Magnat MR 750 hibrid csöves sztereó erősítő teszt

Svédasztalos tálalás

2022. június 29., szerda, 21:30

Magnat audio hifi erősítő sztereó hifi erősítő sztereó erősítő csöves erősítő Magnat erősítő erősítő teszt hifi erősítő teszt sztereó erősítő teszt csöves erősítő teszt Magnat erősítő teszt

Hifi őrülteknek bármilyen komplex készüléklánc gyönyörködés tárgyát képezheti. De nem biztos, hogy a nappali közepén is szalonképes egy rakás készülék, mögötte dzsungelnyi kábellel. Kezdő hifi építők körében kihívást jelenthet olyan központi egység választása, amely sokoldalú, jól szól és még nem túl drága. Itt jön képbe a Magnat MR 750: egyetlen eszközként kínálja azt, amihez többnyire 2-3 vagy több doboz kell.

Magnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítő BluetoothMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítő frontMagnat MR 750 sztereó erősítő távirányítóMagnat MR 750 sztereó erősítő távirányítóMagnat MR 750 sztereó erősítő távirányítóMagnat MR 750 sztereó erősítő hátlapMagnat MR 750 sztereó erősítő hátlapMagnat MR 750 sztereó erősítő hátlapMagnat MR 750 sztereó erősítő hátlapMagnat MR 750 sztereó erősítő hátlapMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 750 sztereó erősítőMagnat MR 780 sztereó erősítő

Mi kell a felhasználónak?

A Magnat MR 750 egész frappánsan válaszolja meg ezt a kérdést. Cikkünk írásakor 320 000 forintért kapható, ami magyar viszonylatban sem elérhetetlen összeg. De mi ez a készülék? Alapjaiban rádióerősítő, de nem úgy, mint 10-15 évvel ezelőtt gyártott elődjei. Tartalmaz FM és DAB+ tunert, de (csak szubjektív vélemény) nem ez a fő csábereje, mert 2022-ben Magyarországon nem a kereskedelmi rádióműsor vonzza a tömegeket. Egy jó kis Spotify lejátszási lista, vagy egy szokásos péntek esti Netflix dömping - ugye, hogy ezek jóval aktuálisabb kifejezések?

Magnat MR 750 sztereó erősítő

A laikus felhasználók jelentős része bizonytalanul vág bele a vásárlásba és nem tudja pontosan, hogy milyen forráseszközt csatlakoztat majd az erősítőhöz. A Magnat MR 750 azzal érdemli ki potenciális tulajdonosának szimpátiáját, hogy rengeteg funkciót eleve tartalmaz: analóg és digitális bemenetek egyaránt találhatók rajta, így lemezjátszótól az okostelevízióig sokféle forráseszközt kiszolgál. Érdekessége, hogy AB osztályú tranzisztoros végerősítővel üzemel, viszont az előerősítőjében elhelyeztek egy alacsony zajú ECC 81 elektroncsövet. Ezért nevezte el gyártója Tube Receiver-nek.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Küllem

A készülékház, az előlapon lévő vezérlőket beleértve fémből készült. Az előlap szálcsiszolt alumínium. Széltében végigfut rajta az erősítő robotzsaru-szerű ablaka, amelynek bal oldalán kijelző, jobb részén pedig az előerősítő áramkörhöz tartozó ECC 81 alacsony zajú elektroncső látható.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Az arculat komoly, de elsőre kicsit túlzsúfolt benyomást kelt. A könnyen forgatható jelszint vezérlő (vagy, ahogy sokan nevezik, hangerőszabályzó) alá 3,5 mm-es Jack bemenetet helyeztek. Itt-ott található még az előlapon kijelző sötétítő (DIM), tiszta hangzás aktiváló (DIRECT), előre-hátra léptető és monó kapcsológomb egyaránt. Ezeknek jó részét nyugodtan lehagyhatták volna, esetleg elrejtve a menüben, mert a távirányító is tartalmaz gombot minden funkcióhoz. De még mindig jobb, hogy adottak ilyen lehetőségek, minthogy egyáltalán nem lennének. Az előlapon 6,3 mm-es fejhallgató kimenet, és a manapság egyre ritkábban alkalmazott balansz, basszus és magas hangszínszabályzó hármasa is megtalálható.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

