Canton Chrono SL 536 állványos hangfal teszt

2018. július 12., csütörtök, 17:50

Canton audio hifi hangfal hangszóró Canton hangfal hifi hangfal hangfal teszt Canton hifi hangfal Canton hangfal teszt hifi hangfal teszt

Sajnálatos, hogy szerkesztőségünk falai közt csak ritkán fordul meg egy-egy Canton hangfal, pedig Európa egyik legnagyobb gyártójáról beszélünk, és eddigi tapasztalataink szerint, értik is a dolgukat. A Canton üzletpolitikája az, hogy valóban mindenki otthonába bekerülhessen valamelyik hangsugárzójuk, azaz a belépő kategóriától a high end-ig mindenki megtalálhatja az elképzeléseit a termékei között. Tesztünk főszereplője a középkategória felé hajló Chrono sorozat egy kisebb tagja, az SL 536 állványos hangfal igyekezett kivívni elismerésünket. Spoiler: sikerült neki.

Canton Chrono SL 536 hangfalCanton Chrono SL 536 hangfalCanton Chrono SL 536 hangfalCanton Chrono SL 536 hangfalCanton Chrono SL 536 hangfalCanton Chrono SL 536 hangfal magassugárzóCanton Chrono SL 536 hangfal magassugárzóCanton Chrono SL 536 hangfal magassugárzóCanton Chrono SL 536 hangszóróCanton Chrono SL 536 hangszóró peremCanton Chrono SL 536 hangfal keresztváltóCanton Chrono SL 536 hangfal keresztváltóCanton Chrono SL 536 hangfal hátlapCanton Chrono SL 536 hangfal hátlapCanton Chrono SL 536 hangfal hátlapCanton Chrono SL 536 hangfal csatlakozóCanton Chrono SL 536 hangfalCanton Chrono SL 536 hangfalCanton Chrono SL 536 állványos hangfalCanton Chrono SL 536 fehér hangfalCanton Chrono SL 536 fehér hangfal

A kör közepén

Ahogy a bevezetőben már említettük, a Canton Chrono SL család, valóban a termékpaletta közepén helyezkedik el. Az ú.n. Hifi sorozatban ugyan a Vento modellek alatt foglal helyet, mégis e kategória egyik legfelsőbb szintjét képviseli. Hogy miért fontos ez? Mert a Canton érdekes módon létrehozott egy Home Cinema termékcsoportot is, ám ezek tagjai kevésbé vehetőek komolyan erre a célra, mint a Hifi sorozat tagjai. Főhősünk jelen tesztünk során sztereó képességeit hivatott megvillantani, mégis egy nagyon komoly házimozi rendszer háttérsugárzójaként szerepel a katalógusokban. Egy korábbi teszt alkalmával volt már szerencsénk az egyel alacsonyabb szintű Chrono 509.2 DC-t kivesézni, így a komolyabb felépítéssel és hangszórókészlettel rendelkező Chrono SL 536-tól már tudtuk, hogy mire számíthatunk.

Canton Chrono SL 536 fehér hangfal

Ahogy kezünkbe fogtuk, azonnal érződött a minőségi ugrás a "sima" Chrono modellekhez képest. Az SL széria egy többrétegű lakkozást kapott, mely fekete- vagy fehér színű. Ezzel a lakkozással a Chrono SL hangsugárzók kétség kívül elegáns, minőségi külsőt kaptak, ám ezzel együtt már unalmasnak is mondható ez a fajta ujjlenyomat és egyéb szennyeződés mágnes felületkezelés. Szintén sajnálatos, hogy a Chrono SL esetében, szemben a Reference K családdal kizárólag ez a két szín létezik,, így a konzervatívabb faerezetes külsőhöz mélyebben zsebbe kell nyúlni a Canton rajongóknak. Természetesen az "SL" jelzés nem merül ki egy kis plusz munkában a fényező üzemben, mert a komolyabb külső, komolyabb belsőt is rejt.

