Arcam AVR400 házimozi erősítő teszt

Egyszerűen nagyszerű

2012. január 20., péntek, 08:10

Arcam AVR400 Arcam erősítő Arcam házimozi házimozi erősítő 3D EQ házimozi teszt erősítő teszt

Honlapunk még egy éves sincs, a szerzőgárda többsége is ifjú, de az Arcam házimozi erősítőit - a régebbieket is - mindannyian közelről ismerjük, mert egyszerűen kihagyhatatlanok. Korábban meghallgattuk, kipróbáltuk Arcam DiVA sorozatának összes rádióerősítőjét, valamint a kínálatban szereplő előfok-processzor/végfok összeállítást. Kivétel nélkül arról győztek meg minket, hogy az angol cég hitvallása a hangminőség elsőrendűségéről nem csupán divatos marketingduma. Az AVR400 már az FMJ szériába tartozik, legfiatalabb testvére a 600-as modellnek, mely sokszoros tesztgyőztes és számos szaklap referenciakészüléknek választotta.

Arcam AVR400 házimozi erősítőArcam AVR400 házimozi erősítőArcam AVR400 házimozi erősítőArcam AVR400 csatlakozókArcam AVR400 belsőArcam AVR400 belsőArcam AVR400 Auto Setup menüArcam AVR400 Input menü

Az angol hifis hagyományokhoz hűen, puritánul elegáns külsejű ez az Arcam is, jóleső érzéssel tekintettünk rá, amikor kicsomagoltuk és ez nem változott a hosszas tesztelés során. Ezt nevezik minimalista dizájnnak, még a hangerőszabályzó tekerőgombot is "lespórolták" róla. A házimoziban nem számítanak erénynek a kecses vonalak, inkább az erőt sugárzó külső számít előnyösnek. De mit sem érne mindez, ha a beltartalom nem támasztaná alá. A készülékház anyaga különleges, legnagyobb részében alumínium, amit egy sorbothane nevezetű műanyaggal "ötvöztek", melynek leghasznosabb tulajdonsága, hogy hatékonyan képes csillapítani a hangminőségre káros rezgéseket. Ezzel főként a reléket és a kondenzátorokat óvják, míg a hang és képfeldolgozó áramköröket ferritlapokkal valamint egy speciális "Stealth Mat" anyaggal védik az elektromos sugárzástól. Egy erősítő jellemzésénél mindenki kíváncsian keresi a legnagyobb áramfelvételre és az ebből kikövetkeztethető maximális teljesítményre vonatkozó adatokat. Az Arcam honlapján és kézikönyvének végén, a szokásos táblázatban megleltük a keresett számokat: 1,5 kW. Na igen, erre mondja valaki, hogy nem tud egyszerre mind a hét csatornán 90 wattot (8 ohmon) leadni. A sztereó üzemmódban kinyerhető 2x130 W szintén bizalomgerjesztő érték. Ezek az áramfelvételre vonatkozó számok azért lényegesek, mert bántó, zavaró hangminőség-romlással jár, amikor egy végfok kezdi képzeletbeli lábai alól elveszteni a talajt, szeretne eleget tenni a hangerőszabályzótól kapott parancsnak és még több áramot pumpálni a hangdobozok felé, de a tápegység letérdel. Az Arcamnál nem spórolnak a tápellátással és úgy általában semmivel, ha a hangminőségről van szó. A termetes toroid trafót kettő darab 15000 mikrofarádos kondenzátor segíti. Az AVR400 DSP-i az összes manapság alkalmazott hangformátumot képesek dekódolni, köztük a Dolby TrueHD-t és a DTS-HD MasterAudio-t. A jitter csökkentésről Wolfson órajel generátor gondoskodik, a D/A átalakítást Cirrus CS 42548 végzi. Faroudja Torino FLi 30336 videoprocesszor és az Analog Devices ADV7844 által kezelésbe vett képjelek a lehető legjobb formában és minőségben hagyják el a HDMI kimenetet.

