System Audio SA air 9 aktív hangfal teszt

Digitális jólét

2022. november 28., hétfő, 11:45

System Audio audio hifi hangfal SA hangfal aktív hangfal hifi hangfal hangfal teszt System Audio hangfal hifi hangfal teszt aktív hangfal teszt

Digitális technológiával ígér jobb hangzást a skandináv cég teljesen aktív hangrendszere, mely valódi fa külsővel is kapható. Az SA air elegáns átmenetet képez a fapados passzív és milliós hatást nyaldosó vezeték nélküli opciók között. Átlagos közép-európai méretű lakásokban kényelmesebb és naprakészebb opció a hagyományos hifi rendszerekkel szemben. Hogy ez minek köszönhető, a cikkből kiderül!

System Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfal középsugárzóSystem Audio SA air 9 aktív hangfal magassugárzóSystem Audio SA air 9 aktív hangfal magassugárzóSystem Audio SA air 9 aktív hangfal hátlapSystem Audio SA air 9 aktív hangfal hátlapSystem Audio SA air 9 aktív hangfal hátlapSystem Audio SA air 9 aktív hangfal hátlapSystem Audio SA air 9 aktív hangfal hátlapSystem Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfalSystem Audio SA air 9 aktív hangfal frontSystem Audio SA air 9 aktív hangfal távirányítóSystem Audio SA air 9 aktív hangfal színekSystem Audio SA air 9 aktív hangfal options

Skandináv középút

A System Audio kínálata meglehetősen szerteágazó. Passzív (saxo és legend sorozat) és aktív (air illetve legend silverback sorozat) hangsugárzók is találhatók benne. Sztereó és házimozi hangrendszert építők igényeit egyaránt igyekszik kielégíteni a skandináv cég. Korábban teszteltük WiSA technológiával felvértezett vezeték nélküli aktív hangsugárzójukat. Sok tapasztalattal gazdagodtunk az SA legend 5.2 silverback teszt végére, azonban egymillió forintot (még 270 000 forint a vezeték nélküli Stereo Hub) nem minden felhasználó engedhet meg magának egy sztereó hangrendszer vásárlásához. Hozzá képest a most bemutatott hangfalpár olcsóbban, 420 000 forintért kapható.

System Audio SA air 9 aktív hangfal

Szolgáltatások

Az SA air 9 nem sokkal kisebb méretű, mint prémium bátyja, de viszonylag nagy teljesítményű erősítőket tartalmaz (4x90 W). DSP vezérelt, aktív keresztváltós, hasonló módon hullámvezetőbe ültetett lágy dóm magassugárzóval. A mélyközépsugárzó nem ugyanaz, mint a legend modelleké, azok szénszálas membránt tartalmaznak (ami az air 9 esetében cellulóz, vagyis papír).

System Audio SA air 9 aktív hangfal középsugárzó

Az összképet és a 40 Hz-től 25 kHz-ig írt frekvencia-átvitelt elnézve sokoldalú és jól terhelhető hangfalpár benyomását kelti. Analóg (phono módba kapcsolható RCA, 3,5 mm-es Jack) és digitális (Bluetooth 5, optikai, HDMI ARC) bemeneteket egyaránt nyújt, későbbiekben vezetékes aktív mélysugárzó is illeszthető hozzá. Mindehhez infravörös távvezérlő is jár.

System Audio SA air 9 aktív hangfal hátlap

Az összkép mai viszonylatban jónak nevezhető felszereltség, kedvező mérettel párosítva. Elfér egy panellakásban, de mélyládával megtámogatva nagyobb terekben is okozhat meglepetést. Átlagosnál kisebb lakásba, ahol nincsen hely különálló erősítőnek, vonzó opciónak tűnik. Egyre több gyártó lát fantáziát e termékkategóriában. Csak az elmúlt egy évben féltucat ilyen, vagy hasonló funkcionalitású kihívó vendégeskedett szerkesztőségünkben. Miben más hozzájuk képest az SA air 9?

