgatást, ugyanakkor a hirtelen, dinamikus hangok (mint Hiromi - Dreamer c. számába a dobjáték) rendkívül eleven és határozott módon jelentek meg. A kis Snowsky energiával, gazdagon adta vissza jól ismert tesztelős zenéinket. A basszusok kezelése sem okozott számára problémát olyan keményebb zenékkel, mint akár Post Malone - Rockstar c. slágere. Utóbbinál a mély, morajló sávot is ügyesen megjelenítette fejhallgatónk és attól függetlenül tisztán érvényesült az ének, illetve más részletek.
A legmagasabb frekenciák kissé kerekítve jelentek meg és a térhatás nem volt annyira tágas, mint a (többször) drágább FiiO DAP eszközök esetében, ám a vízszintes színpad tagolás és halk-hangos hangok közötti kontraszt kifejezése messze többet nyújtott annál, amit az ár ismeretében, kipróbálás előtt elvártunk. Ráadásul mindez még csak a 3,5 mm-es Jack kimenettel mutatkozott meg. Összességében igényes hangzást nyújtott a kis lejátszó, gazdag, színes zenei textúrával. Remek kikapcsolódást nyújtott akkor is, ha nem a kazettás animációt nézegettük, hanem a hangokban merültünk el.
Végszó
A Snowsky Echo Mini kétségtelenül mosolyogtató eszköz. Az Android rendszert futtató rokonokhoz képest szerényebb szolgáltatásokat nyújt, de aki "csak" egy lejátszót szeretne, nem valószínű, hogy bármit hiányolni fog a tudástárából. Kimaradt az LDAC és aptX a Bluetooth küldésből, továbbá DAC mód és tapizós kijelző sincs, de ezért az összegért így is várakozáson felüli a felhozatal. Tiszta, dinamikus karaktere remekül meghajt egy középkategóriás fejhallgatót, legalábbis saját Beyer fülesünk jó basszussal, szépen elkülönített énekkel és finom magas hangokkal érvényesült. Akár elmélyült zenehallgatásra is alkalmas eszközt kapunk 30 000 forint körül, ami ráadásként barátságosan tiszteleg a régi szép idők előtt. Aki már megszokta, hogy telefonról (és streaming alkalmazásokról) hallgat zenét, annak bizonyára túl körülményes lenne átállni egy ilyen "offline" eszközre. Viszont aki élt "abban a korban" és van a gépén néhány jó minőségű zenei album, valószínűleg már rendelt is magának, azelőtt, hogy cikkünk végére ért - amit teljesen meg tudunk érteni.
