SMSL DA-9 integrált sztereó erősítő teszt
2022. február 23., szerda, 15:20
SMSL audio hifi erősítő SMSL erősítő hifi erősítő sztereó erősítő SMSL teszt erősítő teszt SMSL erősítő teszt hifi erősítő teszt sztereó erősítő teszt
Az S.M.S.L aprócska teremtményei folyamatosan szerkesztőségünk vendégei, remek ár/érték arányuknak, valamint felhozataluknak köszönhetően mindig örömmel fogadjuk, ha egy új jövevény kerül a birtokunkba, ha csak átmenetileg is. A gyártó DA-8s sztereó erősítőjét egy DAC-párossal ismertük meg tavaly nyáron, most pedig a DA-9-et sikerült megkaparintanunk, ami egy Bluetooth kapcsolattal felvértezett mini integrált erősítő, potom 100 ezer forintért!
Nem csupán egy erősítő
Az S.M.S.L DA-9 elsőre kicsit csalóka lehet, hiszen a dobozán az van feltüntetve, hogy power amplifier, magyarul teljesítmény erősítő, mégis egy integrált sztereó erősítővel van dolgunk. Ezt nevezhetjük pozitív megtévesztésnek is, bár a miértjére nem igazán sikerült rájönnünk, de a lényeg az, hogy belül többet kapunk, mint amit a doboz alapján várnánk, és ez alapvetően jó dolog.
Az S.M.S.L DA-9 CNC gép által készített alumínium házban foglal helyet, aminek külső felülete eloxált, tehát a minőségre ezen a téren nem lehet panaszunk, ahogyan a tartósságra sem. A frontoldal bal része üres, a közepétől jobbra egy méretes - legalábbis a készülék fizikumához képest - kijelzőt találunk, valamint egy hangerőszabályzót. Ennyit az egyszerűségről, hiszen innentől kezdve csupa érdekességgel találjuk magunkat szemben!
Az NJRC japán NJW1194 típusú elektronikus hangerőszabályzó esetében olyan chipet alkalmaztak, ami által nagyon pontosan adagolható a kimeneti szint, és a torzítás is alacsony marad. A hangerő mellett a menüt is vezérelhetjük innen, aminek a nyomon követése a színes LCD kijelzőn történik. Az operációs rendszer teljes körű, és itt is könnyen elsajátítható, de a mellékelt távvezérlő segítségével természetesen komfortosabban elboldogulhatunk. Az itt található kényelmi funkciókra nemsokára kitérünk részletesebben is.
Hátul nem hagytak sok szabad helyet, hiszen a D osztályú erősítő RCA és XLR bemeneteket is tartogat számunkra, tehát a szimmetrikus felépítés előnyeit is élvezhetjük a German Infineon 2x90 wattos moduljára telepített modellben, aminek hatékonysága 92 %-os, csökkentve így a teljesítmény-felvételt. Amennyiben szükségesnek érezzük, úgy külön mélyládát is illeszthetünk az S.M.S.L DA-9-re, tehát nem csupán végfokkal, nem is sztereó erősítővel, hanem egy 2.1-es modellel ülünk szemben.
Hangfalkimenetből két párat találunk, ami a felhasználók többségének bőven elegendő, több igazán nem is fért volna el ezen a kis felületen. A minőségük kiváló, hiszen a kategóriától nem feltétlenül várhatjuk el az arany és teflonbevonatot, itt viszont mind a kettőből jutott. A hálózati kábel cserélhető, tehát lehetőségünk van ilyen irányú tuningra is.Még egy aljzatot találunk az S.M.S.L DA-9 hátulján, ahová a Bluetooth vevő antennát csavarozhatjuk fel. Igen, hogy teljes legyen a definiálás, ez a modell egy Bluetooth 5.0 kapcsolattal ellátott sztereó integrált erősítő, ami támogatja az aptX-et, valamint UAT kodeket is, így lejátszónként elvileg nagyon jó minőséget kell, hogy képviseljen, ráadásul csak egy okostelefon vagy tablet kell hozzá, ami manapság szinte minden háztartásban akad.
Az S.M.S.L készülék felépítése teljesen szimmetrikus, a felhasznált alkatrészek pedig magas minőséget képviselnek. Az előbbinek köszönhetően jelentősen csökken a torzítás, az előadás így még precízebb és testesebb lesz. Mindehhez jön még a teljesen kiegyensúlyozott áramkör, az alacsony interferencia és dinamika-tartományra optimalizált tápegység, valamint a dupla szűrő a bemeneti fokozatban.
