Pioneer S31 házimozi hangfalszett teszt

2014. december 19., péntek, 08:25

Pioneer audio hifi házimozi hangfal hangszóró hangfalszett hifi hangfal házimozi hangfalszett Pioneer hangfal hangfal teszt hangfalszett teszt házimozi hangfalszett teszt

Nemrégiben leteszteltük a Pioneer VSX-924-es házimozi erősítőjét, amihez akkor, egyebek között a cég saját, S-31 sorozatú hangdobozait használtuk. Ám a részletes bemutatás és teszt mindenképpen egy külön írást követelt, ezért ezt most pótoljuk.

Pioneer S-31 hangfalszettPioneer S-31-LR-K álló hangfalPioneer S-31-LR-K álló hangfal magassugárzóPioneer S-31-LR-K álló hangfal mélysugárzóPioneer S-31-LR-K álló hangfal mélysugárzóPioneer S-31-LR-K álló hangfalPioneer S-31-LR-K hangfal terminálPioneer S-31B-LR-K háttérsugárzóPioneer S-31B-LR-K háttérsugárzóPioneer S-31C-K centersugárzóPioneer S-31C-K centersugárzóPioneer S-51W aktív mélyládaPioneer S-31-LR-K álló hangfal impedancia-jelleggörbePioneer S-31-LR-K álló hangfal szobában mért frekvencia-átvitel tercsávos átlagolású mérési diagramjPioneer S-31-LR-K álló hangfal süketszobai frekvencia-átvitel mérési diagramjaPioneer S-31-LR-K álló hangfal frekvencia-torzítás diagramPioneer S-31-LR-K álló hangfal - a hangdoboz forgatásának hatása a frekvenciamenetre

A teszt címében szereplő S31-es hangfalszett kapcsán mindjárt le kell lepleznünk magunkat, ugyanis a hozzá használt aktív mélyláda nem S-31, hanem az S-51-es típus. Igaz, a márka kínálatában most egyetlen mélysugárzó sem viseli az S-31 jelzést. Létezik egy alap, az S-21, a tesztünkben is szereplő S-51 és a legnagyobb, az S-71.

Pioneer S-51W aktív mélyláda

Az S-31 egy ívelt oldallapos, fekete színben kapható hangfalcsalád, ami a mély/középsugárzó szerepére 10 cm-es üvegszálas szövet membránokat, magassugárzóként pedig szokványos, selyem dómokat használ.

Pioneer S-31-LR-K álló hangfal mélysugárzó

Az ívelt oldallap előnye a nagyobb merevség, a hangszórókészlet pedig a mai szokásoknak megfelelő. Vagyis a kis felületű membránokat a klasszikus, papír helyett valami könnyebbel és erősebbel helyettesítették, hogy azok jól viseljék a terhelést. A hangszórókészlet a műszaki adatlapok tanulsága szerint csak abban különbözik, hogy a háttérsugárzóba mindössze 1 db mély/közép került, míg a közép és frontsugárzók ebből kettőt kaptak. Szintén a család közös jellemzője, hogy a hátlapon, a megszokott műanyag keret helyett, fémlemezre kerültek a csatlakozók. Ez nagyon csinos megoldás, de szükségtelen. A vásárlók többségét nem zavarná, ha ez a szokásos műanyag kivitel lenne. A csatlakozók aranyozottak és természetesen banándugókat is fogadnak. Vagyis a külsőségek alapján, még egy picit többet is kapunk, mint amit ebben az ársávban megkövetelnénk.

