Sennheiser HD6 MIX, HD7 DJ és HD8 DJ fejhallgatók tesztje

2014. június 23., hétfő, 17:15

Sennheiser audio DJ fejhallgató DJ fejhallgató Sennheiser fejhallgató fejhallgató teszt Sennheiser DJ Sennheiser DJ fejhallgató Sennheiser fejhallgató teszt DJ fejhallgató teszt

Mai tesztünkben három olyan DJ fejhallgatót mutatunk be, melyek sok-sok évig húzódó csend után, új lendületet adtak a német márka kínálatának, és persze a dobhártyánknak.

Sennheiser DJ fejhallgatókSennheiser DJ fejhallgatókSennheiser DJ fejhallgatók kábeleSennheiser DJ fejhallgatók fülpárnaSennheiser DJ fejhallgatók kábelSennheiser DJ fejhallgatók kábelSennheiser DJ fejhallgatókSennheiser DJ fejhallgatók dobozaSennheiser DJ fejhallgatók dobozaSennheiser HD6 MIX DJ fejhallgatóSennheiser HD6 MIX DJ fejhallgatóSennheiser HD6 MIX DJ fejhallgatóSennheiser HD6 MIX DJ fejhallgatóSennheiser HD6 MIX DJ fejhallgatóSennheiser HD7 DJ fejhallgatóSennheiser HD7 DJ fejhallgatóSennheiser HD7 DJ fejhallgatóSennheiser HD7 DJ és HD8 DJ fejhallgatóSennheiser HD8 DJ fejhallgatóSennheiser HD8 DJ fejhallgatóSennheiser HD8 DJ fejhallgatóSennheiser HD8 DJ fejhallgatóSennheiser HD8 DJ fejhallgatóSennheiser HD8 DJ fejhallgató

A HD 25 már a múlté...

Ezzel nem arra utalunk, hogy megszűnik a DJ-k által közkedvelt HD 25 típusú fejhallgató, hanem a friss ?HD? vonulat gyökeresen új arculatára. Ezúttal nem a megszokott módon fülre, hanem fül köré fekvő termékek hagyták el a tervezőasztalt. Mi több, a cég állítása szerint külső személyeket, neves DJ-ket is bevontak a tervezői munkálatokba, hogy termékeik még kiforrottabbak legyenek. Egyszerű módja a felhasználói igények megértésének.

Nem tudni, hogy a tervezésbe bevont DJ-k véleménye mennyiben befolyásolta a végeredményt, de azonnal észrevehető, hogy a Sennheiser a korábban gyártott termékein alkalmazott, konstrukcióbeli találmányait, most begyűjtötte egyetlen szériába. Más szóval, minden, ami korábban jól sikerült, most összeollózva köszönt minket: a fejpántról rögtön a régi HD 500-as generáció jut eszünkbe, a velúr párnák pedig a HD 700/HD 800 modelleken már bizonyították előnyüket. Még a MOMENTUM fejhallgatókból is felfedeztünk némi stílusjegyet, a fülkagylók külsején lévő matt burkolat és a bajonettzárral rögzíthető kábel által. Végeredményben a Sennheiser újoncai sokkal inkább hifi fejhallgatóknak tűnnek, még akkor is, ha a viszonylag kicsi kamrák és a kék díszítések ezt cáfolni próbálják. Olyan szinten nem tűnnek ?pult-kompatibilisnek?, hogy még csak ki sem hajthatjuk a fülkamráikat! Nem vicc, a széles körben elterjedt 90/180 fokos kihajthatóságot mellőzték, helyette valami jóval érdekesebbet találtak ki.

Valójában egyfajta ?műszaki origamival? van dolgunk, ugyanis a hangszórókat tartalmazó kapszulák saját ívük mentén 210 fokban kihajthatóak. A párna eközben mindvégig befelé néz, így ha csak fél füllel hallgatjuk a zenét, nem kell a fejünket automatikusan a vállunkhoz nyomni, hogy a fülest megtartsuk. Ez talán a legfontosabb újítás.

Mixelés öltönyben

Mindhárom fejhallgató érezhető eleganciát sugall, de nem csak külsőleg. A komplett mechanizmus, amivel rendelkeznek, példaértékű. A fejmérethez állítható szárbetét szinte hangtalanul, csekély ellenállással kattan, a külső elemek tapintása mindenhol kellemes, nem csak a párnáké, hanem még a kábelé is.

