Yamaha YAS-101 hangprojektor teszt
Újabb sikertörténet
2012. január 12., csütörtök, 08:05
Yamaha YAS-101 hangprojektor soundbar surroundbar hifi házimozi audio hangfal Yamaha hangprojektor Yamaha hangfal hangfal teszt
A Yamaha 1887-ben alakult, foglalkoznak hangszer előállítással, szerszámgépeket, robotokat gyártanak, valamint a szórakoztató elektronikai részlegüket is folyamatosan fejlesztik. Minket elsősorban az utóbbi érdekel, főleg azért is, mert a cég neve amolyan joker minden kategóriában.
Pár évvel ezelőtt történt az eset, amikor a hazánkban egyedülinek mondható, de már az utolsókat rúgó shown a Yamaha prezentálta egyik első hangprojektorát. A terem óriási volt, a "kütyü" kicsi, és valami hatalmasat szólt, nem is igazán akartam elhinni, hogy ilyen létezik. Persze akkor az ár még elég magas volt és kellett egy mélyláda is kiegészítőnek, de ezek az idők elmúltak.
A Yamaha Digital Sound Projector lényege az, hogy egy dobozba zanzásítja a többcsatornát, ezért tulajdonképpen minimális a helyigénye, jól mutat a lapostévénk alatt, és még kábelekre sem kell költenünk. A térhatást a falakról visszaverődő hangokkal éri el, amelyet sok esetben számtalan apró hangszóró beépítésével tudtak csak elérni. A mérnökök természetesen nem úldögéltek öntelten a babérjaikon, hiszen amellett, hogy az innovációt több árszinten is kínálták, magát az eljárást is továbbfejlesztették. Most például ott tartanak, hogy egy soundbarba már elegendő kettő hangszóró a doboz két szélére, a mélyekért felelő szekciót pedig beépítettek, tehát minden megtalálható egyben.
A Yamaha YAS-101 a maga 80 ezer forintos árával egyáltalán nem mondható drágának, a hangprojektorok között pedig az alsó ársávba tartozik. Mindezek tudatában nem állíthatnám azt, hogy nagy elvárásokkal csomagoltuk ki a készüléket, de azért bizakodtunk, hiszen láttunk már csodát. A kinézet szempontjából újdonság az, hogy az eddig rejtett hangszórók a felszínre kerültek, és ahogyan említettük, csupán kettő darab 6,5 cm-es membrán felelős mindenért, kivéve a mélyeket, hiszen ebben a típusban szintén kettő, de már 7,5 cm-es hangszóródolgozik, ráadásul lefelé néznek. Lábak segítik, hogy megfelelő tér jusson nekik, pontosabban a megmozgatott levegőnek, továbbá a készülék két szélén négyszög alakú tölcsér, reflexnyílás növeli a hatásfokukat.
A modell tehát már nem a falra vetített hangokkal operál, ezért sincs szükség arra, hogy valahová rögzítsük őket, elég letennünk a tévénk elé, az állványra. Az előlapon egy LED-sor tájékoztat minket a szolgáltatásokról, és a közelében lévő gombokkal választhatunk bemenetet, változtathatjuk a hangerőszintet, és állíthatjuk az üzemmódot is. Dekóderekből a DTS mellett Dolby Pro Logic II áll a rendelkezésünkre. Az AIR Surround Xtreme segítségével valódi 7.1-es hatást kapunk, a Clear Voice által a dialógusok vállnak tisztábbá, az UniVolume pedig a filmek közben sugárzott reklámok esetében korrigálja a hangerőszint eltérését. A 101-es a mozizás mellett elméletileg zenehallgatásra is megfelel, hiszen a leírás szerint a Compressed Music Enhancer még a tömörített fájlokat is élvezhető szinten reprodukálja. A készülék hátoldalán két optikai és egy koax aljzat található, továbbá igény esetén köthető rá külső subwoofer is. A szolgáltatásokat hiánytalanul elérhetjük a mellékelt távvezérlő segítségével is, aminek használata egyértelmű, szerencsére nincs semmilyen menü vagy almenü, amiben barangolnunk kellene. A rendszer összteljesítménye 120 W, a THD 10%, az impedancia 3 Ohm, az áramfelvétel 22 watt, a tömege pedig mindössze 4,2 kg.
A Yamaha hangprojektorát nem nagy kunszt beüzemelni, villásdugóját csatlakoztatjuk a hálózatba, az optikai kábelt pedig a jelforrásba, aztán kezdődhet is a móka! Bemelegítésnek zenét választottunk, és a döntés nem is volt rossz. A YAS-101-es ugyanis tökéletesen megfelel arra, hogy egy házibuliban szórakoztassuk a barátainkat, esetleg a szomszédot, hiszen nagy a hangereje, basszusa a méretéhez képest hihetetlen, ahogyan a tere is. Mindezeken túl nem elég finom ahhoz, hogy hátradőlve élvezzünk rajta jazzt, de minőségibb popot sem erőltetnék. A Yamahánál ez tulajdonképpen egy plusz opció, örüljünk neki, hogy van, és használjuk akkor, amikor a zene csak háttérként vagy szimpla szórakozásra szolgál.
A Transformers harmadik részét tettük be ezután a lejátszóba, ami filmként ugyan nem nagy szám, de profi munka, ez tény. Még akkor is szóltak az effektek, a zajok, a zene és a párbeszédek akár egyszerre is, amikor lényegében nem is történt semmi, de ez nekünk jelen esetben nagyon is jól jött. Emeltük a hangerőt, és valahogy nem akart végetérni a skálázás. Gondoltuk kitoljuk a határokat és a subwoofer erejét is a maximumra növeljük, de rá kellett jönnünk, hogy a kb. 16 m2-es szoba kevésnek bizonyult hozzá. Meglepő és mulatságos- mondhatnánk, hiszen azt tapasztaltuk, hogy a Yamaha hasonló méretből, tud kellő mennyiségű kakaót kipréselni, de 85 ezer forintért igazi minőséget nem feltétlenül vártunk. A két kis mélynyomó úgy dolgozik, mintha az élete múlna rajta, már szobahangerőn, sőt jóval alatta is nagyon markáns hangokat produkál. A YAS-101-es karaktere nagyon erős és domináns, szó sincs cincogásról, motoszkálásról. A fő kérdés a hangprojektorok esetében az, hogy valóban lehet-e hallani azt a bizonyos 7.1-et. Nos, ha Blu-ray a jelforrás és megfelelő méretű a szobánk, amelyben elég nagy a távolság köztünk és közte, akkor igen, nem lesz hiányérzetünk. Sokan ezt még mindig kicsit hitetlenkedve fogadják, pedig itt egy újabb bizonyíték, hogy a házimozinak ez a variánsa nagyon is életképes.
A Yamaha YAS-101 hangprojektor remek ár/érték arányt képvisel, könnyebben installálni nem is lehetne, a hangereje valamint minősége pedig osztályelsővé teszi. 80 ezer forint a mai válságos időben sok pénz, egy hosszútávon használható és élvezetet nyújtó házimozis hangeszközért viszont kevés. Én biztosan nem fogok róla lebeszélni senkit.