Gold Note A3 EVO II állványos hangfal teszt
Ízlés szerint olaszosan
2022. november 17., csütörtök, 00:20
Gold Note audio hifi hangfal hangszóró high end hifi hangfal hangfal teszt high end hangfal hifi hangfal teszt Gold Note hangfal teszt high end hangfal teszt
Mindenki más preferenciával indul, amikor high end hangrendszer építésére vállalkozik. A streaming technológiáknak köszönhetően sokan nyitnak korábban ismeretlen műfajok felé, vagy eleve mindenevő hangfalat keresnek, amelyik bármilyen zenével szépen szól. A Gold Note legkisebb hangsugárzói ezt a rugalmasságot veszik célba semleges karakterükkel.
A gyártóról röviden
Ahogy korábbi hírünkben említettük, a Gold Note firenzei székhelyű, 2012-ben alapított cég. Nevük Magyarországon eddig kevésbé égett a köztudatba, de a globális iparág legelismertebb olasz gyártói között említik. Hangsugárzóik és sztereó eszközeik világszerte 50 országban kaphatók. Minden Maurizio Aterini alapító vinyl hanglemez rajongásával kezdődött. Húszéves korára már többezernyi albumot összegyűjtött, de nemcsak a zene, hanem annak reprodukciója is megszállott érdeklődést váltott ki belőle.
Érdekesség, hogy a Gold Note nem kizárólag analóg érdekeltségű. Termékkínálatát kiegyensúlyozott arányban színesítik digitális forráseszközök is. Utóbbiak közé tartozik a Gold Note DS-10 is, amely nemrég közölt tesztünkben főleg életteli megszólalásával és rengeteg bemenetével váltott ki elismerést. A gyártói filozófia része, hogy nem kizárólag mérésekre, hanem érzelmekre is fókuszál, miközben nem fél kihasználni az olasz formatervezést. Eszközeinek megjelenéséhez Michelangelo művei és Firenze építményei szolgálnak inspirációként. A zene érzelmeket vált ki, ezért a törekvés érthető és becsülendő.
Kicsi hangfal (de nem annyira)
Az A3 EVO II a jelenlegi legkisebb Gold Note hangfal. Gyártója miniatűrként hivatkozik rá és rendkívül kompaktnak írja le, de a valóságban nem igazán aprócska. 24 cm széles, 35 cm magas és 29,5 cm mély doboza picivel terjedelmesebb, mint a hagyományos állványos hangfalaké. Nem a tipikus bárhol elférő kategória, de talán említeni sem kell, hogy több mint 1,5 M Ft/pár áron már kötelező hangfalállványra helyezni. Kifejezetten hozzá szabott állvány is létezik a Gold Note kínálatában (EVO Stand), amely opcionálisan rendelhető (bővebb információkért a forgalmazót lehet kérdezni).
A helyi anyagokból gyártott doboz rendkívül masszív és szilárd érzetű, ami áráért cserébe elvárható. A magas összeg önmagában nem mindig garantál formatervi bravúrokat. Ebben az olaszok nem okoznak csalódást: két oldalt krómozott fémcsíkok dobják fel a látványt, pontosan a mélyközépsugárzó középpontjának magasságában. Az oldallapokon gyémántszerű alak figyelhető meg, ha fény esik a diófa mintára. A középső, fekete sáv enyhén rücskös felületű, majdnem olyan hatást keltve, mintha bőr lenne. A hangszórók körül nincsenek látható csavarfejek, a középen aranyló embléma pedig egyszerre ikonikus és elegáns. Az A3 EVO II bája abban rejlik, hogy kis szobában elsőre bumfordinak tűnik, mégis szép.
Hangszórók
15,2 cm-es papír mélyközépsugárzó és 28 mm-es lágy dóm magassugárzó szólaltatja meg a hangokat. A dóm körül enyhe meredekségű hullámvezető segíti a szórást. A mélyközépsugárzó membránján felületkezelés és inverz porsapka, továbbá vékony profilú, kétredős gumiperem látható.
Ezeken kívül a dobozok tervezéséről, hangolásáról nem sokat árul el a gyártó. Említést érdemel, hogy a hátsó basszreflex nyílás nem papírból vagy olcsó hatású műanyagból, hanem fémből készült.
