Anthem MRX 500 házimozi erősítő teszt
2012. augusztus 13., hétfő, 11:25
Anthem MRX 500 MRX500 házimozi házimozi erősítő Anthem erősítő Anthem házimozi AnthemLogic házimozi erősítő teszt
Az MRX 500 tudományai közé tartozik a zenelejátszás pendrive-ról és USB-n illesztett merevlemezről, valamint az internetes rádióadások vétele. Speciális dokkolóval, neve MDX 1, iPodot is csatlakoztathatunk hozzá. Plusz pontot érdemel a készülék kétsoros pontmátrix kijelzője, amin egészen elfogadható módon el lehet navigálni a szerteágazó könyvtárszerkezetben. Feltétlenül említést érdemel egy menüpont, amelyikben a bejövő jelek fajtájához lehet rendelni valamelyik surround módot, természetesen külön-külön, mindegyik bemenethez. Ezek között egy mostanáig ismeretlen, az AnthemLogic is szerepel. Ha valami miatt nem vagyunk a kiválasztott beállításunkkal elégedettek, vagy film után például zenés műsort nézünk a tévében a távirányító AUDIO gombjával egyszerűen változtathatunk Cinema-ról, Music-ra. A beépített videó konvertálót is érdemes kipróbálni, kiemelkedően jól látja el a feladatát, kompozitról és komponensről is képes HDMI kimenetre küldeni a filmet. Ennek fényében furcsa, hogy a menüt csak HDMI-n adja ki.
A meghallgatás
Igyekeztünk a lehetőségeinkhez képest legjobb körülményeket megteremteni az Anthem erősítő meghallgatásához. Furutech és Lessloss tápkábeleket, Isotek EVO 3 Solus elosztót, Furutech SpeakerFlux hangszórókábeleket, ELAC FS 180 hangdobozszettet, Velodyne SPL-1200 Ultra mélyládát, Pioneer BDP-LX55 és Dune TV-301 lejátszókat választottunk a rendszer tagjainak sorába. Rengeteg filmet megnéztünk az MRX 500 hangi aláfestésével, semmi rosszat, negatívumot nem tudunk felhozni ellene. Nem mintha szándékunkban állt volna.
Energikus és realisztikus megszólalás jellemezte, kellően adagolt basszussal és bőséges részletekkel a magastartományban. Dinamikája is rendben találtatott és a csatornánkénti 75 watt sem tűnt egy pillanatig sem kevésnek. Ehhez magyarázatként hozzáfűzzük, hogy az Anthem nem az egy csatornán, hanem egyszerre az összesen mért teljesítményt adja meg, nem dobálóznak lehetetlenség határát súroló számokkal. A Super8 című film hírhedt vonatbalesetes jelenetét nem csak gyomorrengető mélyhanglöketekkel, azokat megfejelő hátborzongató effektusokkal támasztotta alá. de Chris Botti bostoni koncertjét is élvezetes előadásmóddal tolmácsolta, ezért nem csak a szokásos részleteket, hanem az egészet végignéztük. Kipróbáltuk a sztereó jelekből surroundot kreáló AnthemLogic dekódert, nekünk tetszett, komoly ellenfele a Pro Logicnak, ízlés dolga, hogy ki melyiket részesíti előnyben. Jó szolgálatot tesz a bemenetenkénti kétféle, zene és mozi "bass management". Sokcsatornás SACD hallgatásához legtöbbször jobban passzol a "music", mint a "movie". Ezzel elérkeztünk az erősítő zenei hangminőségéhez, ami elnyerte tetszésünket, házimozis mivoltát meghazudtoló színezetlenségével, levegősségével és pontos, kontrollált basszusaival.
Igaznak bizonyultak a hírek, vélemények, amelyek az Anthem videó processzorának kiemelkedő képességeit méltatták. Bár az LX55 Blu-ray lejátszó nem szorul efféle külső segítségre, Marvell QDEO chipje a piacon fellelhető legjobbak egyike, vele összehasonlítva az MRX 500 nem vallott szégyent a DVD-filmek felskálázása során. Ezért akinek szerényebb tudású lemezpörgető van a birtokában, annak képminőségét is tuningolhatja ezzel a házimozi rádióerősítővel.
Az Anthem név másik jelentését, a himnuszt biztosan többen ismerik, mint amit a cikk legelején említettünk, ám szerintünk az jobban illik hozzá. De nem ez a lényeg, bár a név kötelez, hanem a készülék tudása és hangminősége, amibe alig lehet belekötni, ezért bekerült kedvenceink szűk társaságába.