És akkor most térjünk vissza a kétfunkciós hangerőszabályzóra, a kijelzőre és a távvezérlőre! Az S.M.S.L DA-9 esetében természetesen beállíthatjuk az aktuális forrást, majd összesen 8 darab, a gyártó által kreált EQ-mód közül választhatunk, amelyekkel az aktuális zenéhez igazíthatjuk az erősítő hangképét. Ezen belül még a magas- és mélyhang állítására is van lehetőségünk, tehát tényleg minden adott ahhoz, hogy a saját ízlésünkhöz optimalizáljuk a hangképet. A gyártó ígérete szerint ezek az EQ-k elég határozottak, tehát nem csupán finom vágásokat alkalmaztak, hanem nagyon eltérő, karakteres hangszíneket sikerült kreálniuk.
A kijelző a hangerő szintjét elég nagy méretben jeleníti meg, a menühöz viszont már elég közel kell mennünk, hiszen nem az aktuális módot mutatja csak meg, hanem annyit, amennyi csak elfér. A balanced és unbalanced csatlakozásról is ad infót a kijelző, amit viszonylag elég nagy görbével oldottak meg. A beállításokat a mellékelt távvezérlővel is elvégezhetjük, de ahhoz, hogy lássuk az eredményt, elég közel kell mennünk a készülékhez. Idővel persze a fülünkre fogunk majd támaszkodni, de talán jobb lett volna, ha csak az aktuális beállítást mutatja, az viszont távolabbról is jobban kivehető.
A távirányító megfelelő méretű, és minden vezérelhető róla, akár közvetlen eléréssel, akár a menüből. Kis megszokást igényel ez is, de nem hinnénk, hogy hosszabb távon már bárkinek problémát jelentene.
Izgalmas és sokoldalú játékszer
Az S.M.S.L erősítő partnerei Focal Profile és Polk Reserve hangfalak voltak, jelforrásként a csöves kimenetű CD-lejátszónk mellett több audio streamer, és a mobiltelefonunkról is játszottunk neki kizárólag tömörítetlen dalokat, a kábelek terén pedig a QED és a VIABLUE gyártmányok szerepeltek.
Az erősítő beüzemelése nem okozott kihívást, ráadásul a csatlakoztatott kábelek sem borították fel az alig egy kg-os készüléket. Ez köszönhető a remek súlyelosztásának, valamint a kis talpaknak, amelyek kellő stabilitást adnak a DA-9-nek. A menü hiába nyújt elég sok beállítási lehetőséget, mégsem sikerült belebonyolódnunk a kezelésébe, hiszen minden logikusan található meg benne. Még a hangerő gombbal sem komplikált a művelet, a távvezérlővel meg pláne nem, csak ki kell tapasztalnunk, majd megszoknunk a rajta lévő gombok elhelyezését.
8 ohmon a csatornánkénti 50 W mindhárom hangfal meghajtásához bőven elegendő volt, de inkább a Polkokkal boldogult könnyebben, a Focal magasabb tónusát, és precizitását nem tudta teljes mértékben átadni. Jó párost alkottak még így is együtt, de azt éreztük, hogy a finom részletek valahogy a dobozban maradtak. Az álló hangfal testes karaktere jobban feküdt neki, itt nyilvánult meg inkább az erősítő lendületes stílusa.
A beépített EQ változatok mindegyikét kipróbáltuk, és a gyártó ígéretéhez méltón, valóban határozottan érezhetők voltak a különbségek. Elsősorban divatosabb, populárisabb vagy elektronikus zenékhez tudjuk ajánlani ezeket, valamint akkor, amennyiben minket nem zavar, ha az előadás kap egy bizonyos színt, ami a felvételen eredendően nincs rajta, viszont jól áll neki. Persze ezeken belül ránk van bízva minden, hiszen nincs stílusfelismerő chip a készülékben, így Madonnához is párosíthatjuk a rock beállítást, vagy éppen a Metallica vehemenciájából vehetünk vissza, ha nekünk az jobban fekszik, és akkor még a magas és mély szekció állításáról nem is beszéltünk, ami szintén nagyon határozottan történik meg. Ezek tehát inkább játékszerek, amelyek szimpla szórakozásnál nagyon is hasznosak, de természetesebb zenékhez nem ajánljuk őket, hiszen inkább rontanak az S.M.S.L hangképén, ami dinamikus, kellően tiszta és határozott.
