SVS Ultra Evolution Titan álló hangfal teszt

A bőség hangja

2024. szeptember 12., csütörtök, 12:40

SVS audio hifi hangfal hangszóró hifi hangfal SVS hangfal hangfal teszt hangszóró teszt hifi hangfal teszt SVS hangfal teszt

Lehet fújni Amerikára az egészségtelen gyorsételek és hullámzó mozifilmek miatt, de ha high end hifire terelődik a szó, annál kevés dolgot vesznek komolyabban. Az USA-ban tervezett prémium műszaki cikkeket, hangfalakat is sokszor átjárja a „gyerünk, meg tudod csinálni!” szellemiség. Ismertetőjegyeik közé tartozik a robusztus kialakítás, általában basszusból is többet őrizgetnek a spájzban, mint cingár európai társaik. De miért jó a grandiózus doboz? Ha azt akarjuk, hogy az otthon kapott hangélmény halk és intenzív járatáson is egységes maradjon, mindenképpen hasznos a fejlett technológia, hangszórófelület és dobozméret. Az SVS megújult Ultra szériájának képviselője, ha rendesen kiszolgáljuk, meglepő lazasággal kombinálja az észbontó erőt és fennkölt tisztaságot.

Ultra magas elvárások

A Titan álló hangfal, mely az SVS megújult Ultra (Evolution) szériájában lévő három álló modellből a középső. Manapság sok gyártó fejet hajt a vizuális kecsesség előtt, aminek következtében rengeteg keskeny formatervre épülő hangfallal lehet találkozni. Sokan (nemcsak végfelhasználók hanem szakmában jártas személyek is) vitatkoznak azon, hogy hangzást illetően jó ötlet-e soványítani egy hangfal dobozán. Az viszont kétségtelen, hogy mai viszonylatban az SVS behemótja szembe megy a divattal. Minden, csak nem vézna. 2 millió forint/pár árával már high end pozíciót tölt be, de számos részlet utal rá, hogy fejlesztői a magasabb árhoz komolyabban felvértezett összképet tűztek ki célul, ami alatt nemcsak a nagy méret értendő.

SVS Ultra Evolution Titan hangfalSVS Ultra Evolution Titan hangfalSVS Ultra Evolution Titan hangfalSVS Ultra Evolution Titan hangfalSVS Ultra Evolution Titan hangfalSVS Ultra Evolution Titan hangfalSVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórókSVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórókSVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórókSVS Ultra Evolution Titan hangfal magassugárzóSVS Ultra Evolution Titan hangfal magassugárzóSVS Ultra Evolution Titan hangfal középsugárzóSVS Ultra Evolution Titan hangfal középsugárzóSVS Ultra Evolution Titan hangfal hátlapSVS Ultra Evolution Titan hangfal mélysugárzóSVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórókSVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórókSVS Ultra Evolution Titan hangfal mélysugárzóSVS Ultra Evolution Titan hangfal mélysugárzóSVS Ultra Evolution Titan hangfal keresztváltóSVS Ultra Evolution Titan hangfal keresztváltóSVS Ultra Evolution Titan hangfal keresztváltóSVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórásSVS Ultra Evolution Titan hangfal selyemSVS Ultra Evolution Titan hangfal selyemSVS Ultra Evolution Titan hangfalSVS Ultra Evolution Titan hangfal csatlakozóSVS Ultra Evolution Titan hangfal csatlakozóSVS Ultra Evolution Titan hangfal csatlakozóSVS Ultra Evolution Titan hangfal csatlakozó

Elsősorban sztereós oldalról közelítjük meg a hangsugárzó képességeit, de jó tudni, hogy szérián belül maradva is lehet teljes házimozi szettet építeni köré. Az SVS aktív mélysugárzóit felesleges külön bemutatni, mert itthon is évek óta magas népszerűségnek örvendenek. Az Ultra Evolution termékcsaládon belül házimozi center (Ultra Evolution Center), magassági/háttér (Ultra Elevation) és két állványos hangfal (Ultra Evolution Nano és Ultra Evolution Bookshelf) található. Utóbbiról és annak előző generációs kiadásáról ugyancsak írtunk. De milyen technológia biztosítja, hogy sztereó esetén is mosolyogjon a vájtfülű?

