Kanto ORA aktív hangfal teszt
Eleven páros
2024. január 30., kedd, 20:30
Kanto audio hifi hangfal hangszóró hifi hangfal sztereó hangfal aktív hangfal Kanto hangfal hangfal teszt aktív hangfal teszt Kanto hangfal teszt hifi hangfal teszt Kanto aktív hangfal
A Kanto ORA célja kombinálni a multimédiás számítógépes hangfalak és professzionális célra tervezett stúdió monitorok világát. Kedvező ár/érték arányt preferáló tartalomkészítők, számítógépes játékosok vagy kis szobában élő zenekedvelők számára praktikusnak tűnik. Titkos fegyvere a váratlan erő, amire a kis méret alapján senki nem számítana. Kipróbáltuk!
A gyártóról röviden
A Kanto leginkább aktív hangfalairól ismert, melyek egyébként is a pro és otthoni világok közti határvonalat mossák össze. Aktuális zászlóshajójuknak számító TUK okosan összeállított szolgáltatásai után kíváncsian vártuk, hogy mit tudnak megvalósítani kevesebb, mint harmadáron. Az ORA e sorok írásakor 125 000 forintos listaáron kapható. E mezőnyben léteznek nagyobb, jobb terhelhetőséget sugalló alternatívák, hozzájuk képest mit mutat fel ez a páros?
Funkciók áttekintése
Sokan próbálják rendezetten, helytakarékosan kivitelezni íróasztaluk látképét, így a valódi kérdés az, hogy mennyire okoz hiányérzetet a kis Kanto akkor, ha nagyobb terhelésre kerül sor. Rövidesen megválaszoljuk. Hozzá kell tenni azt is, hogy nem kizárólag analóg bemenetet tartalmaz, mint a 100 000 Ft körül kapható monitorsugárzók zöme.
Egy számítógépes kapcsolatra szolgáló, USB-C bemenetes D/A konverter és Bluetooth vevő is található benne, melyeknek köszönhetően nem kell a számítógép, jellemzően gyenge hangminőségű kártyájára hagyatkozni, ha PC/Mac képezi a forrást. A Bluetooth megléte által annak sincs akadálya, hogy egy komódra vagy polcra helyezzük a hangdobozokat és telefon, tablet szolgáltassa nekik a zenét.
A hangfalakban kettős erősítéssel hajtott (bi-amp) 2 cm-es selyem dómos magassugárzó és egy 7,5 cm-es, papír membrános mélyközépsugárzó található. 2x50 W teljesítményű, D osztályú erősítő szolgálja ki a szettet, a frekvencia-átvitel papírforma szerint 70 Hz-től 22 kHz-ig terjed.
Ha valaki még több basszust szeretne, a hátsó SUB OUT kimenetre bármilyen aktív mélyláda csatlakoztatása lehetséges. Kipróbáltuk az ORA-t egy SUB8 társaságában is, mely szerintük ideális kiegészítés, ha valaki 2.1 csatornás hangrendszer összeállítására törekszik.
Küllem
A Kanto ORA azoknak készült, akik kerülik a feltűnést. Külseje matt fekete, melynek előnye, hogy univerzálisan passzol a legtöbb környezethez és könnyű takarítani. A hangdobozok meglehetősen aprók, ugyanakkor egykilós tömegük sejteti, hogy nem azonosak az olcsó számítógépes alternatívák minőségével. A magassugárzó körül hullámvezető figyelhető meg, amely a szélesebb szórást segíti. A fő doboz tartalmaz minden elektronikát, passzív társához speciális négyeres (1,8 m hosszú) hangfalkábelen jut el a jel. A külső tápegység csatlakoztatása után csak az előlapon lévő jelszint vezérlőt (vagy, ahogy sokan nevezik, hangerőszabályzó) kell benyomni és már indulhat is móka. Ez a kezelőszerv teszi lehetővé a forrásválasztást is. Mindhárom bemenet esetében (RCA, USB, Bluetooth) eltérő színűre változott a mellette lévő LED.
A hangfalak kivitele jó benyomást tett, de a Kanto kínálatához viszonyítva egyértelműen jelezte az egyszerűsítéseket. Az oldalát megkopogtatva érzékeltük annak műanyagos, kongó jellegét. Hasonló összegért jobb csillapítással ellátott aktív hangfalak is léteznek, bár azok szolgáltatás felhozatala általában szerényebb. Konzolmenetet is találtunk az ORA hátulján, ami falon történő elhelyezéshez jelent segítséget.
Használat közben
Tesztalanyunk megismeréséhez egy számítógépet csatlakoztattunk annak USB-C bemenetére, majd íróasztalunk két sarkára helyeztük el őket. 2.0 és 2.1 felállásban (SUB8 mélysugárzóval kiegészítve) is meghallgattuk. A gyártó által mellékelt gumitalpak inkább az elcsúszást gátolták meg, de a hangzáson nem különösebben javítottak.