Sennheiser DJ fejhallgatók kábele

Utóbbi OFC (oxigénmentes réz) vezetőt tartalmaz, a köpenyt pedig kevlárral erősítették, hogy a zsinór strapabíróbb legyen. Mindhárom fejhallgatóhoz alaptartozékként jár kétféle párna, fekete műbőr és velúr, mindkettő rendkívül puha, talán a bőr nyáron kevésbé szerencsés. A lényeg, hogy ízlésünk szerint választhatunk közülük, és egyik javára sem fog változni a hangzás. Visszatérve a fülesek külsejére, vonalaik letisztultak és a kék dizájnelemekkel vegyített szürkésbarna burkolat is jó választás volt, igaz, ennél több színvariációt is kínálhatnának. Tesztalanyaink tehát jól néznek ki, a belső oldalon lévő apró csavarokat és a baloldalt jelölő pontocskákat leszámítva nincs olyan elem, amely megtöri az összképet.

Azonosságok és különbségek

A HD6 MIX, a HD7 DJ és a HD8 DJ is ugyanarra a dizájnra épülnek. A legkisebb 6-os modell azonban nem rendelkezik a felhajtható hangszórókamra funkciójával. Ebből kifolyólag őt nehéz ?félfüles? mixelésre használni, cserébe az árcédulája (72 000 Ft) is jóval szerényebb a többiekéhez képest. A gyártó és az itthoni szakértők szerint ezt a modellt egyébként sem élő bevetésre, intenzív bulizásra, hanem otthoni vagy stúdiókörülmények közben történő mixelési munkálatokhoz javasolják, ahogy a típusnévből is sejthető. Másban is eltér az induló modell: neki 150, a nagyobbaknak pedig 95 Ohm az impedanciája. A műszaki adatok alapján, mindhárom készülék azonos frekvenciatartománnyal rendelkezik (8 Hz-30 kHz), de ahogy teszteléskor kiderült, hangban mindegyik különbözik.

Sennheiser HD6 MIX DJ fejhallgató

Mindhármat felvértezték oldalanként egy-egy kábelaljzattal, magunk dönthetjük el, hogy melyikbe kötjük be a vezetéket. A spirálos madzag hossza 1,5 méterről akár 3 méter hosszúra is nyújtható, ezáltal jó mozgásterünk lehet a keverőpult környékén. A zsinórok és a fülpárnák tökéletesen megegyeznek, szintúgy a védőtokok.

Sennheiser DJ fejhallgatók doboza

Apropó, az alaptartozék táskák minősége érdemel egy piros pontot, ennyire igényes, ugyanakkor defenzív csomagolással ritkán találkozunk. A látszólagos egyformaságok ellenére, a HD6 MIX és a HD8 DJ csak professzionális hangosítástechnikai és DJ szaküzletekben érhető el, egyedül a HD7 DJ kerül konzumer hifiboltok polcaira is.

Hangminőség

Kérjük hivatásos lemezlovas olvasóinkat, nézzék el nekünk, amiért nem egy jó kis Pioneer vagy Denon fejegységre kötve teszteltük a Sennheiser füleseit, vigasztalásul közöljük (és itt valószínűleg elégedett morajlás hangzik el a hifista olvasóink részéről), hogy elektronikával azért nem spóroltuk. Éppen ezért újra elővettük referencia készülékünket (ADL GT40), hogy megtornáztassuk a német DJ-triót. Zeneileg ? tekintettel tesztalanyaink rendeltetésére ? az elektronikus vonalat céloztuk meg, azon belül is főleg Calvin Harris, Pete Tong, Tiesto és Deadmau5 illetve Trentemoller munkáit hallgattuk.