Tesztkörülmények
A hangfalak kipróbálása 25 négyzetméteres szobában, Gold Note IS-1000 integrált hálózati sztereó erősítővel történt. A gyártóval történő levelezésből az derült ki, hogy az EVO II és IS-1000 népszerű párosítás Gold Note tulajdonosok körében is. Aki nem tart igényt az IS-1000 tudására, annak a PA-10 végerősítő (monó kiadása) is megfontolandó. A teszt rendszer így állt össze:
Hangfal: Gold Note EVO II
Hangfal állvány: B&W STAV-24 (SoundCare alátétekkel)
Erősítő: Gold Note IS-1000, Naim SUPERNAIT 3
Készülék állvány: Creaktiv Trend 3
Tápelosztó: IsoTek EVO3 Sirius
Tápkábel: AudioQuest, Schnerzinger
Hangfalkábel: LessLoss C-MARC
Hangminőség
A Gold Note A3 EVO II frissen kicsomagolva is megmutatta tudása legjavát, de dinamika kezelése néhány nap használattal hallhatóan javult. Eleinte kicsit a játékosság felé billentette a mércét, de 20-30 óra járatás és az IsoTek CD lefuttatása után kimértebbé vált. Alapvető karaktere kimondottan fülbarát benyomást tett, miközben finoman részletezett, színpadképet pedig szélesen vázolt. Kényelmesen hátra dőlve élvezhettük kedvenc zeneszámainkat, túlzóan analitikus vagy meleg összhatás nélkül. Az olaszok ügyesen hangolták tesztalanyunkat olyan értelemben, hogy semlegessége mellett a hangulati és érzelmi elemektől sem akart bennünket megfosztani. Néha kissé lágy érzetű volt, de ha kifejezetten éles részleteket kellett megjeleníteni, szükség esetén több kontraszt és határozottság jött ki belőle. Zenére, filmre és videójátékra is bátran lehetett használni, de a kritikus meghallgatásra szokásos referencia számlistánkat vettük elő. Következzen néhány emlékezetes pillanat!
Joe Satriani - Slow Down Blues
Kevés állványos hangfalból hallottunk eddig ilyen frappáns lazasággal és szépen beosztott energiával kiszabadulni a gitárvirtuóz kilencvenes évekből származó számát. Satriani progresszív metal zenészként él a köztudatban, de saját nevét viselő albuma Blues műveket is tartalmaz. A húrok pendüléseit józan csilingeléssel jelenítették meg a lágy dóm magassugárzók. A tér váratlan szélességgel és a dobozok mögé hatoló mélységgel állt össze. A dob dinamikusan kísért alacsonyabb terhelésen is, az elektromos gitár süvítő, érdes tónusa pedig remek jelenlét érzetet eredményezett. Erősebb járatáson csurig töltötték a hangszerek a szobát, egyedül a basszusgitárban érdemelt volna még egy kis lendületet. A széket hátrébb tolva kifejezetten sok basszust kaptunk, ezt okozhatta a mögöttünk lévő fal viszonylagos közelsége is. Ilyen esetben a sztereó színpad megőrzéséhez és az alacsony frekvenciák kiegyensúlyozásához arany középút lehet egy vagy két kiegészítő mélyláda.
Gregory Porter - Quizas, Quizas, Quizas
A szimfonikus zenekarral kísért Nat King Cole & Me c. album olyan darabokat tartalmaz, amelyek egészen fiatalkorától kezdve inspirálták az amerikai jazzénekest. Szívvel-lélekkel előadott darabok és a londoni AIR Studios környezete garantálnak kikapcsolódást a nyugati, énekes jazz rajongóknak. Az A3 EVO II elegánsan, széles színpaddal jelenítette meg e számot, megőrizve homogén, neutrális jellegét. Nem erőltette, csak bölcsen hagyta kibontakozni a háttérben játszó fúvósokat. A fényesség mellőzésével tudott finom árnyalatokat is megjeleníteni. A jazzdob cintányérjait selymesen, de magabiztos definícióval rajzolta. A térhatás nem esett szét és a mélyhangok dallamos jellege megmaradt kisebb, vagy közepes hangerőn is. A mikro-dinamikus részletek megjelenítéséhez kicsit feljebb, 50-60 közé kellett emelni az IS-1000 jelszintjét (hangerejét), ami már emberi beszélgetésnél magasabb hangnyomásszintet jelentett. Az A3 EVO II információmennyiségben képes volt bármilyen high end állványos hangfal szintjét elérni, ha megfelelő hajtásban részesült. Mélyebb részletek, atmoszférikus visszhangok érzékeltetésére is alkalmasnak bizonyult, mert ideális feltételeket kapott.