A hátsó oldal rendezett, ugyanakkor csatlakozók gazdag kínálatát tartalmazza. Szinte magától értetődő, hogy adott egy phono bemenet, további négy RCA bemenet társaságában. Hangkimenetből sztereó REC OUT és aktív mélysugárzónak fenntartott SUB OUT közül lehet választani.

Magnat MR 750 sztereó erősítő hátlap

Digitális oldalról adott az aptX kodeket támogató Bluetooth vevő, koaxiális és optikai, valamint a televízió tulajdonosoknak különösen praktikus HDMI ARC bemenet. Bal szélre kihelyeztek egy USB-A aljzatot, de az (ahogyan a fölötte lévő felirat is jelzi) csak a jövőben érkező, esetleges szoftverfrissítések telepítésére szolgál. A hangsugárzókat egy-egy pár műanyag szorítófejes, banándugó-kompatibilis aljzathoz lehet csatlakoztatni.

Magnat MR 750 sztereó erősítő hátlap

A tápaljzat hagyományos háromtűs IEC típus, hasznos azoknak, akik magasabb minőségű tápkábelt szánnának az erősítőhöz. A tápcsatlakozó fölé egy főkapcsolót helyeztek, a HDMI és az optikai bemenet között félúton egy DAB/FM antenna aljzat is található.

Magnat MR 750 sztereó erősítő hátlap

Az erősítő fémhatású műanyag lábakon áll, amelyek aljára még egy vastag gumi korongot is ragasztottak, hogy ne koptassák a készülék alatti felületet. Egyesek kifogásolhatnák, hogy csak feketében készül az MR750, de manapság egyáltalán nem szokatlan, hogy egy elektronika gyártó csak egy színopciót biztosít - ami legalább szinte mindenhez passzol. Említést érdemel az RC302 távvezérlő is, amely minden funkcióhoz hozzáférést enged. Műanyag háza miatt kicsit olcsó hatású, de találkoztunk már sokkal fapadosabb távirányítókkal, kétszer drágább készülékek tesztelésekor is. Ha a leendő tulajdonos megvásárolná a Magnat MMS 730 hálózati zenelejátszót, annak vezérlése ugyanerről a távvezérlőről is lehetséges.

Magnat MR 750 sztereó erősítő távirányító

Használat közben

A Magnat MR 750 telepítése egyszerűen történt: kicsit olyan volt, mintha egy leegyszerűsített házimozi erősítőt üzemeltünk volna be. HDMI bemenetéhez Loewe bild i.55dr+ set televíziót csatlakoztattunk. Koaxiális bemenete Reavon UBR-X200 lejátszótól kapta a jelet. Utóbbit próbaképpen analóg RCA kábellel is csatlakoztattuk, hogy összemérjük a digitális és analóg rész hangminősége közti különbséget. A meghallgatás Bowers & Wilkins 705 S2 és Focal Profile állványos hangfalakkal történt, egy 20 négyzetméteres, átlagos akusztikájú helyiségben.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Az erősítő kijelzőjén jól olvashatóan láttuk az aktuális forrást, jelszintet (hangerő fokozatot) és visszajelzéseket bizonyos funkciók (pl. Direct mode) kapcsolásakor. A kezelése felhasználóbarát, de laikusok nem árt, ha tudnak idegen nyelven: a szerteágazó funkciókat és a távvezérlőn lévő, rengeteg gomb szerepét terebélyes felhasználói kézikönyv részletezi. A mellékelt dokumentációból tudtuk meg többek között azt, hogy hogyan aktiválható automatikus rádióállomás keresés, vagy mire szolgálnak a távvezérlő tetején lévő zenei navigációs gombok (Bluetooth vevő módban a zeneszámokat lehet velük léptetni).