Sennheiser HD6 MIX DJ fejhallgató

A HD6 MIX azonnal ízelítőt adott abból, amire a legtöbb DJ vágyik: töménytelen mennyiségű,  combos basszus, kellemes, simulékony közepek és a fül számára nem bántó magas frekvenciák. Mindazonáltal a HD6 MIX igen komoly hiányosságokkal küzd nyitottság és részletező képesség terén, olyannyira, hogy még így, könnyűzenénél is feltűnt. A középmagas tartományba eső hangokat igazságtalan mértékben lebutítja, amitől a másik két fejhallgatóhoz képest érezhetően gyengébbnek tűnik. Ha szigorúan csak a HD6 MIX karakterét vesszük figyelembe, mellette szól, hogy szükség esetén tud nagyon határozott és kemény ritmikával szerepelni, ugyanakkor van a karakterében egy jóleső lágyság. Utóbbit főleg azok fogják érzékelni, akik saját füllel is meghallgatják: már-már veszélyesen nagy hangerőn járva sem éreztük, hogy bántana a membránok szele. Leginkább egy meleg, magával ragadó élmény jön létre, ami a Deadmau5 ? Channel 42 hallgatásakor olyan érzést kelt, mintha mi magunk belebújnánk a keverőpult áramkörébe.

Sennheiser HD7 DJ fejhallgató

A HD7 DJ-t azért kedveltük meg, mert azonnal képes volt megadni kifejezetten azokat a jellemzőket, amelyeket hiányoltunk a kisebb testvérből. Basszusai telítettebbé váltak, ahol a HD6 MIX hézagosan vagy szellősen szólt, ott a nagyobb modell kitöltötte az üres foltokat. Az egész előadás nagyobb lendületet kapott, és végre megnyílt a tér, olykor szédületesen jó effektek suhantak elő a zenéből. A középmagas fakó, erőtlen jellege lényegesen csökkent és az énekhangok, csattanások önálló mozgással rendelkeztek, nem akartak beleolvadni a basszusokba. Itt tűnt fel, hogy a HD6 MIX nagyon ?fejhallgatós? teret reprodukált, egysíkú hangszínpadját hamar felülmúlta a HD7 DJ, ezért utóbbi hangja már tetszett.

Sennheiser HD8 DJ fejhallgató

A HD8 DJ a HD7 DJ komorabb, töményebb és kifejezőbb verziójának is tekinthető. Ha a két kisebb testvér basszusait erőteljesnek neveztük, akkor hozzájuk képest ez a füles egy valóságos basszusüzem. Kíméletlenül, teljes erőből pumpálja a mélyeket akár szeretnénk, akár nem, ettől önmagában izgalmasabbá válik minden elektronikus zene. Bob Sinclair Far L'Amore c. számát a HD8 DJ-nek sikerült legtisztábban visszaadnia. Megfogott magas frekvenciákat adott, amelyek végre kimozdultak a közepekből, saját irányukat jól érzékelhetően mutatva. A hangszínpad leheletnyit jobb csupán, mint a HD7 DJ esetében, de gyakorlott fülűek hallhatják a különbséget. A nagy testvér volt, amelyik legkevesebbet vesztett erejéből, ha kis hangerőre állítottuk a GT40 potméterét.

Sennheiser HD8 DJ fejhallgató

Tapasztalatainkat határozott tanulsággal zártuk: mindhárom fülesből hiányoltunk még egy kis extra felbontást, különösen a 15 kHz fölötti részből. Ezért kíváncsiságból bekötöttük a Beyerdynamic DT 990-et is, kisvártatva elképedt arccal húztuk ki a kábelt. A sokak által dicsőített füles ugyanis egyenesen pocsék módon szólaltatta meg a diszkózenét, igaz, hogy megadta a hiányzó magashangokat ? de a dobhártyaszaggató karistoláson kívül szinte semmit nem nyújtott abból, amit a DJ-fülesek basszus formájában mindvégig tudtak biztosítani.

Végszó

A Sennheiser új DJ fülesei markánsabb hangot, molettebb (viszont elegánsabb) külsőt, és az eddig megszokottól más jellegű kivitelt nyújtanak. Mindazonáltal a legkisebb HD6 MIX kapcsán vannak aggályaink, hiszen a basszusait beleértve nem sok hitelességet tud nyújtani, és a hiányzó kihajtható funkció valószínűleg minden DJ számára fontos lenne, hacsak nem otthoni gyakorláshoz vagy stúdiózáshoz keresnek fejhallgatót. Mindezek mellett nem lehet figyelmen kívül hagyni a vaskos árcédulákat sem, bár a lehengerlő basszusok és az esztétikus külső igazolják, Sennheiser új modelljei tagadhatatlanul a prémium kategóriát célozták meg. Bizonyára vannak olyan DJ-k, akiknek ez a kategória az Eames fotel megfelelője, így aztán aki profinak érzi magát és bivalyerős basszusokra éhezik, annak javasolt a meghallgatás.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.