HiBy R2 II hordozható zenelejátszó teszt
Kombinált sikerélmény
2023. szeptember 5., kedd, 22:15
HiBy audio hifi lejátszó zenelejátszó DAP audio lejátszó hifi lejátszó mobil hifi HiBy lejátszó HiBy DAP lejátszó teszt médialejátszó teszt zenelejátszó teszt DAP teszt HiBy teszt HiBy audio lejátszó mobil hifi lejátszó
A HiBy R2 II (Gen2) ékes példája, hogy egy belépőszintű DAP, okosan megválasztott funkciókkal nemcsak arra való, hogy buszon ülve zenét hallgassanak rajta. Emellett az ára sem vészes. Mivel elődje jól szerepelt, nem volt kérdés, hogy kipróbáljuk-e az újított kiadást!
Funkciók áttekintése
Az első kiadású HiBy R2 úgy maradt meg emlékezetünkben, mint a DAP kategória megfizethető svájcibicskája. Gyártója nem kívánta megfosztani ettől a frissebb HiBy R2 II modellt, mely a korábban bemutatott HiBy R3 kisöccsének is tekinthető. Megjelenése is változott, de először tekintsük át, mi mindent tud ez a kis eszköz!
A legnyilvánvalóbb szerepe, hogy DAP (digital audio player), másképp fogalmazva hordozható zenelejátszó. Mellette használható Bluetooth vevő vagy küldő eszközként (ha vezeték nélküli hangrendszer vagy füles kerül párosításra vele). Használható USB DAC módban (számítógép, okostelefon vagy tablet illeszthető hozzá), egyébként az előző kiadáshoz képest újabb D/A konvertert (ES9219C) tartalmaz.
Vezérelhető közvetlenül az érintős kijelzőjével vagy oldalsó fizikai gombjaival, illetve a HiBy saját fejlesztésű telefonos alkalmazásáról. Utóbbival kapunk egy zeneszervert, ami akár hagyományos hangrendszerbe is beilleszthető. Mi van, ha az otthoni hifi DAC által nyújtott élmény jobb, mint az ES9219C hangja? Ilyen esetben az R2 képes betölteni digitális futómű szerepét. 3,5 mm-es Jack kimenete digitális koaxiális jel küldésére is alkalmas.
2,4 GHz-es WiFi sem maradt ki a tudástárból. Segítségével letölthetők hálózaton keresztül a szoftverfrissítések és futtatható TIDAL vagy Qobuz kliens. Saját memória nincsen, viszont 2 TB-ig bármekkora micro SD kártya behelyezése lehetséges. A manapság elterjedt hangformátumok közül minden szerepel a kompatibilitási listán, beleértve a DSD (legfeljebb 256) és MQA (legfeljebb 8x) jelfolyamok támogatását. További szolgáltatásként említést érdemel a DLNA és AirPlay megléte, valamint a lejátszó IP címének megadásával böngészőről, helyi hálózaton keresztül történő fájltovábbítás ugyancsak lehetséges.
Ezzel még nincs vége. A gyártó mikrofont is beépített a lejátszóba, így diktafon funkcióval felvértezve tudástárát. Elsőre feleslegesnek tűnhet, de jöjjön egy életszerű példa! A legtöbb iskolába tilos bevinni okostelefont. Mi van, ha a diák auditív módon (hang alapján) jobban szeret tanulni? Ilyen esetben a tanár/tréner/előadó/riportalany hangja kettős mikrofonkészlettel rögzíthető. Könyvet is lehet olvasni az R2-n, más kérdés, hogy apró kijelzőjén ki tart igényt ilyen funkcióra. Végül is egy ételrecept, edzésterv vagy prezentációs szöveg átfutására jó, ha kéznél van egy puska.
Küllem
Az apró lejátszó doboza védőfóliát (egyet már a gyártó felhelyezett a készülék első és hátsó oldalára), USB kábelt, félig átlátszó műanyag tokot és a szokásos dokumentációt tartalmazza. Ami a konkrét eszközt illeti, legfőbb előnye a mobilitás. Alig feleakkora, mint egy átlagos okostelefon. Kimondottan nadrágzsebbarát, ami számos szituációban (konditeremben különösen) praktikus.
Teljesen átalakult a vizuális felület. Kiforrottabb és letisztultabb operációs rendszerrel látták el. A 480x360 képpontos, 2,45 colos kijelző nem tűnik nagynak, gyakorlatban sem az. Zenekönyvtárok böngészésére mégsem feltétlenül kevés. Előnyt élveznek a rendszerető zenegyűjtők, akik nem kilométer hosszúságú számlistában tárolják gyűjteményüket, de lehet böngészni albumra/előadóra/zsánerre szűkítve is.
Az alsó részen található a micro SD kártyanyílás és egy aranyszínnel dekorált USB-C aljzat. Jobbra helyezték a zenei navigációra szolgáló három gombot és egy jelszint vezérlőt (hangerő szabályzó), valamint az egyik mikrofont. Fentre került a másik mikrofon, és a főkapcsoló, mely állapotjelző LED funkciót is betölt, eltérő színben világít mintavételezéstől függően.
A HiBy R2 II összességében aranyos és jól kézreálló DAP. Háza csak műanyag, de a kedvező árért cserébe belefér épp úgy, mint a viszonylag egyszerű fizikai gombok. A lejátszás/szünet és következő számra léptető gombokat összeillesztették, míg a visszafelé léptető gomb elkülönül azoktól. Szerintünk jobb, ha mindhárom gomb teljesen különálló. Így zsebbe nyúlva nehezebb volt kitapintani és értelmezni a kiosztást, de néhány nap elteltével megszoktuk. Másik kifogásolható pont a jelszint vezérlő mérete. Tokkal együtt nehézkes volt a hozzáférés, de egyébként a szintállítás finom átmenetekkel valósult meg. Aki szeretné feldobni a kissé egyhangú fekete külsőt, választhat a külön megvásárolható kék, mentazöld vagy piros tokok közül.