System Audio SA air 9 aktív hangfal magassugárzó

System Audio adottságok

Az air 9 fekete, fehér vagy furnéros kiadásban kapható. Utóbbi kifejezetten szép, felüdülésnek is hat, miközben sok gyártó megalkuszik a standard fekete és fehér színekkel. 13 cm-es mélyközépsugárzóját 2,5 cm-es, hullámvezetős DXT dóm magassugárzó egészíti ki. A cég alapítója, Ole Witthoft heti szinten készít videókat a cég YouTube csatornájára. Az egyik részben megemlíti, hogy a hangszórókat saját tapasztalatok alapján, házon belül fejlesztik. Emellett arra is kitér, hogy azt kutatják, hogyan lehet kisebb méretű hangszóróval torzításmentesen nagy hangot megszólaltatni.

Másik System Audio specialitás a RAM TWEAKS technológia. Lényege, hogy a hangkarakter utólagosan is megváltoztatható egy pendrive segítségével. Ehhez elég letölteni egy konfigurációs fájlt a gyártó honlapjáról, amely a hátsó USB csatlakozón keresztül telepíthető. Korábban csak a legend sorozat kínált RAM TWEAKS funkciót, de az air 9-ben is megtalálható.

E sorok írásakor még csak egy profil létezik az SA air 9-hez, de a jövőben további frissítések várhatók. A széles átlagtól eltérően nincsen passzív keresztváltó. DSP vezérelt elektronika és 4 db, hangszórókra szétosztott erősítő segíti a jobb hangminőséget.

System Audio SA air 9 aktív hangfal magassugárzó

Küllem

A kivitel tagadhatatlanul skandináv. Szögletes formák, egyszerű vonalvezetés. Az előlap letisztult, látható csavarfejek nélkül. A dió kiadás kifejezetten szép megjelenésű. Mellékelt tartozékai közt szerepel mágneses hangszóróvédő selyem, felragasztható gumitalpak, 1,8 méteres tápkábel és 5,5 méteres összekötő hangfalkábel. Utóbbira tanácsos vigyázni, mivel csatlakozója egyedi. Lehetne kifogásolni, hogy miért adtak hozzá ennyire hosszút (és miért virító fehéret a sötétbarna dióhoz), de még mindig jobb, mintha túl rövid lenne.

System Audio SA air 9 aktív hangfal hátlap

Minden bemenet a bal oldali dobozon található. Onnan csak az említett hangfalkábelt kell a jobb oldaliba csatlakoztatni. Az elektronikát tartalmazó panel logikus kiosztású, érthető jelölésekkel. A hátranéző basszreflex nyílás szélét lekerekítették a kisebb portzaj érdekében. A tölcsér széle műanyag, a belseje pedig egyszerű kartonpapír. 1000 euró feletti összegért lehetne az egész reflexcső műanyag, bár az ilyen részletek kívülről nem különösen számítanak.

System Audio SA air 9 aktív hangfal hátlap

A dobozok kicsik, ezáltal könnyen elhelyezhetők. Látványuk inkább barátságos, mint domináns, diszkrét formatervüknek köszönhetően szinte bármilyen lakberendezéshez illeszthetők.

System Audio SA air 9 aktív hangfal színek

Használat közben

Forrásnak Loewe bild i.55 dr+ set OLED televíziót használtunk, HDMI kábellel csatlakoztatva a hangrendszerhez. Ha bekapcsoltuk a képmegjelenítőt, automatikusan bekapcsolódott az SA air 9 is. Minden bemenet jelét érzékelte, így az áramköre akkor is "felébredt" volna, ha optikai, vagy analóg bemenetei valamelyikét alkalmazzuk. A bal doboz előlapján állapotjelző LED mutatta az üzemállapotot és aktuális bemenetet, bár utóbbit nem a legegyértelműbben. Bluetooth esetén kék, minden másnál fehér színnel világított.

System Audio SA air 9 aktív hangfal

A vezérlés könnyen és gördülékenyen történt, csak azt kellett megszokni, hogy az air 9 sokkal nagyobb lépcsőfokokban változtatott jelszintet (hangerőt) mint más általunk eddig kipróbált hangrendszerek. A tesztelés 20 négyzetméteres, átlagos akusztikájú szobában történt. A dobozokat kvarchomokkal feltöltött állványokra helyeztük, amelyek Soundcare alátéteken álltak.

