Polk Audio LSiM703 állványos hangfal

Azt a hétszázát!

2012. június 6., szerda, 18:25

Polk Audio PolkAudio LSiM LSiM703 hangfal hifi ring radiator super cell PowerPort DSE hangfal teszt

Az amerikai Polk Audio mindig is egyéni, minőségi és roppant jól árazott hangsugárzóiról volt híres. Ezúttal a sikeres LSi szériájukat gondolták újra LSiM néven, amelynek tagjai egyelőre a nagy előddel párhuzamosan kaphatóak. Nézzük meg miért is!

Az LSi tagjai egytől-egyig úgy néztek ki, mintha baltával faragták volna őket. Nem volt semmi lekerekítés vagy ív, mindent vonalzóval alkottak a tervezők. Az egésznek mégis volt egy olyan bája, amit ilyen formatervvel kevesen mondhatnak a magukénak. Az M széria dizájn szempontjából már sokkal divatosabbnak mondható, ugyanakkor jobban bele is simul a mindennapjainkba. Gyönyörű a kidolgozás, látszik, hogy az anyagot nem spórolták ki belőle, és az egésznek van tekintélye. Az álló típusok mélyszekciója visszatért kicsit a múltba, ugyanis az ovál membránok a Polk védjegyei voltak régebben, most pedig a KEF XQ sorozata köszön vissza egy picit, ívelt tetőoldalával, vagy az összekötőkábelek félkörívével, hogy a vastag lakkbevonatról már ne is beszéljek. Ezek nem feltétlenül koppintások, csupán jól sikerült elemek alkalmazása, esetleg átgondolása, továbbfejlesztése.

Polk Audio LSiM703 állványos hangfalPolk Audio LSiM703 állványos hangfalPolk Audio LSiM703 hangszórókPolk Audio LSiM703 hangszóró terminálPolk Audio LSiM703 állványos hangfalPolk Audio LSiM703 állványos hangfal impedancia-jelleggörbePolk Audio LSiM703 állványos hangfal süketszobai frekvencia-átvitel mérési diagramjaPolk Audio LSiM703 állványos hangfal szobában mért frekvencia-átvitel tercsávos átlagolású mérési diPolk Audio LSiM703 állványos hangfal frekvencia-torzítás diagram

Az LSiM széria egy állványos sugárzót kínál 703 típusszámmal. Mérete és súlya impozáns, árad belőle az erő, ugyanakkor meglepően kecses tudott maradni finom ívelései által. A konstrukció háromutas, ez jelen esetben három hangszóróban mutatkozik meg. Az LSi-nél alkalmazott D?Appolito elrendezést nem vitték tovább, bár a magassugárzó továbbra is középen van, a mély- és középsugárzók mérete nem egyezik meg. Az LSiM lényege a Dinamic Sonic Engine (DSE), ami doboz a dobozban. Az egy darabból öntött merev egység turbinaszerúen csúcsosodik, így csökkenti a hátfalról visszaverődő hullámok rezonanciáját. Összehangolja a magas és közép hangszórókat, főleg a kritikus 200 Hz-2 kHz közötti tartományban hatásos. Finomítja a tranziensek visszaadását, az időzítést és a magasabb frekvenciájú hangok jobb horizontális eloszlását.

A gyűrűs magassugárzó (Ring radiator) esetében átszabták a lövedék formájú fáziskúpot és saját hangolt üreget biztosítottak számára a DSE-ben. Az úgynevezett Super Cell APP kónusz ásványi anyaggal dúsított polipropilénből készült, méhsejt-szerkezetű kamrás rendszerrel, injektált levegővel. A "Szuper Dúsított Cellás" változatban lévő légkamrák mérete nagyobb, ugyanakkor vékonyabb kivitele miatt valójában kisebb tömegű lett a membrán. Mindezek mellett sikerült megnövelni a csillapítottságot és a kompromisszum mentes merevséget is, az előadás így áttetszőbb lett, a rezonanciák pedig megszűntek. A butil gumiperem ellenáll az UV-sugárzásnak, hőingadozásnak és nedvességnek, ezáltal akár egy életen át használhatjuk anélkül, hogy javítanunk esetleg cserélnünk kéne. A közép és mélysugárzók esetében ELM (Extended Linear Motion) lengőtekercseket alkalmaztak, amelyek kevesebb helyigény mellett képesek magasabb frekvencia-reprodukciós eredményt elérni, valamint biztosítják a nagyobb membránkitérést. Az alumínium öntvény kosarak nyílt kivitele bőséges szellőzést biztosít, a hangszórók akadálytalanul tudnak mozogni, és még mechanikai rezgésekkel sem kell számolnunk. Az Orth keresztváltókba épített mylar és polipropilén kondenzátorok által szebb magastartományt, a légmagos tekercseknek hála pedig kimagasló átfedést kapunk. A Notch szűrők és Zobel áramkörök felelősek a teljes rendszer impedanciagörbéjéért, hatékonyságuk a magas frekvenciát is pozitívan befolyásolja.