Canton Chrono SL 536 hangfal magassugárzó

A Chrono SL, az alap Chrono illetve Ergo sorozatban is megtalálható alumínium-mangán magassugárzót kapta, ám mély-, illetve esetünkben mélyközép sugárzója már a Vento modellek titán membránjait örökölte, valamint a keresztváltó alkatrészei is magasabb szintűek, bár a kábelezés nem feltétlenül csúcskategóriás.

Canton Chrono SL 536 hangszóró

A hangfal belseje alaposan ki lett tömve csillapítóanyaggal, melyet félrehúzva példás megmunkálást, és precíz illesztéseket találtunk. Számos gyártóval ellentétben a Canton nem támogatja a "jobb árért irány Kína" filozófiát, ezért Európán belül tartotta a gyártást, ami tükröződik a termékek minőségén is.

Canton Chrono SL 536 hangfal keresztváltó

A hangdoboz hátulján is olvasható, hogy ez a szépség Csehországban került összeszerelésre, ami innen, azaz a Chrono családtól lefelé az összes modellre igaz, dicséretes, és bizonyos szinten megnyugtató dolog. A Vento sorozat, illetve az attól magasabb nívót képviselő modellek már német földön látják meg a napvilágot, melynek gyártását és összeszerelését személyesen Günther Seitz úr (a Canton alapítója és tulajdonosa) és igen népes számú csapata tart irányítása és egyben ellenőrzése alatt.

Canton Chrono SL 536 hangfal csatlakozó

A szemnek

Ahogy már említettük, a Chrono SL 536 minden porcikájában egy igényesen megépített, kifejezetten szép darab. A lakkozott fekete, elegáns komoly külsővel kecsegtet, míg a fehér egy modern friss fiatalos látványt nyújtó igazi szobadísz lehet.

Canton Chrono SL 536 fehér hangfal

A Canton rangsorában az utolsó típus, ami még szögletes formákkal rendelkezik, a külső "élek" igényesen lekerekítettek, a lakkozás kifogástalan. A hangszórókészlet egy 18 cm-es hullám gumiperemes titán kónuszú mélyközép, valamint egy 25 mm-es alu-mangán magassugárzóból áll, melyek peremeit, egy kifejezetten mutatós alumínium öntvény gyűrű takarja. Ez a gyűrű is szerencsére az újabb Chrono modelleknél használt antracit porszórást kapta a fényes alumínium helyett, melynek köszönhetően végre nem lehet összekeverni a Cantont messzebbről egy HECO vagy Magnat hangdobozzal. Aki esetleg mégis "függöny" mögött szeretné tudni ezeket a szép hangsugárzókat, az egy egyszerű mozdulattal felhelyezheti a mágnessel rögzülő hangszóróselymet.

Canton Chrono SL 536 hangszóró perem

A hangdoboz hátoldalán található a felső szekcióba elhelyezett reflexnyílás, valamint a szintén jó minőségű és ergonomikus, aranyozott banándugós kábelcsatlakozó terminál.

Canton Chrono SL 536 hangfal hátlap

A fülnek

A tesztünk során a hely méretén kívül, elvileg mindent sikerült a Canton kategóriájához igazítani. Musical Fidelity M3si sztereó erősítő és egy Marantz ND8006 hálózati CD-lejátszó szolgáltatták az ütemeket, ám a közel 30 négyzetméteres szoba nem teljesen korrekt közeg egy ilyen kis hangfal számára.

Canton Chrono SL 536 hangfal

Zenei szeánszunk követte a már megszokott bejáratási időszak utáni protokollt, azaz kedvenc akusztikus muzsikáink csendültek fel az első fázisban, melyek azonnal a kanapéhoz tapasztották zenefüggő tomporunkat. Már az első dallamoknál tapasztalható a Cantonokra jellemző fémes, kristálytiszta hangzás, ami számunkra nagyon is tetszetős karaktert ad a Chrono SL 536-nak. Az alu-mangán magassugárzó jellegzetes tónusa egyetlen pillanatra sem válik sértővé, sokkal inkább mérnöki precizitással közöl velünk minden apró részletet a felvételből. Saját, referencia Chario hangfalunk jellegzetesen olaszos, lágy, meleg magas frekvenciáihoz képest, egyfajta frissességet, hűs felpezsdülést hozott a muzsikába, ami természetesen egyéni ízlés kérdése, de nekünk határozottan tetszett.