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Minden bekapcsolás után 30 másodpercet kellett várni, hogy az erősítő üzemkész szintre melegítse áramkörét. Kikapcsolás esetén 2-3 másodperc után lépett készenléti állapotba az elektronika. Összességében a felhasználói élmény könnyű és kényelmes volt. Az egyetlen részlet, ami kicsit feleslegesnek érződött, a DIM (kijelző sötétítése) volt. Teljesen nem lehetett kikapcsolni a kijelzőt, és noha a betűk fényerőssége változott, a kisablak mögötti elektroncső és az állapotjelző LED ugyanúgy világítottak.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Hangminőség

A Magnat MR 750 eleven, játékos és izgalmas hangzást nyújtott. Karaktere egy pillanatra sem volt unott, fásult. Képes volt a vártnál mindig kicsit közvetlenebb és frissebb érzettel megjeleníteni a zenét, ami vélhetőleg az ECC 81 cső egyik érzékelhető befolyása. Teljesítménye, terhelhetősége a kipróbáláshoz szánt, relatíve kisméretű helyiségben nem tűnt kevésnek. Általános tisztaságra törekedett azzal együtt, hogy a mélyközép frekvenciasávokban és a legmagasabb hangok kifejtésekor is picit érezni lehetett a színezését. Utóbbit könnyen meg lehetett bocsátani annak tudatában, hogy bőven félmillió forint alatti árcédulával rendelkezik.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Yuja Wang zongoraművésznő előadásában Ravel: G-dúr Piano Concerto-ját hallgattuk (M. 83 – III. Presto). Ez a nagy lélegzetvételű és meglehetősen komplex darab energikusan és lelkesen szólalt meg a teszt rendszeren. A közép/magas hangok kicsit tömörek voltak a mi szubjektív ízlésünknek és a basszus sem volt annyira "lélegző", mint más, jellemzően sokkal drágább erősítők esetében. Viszont a színpadkép közepe mozgalmas volt és izgalmas, kifejezetten jó dinamikával. Hasonló tapasztalatokat sikerült szerezni Olivier Latry orgonaművész darabjainak hallgatásakor. A hangszer közelinek érződött, komoly részletességgel. A mély/közép hangok kicsit merevek voltak, elviseltünk volna ott még egy kis szellős, nyitott jelleget, de csak annak tudatában, amit más (jellemzően kétszer, de inkább háromszor) drágább rendszerekkel sikerült korábban elérni. Az MR 750 tudását saját kategóriáján belül kellett mérlegelni. Egy többfunkciós integrált erősítőhöz képest olykor kissé túl fegyelmezetten, de összességében egész magabiztosan reagált - még szimfonikus zenére is.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Cassandra Wilson - Red Guitar c. számát elindítva tisztességes mennyiségűr részlet rajzolódott ki, a jazzgitár szépen úszkált a sztereó színpadon. Az ütős hangszerek kifinomult dinamikával színesítették a hátteret, bár a mélységérzet nem volt igazán hangsúlyos és az énekhang sem vált le a hangszórókról. Viszont a zene magja friss érzettel és stabil középponttal jelent meg. Egy középkategóriás erősítőhöz méltó módon, enyhe kompromisszumokkal, de élvezhető és részletgazdag módon kaptuk vissza jól ismert zenei listánkat.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Említést érdemel az előlapi 6,3 mm-es Jack dugón keresztül kihasználható fejhallgató erősítő, amelyet Sennheiser HD 600-zal volt alkalmunk kipróbálni. A Don’t Look Up (Ne nézz fel, 2021) c. szatirikus sci-fi-t végignézve magával ragadó zenei betéteket, tiszta beszédhangokat és a katartikus befejezéskor masszív léptékű, szilárd basszusokat kaptunk. Akik esténként a szomszéd zavarása nélkül szeretnének szórakozni, azoknak nem árt tudni, hogy az MR 750 fejhallgató kimenete bőven túlmutat a belépőszintű alternatívák hangminőségén.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Hasonlóan pozitív vélemény fogalmazódott meg a HDMI bemenet kapcsán is, viszont jó tudni, hogy az erősítő (és a hangfalak) kifejezetten "hallhatóvá tették" a gyenge minőségű kábel színező hatását. Az eleinte alkalmazott fapados, kétezer forint értékű HDMI kábelt kicseréltük egy kb. 25 000 Ft-os Ricable gyártmányra és a korábbi furcsa magas frekvenciák, zavaró tömörség érzet helyébe pihentetőbb, árnyaltabb karakter került. Másfelől a Bluetooth bemenettől nem érdemes nagy csodát várni: minél érzékenyebb és magasabb felbontású hangsugárzót csatlakoztatnak az MR 750 kimenetére, annál érzékelhetőbb lesz a tömörített, veszteséges jelátvitel dinamika csökkentő, tompító hatása. Háttérzenei célra praktikus a Bluetooth, de komolyabb képességű hangfalak vagy magasabb hangnyomásszint esetén nem lesz kellemes hallgatni.