System Audio SA air 9 aktív hangfal options

Esetleges kompromisszumok

A hangfalak hangszínén nem lehetett hagyományosan, basszus és magashang tologatással módosítani. Más kérdés, hogy az ilyen EQ-t sok vájtfülű elvből nem használja (és sokszor tényleg csak ront a hangzáson). Amit még értékeltünk volna: egy elegánsabb távvezérlő. Tisztán visszaemlékezve, hogy milyen innovatív és okosan kidolgozott (rádiófrekvenciás, fémházas) távirányítót csomagoltak a silverback sorozathoz, ahhoz képest visszalépés az air 9 műanyag, infravörös kiegészítője. Mentségére szól, hogy a felhasználók nagy része HDMI ARC kapcsolat esetén úgyis a televízió távvezérlőjét fogja használni. Bluetooth módban sikeres kapcsolódás esetén is bárki rákapcsolódhatott a hangrendszerre (akár a szomszéd szobából is). Ez bizonyos esetben bosszantó lehet, de a System Audio már dolgozik egy frissítésen, amivel titkosítottá válik a létrejött Bluetooth kapcsolat.

System Audio SA air 9 aktív hangfal távirányító

Hangminőség

Minél magasabb tudású hangrendszer hallgatására kerül sor, annál több aspektusból lehet vizsgálni és értékelni annak hangminőségét. Az air 9 kezdettől fogva friss, gazdag, élénk és megdöbbentően dinamikus karakterével vonzotta a figyelmet. Azonban e jelzőket egy 50 000 forintos Bluetooth hangszóróra is ráhúzhatnánk, ezért illendő részletesebben kifejteni a kipróbálás során szerzett tapasztalatokat.

System Audio SA air 9 aktív hangfal

A legtöbb belépő és középkategóriás aktív hangfalpár esetében a hallgató annak tudatában marad, hogy mesterségesen kapja vissza a zenét, mert az nem pontosan szemből, a hangszórók közti térből, hanem többé-kevésbé a dobozok irányából érkezik. Megfelelő elhelyezéssel tesztalanyunk már tudott olyat, hogy sok részletet abba a bizonyos középpontba tereljen. Az énekhangot és sok középső frekvenciás részlet pozícióját ügyesen variálta a virtuális színpadon. Emellett több mélységet kaptunk, mint más (olcsóbb) aktív hangrendszerektől. Mélység alatt a zenei tér háttérbe nyúló atmoszférája értendő. Ilyenkor érhető el olyan illúzió, mintha a hangsugárzók mögötti fal helyére is a zene kerülne. Szerintünk ezek voltak az air 9 legfontosabb erősségei.

System Audio SA air 9 aktív hangfal front

A dinamika markáns, megfogott jellege eleinte szokatlan volt. A DSP és a hangszórókra szétosztott erősítők együtt artikulált, gyors, feszes hangélményt eredményeztek. A csendből kitörő, váratlan részletek szilárdan, intenzíven törtek ki a hangfalakból. Ez az igyekvő energikusság néha már majdnem zavaróvá vált, viszont komoly előnnyel is járt. Kis terhelésen is határozott, eleven maradt a zene. Nem kellett kifejezetten hangosan járatni a hangsugárzókat ahhoz, hogy sok meghatározó részletek tisztán megjelenhessenek.

A hullámvezető megnövelte a függőleges és vízszintes szórást is, ezért nem kellett feltétlenül egy pontban ülni a tiszta részletekhez. Előny lehet azoknak, akik többen néznek filmet vagy hallgatnak zenét, továbbá bármilyen szituációban, ahol a hallgatói távolság meghaladja a 2-3 métert. Megpróbáltuk számítógépasztalon, közeltéri monitorsugárzóként is használni, de úgy az SA air 9 nem tudta "kiszólni" magát, túl összenyomott sztereó teret nyújtott. Legalább másfél méterre kellett egymástól elhelyezni a dobozokat és minimum 2 (inkább 3) méter hallgatói távolság kellett ahhoz, hogy stabilabb, mélyebb színpadkép alakuljon ki.