Pioneer S-31-LR-K álló hangfal

A frontsugárzók picit több, mint egy méter magasak, szélességük alig haladja meg a 15 centimétert, így egészen karcsúak, ugyanakkor a talpuk 202 mm széles. A reflexcsövek a dobozok aljára kerültek, így a talpakra irányulnak. A centersugárzó szintén íves kialakítású, hasonlóan sok, az S-31-nél jóval drágább termékhez. A Pioneer azonban kifelejtett valamit, amit a magasabb árú hangsugárzók gyártói mellékelni szoktak az ilyen dobozkákhoz. Ez a center ugyanis nem kapott az ívet követő, öntött gumi talpat, vagy tartókeretet. Csupán 4 db gumi lábat mellékeltek hozzá, amiknek az elhelyezését magunknak kell megoldani. Sajnos az ív miatt ezeket a lábakat könnyű úgy felragasztani, hogy a doboz végül inogjon. Esetleg érdemes lehet elöl, a sarkokhoz közel kettő, hátul pedig középvonalban, egy gumiláb felragasztása.

Pioneer S-31C-K centersugárzó

A háttérsugárzók alul 2 db, hátul 1 db menetes furatot kaptak, így fali konzolra vagy állványra is rögzíthetjük azokat. Mi örültünk volna, ha olcsó, akasztós megoldást is biztosít a hátlapokon a Pioneer. Ezt alighanem a doboz alakja miatt mellőzték, mivel így nagyon kis felületen támaszkodna a falon.

Pioneer S-31B-LR-K háttérsugárzó

Az S-51 aktív mélyláda nem a legsokoldalúbb modell, de ezzel sincsen baj. Egyetlen bemenő csatlakozót kapott, de házimozi célra nem is kell több. A fázisállítást fokozatmentes potméter helyett egyszerű kapcsolóval oldották meg, de ez sem gond, hiszen a Pioneer MCACC rendszere méri a mélysugárzó távolságát. A főkapcsoló, az automatikus készenlét üzemmód kapcsolója és a jelszint szabályozó potméter elegendő is. A doboz kivitele megfelelő, bár a hátlapon olyasmit látunk, ami ritka, és bizonyos szempontból zavaró is. A szokásos, a hangszóró mögötti légtérbe szerelt elektronika és a doboz külső felületére fordított hűtőborda helyett, itt a mélyláda oldalán a külvilágtól egy műanyag ráccsal elválasztott rekeszben van az erősítő, ami ráadásul aktív, ventilátoros hűtést kapott. Igaz, ennek a hangját használat közben nem hallottuk, de ez a megoldás inkább spórolós, mint komoly. A rendszer amúgy 150 watt teljesítményt ígér egy 20 cm-es hangszórón keresztül.

A hang

Mivel eredendően egy házimozira szánt készlettel állunk szemben, az első tesztünk is filmnézéssel zajlott. A megszokott tesztanyagok előtt, pár napig, a mindennapos használatban bizonyíthatott a hangfalszett és persze a mögötte álló VSX-924. A hallottakkal házimozis értelemben elégedettek voltunk. Különösen a teszt írásakor érvényes, akciós szett árral számolva, a rendszer becsülettel helytállt. Azonban a tesztfelvételeket hallgatva, egy kicsit jobban odafigyelve a részletekre is, már körvonalazódott, hogy miben is kevesebb az S-31, mint drágább kihívói. A center a mi ízlésünknek túlzottan pontszerű, nagyon határozottan érezni, hogy merről is érkezik a hang, ellentétben a frontokkal, amiknek a hangja jobban szétterül a térben. Az olyan részletek, mint például egy helikopter lapátjainak zaja, kissé puhák és elkentek voltak, de az árat is figyelembe véve, itt sem állunk le kötözködni. A párbeszédek jól érthetőek, megfelelő tisztaságúak és a center felől érkezve artikuláltak is. A frontok részletgazdagsága nem kiemelkedő. A hátterek tisztességgel dolgoznak, és megfelelő jelenlétérzetet biztosítanak. A dinamika átlagos, a mélyek terén a szokványos állódobozoknál valamivel kevesebbet kapunk. Ezért egy kicsit több felelősség hárul a mélyládára. Az S-51 aktív mélysugárzó megfelelően kiegészíti a frontokat, így az összhatás is jó. Bár a rendszer felállításakor a mélyláda megoldásai nem varázsoltak el, a hang bőségesen teljesítette a kategóriától elvárható szintet.

