Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó teszt

A hifi okosító

2022. október 28., péntek, 16:55

Argon ArgonAudio audio hifi lejátszó zenelejátszó médialejátszó audio lejátszó lejátszó teszt zenelejátszó teszt streamer teszt hálózati zenelejátszó hálózati streamer hálózati audio lejátszó hálózati lejátszó teszt

Hálózati zenelejátszóval (angol neve streamer) gyorsan és kényelmesen megnyitható az interneten tárolt milliónyi zene felé vezető út. Az igényes zenehallgatók körében legnépszerűbb opciók 150-250 ezer forint között mozognak, amit nem mindenki engedhet meg magának. Éppen ezért előzte meg kíváncsiság az Argon Audio Stream 2M MKII tesztjét. Funkciókban kevesebbet tud, mint nagynevű riválisai, viszont árban is töredékébe kerül. Mire lehet számítani a 60 000 forintos hálózati zenelejátszótól?

Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszóArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszóArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszóArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszóArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszóArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszóArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó hátlapArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszóArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszóArgon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó tartozékok

Az Argon Audio mostanra teljes sztereó ökoszisztémát épített ki. Hat éve, mikor teszteltük egydobozos, internetrádiós hangrendszerüket, még úgy tűnt, maradnak a megfizethetőbb Tivoli Audio alternatíva szerepkörben. Azóta analóg lemezjátszó, sztereó erősítő, passzív és aktív hangfal, továbbá hálózati zenelejátszó is gazdagítja kínálatukat. A Stream 2M MKII a korábban kipróbált Solo csupaszított változata. Nem nyújt TIDAL vagy Roon támogatást, továbbá Ethernet csatlakozót és Bluetooth vevőt sem. Megmaradt viszont a Spotify Connect és internetrádió, valamint helyi hálózaton lévő zenék lejátszásának lehetősége.

Küllem

60 000 forintért nem számítottunk prémium kivitelre, tudva, hogy a háromszor drágább alternatívák készülékháza is legtöbbször műanyag. Nem kivétel az Argon Audio sem. Kerekített sarkú dobozka, alig félkilós tömeggel. Tápellátása mini USB kábellel és 5 voltos töltővel lehetséges, az ehhez szükséges aljzaton kívül RCA és optikai kimenet található rajta. A tápegységen kívül analóg RCA összekötő kábel is része a csomagnak, de utóbbi helyett érdemes kicsivel jobb minőségűt választani. Ezeken kívül infravörös távvezérlő is tartozéka, ami hálózati zenelejátszó viszonylatban ritkaság.

Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó

Bónuszként színes kijelző gazdagítja az előlapot, melynek fényereje lehetne nagyobb és a betűkészlete is, ezért csak közelről olvasható. De pozitív, hogy része a szolgáltatásoknak, így készenléti üzemmódban a pontos időt is mutatja és a Spotify-ról lejátszott zeneszámok címei is leleshetők róla. Az eszköz apró csúszásgátló gumitalpakon áll, főkapcsolója rendhagyó módon hátulra került, aminek benyomásával kezdődhet is a konfiguráció. Környezetkímélő megfontolásból a gyártó mindössze egy félbehajtott papírlapot biztosít rövid beüzemelési útmutatóként. Minden funkcióra kitérő részletességgel bíró, 50 oldalas változata letölthető az Argon Audio honlapjáról PDF formátumban.

Használat közben

Az egyetlen frusztráló rész az volt, amikor az apró kijelzőn a távvezérlővel lépegetve kellett WiFi jelszót bepötyögni. Ezenkívül gördülékeny felhasználói élményt nyújtott az Argon belépőszintű streamer eszköze, feltéve, hogy jó lefedettséget biztosítottunk neki. Ahol a telefon 40 % alatti erősségű WiFi szintet mutatott, ott nem volt akadás mentes lejátszás a Stream 2M részéről. Ahhoz, hogy a zene folyamatosan szóljon, legalább közepes szintű lefedettség ajánlott.

Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó

Főkapcsolóját leszámítva tesztalanyunk semmilyen gombot nem tartalmaz, teljes körű vezérléséhez az infravörös távvezérlőt használtuk. Az UNDOK nevű alkalmazást letöltve iOS vagy Android mobileszközről is hozzáfértünk a lejátszó részhez. A kezdeti beállítás után még a Stream 2M MKII kijelzőjére se kellett feltétlenül rápillantani. A Spotify Connect funkció eleve szükségtelenné tette kiegészítő alkalmazás használatát, mert a jelszintet (hangerőt) és a zeneszámok közti navigációt is a szolgáltató szoftveres felületén (telefonról és számítógépről is) lehetett elvégezni. Így kevésbé volt érezhető a távvezérlőn lévő lejátszás-szüneteltetés és oda-vissza léptetés gombok hiánya is.

Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó hátlap

Az internetrádió állomások keresése klasszikus szűrési feltételek szerint (hely, népszerűség, saját régió stb.) lehetséges. Aki különböző csatornákat hallgat, többet eltárolna kedvencnek, annak rémálom egyesével bepötyögni mindegyiket az Argon mini kijelzőjén. Erre a gyártó is gondolt, a problémát úgy oldották meg, hogy a Frontier Silicon honlapján keresztül, böngészőből kikereshettük az összes kedvenc műsorunkat. Az Argon menüjében lévő azonosító megadásával a bejelölt kedvencek automatikusan bekerültek annak memóriájába. A kezdeményezés tetszett, ráadásul működött is.

A Stream 2M MKII inaktív használat esetén nem kapcsolt ki automatikusan, viszont tartalmaz elalvás időzítőt és ébresztő funkciót is. Utóbbi használatához logikusan olyan erősítő vagy aktív hangsugárzó kell, amely automatikusan érzékel és bekapcsol, ha jel érkezik a bemenetére. Engedélyezhettük, hogy az Argon hálózatra csatlakoztatott állapotban maradjon készenléti módban is. Ilyenkor a Spotify továbbra is láthatónak hagyta, és ha zenét küldtünk rá, bekapcsolt az eszköz. Kezdeti utánajárással és a menürendszer áttanulmányozásával nem kellett többet bajlódni a beállításokkal, már csak annyi dolgunk maradt, hogy zenét hallgassunk.

Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó tartozékok

Hangminőség

Viszonyítási alap nélkül hallgattuk meg az Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszót, mert korábban csak (jellemzően többször) drágább opciókkal találkoztunk. Tisztességes belépő sztereó szettet építettünk hozzá DALI SPEKTOR 2 állványos hangfal és Rotel RA-10 és Argon Audio SA1 integrált sztereó erősítők használatával. Az Argon analóg hangkimenetéről kapott jel dinamikus volt, mozgékony sztereó színpaddal. Dinamikus, színes, izgalmas hangulatban jelentek meg jól ismert zeneszámaink.

A részletesség gazdag maradt, de a magasfrekvenciák nem igazán természetes, inkább digitális érzet kíséretében rajzolódtak ki. Az internetrádió műsorok többsége és a Spotify sem azt a célt szolgálta, hogy stúdió minőségben szórakozzunk. Ami viszont az energiát, lendületet és élvezhetőséget illeti, jobbat és többet kaptunk, mint amennyire számítottunk. Vájtfülű megközelítéssel érzékelni lehetett, hogy a Stream 2M és az internetről közvetített zene együttese viaszosabb középső hangokat és tömörebb basszust eredményezett. Viszont az összkép teltséget és határozottságot sugallat, aminél többet 60 000 forintos hálózati zenelejátszótól nem biztos, hogy akarhattunk volna.

Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó

Egy belépőszintű külső DAC (FiiO D03K) beillesztésével, optikai kábelt használva csökkent a basszus fülledt, tömött érzete, könnyebb, ugyanakkor feszesebb ütemek jelentek meg Post Malone - Wow, vagy Marcus Miller - Papa Was a Rolling Stone c. számában. Az analóg kimeneten tapasztalható, viaszos, elszínezett magashangok is kevésbé zavarták a fület, amint külső D/A konverterre váltottunk. Aki a legtöbbet szeretné kihozni az Argon kis hálózati zenedobozából, már egy olcsóbb DAC beillesztésével is józanabb részletességet érhet el. Igaz, úgy a végösszeg 10-20 000 forinttal drágulni fog.

Argon Audio Stream 2M MKII hálózati zenelejátszó

Végszó

Az Argon Audio Stream 2M MKII praktikus kiegészítő azoknak, akik internetrádiót és Spotify funkciót szeretnének meglévő hangrendszerükhöz adni, minél kedvezőbb áron. Hangminősége az ár figyelembevételével jónak nevezhető, de logikusan nem veszi fel a versenyt a nála többször drágább alternatívákkal. CD-vel azonos mintavételezési frekvenciára képes, nagyobbat nem támogat, továbbá DSD és MQA sem szerepel a támogatottsági listán. Háttérzenei célra, átlagfelhasználói igényekre bőven alkalmas. Felhasználóbarát olyan értelemben, hogy elég egyszer csatlakoztatni a hangrendszerhez, utána minden funkciója telefonról elérhető. A kijelző betekintési szöge lehetne jobb és örültünk volna még Bluetooth vevő vagy TIDAL kliens meglétének. Aki utóbbiakat is szeretné, annak ajánlott az Argon Audio SOLO hálózati zenelejátszó teszt elolvasása.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.