Olivier Latry - Bach - Cantata No. 29 Wir danken dir, BWV 29 - 1 Sinfonia
Orgona kedvelőknek jó hír, hogy a Gold Note ügyesen bánt a szellős terek megjelenítésével és a mélyebb sípok zengését is meglepő kontrollal adta vissza. Kevésbé a hangszer közelségére fókuszált, inkább a tér nagyságát és a részletek áramoltatását tartotta szem előtt. Digitális forrás ellenére az összhatás neutrális, analóg jellegű maradt, ami logikusan az erősítő érdeme is volt. A hangfalakat terhelhettük addig, míg ténylegesen orgonakoncert jellegű hangnyomást értünk el a zenehallgatásra szánt helyiségben. Ekkor is megőrizték semlegességüket anélkül, hogy az érzelmi töltet kimaradt volna. A legmélyebb tónusok kicsit tömörebbek maradtak, ami ennél a darabnál nem érződött problémának, de érzékelni lehetett. A magával ragadó térnek köszönhetően könnyebben elfogadtuk, hogy az A3 EVO II nem biztosított olyan nagy lélegzetet és súlyt a basszus sípoknak, mint egy álló hangsugárzó.
Alternatívák
Aki olyan hangsugárzót keres, amely konkrétabb holografikus térrel dolgozik, annak ajánlott a PMC twenty5.22i teszt elolvasása. Utóbbi megfelelő rendszerben köddé válhat. Leheletnyit szárazabb karakterű és az A3 EVO II-höz képest kevésbé szép megjelenésű, viszont picivel olcsóbb. Ha a cél olyan hangzás, amely a PMC és Gold Note előnyeit kombinálja, akkor az Usher Audio Dancer Mini-X vagy Bowers & Wilkins 805 D4 lehet megoldás. Viszont előbbi párja kettő, utóbbié három millió forintnál is többe kerül.
Végszó
A Gold Note A3 EVO II pozitív értelemben semleges karakterű hangsugárzó, amely színezés nélkül is képes zenei érzelmeket továbbítani hallgatójának. Közlésmódja kiforrott és ügyesen definiált. Megfelelő rendszerbe helyezve magas terhelésen sem fárasztja a fület. Zenehallgatáson kívül filmnézésre és videójátékra is elegendő energiát képes nyújtani. Mélyhang textúrája 45 Hz-ig meglehetősen gazdag, de akik nagy basszusra tartanak igényt, azoknak lehet, hogy kiegészítő mélysugárzó is kelleni fog. Kerek és kiegyensúlyozott hangkaraktere mellett formaterve teszi elegáns bútordarabbá. A dió oldalak szemgyönyörködtetőek, bár egy fehér vagy matt fekete kiadást is örömmel láttunk volna.
Elsősorban klasszikus és rock zenerajongóknak okozhat maradéktalan örömet. Karcmentes magashangjai által elektronikus, vagy hip hop műfaj esetén is megőrzi profizmusát. Viszont fő erőssége a nagy tér és sok hangszer marad. Plusz energiát és színeket véletlenül sem pakol a jelhez, ezért akik minden pillanatban izgalmat várnak el, mélyhangját limitáltnak érezhetik. Meghitt, tartalmas kikapcsolódásra, órákig tartó zene ízlelgetésre viszont elsőosztályú, ha ideális rendszerbe kerül. Gyártója szűkszavúan nyilatkozik a technikai hátteret illetően. Viszont ami a gyakorlatot illeti, bármely világszínvonalú gyártó termékével felveszi a versenyt. Küllemben és hangban is azt hozza, amit 1,5 millió forintért bármelyik vájtfülű joggal elvárhat.
Utólag is köszönet jár az Extreme Audio munkatársainak, amiért rugalmas időkeretet biztosítottak a teszteléshez! Bemutatótermükben előzetes bejelentkezéssel kipróbálhatók a Gold Note hangfalak. Az EVO 3 II viszonylagos kompromisszuma, hogy mélyhangokkal kevésbé bőkezű. Utóbbi különálló mélyládával kompenzálható, vagy valamelyik nagyobb méretű hangfalat kell választani. Mire e sorok olvashatók, már javában folyik a nagyobb testvérnek számító Gold Note A6 EVO II álló hangfal járatása. Hamarosan arról is részletes cikk lesz olvasható!