KEF Kube 15 MIE aktív mélyláda teszt
2024. október 28., hétfő, 21:50
KEF audio hifi házimozi hangfal hangszóró mélyláda mélysugárzó KEF hangfal KEF mélyláda aktív mélyláda házimozi mélyláda hangfal teszt mélyláda teszt KEF mélyláda teszt KEF hangfal teszt aktív mélyláda teszt házimozi mélyláda teszt
Nemrég hírül adtuk, hogy a KEF megújította szubláda szériáit. A négytagú Kube családot felruházták DSP-vel és a MIE elnevezéssel, a KC62 kapott egy nagytestvért, a KC92-t. Utóbbi tesztelélését már beterveztük, de most a legnagyobb Kube alapos megismerésének összefoglalását tárjuk a Kedves Olvasók elé.
A MIE mozaikszó a Music Integrity Engine rövidítése, ami az erősítőt és azon keresztül a hangszórót vezérlő DSP elnevezése. A névből azonnal kiderül a tervezők célja, zenehallgatásra kihegyezett okosságról van szó. Ezt a meghallgatás során tapasztaltuk, nemsokára részletesen megosztjuk Önökkel, hogy konkrétan mit hallottunk, de előbb a technikai részleteket vesszük sorra.
Hihetetlen, de igaz, hogy közel 6 év telt el a korábbi Kube cikkünk megjelenése óta, érzésben mintha pár hónapja lett volna! Úgy üdvözöltük aktuális tesztalanyunkat, mintha az idősebb testvére rövid, ám hatásos hízókúra után tért volna vissza hozzánk. Igen, a méretbeli különbség jelentős a 12 colos változathoz képest, az árakra ugyanez érvényes, 330000 vs. 500000 Ft. A reszlitől most eltekintünk, 10 forintért sajnos semmit nem adnak a boltban, még egy doboz gyufát sem. Az azonos hangszóró-átmérőjű példányok milliméterre ugyanakkora kockák, mint az egykori b-betűsök, eltérés kívülről nem látható. Ha nagyon szőrös szívűek lennénk, akkor hanyagolnánk a kocka elnevezést (519x500x515 mm), de egyrészt alapvetően elnézőek vagyunk, másrészt a Kube (cube angolul kocka) név miatt depiláltattuk azt a rendkívül fontos testrészünket.
A KEF Kube 15 MIE pontosan ugyanannyira nem jellegzetesen szubláda kinézetű, ahogy sokat emlegetett elődje sem. Teteje üveghatású műanyag, viszont az oldalait körben szövet (hangszóróselyem) borítja, csak a hátoldal közepén elhelyezkedő fémlap töri meg az egységet. Rajta a szokásos gombokon kívül egy háromállású kapcsolóval találkoztunk, ami DSP által szabályozott EQ beállítások közötti választásra szolgál: Wall/Kabinet, In Room, Corner. Ezzel kapcsolatos a KEF honlapon olvasható okosság: iBX Intelligent Bass Extension nevű algoritmus, ami arra hivatott, hogy kihozza a maximumot a mélysugárzókból.
Hangszóró kimenetekhez is csatlakoztatható a Kube 15 MIE, erre a célra speciális aljzat (a bele illő dugasz a tartozékok között megtalálható) szolgál, nem hagyományos csatlakozók. Áramot úgynevezett borotva, más néven piskóta csatlakozójú kábelen kap, ezt negatívumként tudjuk értékelni. Bár kapható néhány ilyen végződésű, normális minőségű tápkábel, de sokkal kisebb választékban, mint IEC-sek, tehát megnehezíti azon KEF-barátok dolgát, akik a lehető legtöbbet akarják kihozni szeretett mélyládájukból.
Az egyedi formaterv következményeképpen nem lehet szabaddá tenni a membránt, ám ez ügyben megbocsájtóak vagyunk, és nem tekintjük negatívumnak, pedig mi soha nem hagyjuk fenn a védőkeretet, előlapot, mert van valamennyi hatása a hangzásra.
Nem hagytuk magunkat és szétkaptuk a szubládát, ezt az alsó lap eltávolításával sikerült megoldani. Mögötte az alap Kube 15 MIE belsejéből ismerős alkotóelemeket pillantottuk meg: vastag szivacstekercset, az szerepel virtuális térfogatot növelő csillapítóanyagként, burkolt erősítő egységet, védve azt a membrán léglöketeitől.
Ezt a burkolatot az elődmodellével ellentétben nem tudtuk úgy eltávolítani, hogy az ne okozzon maradandó sérüléseket. Ritkán bocsátkozunk feltevésekbe, most megtesszük; minden bizonnyal ugyanazokból az alkotóelemekből épül fel az elektronika, amit kiegészítettek a nemsokára taglalt hangbéli javulást eredményező DSP-vel. A topológia D osztályú, az RMS teljesítmény 300 W.
A hangszóró kosara teljesen átlagos, de elég masszív, annak ellenére, hogy sajtolt lemezből készült. Mágnese dupla, pólusvasának furata méretes, a vezetékezése lehetne combosabb, talán 0,75 négyzetmilliméteres.