Az említett szabadalmakat a Polk 1 hüvelyk oldalvastagságú MDF dobozba pakolja, az alsó- és hátlap pedig ? hüvelykes. A belső doboz falvastagsága 1 ? col, így a hangszórók jobb hatásfokkal működnek, ráadásul a rezgéseket is ki tudták küszöbölni. Még a védőselymeket is úgy sikerült kialakítaniuk, hogy az használat közben se legyen hatással a hangképre, ráadásul eltávolításuk is csupán egy pillanat, hiszen mágneses rögzítést alkalmaztak. A jól bevált PowerPort-ot itt is bevetették hátul egy közönséges reflexnyílás helyett, aminek a lényege itt is a mélyátvitel segítése. Míg egy hagyományos nyílásnál a torzítás akár 3 dB-nyi hangnyomás elvesztésével is járhat, itt az egyéni megoldás ezt kiküszöböli. Alakja elősegíti a rétegződő légáramlást, tulajdonképpen leutánozva a hosszabb, kiszélesedő nyílások hatását. Az így kiiktatott turbulencia hasznosított energiát jelent, amiáltal jobb hatásfokú mélyeket kapunk. A frekvenciaátvitel 36 Hz-ről indul, tehát lehetnek is elvárásaink basszus terén, az érzékenység viszont csak 88 dB, tehát izmosabb erősítőt érdemes mellé állítanunk. Csatlakozó terminálokból duplát kapunk, természetesen az aranyozást egyikről sem spórolták le.

A meghallgatáshoz Advance Acoustic csöves lejátszót valamint Parasound elő-végfok párost használtunk, amelyek így együtt roppant erősek, részletesek és hosszútávon sem fárasztóak. Az LSiM703-nak először a mélye lepett meg minket, ami egy ilyen méretű doboztól nem megszokott. Persze azt újra meg kell említenünk, hogy itt a mélyhangszóró valóban mély és nem mélyközép, mint a monitorok többségénél. Aztán az első pozitívum után jöttek a negatívumok, amiből arra következtettünk, hogy a belepakolt 30-40 óra még bizony igencsak kevés a Polknak, itt jóval többre lesz szükségünk. Hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a külső és belső egálban legyen ezeknél a dobozoknál, viszont akkor már elégedetten bólogathattunk. Miért is?

Az LSiM703 egy valódi kis mindenes. Az elsőre tapasztalt bitang mélyek továbbra is minden műfajon megvoltak, de már nem hoztak magukkal semmilyen szétfolyást, pontos, határozott, kicsit száraztónusú karakterrel operáltak inkább. Csukott szemmel jóval termetesebb állványost képzelünk a helyébe, például olyanokat, mint amelyeket régebben készített a JM Lab vagy a Heybrook. Ez eddig példás. A közepek tiszták és semlegesek maradtak, az énekhanggal bravúrosan bántak, de túlzott kiemelésre szerencsére nem voltak hajlamosak. A tervezők gondosan ügyeltek a részletekre és arányokra is, ezáltal a magasszekció érezhető váltás nélkül kapcsolódik a közepekhez, pedig a jellegük valódi maximalista, takargatásnak itt nincs semmi nyoma. Az érezhető, hogy 3 hangszóró dolgozik, a külön kamrába helyezésük pedig remek ötlet volt, ebben a kategóriában ilyen gondos külső és belső megépítéssel valamint kivitelezéssel ritkán futunk össze. Mindezek tudatában milyennek is írhatjuk le az összképet? A Polk jelenlegi állványos zászlóshajója egy nagyon domináns hangdoboz, viszont csak akkor hivalkodik erejével és tudásával, ha mi is azt akarjuk. Bírja a terhelést és valójában igényli is, bár már szobahangerőn is nagyon élvezetesen zenél. A legfőbb karakteri jellemzője az, hogy semleges. Sokak számára ez zavaró lehet, hiszen monitor létére lehetne valamivel nagyobb a tere, talán a közepeiben elférne még egy kis édesség, az összképben pedig egy kis lazaság. Az LSiM703 viszont nem enged az elképzeléseiből, és csupán az előadásra koncentrál. Az említett dolgok korrigálása érdekében elektronikák közül választhatnánk egy szuper részletező Marantzot vagy egy energikus de színező Denont, én mégis például egy NAD szettet párosítanék hozzá. Így az egész rendszer már azzal foglalkozhatna, amivel valóban kell is: a zenével.

Gyönyörű kivitelezés, technikai újdonságokkal megpakolt belső, nagyvolumenű, semleges hang. Ezt nyújtja a Polk LSiM sorozatának 703-as állványos doboza, és egy zeneszerető embernek nagyon más nem is kell hosszútávra. Semleges karakterét meg kell szokni, nagyon sok bejáratást igényel, utána viszont öröm lesz vele minden perc.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.