Klipsch Reference R-20B soundbar teszt
A hangadó...
2016. július 5., kedd, 17:45
Klipsch audio hifi házimozi hangfal hangrendszer hangszóró soundbar mélyláda Klipsch hangfal Klipsch soundbar Klipsch mélyláda hangfal teszt hangrendszer teszt soundbar teszt Klipsch hangfal teszt Klipsch soundbar teszt
A soundbar kínálat igencsak nagy szórást mutat, az olcsó daraboktól a drágábbakig. Kinek milyen vastag a pénztárcája, attól függően választhat olyan kis-nagy hangrendszerpótlót, ami igazán biztatóan javítja fel a meglévő televíziónk hangját. Mert, hogy javítja az nem kérdés, több dinamika és jobb beszédhang felismerhetőség biztosan a soundbarok jótékony velejárója. Na de mégis mennyiért? A Klipsch a mozisabb hangzást jelen esetben majdnem negyed millió Ft-ért méri. Ez első hangzásra nem kevés, sőt másodikra sem. Lássuk, mit is tud ennyiért az R-20B!
Relatív előnyök
Az R-20B ára tétnek sem lenne rossz, na de persze a minőséget meg kell fizetni. Érdekes reláció ez, mivel nem kérdés, hogy a Klipsch R-20B a soundbarok felső kasztjához tartozik, még ha a hangprojektorok jellemzőivel nincs is felruházva. Hogyha megnézzük a gyártó honlapját láthatjuk, összesen három soundbart kínál termékpalettáján, amiből az R-20B a legnagyobb modell. Nemcsak méretben igaz ez, hanem erőben is, mivel 250 W teljes erősítő teljesítményt tudhat magáénak. Viszont cserébe lehet, hogy többet fizetünk a kasszánál érte, mint magáért a televízióért, pláne, ha a mai árakon a 40 colos készülékeket vesszük alapul, mint optimális, méretben illő partnert.
Az R-20B egyébként már 2015 elejétől kapható a szaküzletekben, de pillanatnyilag is a gyártó csúcsmodellje a saját sorozatában. Szögletes formavilágával vita nélkül a Klipsch nagy hangfalainak jellegzetességeit hordozza magán és bárki bármit mond, van benne egy kis visszafogott elegancia.
A fekete doboz
Szó szerint is igaz, mivel a csomagolás, amiben ez a soundbar érkezik, fényes fekete, a maga Klipsches visszafogottságával, és persze hirdeti, hogy itt valamilyen referencia értékű dologgal van dolgunk. Felépítését tekintve a klasszikus képletet követi az R-20B: egy szépen tervezett soundbar, egy tisztességes méretű mélyláda, néhány tartozék kábel és egy érdekesebben tervezett távvezérlő lapul a dobozban.
A mélysugárzó ebben a kategóriában komolyabbnak számít, a maga közel 12 kg tömegével, míg a hangrúd a méretét meghazudtoló módon nincs 4 kg. Méretének köszönhetően elfér a mélynyomóban egy 25,4 cm-es átmérővel rendelkező hangszóró is, ami jótékony hatású a moziban megszokott dinamikára. Érdekes a hangszóró elhelyezése is, mivel az általános, padló felé néző kivitel helyett a doboz oldalán található, egy kulturált kivitelű grill takarásában.
A hangrúd formatervezése jól illeszkedik a mélysugárzóhoz, a közepén Klipsch felirattal. A perforált grill kicsit átlátszik, így megszemlélhetjük a mögötte felsorakoztatott hangszóró kínálatot. A magassugárzó két darab textil dómot jelent a Klipsch specialitását jelentő tölcsérrel kombinálva. A középsugárzók 76 mm átmérőjűek, és összesen négy darab található belőlük egymás mellett, katonás sorban.
Szolgáltatások
Tehát van egy jól felépített hangfalpárosunk, amelynek minden adottsága meg van arra, hogy tisztességes hangzást adjunk a televíziónknak. A soundbar és a mélyláda összepárosításáról nem kell külön gondoskodnunk mindenféle gombok nyomogatásával, mivel egymás felismerése automatikusan történik. Ez nagyon jó, sok alacsonyabb kategóriás készülék, ezt sajnos nem mindig tudja. Nézzük a bemeneteket!
A hangrúd hátoldalán találjuk mondhatni rejtett kivitelben az analóg sztereó (RCA) és az optikai csatlakozót. Van még rajta egy speciális aljzat, de az csak a gyári szoftverfrissítésre, illetve szerviz célokra szolgál. Meglepő, és nem túl előnyös, hogy HDMI csatlakozót nem találunk rajta, így a beépített Dolby Digital dekóder képességeit csak az optikai aljzaton keresztül tudjuk kihasználni. A HDMI hiány azzal magyarázható, hogy inkább a vezeték nélküli Bluetooth kapcsolatot erősítették a koncepció kialakítása során. Ez utóbbi elméletileg alkalmas veszteségmentes adatátvitelre az aptX CSR technológián keresztül, amivel egy külső hangforrásról (pl. telefon, iPad, tablet) rögtön életre kelhetjük a soundbarunkat.