System Audio SA air 9 aktív hangfal

Két karakterisztikai sajátosság kevésbé tetszett, de el lehetett fogadni: a basszusok 40-50 Hz között öntörvényűen felerősödtek, vélhetőleg azért, hogy az összkép ne tűnjön erőtlennek. Ez könnyűzene esetén izmosan kezelt lábdobokat, magabiztos basszusgitár tónusokat és bivalyerős hangeffekteket eredményezett. Klasszikus zenénél viszont feleslegesen feszültek maradtak a mélyhangok, ami csökkentett a természetesség érzetén. A DXT magassugárzóban is lappangott egy kevésbé neutrális érzet, amely plusz bevonatot, körvonalat hagyott a szisszenő hangokon. De utóbbi hosszú távon nem vált harsánnyá és a fentebb említett mélységérzet, térábrázolás bőséggel kompenzálta.

A Gramatik - Bluestep c. számot hallgatva élénk, mozgó színpad jelent meg előttünk. A keményen támogatott mélyhangok és gazdagon informáló magasabb frekvenciák szépen előhozták a zenére jellemző élénk, bohém hangulatot. Joe Satriani - Wind in The Trees című művét elindítva a basszusgitár kicsit puffadt maradt, viszont az apró, gyengéd részletek is ügyesen kirajzolódtak. Nem találtunk minden tónust tökéletesen valósághűnek, de a szép felbontás és ügyes színpad középpont által mégis kellemesen belemerültünk a zenébe.

System Audio SA air 9 aktív hangfal

Alternatívák

Aki kicsivel több atmoszféra megjelenítést és levegős részletességet szeretne, annak izgalmas kihívó lehet a Kanto TUK aktív hangsugárzó. Utóbbi e sorok írásakor 90 000 forinttal olcsóbban kapható, AMT hangszórója és alumínium mélyközépsugárzója pihentetőbb lehet közepes terhelésig. A TUK előnye még, hogy USB kábellel digitálisan, közvetlenül illeszthető számítógéphez. Viszont kevésbé bírja a kemény járatást, mint az SA air 9, és nem tartalmaz hangszórókra szétosztott erősítőket. A System Audio jelenlegi legerősebb kihívója a Klipsch The Fives. 20 000 forinttal olcsóbb, mint az air 9, de szolgáltatásokban picivel többet nyújt (cserélhető oldalak, kétféle előlap, USB bemenet). Klasszikus zenével, középső frekvenciás ábrázolásban ügyesebb a System Audio, aki viszont több (rengeteg) izgalomra és erőre vágyik, annak jobban fog tetszeni a bivalyerős basszusokkal dolgozó Klipsch.

System Audio SA air 9 aktív hangfal

Végszó

A System Audio SA air 9 szubjektív meglátásunk szerint a cég jelenlegi legjobb ár/érték arányú aktív hangrendszere. Nem vezeték nélküli, de a silverback sorozat töredékébe kerül. Közben az alapvető hangélmény nem sokban marad el. Dinamikus, eleven karaktere kifejezetten izgalmas, elmélyült zenehallgatásra is alkalmas. Filmekhez, sorozatnézéshez, videójátékhoz is csábítóbb alternatíva, mint a legtöbb, félmillió forint alatt kapható soundbar.

Kezelhetősége felhasználóbarát, különösen HDMI ARC kapcsolat használatával. Kivitelének bizonyos részletei nem skandináv, hanem spártai módon "letisztultak", ami egyeseknek zavaró lehet. A diófa kiadás viszont szemgyönyörködtető és nem is drágább, mint a fekete vagy fehér opciók. A Bluetooth megléte örvendetes, de nem gondoljuk, hogy a vezeték nélküli jelátvitel volna e hangrendszer nyerő kártyája. Háttérzenei célra megfelelő, de a legjobb zenei részletesség továbbra is kábellel tapasztalható.

Jó műsorral egyszerre nyújt tiszta, gazdag és élénk hangot. 40-50 Hz között hajlamos nagyvonalúvá válni, amitől a mélyhangjai nem éppen valóságosak, de annál kellemesebb élményt nyújtanak a basszusok megszállottjainak. Dinamikája alkalmanként szinte feltűnően megfogott, ami eleinte szokatlan lehet, de hosszú távon mégsem fárasztó. Annak ellenére, hogy nem hibátlan, megfontolandó azoknak, akik kis hangrendszert keresnek. Kellemes színfolt 500 000 forint alatt, főleg televízió (később akár lemezjátszó) mellé, közepes, vagy kisebb szobákba. Érdemes jó állványt is választani hozzá, meghálálja.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.