SVS Ultra Evolution Titan hangfal

Technikai részletek

Az Ultra Evolution Titan már meghallgatás előtt sugallja, hogy kemény bevetésekre készült. Összesen négy alumínium öntvénykosaras, 16,5 cm-es mélysugárzóval, kettős reflexnyílással, illetve 11,5 cm-es középsugárzókkal vértezték fel.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórók

Az előlapon lévő öt hangszórót (fentről: mély, közép, magas, közép, mély) kiegészíti további két mélysugárzó, melyek az elöl lévőkkel ellentétes oldalon, hátrafelé néznek. A hátsó mélysugárzó feladata, hogy az előlapi ikertestvére mechanikus energiáját kiegyenlítse, ami csökkenti a mélyhang elszíneződését. A mély és középsugárzók is üvegszálas membránnal rendelkeznek, mely az SVS leírása szerint még a hangszórónak levágott frekvenciasávon kívül is garantálja a szabályos dugattyúszerű mozgást.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal hátlap

Ahogy a szériát beharangozó híranyagban említettük, további különlegesség (ha nem épp a legfőbb részlet), az ipari gyémántbevonatos, alumínium dómos magassugárzó. A magyar nyelvben gőzfázisú leválasztásként hivatkoznak az eljárásra (vapor deposition), melynek alkalmazásával az SVS tovább növelte a légipari besorolású fémdóm merevségét. Ezáltal a hangszóró breakup-nak nevezett pontja (az a terheléshatár, melyen túl az anyag már nem képes szabályos elmozdulásra, emiatt hangtorzulást okoz) kitolódik bőven az ember hallástartománya fölé. Említést érdemel a dóm elé helyezett, FEA eljárással tervezett rács is, mely kettős szerepet tölt be. Részben védi a magassugárzót, másfelől diffúzor feladatot lát el a tisztább magashangokért.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal magassugárzó

Küllem

A korábban bemutatott SVS Ultra Evolution Bookshelf már nyomokban rámutatott az új széria kulcs részleteire. Erre a behemótra viszont nem lehetett eléggé felkészülni. A magasabbra pozícionált Titan elhagyja a korlátokat és egyszerűen mindent kitálal. Közel 1,2 méter magas doboza D'Appolito jellegű hangszóró kiosztást kapott, egy kis ráadással (a már említett hátsó mélysugárzók). Másik meghatározó részlet a döntött előlap, mely a szimmetrikus kiosztással kombinálva kicsit átad abból az extravaganciából, mellyel korábban főleg a Focal és Wilson kertesházösszegbe kerülő szörnyetegein találkoztunk. A döntéssel valósították meg a hangszórók középpontjának azonos tengelyre helyezését. A forma mögötti szándék, hogy a hanghullámok mikroszekundum mértékűre leszorított késéssel érkezzenek a hallgatóhoz, jobb színpadot és linearitást eredményezve a keresztváltási frekvenciákon.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórás

Mindegyik SVS Ultra Evolution álló hangfal erre a friss formára érvényesül. Nemcsak az előlap, hanem a hátsó oldalt is döntött kialakítású, így oldalról nézve olyan látványt kelt a doboz, mintha egy ágaskodó Transformers robot lenne. A 18 mm-es falvastagság (az előlapé 25 mm) és gondosan kiszámolt belső merevítések hozzáadnak a masszív minőségérzethez. Az előlap oldalsó széleit enyhén bevágták, a tetőlap jobb és bal szélét pedig lekerekítették. Ezáltal az összkép minden szemszögből szokatlan, mégis kiemelkedően robusztus. Nálunk a magasfényű fehér kiadás vendégeskedett, de létezik belőle zongoralakk fekete és tölgy furnéros fekete is. Minden esetben része a csomagolásnak hangszóróvédőrács is, mely precízen követi az előlap geometriáját.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal keresztváltó

Használat közben

A hangfalakat 25 négyzetméteres nappaliban helyeztük el, ugyanabban a rendszerben, mellyel néhány nappal korábban még a Bookshelf tesztelése történt. A négy mélysugárzó teljesen más basszust és mélyhangdinamikát eredményezett már kis terhelésen is. Közepes és intenzív (85 dB fölötti) járatás esetén alaposan meglódultak a mélyhangok, de legalább nem hiányoztak. Az 50 Hz alatti basszus finomítása érdekében 20-30 centit előrébb, a hallgatói pozíció irányába húztuk a dobozokat, ami máris visszavett a turbulens, búgó hangokból. De ezzel még nem értünk célba.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal csatlakozó

A hangsugárzók aljába alapértelmezetten műanyag talpakat csavaroztak, amiket érdemes rögtön kicserélni. Voltak a dobozban fémtüskék, következő minőségi szintnek ideálisnak bizonyultak. A padló védelme érdekében saját Soundcare SuperSpikes tüskéinket illesztettük a dobozok alá és meghökkentő tisztulás, könnyítés következett be basszusban, a középső hangok pedig jobban leváltak a hangszórók tengelyéről, vagyis szebben kijött a zene középre. A megfelelő vibrációcsökkentés mellett nem kevés előnnyel járt a bejáratás is. Frissen kicsomagolva még kissé pumpálósak volt a mély/közép hangok, a közép/magas frekvenciák pedig ridegek. Az IsoTek bejárató lemez lefuttatásával máris enyhültek a részletek élei, a basszus pedig beolvadóbb, simább lett. A teszteléshez használt szett így állt össze:

- Hangfal: SVS Ultra Evolution Titan

- Erősítő: Rotel RA-1592 MKII

- Forrás: Reavon UBR-X200

- Hangfal- és összekötő kábel: LessLoss C-MARC

- Tápkábel (erősítő és forrás): IsoTek EVO3 Premier

- Tápelosztó: IsoTek V5 Sirius

SVS Ultra Evolution Titan hangfal keresztváltó

Hangminőség

Az SVS Ultra Evolution Titan rendkívüli dinamikával kötötte le figyelmünket már a meghallgatás első pillanatától kezdve. Rendkívül energikus és gazdag hangzással adta vissza azokat a zenéket is, amiket rutinból játszottunk le - mert unalomig hallgattuk korábbi hangsugárzók kipróbálása során. Karakterének alappillérei közé tartozott a gyors, robbanékony dinamikakezelés, de legalább ennyire meghatározó volt a basszus stabilitása. Stabil mélyhang alatt azt értjük, hogy az alsóbb, inkább testet és kevésbé fület érő frekvenciák egyenletes erővel, de monoton búgás nélkül jöttek át kisebb és nagyobb terhelésen is.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal csatlakozó

Fenevad lakott a hangfalban, ami szemérmetlen tombolásba kezdett, ahányszor 50 Hz alatti, magasabb dinamikájú részlet került terítékre. Igen, töredékáron is léteznek hangfalak, melyek sok mélyhangot kínálnak. Ez a behemót viszont nem sokat, hanem mindent ránk zúdított, ráadásul dallamos és megfogott módon. Az olcsóbb kivitelek magas terhelésen általában elbuknak azzal, hogy monoton, puffogós jellegűvé színezik a basszust. A Titan tonalitást és térbeli szétszóródást adott az általános bőség mellé. Nemcsak erővel, hanem fegyelemmel is kezelte a lábdobok, basszusgitárok és elektronikus zeneszámok impulzív részleteit. Ha rácsaptak a húrokra és véget ért a rezgés, a hangszórók villámgyorsan lefékeztek, mellőzve a hétköznapi reflexes dobozokra jellemző brummogást. Tesztalanyunkat nemcsak azért volt izgalmas hallgatni, mert rezzenéstelenül engedett a magas terhelésnek, hanem mert a korábban ecsetelt műszaki részletek az összképet figyelve is értelmet nyertek. Mit kell érteni ez alatt?

SVS Ultra Evolution Titan hangfal selyem

A hangszórók mennyisége alapján laikus azt gondolná, hogy túlságosan széthúznak a frekvenciák: nem találkozik a közép, magas és mélyhangszórók határa, ami visszavesz a realizmustól. Tesztalanyunk kifejezetten ügyesen végezte el a frekvenciahatárok összefésülését. Igaz, hogy a mélyhangok néha kissé kilógtak az összképből, de az inkább a szoba adottságaival és hallgatói pozícióval állt összefüggésben, utólagos EQ alkalmazásával egyetlen gombnyomásra besimultak a kitüremkedő basszusok. Sokan ódzkodnak a fémdómos magassugárzótól is, hogy az esetleg ridegen, túlfényezve kezeli a rá eső részleteket. Már az előző generáció is egész jól kontrollálta a fúvósok, cintányérok és egyéb csilingelő motívumok élét, a gyémánt bevonatos utód pedig hozzá képest is jobban lekerekítette azt a bizonyos fényt, hogy ne legyen túl feltűnő. Nagy hangfalak esetében egyesek tartanak attól, hogy a nagyobb, nehezebb hangszórók miatt lelassulnak a mély és mély/közép részletek. A Titan nagy hévvel, ugyanakkor rendkívül gyorsan és bámulatos textúrával kezelte a búgó, morajló, dobbanó effektusokat és a kritikus ének, illetve emberi beszéd azoktól függetlenítve, tisztán, közvetlenül, enyhén felénk terelve (de nem az arcunkba tolva) jelent meg. Audiofil értékeket kaptunk, remek arányokkal, de hozzá kell tenni, hogy a hangfal tényleg minden alkalmat megragadott, hogy a mélyhang információt minél szélesebb sugárban terjessze szét a szobában. Ne feledjük, hogy az SVS fejlesztői egyébként sem stúdió monitort álmodtak meg, hanem ahogy a honlapon olvasható: "The Culmination of Sonic Obsession".