A HDMI hiánya viszont magában hordozza olyan kényelmi funkciók elvesztését, mint például az ARC, így a mindennapos használat körülményesebbé válik. A távirányítás a tévén keresztül direktben nem működik, de cserébe a televízió távvezérlőjének egyes funkciói felprogramozhatóak.
A rendszer 2,4 GHz-es technológiával kommunikál, ami esetleg routerek használata mellett járhat egy kis interferenciával szerencsétlen esetben. Ugyanakkor mi ilyet nem tapasztaltunk, és valószínűleg ritka is, mint a fehér holló. A 2,4 GHz-es vezeték nélküli technológia előnye a relatív nagy kommunikációs távolság, ami a gyakorlatban akár 15 m-t is jelenthet. Nyilván nem sokan teszik ilyen messzire a két hangsugárzó egységet egymástól, de technikailag megoldható. Végezetül, de nem utolsósorban el kell mondanunk, hogy a falra, illetve vízszintes felületre egyaránt gond nélkül telepíthető a hangrúd.
Mozi helyett
Ha nem is helyettesíti az igazi mozi hangzást, jó úton halad, hogy egy-két komplett házimozi rendszert maga mögé utasítson hangminőség terén. Miután áram alá helyeztük a rendszert, a hangfalak párosítása automatikusan megtörténik, mindössze pár másodperc kell hozzá. A saját távvezérlőjével is kényelmesen kezelhetjük, a bekapcsolást például LED-del jelzi a soundbar előlapján. Más kijelzés nincs, de legalább ez jól látható messziről is. Az optikai bemenetet használva érhetjük el a lehető legjobb hangminőséget. Ezt kihasználva Blu-ray lejátszóval teszteltük, kezdve például a klasszikusnak számító Men in Black trilógia részeivel, de persze a kommersznek mondható tévéadások sem maradhattak el.
Ami rögtön szembetűnt, az a tiszta, dinamikus hangzás, ami be kell vallani eléggé moziszerű jelleggel bírt. A térhatás nem volt túl nagy, de fényévekkel "megjavította" a hangzásbeli élményt a tévé saját hangszóróihoz képest. Tiszta a közép- és magastartomány is, kiegyensúlyozottnak mondható, a mélyekkel pedig igencsak házimozis élményt adott. Helyenként lehet olyan véleményeket olvasni, hogy a mély nem elégséges, de ez szerintünk egyáltalán nem igaz. Abban van igazság, hogy csak úgy szimplán nem lesz teljesen jó a hangkép, mivel a mélynyomó hátoldalán az intenzitását be lehet és be is kell állítani. Ez tapasztalatunk szerint akkor volt jó, amikor az erősítő háromnegyed állása körül volt a potméter. A gyártók, így a Klipsch is mindig próbálkoznak valamilyen virtuális térhatás létrehozására, mivel ezeken az aktív hangfalakon ez a szolgáltatás szinte kötelező. Nem minden esetben érik el azonban a kívánt hatást, tehát hogy nagyobb legyen a tér: szerintünk jelen esetben sem, bár lehetséges, hogy valakinek épp ez jön be. A 3D hangzás aktiválása során a beszédhang a tér középpontjából eltolódik, és kicsit erőtlen talán orrhangú beütést kap. Visszakapcsolva természetesebbé válik a hangzás, így az nekünk jobban tetszett. Teljesítményére semmilyen panasz nem lehet, a kanapé belerezdült egy-egy akció jelenet okozta robbanásba vagy ütközésbe.
A külső források felismertetése Bluetooth kapcsolaton keresztül pillanatok műve, akár zenére is használhatjuk, de azért mozin jobban elemében érzi magát. A tévé távvezérlőjét jó pár gombnyomással fel lehet programozni a Klipschre is, de nem biztos, hogy ez annyira szükséges, kisméretű saját távvezérlője jól teszi a dolgát.
Konklúzió
A Klipsch Reference R-20B nem olcsó, de mindenképpen megér egy meghallgatást mielőtt valaki végképp dönt egy soundbar kiválasztásáról. Kiemelhető a dinamikus és tiszta természetes hangzása, ami nagyon kellemes és egyben szokatlan, más korábban hallott soundbarokat is ismerve. Itt a kis hangszóró membránméret a közép- és magastartományban valahogy nem hátrány, sőt nem is gondolkodik raja a hallgató, hogy mi és honnan szól. A szolgáltatásai megfelelnek a mindennapi elvárásoknak, de az automatikus hangszóró összepárosítás, illetve bekapcsolás sokat nyom a mérleg serpenyőjében. Összességében kivitele és hangzása miatt csak ajánlani tudjuk!