Magnat MR 750 sztereó erősítő

Alternatívák

Akinek nem fontos a HDMI, viszont igényt tart számítógépes USB-B bemenetre, annak jobb vétel lehet az azonos teljesítményű Magnat MR 780 integrált sztereó erősítő. Szinte ugyanaz, mint az MR 750, csak nélkülözi a HDMI bemenetet, illetve a SUB kimenetet. Viszont teljesítménye csatornánként 25 wattal több és jelenleg akciós: eredetileg drágább volt, de e sorok írásakor néhány tízezer forinttal olcsóbb, mint az MR 750. Akik laposabb megjelenésű, de hasonlóan széleskörű tudású erősítőt szeretnének, azoknak ajánlott az Emotiva BasX TA1 sztereó rádióerősítő teszt elolvasása.

Magnat MR 780 sztereó erősítő

Záró gondolatok

A Magnat MR 750 izgalmas hangú erősítő azoknak, akiknek a Magnat MA 900 túl nagy vagy drága lenne. 20 négyzetméteres szobában, állványos hangfalakkal kellő erőt biztosított. Basszusokkal nem volt olyan bőkezű, mint más, nagyobb teljesítményű erősítők. Az ének nem minden esetben ugrott le a hangszórókról és holografikus középpontot sem mindig kaptunk, de az már a kétszer drágább erősítők hatásköre. A frekvenciák élvezhető, artikulált, keménykedés nélküli közlésmódja viszont dicséretet érdemel. A magashangok néha egy picit fűszeresnek tűntek, jobban csilingeltek a vártnál, de egy pillanatig sem tűntek fárasztónak vagy harsánynak. Utóbbi részben a hangfalak alumínium dóm magassugárzója miatt fordulhatott elő. A lágyabb karaktert preferálóknak selyem dóm, vagy szalagos magassugárzót tartalmazó hangfal lehet ideális.

Nekünk tetszett az MR 750 széleskörű funkcionalitása, bár az összkép elsőre kicsit túlzsúfolt volt. A Bluetooth hangminősége jelentős visszalépés a vezetékes bemenetekhez képest, de ugyanezt már számtalan esetben, más erősítőknél is bebizonyosodott. A teljesen "minden egyben" érzethez hiányzott a streaming funkció megléte, de ahogy korábban írtuk, ahhoz még külön hálózati zenelejátszó (pl. Magnat MMS 730) szükséges. Összességében okosak voltak a Magnat MR 750 tervezői. Az eredeti, 380 000 forintos ár sokaknak kicsit húzós lehet. Viszont e sorok írásakor 320 000 forintos akciós összegért lehetett kapni, a különbözetből pedig könnyen összehozható egy kis hálózati zenelejátszó.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.