SVS Ultra Evolution Titan hangfal mélysugárzó

Eric Clapton - I Shot The Sheriff c. számát hallgatva (461 Ocean Boulevard album) invitáló, zenébe behúzó összhatást kaptunk. Az ének tiszta volt, kontrollált és tiszta. A basszus kissé melegen támasztotta alá a zenét, de puffogás nélkül. A függőleges tér nyitottan jelent meg, a vízszintes ábrázolás is meggyőző volt, ha a hangsugárzók mellett (és mögött fél méterrel) nem volt fal, sarok vagy bármilyen blokkoló tényező. Feljebb emeltük a jelszintet (hangerőt), hogy az ütős hangszer erejét testtel is érzékeljük. Megmaradt a harsányság mentes magashang, rendkívül feszes dinamikával. A közép/magas részletek kicsit komfortosan jelentek meg a feszes dobhoz képest, de mi közben remekül szórakoztunk. Jöjjön még néhány zenei példa!

SVS Ultra Evolution Titan hangfal mélysugárzó

Limp Bizkit - My Generation

Nincs mit szépíteni, ez oda***ott. A basszus pokoli erősen támadt. Az ének kilőtt előre. Közben az elektromos gitár pontosan követhető maradt. A dobjáték a kommersz zene ellenére is bámulatos gyorsasággal és feszességgel, szép felbontással jelent meg. A Titan ultra-vadállatként kezelte a 100 Hz alatti hangokat, de közben átjárja a fegyelem is. Egyértelműen önfeledt szórakozásra, féktelen bulira született.

Mozart - Requiem

Meglepődtünk rajta, hogy komolyzenékkel is átjött a súly, illetve dráma, jóllehet, közben pulzált alattunk a fotel. Az énekhang széttárult, széles panorámában kibontakozva. 25 négyzetméteres szobánkban a basszus miatt mindenképp kellett egy kicsit variálni a dobozok és az ülőgarnitúra elhelyezésével, de végül sikerrel jártunk. A fúvósok szépen úsztak a virtuális térben, a váratlan belépésük és lecsengésük is jó mikro-dinamikával jelent meg. Később Vivaldi - Négy évszakát is meghallgattuk, mely ugyancsak tisztán, erőteljesen jött át az SVS tolmácsolásában. A vonósok búgása viszont nagyobb terhelésen nem volt annyira realisztikus, inkább a mélyebb tónusok izgalma és gazdagsága dominált.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal hangszórók

Alternatívák

Amerikai riválisok közül a Revel cég jöhet szóba, azon belül a Performa3 széria, melyből korábban az F206 és F208 modelleket is bemutattuk. Ár tekintetében épp közöttük helyezkedik el a Titan, de saját szubjektív tapasztalat alapján az SVS lényegesen gazdagabb mélyhangot nyújtott, emellett nagyobb dinamikai kapacitással dolgozott, míg az F206/F208 erőssége inkább a központi fókusz és szórási képesség volt. Gyémántbevonatos magassugárzót tartalmazó alternatívaként az Usher Audio Dancer Mini-Two Diamond érdemel még említést. Kevesebb hangszórót, de tömörebb dobozt alkalmaz és alsó frekvenciás határa papírforma szerint mindössze 1 Hz-el magasabb, mint a Titáné.

SVS Ultra Evolution Titan hangfal

Végszó

A jelenlegi hangsugárzó kínálat erősen telített, de az SVS Ultra Evolution Titan még a zsúfolt felhozatal ellenére is váratlan, kellemes meglepetésként hatott. Basszusban meghökkentően mélyre megy, de közben a középső és magashangokat tisztán, audiofil textúrával és komoly színpad tagolással kezeli. Filmnézésre és videójátékra zseniális, könnyűzenére egyenesen addiktív. A klasszikus műfajok mélyhangjait előfordulhat, hogy felduzzasztja kissé, de az általános erő, energia és közvetlenség, amivel kezeli a dinamikus motívumokat, döbbenetes. Az SVS mérnökei olyan hangfalat bocsátottak az igényes fülűek táborába, amely a szórakoztatást és hangfelbontást minimális állítgatás után már képes fifti-fifti arányban kezelni, nem variál ezek fontossági sorrendjén akkor sem, ha lovak közé kell csapni.

Saját tapasztalat alapján 25 négyzetméteres, vagy kisebb szobába nem valószínű, hogy "kifutja" magát, közepes, illetve mérsékelt alapterületű szobákba már a Tower vagy korábban bemutatott Bookshelf is bőven elegendő lehet. A Titan egybenyitott amerikai konyhás nappalik, tágas, szellős terek esetén szabadul fel igazán. Rendkívül könnyedén szór, kellemesen fókuszált színpaddal. Annak ellenére, hogy órákon át hallgattuk kritikus figyelemmel, olyan érzés maradt bennünk, hogy még mindig csak a jéghegy csúcsát kaptuk meg. Hifi tesztelőként felüdülés volt, hogy a referencia számok meghallgatását követően is késztetést érezzünk, hogy minél több zenét hallgassunk rajta. Nem bármilyen környezetbe, de határozottan Ajánlott Vétel!

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.