A gyártó nem hiába emelte ki a precíziós hangerőszabályzót, amivel tényleg nagyon finoman, egyenletesen lehet adagolni a wattokat, ezáltal soha nem tapasztaltunk hirtelen ugrást egyik irányba sem. A jelforrások között sem találtunk mérvadó különbséget a minőség terén, de természetesen meghálálta a jó felvételeket. Nem hiába kapott Hi-Res tanúsítványt, aminek köszönhetően a nagyfelbontású zenékből megpróbálta, és ki is tudta hozni kategóriájában a maximumot, de a csak szimpla kritériumoknak megfelelő felvételeket is igyekezett díszesebb ruhába öltöztetni.
A téralkotása és színpadmélysége elérte azt a szintet, amit elvártunk, még a zenészeket is sikerült pontosan elhelyeznie. Claptonnál kis hiányérzetünk volt csupán, hiszen nem tudta megmutatni a stílus fő jellegzetességeit, a blues gyökereit, de a kilencvenes évek könnyedebb dalainál ezt a csorbát sikerült kiküszöbölnie. Az énekhangért külön pont jár, mert még érzelmeket is sikerült tolmácsolnia, főleg Shirley Bassey dalaival, ahol a lecsengések is rendben voltak. Némi lendületet el tudtunk volna még képzelni, és a zenekar tagjai is kicsit lomhábbak voltak. Nem bizonytalanságot éreztünk, inkább azt, hogy a turné utolsó előadásainak egyikébe csöppentünk, ezért már inkább rutinból játszottak, nem pedig odaadásból.
Basszusból is el tudtunk volna még képzelni egy löketet, ahogyan a pontosság terén is, de ilyenkor mindig eszünkbe jutott, hogy itt egy 100 ezer forintos erősítőről van szó, és megnyugodtunk, mert tapasztalataink alapján ennyi pénzért más gyártó sem kínál többet, többnyire inkább kevesebbet. Felszereltség terén meg pláne.
És ha már itt tartunk, nem szabad megfeledkezni a szubkimenetről sem, aminek köszönhetően bőven juttathattunk egy friss és telt véráramot az előadásba, vagy a hangszínszabályzón állítottunk egy picit, és máris megkaptuk azt a bizonyos pluszt, amit esetleg hiányoltunk.
Szimfonikus zenén persze más a helyzet, ott ezt a tényezőt nem tudjuk úgy kijátszani, hogy ne menjen a minőség rovására, ami ebben az esetben is teljesen helyt állt a kategóriájában. Tiszta középtartomány, finom magashangok, és telt mélyhangok voltak a szobában, csak az a bizonyos lendület és határozottság nem volt meg, ami ezen a téren fő kritérium. De vajon más gyártó ennyi pénzért ezen a területen képes jobbat és szebbet nyújtani? A válasz egyértelműen nem, és ez a kategória nem is erről szól.
A szint, amit mindenki megérdemel
Az S.M.S.L DA-9 pont abban az ársávban foglal helyet, ami senkinek sem fog fájni, ha egy új sztereó erősítőben gondolkozik. A minősége is hozza ezt a beugró szintet, annak hiányosságaival, de cserébe kapunk XLR bemenetet, szubkimenetet, jó minőségű DAC-ot, Hi-Res tanúsítványt, gyári hangképeket, remek kivitelezést és kompakt méretet. Elsősorban átlagos érzékenységű hangfalakhoz ajánljuk, azok nagyobb termete pedig nem hátrány, mert adottságai révén szereti és képes is arra, hogy kellő levegőtömeget mozgasson meg. Elsősorban fiatalabb zeneszeretők szívéhez férkőzhet közel modern külsejével, és a sok beállítási lehetőséggel, akik egyszerűen le akarják tenni a készüléküket az asztalra, majd szórakozni egy jót, mert a DA-9-cel lehet. Ugyanis nem csupán egy végfokról van szó, hanem egy Bluetooth 5.0 kapcsolattal ellátott integrált sztereó erősítőről, ami a kategóriájában egy olyan minőséget képvisel, amit más gyártónak megugrani, de többnyire elérni sem sikerül.