Kíváncsiságból elővettük saját IsoAcoustics ISO-130 vibrációcsökkentő alátétünket. Igaz, hogy csak fektetve tudtuk elhelyezni rajtuk a hangfalakat, de a hangsáv szeparáció (zenészek elkülönítése) és mélyhang tonalitás is jelentősen javult. Aki Kanto ORA vásárlása mellett dönt, annak javasoljuk a csomagban lévő tappancsok helyett valamelyik Kanto kínálatában szereplő állvány, vagy masszívabb alátét használatát. A körülmények ismeretében konkrét javaslatok kérhetők az Audio Centrum munkatársaitól is. A tesztelés 13 négyzetméteres szobában történt.
Hangminőség
Tudva belépő kategóriás mivoltát, nem vártunk el audiofil hangzást a kis Kanto hangfalaktól. Éppen ezért kellemes meglepetésként hatott széles szórásuk és magabiztos dinamika kezelésük. Igaz, hogy 50-60 Hz körül inkább lefékeztek, de attól függetlenül meleg, magabiztos karaktert nyújtottak, melynek hallatán nem a gyengeség volt, ami elsőként eszünkbe jutott. Pozitív élményként hatott a hangszórók teherbírása is. Post Malone - Wow. c. száma inkább autóhifis mélyláda nyúzásra való, nem ilyen kis mütyürök kínzására. Valószínűleg ezért hümmögtünk elismerően az ORA laza, könnyed reakciójától. Kicsit mereven dobálta a legalsóbb ütemeket, de közben az ének nem rogyott össze. Ismét le kell szögezni, hogy 50-60 Hz-nél lejjebb nem merészkedett, de afölött mégis megrázták a levegőt 7,5 cm-es hangszórói.
Amilyen szélesre helyeztük a hangdobozokat, akkora vízszintes színpadot kaptunk. Ha egyméterre helyezkedtek el egymástól, akkor éppen addig ért a sztereó kép. Ha az ORA átkerült egy kétméteres komódra és mi a szoba végében lévő kanapéról hallgattuk, akkor egybefüggő, soundbar-hoz hasonló stabilitás alakult ki a középpontban. Ez a tulajdonság határozottan dicséretet érdemelt. A hangdobozok, elektronika és hangszóró korlátjai által logikusan elmaradt a mélység kibontása és a függőleges nyitottság. Nem okozott számukra kihívást, hogy betöltsék a teszteléshez használt, 13 négyzetméteres helyiséget, bár alacsonyabb, háttérzenei terhelésen kissé fukar módon kezelték a magashangokat, olyankor csak fedettséggel tudtak dolgozni. Keményebb járatás esetén (80-85 dB közötti szintig) viszont ügyesen megőrizték selymes, barátságos karakterüket.
Az előbbi benyomás alapján úgy tűnhet, hogy az ORA kis terhelésen "tompa", de nem ez volt a konkrét tapasztalat. Santana - Black Magic Woman c. számát hallgatva minden egyes hangszer kirajzolódott akkor is, ha a saját beszédünk már-már elnyomta a zenét. A kis hangfalak, illetve a bennük lévő DSP gondoskodott róla, hogy halk járatás esetén is megmaradjon a hangszerek élénksége. Az élesebb magashangok, cintányérok textúrája elhalványult, de azt leszámítva zamatos, energikus dallamok töltötték meg a szobát.
A hangminőséget nem lehet egyetlen irányból megközelíteni, mert az ORA azonnal, egyértelműen tisztábban szólt, ha különálló aktív mélysugárzót csatlakoztattunk hozzá. Ekkor az elektronika aktivált egy 100 Hz-es alul-áteresztő szűrőt. A Kanto SUB8 beillesztését követően frissebb, nyíltabb magas hangokat kaptunk. A basszus erősségét mi határoztuk meg, olyan minőségben, amit a korábban közzétett tesztben megfogalmaztunk. Örültünk neki, hogy a kis hangfal tagoltabb arcát is megmutatta, más kérdés, hogy az erő- és textúra többlet érdekében egy mélyláda ára és mérete adódott az összképhez. Szerencsére utóbbinak nem kellett az íróasztalon fészkelnie.
Végszó, avagy ütött az ORA?
A Kanto ORA azoknak való, akik energikus és barátságos karakterű, minél kisebb hangrendszert szeretnének íróasztalukra, vagy bárhova, ahol a hallgatói távolság nem haladja meg a 2-2,5 métert. Kicsit változik a felállás, ha az árát is beillesztjük az egyenletbe, mert sok kihívóval kell szembenéznie, melyek felbontásban vagy mélyhangban esetleg lekörözik. Ami az ORA mellett szól, hogy USB DAC és Bluetooth kapcsolat, valamint szubkimenet egyidejűleg szerepel a szolgáltatásai között. Azt is hozzá kell tennünk, hogy mikor e sorokat zártuk, 99 990 Ft-os akciós árral csíptük el az Audio Centrum webáruházában, ami már elgondolkodtatóbb ajánlat. Nem zsákbamacska ez a hangfalpár, mert amit nem tud, azt rögtön egyértelművé teszi. Viszont a DSP és kettős erősítés által szupererőt birtokol, ami első perctől hallható és még a korlátozott mélytartományt is megbocsáthatóbbá teszi. Akit utóbbi zavar, bármikor mellé tehet egy Kanto SUB8-at.