Pioneer S-31-LR-K álló hangfal

A Pioneer VSX-924 házimozi erősítő és az MCACC akusztikai korrekciós rendszer, jó társa az S-31 hangfalszettnek. A hangzás határozottan jobb, élvezetesebb a korrekciót használva. Azt kikapcsolva a készlet veszített rendezettségéből.

Viszonylag olcsó dobozokkal állunk szemben és ezt a sztereó teszt alatt tudatosítanunk is kell magunkban. A szokásos tesztfelvételeket hallgatva a tipikus, a hangfalak bemutatására is használt felvételek megfelelőn szóltak, bár éreztük, hogy a Pioneer ezekkel a hangfalakkal nem akart világraszólót alkotni. A már ezerszer hallott Elvis-féle Fever, a Pink Panther és Tori Amos egyetlen zongorával kísért felvételei megfelelően szóltak. Az olyan, komplexebb hangszerelést használó zeneszámok, mint egy Fever Ray vagy Amy Winehouse dal, már nem nyíltak meg sőt, néha már kissé összekuszálódott a felső középtartomány. Kedvenc Velencei Barokk Zenekarunk Vivaldi lemeze kicsivel jobban szólt, mint ahogyan azt egykoron a kompakt hifiktől elvártuk, amikor még a 3 CD-s és kétkazettás rendszerek uralták a piacot. Ugyanakkor itt is érezni, hogy az S-31 inkább jó megjelenésű, mozizásra tervezett készlet. Mint hifi, megfelelő, mint házimozi, az árához mérten jó.

A fontos, hogy reálisan lássuk a rendszer valós értékét!

A teszt írásának idején, tombol a karácsonyi abszurd hirdetési láz. Egyes kereskedők Funai kompakt házimoziszettet magasztalnak, mások középkategóriás hangfalakat titulálnak high end terméknek, vagy éppen keverik végfok (teljesítményerősítő) és az integrált erősítő (simán, csak sztereó erősítő) fogalmát. Tudjuk, hogy a marketing gépezet így működik, és azt gondoljuk, hogy ezzel olvasóink is tisztában vannak. Tudjuk, hogy ezek az állítások a totális baromság kategóriájába esnek. Mi azonban nem szépítjük, és nem hamisítjuk a valóságot! A Pioneer S-31 ára reális és a jelenlegi, akciós összeállításban jó! Aki pedig azt állítja, hogy 600000 Ft-ból high end házimozit tud kínálni, az vagy nem ért hozzá, vagy tudatosan hazudik!

Végítélet

Az S-31 nagyjából az, aminek mutatja magát. Egy csinos, jó árú házimozi készlet, ami a mindennapi zenélés feladatát is magára vállalhatja, de messze áll attól, hogy az audiofil zenerajongókat magához édesgesse. A cikk írásakor érvényes szett ár, amiben a hangfalak egy S-51 mélysugárzóval és egy VSX-924 házimozi erősítővel együtt kaphatóak, határozottan jó ajánlat. Ha pedig valaki komolyabb zenei minőséget szeretne, az még mindig köthet egy második pár hangfalat a fentebb említett erősítőre. Miért érné be az ember ennyivel és miért ne akarjon azonnal egy drágább szettet, aminek a frontjai önmagukban is felvállalják a nagybetűs zenei szerepet? Mert vannak, akiknek van már amúgy is otthon, egy sztereó szerepre bevethető hangfalpárjuk. Vagy azért, mert egy kisebb szobába, nem audiofil igényekhez, akár egészen jó áron is kaphatunk egy pár állványos dobozkát, ami a finomzenét kiszolgálja, de a házimoziból nem kér. Mindenki szabadon választhat, kedve és ízlése szerint. Az S-31-es szett pedig egy korrekt alap, egy tisztességes választási lehetőség.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.