Canton Chrono SL 536 hangfal magassugárzó

A Vento sorozatból örökölt titán mélyközepek is alaposan kietettek magukért. Ez a fajta anyaghasználat rendkívül könnyű és merev membránt eredményez, amely minden pillanatban érezhető a Chrono SL villámgyors, határozott és kontrollált működésében. A dobütések nagyon feszesen, szinte ütésszerűen szólalnak meg, éppen ahogy a feszített bőrökön hallhatjuk élőben, és a nagybőgő basszusa is képes bekopogtatni a pinceajtón, ha lemenni még nem is tud. Oscar Peterson Trio - You Look Good To Me című rongyosra hallgatott számában a Canton minden erőssége megjelent. A triangulum selymes, tiszta csengése, a halk suttogások, a nagybőgő érces rezgése, mind-mind előbújtak a CD-ről, precízen elhelyezve a zenészeket a színpadon. A sok erősség mellett azonban a gyengeségek is előkerültek, bár erős túlkapás lenne ezt a hangsugárzó számlájára írni. Egy 8 kg-os állványos hangdoboz (papíron) 33 Hz-es alsó frekvenciatartománnyal, nyílván nem fog tudni kanapérengető basszusokat produkálni egy ekkora helyiségben, de minden téren meg kell, hogy védjük ezen a téren, hiszen méretei alapján ennél jóval szerényebb mélytartománnyal is megelégedtünk volna.

Canton Chrono SL 536 hangfal keresztváltó

Tovább kalandozva a zenei stílusok közt, a rock zenék világában szintén nagyon jól érezte magát német barátunk, bár néhány döngölősebb lábdob témánál már erősen gyöngyözött képzeletbeli homloka. A közép- és magashangok nagyon vagányan és pörgősen és élettelien szólaltak meg, a mélyeknek azonban itt is korlátot szabtak a szoba négyzetméterei, de így is tisztességgel mozgatták a membránok a reflexnyílás áramlatait. Elektronikus zenéken is elképesztő tisztasággal és energiával ajándékozott meg a kis Chrono SL. A digitális hangorgia alaposan átjárta a szoba szegleteit és bármikor mosolyt csalt arcunkra Yello, Massive Attack, vagy Daft Punk előadása. Összességében ebben a környezetben az akusztikus zenéket nagyon meggyőzően prezentálta a Canton Chrono SL 536, és erősségei jócskán felülmúlták azt a kevés hiányérzetet, ami nem is biztos, hogy az ő fejére olvashatóak.

Canton Chrono SL 536 hangfal

Összegzés

A Canton Chrono SL 536 minden téren megerősített bennünket abban, hogy a Canton nem véletlenül volt az egyik legszimpatikusabb hang, és egyben cég is pl. a müncheni HIGH END 2018 kiállítás felfoghatatlanul nagy forgatagában. Bár főhősük messze áll a high end világától, mégis nagyon erősen helyt áll a középkategóriás hangfalak versenyében, mind megépítését, mind hangját tekintve. Ez a hangsugárzó mindenképpen megérdemel, egy nívósabb elektronikai környezetet, és egészen biztosan ki is tudja azt szolgálni. Musical Fidelity erősítőnk értékben passzol a Canton 320 000 Ft-os árához, ám olykor visszafogott basszusa egyrészt az erősítő, másrészt a szoba méretének volt köszönhető. A Chrono SL 536 véleményünk szerint kb. 20 négyzetméteres helyiségben tudja igazán megmutatni tudását, ott viszont egy megfelelő lánc végén, kifejezetten kellemes partnerré válhat az igényes zenehallgatásban.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.