A sarus csatlakozók utáni részt nem szőtték bele a pillébe, ahogy azt néhány konkurensén láttuk, szabadon fityegve haladnak a membránig, ami főként az alsó kategóriákban gyakori megoldás. A gumiperem mélynyomóhoz illően, de nem extra mértékben széles, a membrán anyaga a jól bevált, levegőn szárított papír, hátulján tisztán látszanak a cellulóz rostok. Azt nem tudjuk, hogy a belső merevítés a nagyobb hangszóró és dobozméret, vagy az elvégzett fejlesztés eredménye-e, mindenesetre dicséretes és szinte biztosan pozitív hatással van a végeredményre: a jó hangzásra.
Meghallgatás
Marantz CINEMA 50 házimozi erősítőhöz Nordost Bass-Line kábellel csatlakoztattuk a KEF Kube 15 MIE szubládát. Tápkábelt szintén a Nordost palettájáról választottunk, a gyárit ki sem egyenesítettük, bent hagytuk összetekerve a hatalmas karton csomagolásban. Jelforrás Zidoo Z9X Pro lejátszó volt.
Az EQ háromféle állását összehasonlítva arra jutottunk, hogy a Corner nevű csökkenti a mélybasszus intenzitását, ami hasznos lehet, ha a teljesen sarokba helyezett Kube túlzóan szólna, döngene. Nálunk nem vált be, pedig konkrétan egészen közel volt a sarokhoz. A másik kettő közötti eltérést minimálisnak találtuk, tesztszobánkban In Room állásban tetszett a basszus. Így aztán ezt választottuk állandóra a több hetes használat és a konkrét tesztelés során.
Mérésekkel indítottuk a vizsgálatot, kezdve a 20 hertzes jellel, ami tisztességesen megszólalt, alig halkabban, mint a 25 Hz. Egy 15 colos hangszórótól ez elvárható. A többi frekvencia elismerésre méltó egyenletességgel szólt, amiben oroszlánrésze volt a sokak által lekicsinylően emlegetett Audyssey MultEQ XT32-nek.
Megnéztünk két akciódús filmet a közelmúlt terméséből, az Extraction 2 és a Beekeeper címűeket. Mindkettőben bőséggel lőnek, robbantanak, helikopteren és vonaton harcolnak, ezek alaposan megdolgoztatják a mélyládákat. Magától értetődően eredeti, veszteségmentes tömörítésű hangsávval szóltak a filmek, még a manapság ránk erőltetett Dolby Digital Plus szinkron sem olyan színvonalú, ami miatt érdemes drága házimozi rendszerre költeni a pénzünket. A KEF Kube 15 MIE, ahogy egy minőségi, zárt konstrukciótól elvárható, pontos, gyors és megfogott mélybasszust sugárzott. Nem volt brutális az ereje, azt nagyjából kétszer vagy inkább háromszor ekkora teljesítménnyel tudja előadni egy reflexnyílás(ok) nélküli mélyláda.
A szokásos tesztjelenetekben is tisztességgel helyt állt, Hulk landolása megremegtette a alattunk a kanapét, a főhősre lövöldöző .50 kaliberes nehézgéppuska dörgött, mint a veszedelem, később a Valkyrie légvédelmi gépágyúja is, bár nem ugrottunk át a szomszéd ölébe, amikor felugatott. Ezzel szemben a Drive pisztolylövései .357-esnek mutatkoztak, nagyot ütöttek a feszült csendbe. A jelenet végén az aszfaltra zuhanó autó robajától ismét remegett a kanapé és kicsit a padló is. Kell ennél több?
Marcus Miller basszusgitárjának húrjai szobát betöltően rezegtek, itt jött elő az említett MIE hatása. Tényleg meglepő mértékben összesimultak a frekvenciák, beleolvadt a többi hangdoboz produkciójába a szubbasszus. Ezen fellelkesülve elindítottuk a második Hit Man lemez több számát, mindegyiken bebizonyosodott, hogy zenére valóban erősen ajánlott ez a mélyláda. Eme tulajdonság a különféle űrméretű lőfegyverek durrogásának reprodukálása során is hasznosnak bizonyult, markánsan megkülönböztethetőek voltak még akkor is, amikor egyszerre egy szakasz katona tüzelt szegény Hulk-ra. Bár abban nem vagyunk biztosak, hogy a felhasznált és megszólaló effekteknek volt/van közük a valódi fegyverekhez vagy mesterségesen előállítottak.
Összefoglalás, végszó
A KEF Kube 15 MIE megtartotta elődszériájának minden jó tulajdonságát, némi fűszert csempésztek az alapanyagai közé, amitől tényleg, tisztán hallhatóan jobb lett, főleg sztereó zene és koncertfilmek hangját analizálva vált egyértelművé.
Hallottunk már valamivel részletezőbb hangzást is, de ez nem róható fel durva hibaként, ha az árcédulájára tekintünk. Egy híján félmillió forintba kerül, ami tulajdonképpen egyáltalán nem kevés, főként a 4-5 évvel ezelőtti árakhoz viszonyítva. Ám manapság ennyiért a 15 colos mélyládák felső középkategóriájából válogathatunk, ahol még nem nehéz apró hiányosságokat találni, ha valaki nagyon keresi azokat. A Kube 15 MIE produkciójában erős nagyítóval kellett efféléket keresni, mert stabil alapra épített, tovább finomított produktummal ültünk szemben és igazán élveztük az együtt töltött időt.