Használat közben
Az R2 II sarkait lekerekítették, ezáltal kényelmesebb fogást biztosított, mint elődje. A megújult vizuális felület kevésbé volt színes, de összességében könnyebb és gördülékenyebb volt használni. A teszt során megjelent hozzá egy új, 1.1 verzió, melyet WiFi hálózaton keresztül, néhány percig tartott telepíteni. Határozottan megérte, mert gyorsabb lett a menük közti váltás és néhány szoftveres furcsaság is megszűnt.
Néhány furcsaság azért még előfordult, nem feltétlenül a lejátszó hibájából. Ilyen volt, mamikor iPhone-t csatlakoztattunk USB kábellel. A telefon figyelmeztető üzenete szerint nem állt rendelkezésre elegendő teljesítmény a két eszköz közötti kommunikációhoz. Az üzenet ellenére hibátlanul működött a HiBy, mint külső DAC. Az első AirPlay beüzemelés is döcögősen jött létre, de végül stabil jelátvitel valósult meg.
A korábbi R2 negatívumai között szerepelt a jelentős ajakszinkron késés USB DAC mód esetén. Az R2 II, amennyire memóriánkra támaszkodni tudtunk, szerintünk sokkal kisebb jelkéséssel dolgozott. YouTube videók nézéséhez egész jó időzítéssel dolgozott, de keménymagos játékosok, akiknek fontos a hibátlan szinkron, kissé lassúnak érzékelhetik. Azonban más negatívumot nehezen találtunk, mivel a Bluetooth mód remekül működött, a WiFi fájlküldés is sikeresen lezajlott. Nekünk különösen a HiBy link funkció tetszett, ahogy telefonról vezéreltük a lejátszót, a gyártó saját fejlesztésű alkalmazásán keresztül. Épp olyan volt, mint egy zeneszerver, csak sokkal apróbb.
Említést érdemel még a HiBy MSEB (Mage Sound Eight (8) Ball) funkciója, mely lényegében parametrikus EQ szerepet tölt be. Használatával a frekvencia módosul, de olyan kulcs sávoknál, melyek a zene bizonyos karakterét (basszus textúra, énekhang, impulzusválasz, levegősség) befolyásolják. Ezeket a karakterisztikai sajátosságokat csúszkák segítségével lehet külön menüben pozitív (erősebb) vagy éppen negatív (gyengébb) irányba változtatni.
Hangminőség
A HiBy R2 II hangja megőrizte az előd összes szerethető motívumát. Meglepődtünk, hogy gazdag funkcionalitása mellett megőrizte gazdag, dinamikus hangkarakterét. Tudását az ár ismeretében tettük mérlegre. Saját Beyerdynamic Custom One Pro fejhallgatóval párosítottuk, melynek ára, míg boltokban kapható volt, épp az R2 II-ével volt azonos. A 16 ohmos fülest meggyőző basszusokkal, mozgalmas hangszínpaddal támogatta meg a kis lejátszó. Energikus és színes előadást kaptunk, sok élénk részlettel.
A magashangok kicsit lágynak bizonyultak, a térmélységre pedig kevesebb hangsúly került ahhoz képest, amit a HiBy drágább lejátszói nyújtottak. De ezeket leszámítva sok zeneiséget kaptunk, bántó digitális harsányság nélkül. Nils Frahm - Spaces c. albumában teljesen elmerültünk, a basszust telt volt, de nem túl erőszakos. A zongorabillentyűk fizikai súlya jobban átjött, mint vártuk. A csilingelő, lecsengő részletek kissé felületesek maradtak, de az árért cserébe nem sopánkodtunk. Emellett stabil sztereó középpontot és magabiztosan kezelt színpadon belüli irányokat, mozgó részleteket kaptunk.
A HiBy R2 II átlagosnál jobb EQ-t tartalmazott. Előre elmentett profilokat (pop, blues, klasszikus stb.) és személyre szabható 10 frekvenciasáv szabályzását is lehetővé tette. Érdemes volt kísérletezni a profilokkal, mert gyökeresen eltérő tónusban adták át a zenét. Joe Satriani - Shapeshifting c. albuma például alapbeállításon nekünk túl puha volt és nem jöttek át eléggé a cintányérok. A rock profil engedélyezésével megélénkült az elektromos gitár és a cintányér is szálkásabb, tisztább érzetűvé vált.
Végszó
A HiBy R2 II (Gen2) továbbra is kedvelhető kis DAP, melynek előnye, hogy sokféle funkciót kombinál, miközben hangkaraktere túlmutat egy okostelefonén. Értelemszerűen nem viszi hallgatóját olyan mélységekig, mint a többször drágább R5 vagy R6 lejátszók. Audiofil fülessel az analóg kijövő jel kissé lágynak tűnhet. Viszont az összkép zenei és barátságos.
Jelenlegi árát ismerve szerintünk nehéz olyan alternatívát találni, ami felülmúlja az R2 II dinamikáját és komplex szolgáltatás csomagját. Egyes cégek kizárólag aptX-képes Bluetooth vevőért kérnek annyit amennyibe a HiBy kerül. A legtöbb digitális kimenettel rendelkező streamer (melyek csak otthon használhatók és helyi adathordozóról történő lejátszásra nem alkalmasak) is megközelítőleg innen indul. Mindez elgondolkodtató. Középkategóriás fülessel vagy egy kisebb otthoni hangrendszer korszerűen vezérelhető zenei forrásaként nehéz kifogásolni a HiBy R2 II szerepét.