Arcam AVR400 belső

A készülék külseje a hagyományos jegyeket viseli magán, enyhén ívelt előlap, a legszükségesebb gombok (azért a menü is elérhető velük), különösen jól olvasható zöld kijelző és LED-ek, főkapcsoló a jobboldalon. A hátlapon a hangszóró csatlakozók nagyméretűek és különösen masszívak, nem kell félni, hogy ujjnyi vastag kábelek súlya alatt meginognak. A kínálat egyébként nem eltúlzott, semmi feleslegeset nem látunk az aranyozott (!) aljzatok között, érezhetően nem csatlakozódömpinggel akarnak levenni minket a lábunkról. A 6 db HDMI 1,4a aljzatból (3D és ARC) egy szolgál kimenetként, digitális hang bemenetekből 3 optikai és 4 koaxiális áll rendelkezésre. Említést érdemelnek a 7.1 bemeneti RCA-k, a távirányító és trigger mini jack hüvelyek, valamint az RS232 port. Ez utóbbihoz köthető rLead csatlakozóval az rDock egység. Az előlap közepén a fejhallgató aljzat mellett találjuk annak AUX feliratú ikertestvérét, melybe többek között a mérőmikrofon Jack dugóját csatlakoztathatjuk. És ez nem minden, optikai bemenetként is funkcionál. Az Ethernet csatlakozóval lehetőség nyílik az otthoni hálózathoz való kapcsolódásra, Internetes rádióállomások műsorának hallgatására.

Arcam AVR400 csatlakozók

A felsorolás végére hagytuk a csemegét, de azt is mondhatjuk, hogy a végén csattan az ostor. Azzal nem mondunk újat, hogy a tömörítetlen és a veszteségmentesen tömörített zeneformátumok egyre szélesebb körben hódítanak. Azonban ezek lejátszása nem annyira egyszerű, mint szeretnénk. Az Arcam AVR400 erre is szuper megoldást kínál. Egy USB bemenethez csatlakoztathatunk pendrive-ot, merevlemezt, azokról (és hálózatról is) lejátssza a FLAC, WMA, AAC fájlokat. Egyszerűen, könnyen kezelhetően és természetesen kiváló minőségben.

A képernyőmenü szokatlanul sok beállítást tesz lehetővé, amikbe nem feltétlenül szükséges a belebonyolódni, hiszen az automatikus önbemérő EQ elvégez mindent. Külön dicsérendő, hogy mindegyik bemenetnek akár 15 karakterből álló nevet adhatunk, ami messziről is jól olvashatóan megjelenik a kijelzőn. Remekül használható, 5 ms-os lépésenként állítható Lip-Sync, ha a lejátszónk nem tudná ezt, nagyon jó szolgálatot tesz. A rengeteg paraméter közül a bekapcsolási és üzemi hangerő maximalizálását, valamint a bemeneti érzékenység választást rendkívül hasznosnak tartjuk, ezek mindegyik bemenethez eltérő értékkel rendelhetőek hozzá.

A moszkitó és blokkzajszűrés hatásosságát kiváló lejátszónk mellett nem tudtuk kipróbálni. Az Arcam mérnökei feleslegesnek ítélnek minden mókusvakító flikk-flakkot, DSP trükköt, inkább a hangminőséget helyezik előtérbe az alkatrészek, szolgáltatások kiválasztásánál. Amiatt még senki nem panaszkodott, hogy kevés szimulációt tud a gépezete, a hangminőséget annál többször szokták kritizálni. Az Arcam esetében ilyen fel sem merülhet.

A házimozi rádióerősítők nívósabb példányainál alapszolgáltatásnak számító második zóna hangosítása itt is megtalálható, de különlegesség, hogy az erre a célra szolgáló hangszóró kimeneteket kettős erősítésre (biamplifikálásra) is használhatjuk. Ez is ékes bizonyítéka annak, hogy a tervezők kiemelt szerepet szántak az audiofil zenehallgatásra való alkalmasságnak. A beépített konverter képes az alacsonyabb felbontású videojeleket 1080p-re konvertálni, amit egy Pixelworks chip végez. A Dolby Volume a különféle jelforrások, tévéreklámok hangerejét, dinamikáját lehet egymáshoz közelíteni, szerencsés esetben egyformává alakítani. A tuner RDS rendszerű, memóriája 50 adóállomás adatait, frekvenciáját képes tárolni.

A tanítható távirányító összes gombja háttérvilágítással ellátott, ami bármelyikük megnyomásakor bekapcsolódik. Kezelhetősége az átlagosnál hosszabb gyakorlás után megy gördülékenyen, mert a gombok picik, teljesen egyforma méretűek és formájúak, valamint elég apró a feliratuk. Ha a használat során bemenetet váltottunk, csak az AMP gomb megnyomása után tudjuk a készüléket kikapcsolni, ezt kissé nehezen tudtuk megjegyezni.

Így hallottuk

Az Arcam AVR400 házimozi erősítő megszólaltatásához OPPO BDP-95 Blu-ray-lejátszót, Revel Performa és Quadral Aurum hangsugárzókat, Velodyne SPL 1200 Ultra mélyládát használtunk. Műsoranyagként Andrea Bocelli, Chris Botti koncertfilmeket,  hangminőségre kihegyezett BD kiadványokat, valamint néhány komolyzenei és jazz SADC-t és CD-t választottuk. A koncertek hangulatát olyan élethűen varázsolta körénk, hogy a nézőtér közepén, éreztük magunkat, lábaink ritmusra mozogtak, az érzelemdús részeknél fátyolosodott a tekintetünk. A Terminator Salvation lövéseitől, robbanásaitól csaknem kiesünk a nadrágunkból, a gépfegyverekből kivágódó töltényhüvelyek ott pattogtak mellettünk a földön. A Super 8-ban, amikor a katonai szerelvény kisiklik, majd letarolja a vasútállomást és környékét, jobban borzongtunk, mint a filmben szereplő srácok. A szerte-széjjel repülő alkatrészek, kisebb-nagyobb darabjai virtuálisan beterítették a helyiséget. A Transformers 3 effektjei - a történet felejthetősége ellenére - többszöri ismétlést, újranézést követeltek. Az Autobotok átalakulásával járó hanghatások megszólaltatása bizonyára tetszhetett az AVR400 áramköreinek is, olyan könnyeden, lazán, de egyben falrengetően prezentálta azokat. Az Avatar 3D Blu-ray filmmel teszteltük a videó áramköröket, összehasonlítva az átvezetett jeleket a tévébe direktben eljuttatottal és nem fedeztünk fel semmi különbséget.

Arcam AVR400 házimozi erősítő

Zenehallgatásra kevés házimozi erősítőt szoktunk ajánlani, ám az Arcamok annyira jól szerepelnek ebben a versenyszámban is, hangjuk annyira szerethető, hogy közben eszükbe sem jut, milyen sztereó gépet kellene beszereznünk mellé. Hab a tortán, hogy analóg 5.1 bemeneteiről, SACD-vel és DVD-audióval is remekelt, pontos, részletező és természetes megszólalással, óriási dinamikával és kontrolláltan gyomorrengető basszusokkal vett le minket a lábunkról. Saját stílusából is hozzátesz egy csipetnyit, de pontosan annyit, amitől szerethetővé válik. Szolgáltatások, funkciók terén vannak valamivel többet kínáló házimozi erősítők a piacon, de szubjektív véleményünk szerint: hangminőségét tekintve messze árkategóriáján felül teljesít. Akárcsak a többi Arcam házimozi erősítőt, az AVR400-at is azoknak ajánljuk, akik a hangminőséget helyezik előtérbe, akár kedvenc filmjüket, akár a zeneirodalom klasszikusait szólaltatják meg általa.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.