Sennheiser CX 3.00 és CX 5.00 fülhallgató teszt

Ideális utódok a ?telós füles? helyére

2015. augusztus 13., csütörtök, 19:25

Sennheiser audio hifi fejhallgató fülhallgató CX3 CX5 CX 3 CX 5 fülhallgató teszt hifi fülhallgató Sennheiser fülhallgató hifi fülhallgató teszt Sennheiser fülhallgató teszt

Korábban kitértünk a Sennheiser éppen aktuális, utcai felhasználásra szánt, belépő kategóriás fülhallgatóira, melyek kb. 10000 Ft-ért lényegesen jobb hangminőséget nyújtottak a mobiltelefonokhoz mellékelt, gyári megoldásokhoz képest. Ezúttal egy szinttel feljebb léptük, és a következő lépcsőfokon elérhető CX 3.00 valamint CX 5.00 típusokat tettük próbára, hogy kiderítsük: mit kapunk némi felárért cserébe?

Sennheiser CX 3.00 fülhallgatóSennheiser CX 3.00 fülhallgatóSennheiser CX 3.00 fülhallgatóSennheiser CX 3.00 fülhallgatóSennheiser CX 3.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 3.00 fülhallgatóSennheiser CX 3.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgatóSennheiser CX 5.00 fülhallgató

Számottevő apróságok

A Sennheiser kínálatában rengeteg fül- és fejhallgató található, a teljes skálát figyelembe véve a CX sorozat igazi belépő-középkategóriát képvisel, így remélhetőleg a nagyobb, komolyabb típusoktól is örökölt egy-két pozitív tulajdonságot. A mai cikkben szereplő két fülhallgató elsősorban utcai, mobil felhasználásra készült, magyarán a hétköznapi életben és utazásaink során tudjuk őket legjobban kihasználni. Ez pontosan az a terület, amit manapság a legtöbb, fülhallgatót kereső személy figyelembe vesz, megcéloz. Kisiskolás kortól kezdve normálisnak számít, ha valaki okostelefont használ, és legyen szó akár diákokról, akár üzletemberekről, rohanó életünk kulcsszereplői lettek nem csak a mobiljaink, hanem a hozzájuk járó fülesek is. Nézzünk csak körbe a metrón! Az emberek nagy része fülhallgatót használ még akkor is, ha épp Facebookozik, hiszen utazás közben bárki hallgathat filmet, zenét, hangoskönyvet, és ha az illetőnek épp mindkét keze foglalt, még a reggeli rohanás, kávéiszogatás közben sem kell hívásfogadáshoz a zsebében matatnia, ha ott lóg a szája előtt a mikrofonos headset. A mai cikk szereplői közül az egyik (értelemszerűen a nagyobb típus) nem csak puszta zenehallgatásra, hanem telefonálásra, híváskezelésre alkalmas, persze azért némileg többről szól a fáma, ha Sennheiser fülessel van dolgunk.

Sennheiser CX 3.00 fülhallgató

Lássuk őket!

A CX 3.00 hangszórókamrái nagyon kicsik, ami bizonyos értelemben előnyt is jelent, mivel így szinte elnyeli őket a fülünk, miközben a hallójáratunkba csúsztatjuk őket. A pöttöm szerkezet további előnye, hogy pl. télen sapkát is ráhúzhatunk. A kapszulák formaterve, felülről nézve láthatóan megörökölte a cég jelenlegi csúcsmodelljének alakját, aminek köszönhetően egész jó komfortot kaptunk. A zsinórok közvetlenül a kamrákból, alig fél centis gumi merevítő szárakból húzódnak elő, emiatt a stabilitás nem a legtökéletesebb: utcai sétához elegendő, intenzív testmozgáshoz viszont kevéske. A vezetékek ellipszis keresztmetszetűek, így megkapjuk a lapos és a henger alakú profilok előnyeit: a zsinór nem csomózódik össze olyan könnyen, és egyszerűen feltekerhető. A 3,5 milliméteres, sztereó Jack csatlakozóvég L-alakban hajlított, markolatának ergonómiája nagyon jó, és a tervezők ügyeltek rá, hogy a kábel száránál lévő torkolat ne legyen teljesen merev. Az utolsó fél centi kicsivel lágyabb szerkezetű, ezzel is próbálták csökkenteni a kábel megtörésének esélyét. Ez a típus fekete, fehér és piros színekben kapható, itt, Magyarországon is. Most pedig tekintsük meg a nagyobb testvért!

Sennheiser CX 3.00 fülhallgató

A CX 5.00 ergonómiája, külleme egész egyszerűen jobb, mint a kisebb típusé. Hangszórókamráiból még kb. két centi hosszan, enyhén lapos profilú támasztóidom jön lefelé, ami jobban az állkapcsunk irányába tereli a súlypontot, így jobb stabilitást kapunk, és a jobb fogás által a füles behelyezése, kivétele is egyszerűbb. A készülékház picivel masszívabb, komolyabb, mint a CX 3.00 esetében, de ugyanolyan műanyag. Egyébként a hallójáratba vezető torkolatok nem műanyagból, hanem fémből készültek, ezekre nagyon könnyen illeszthetőek az egyébiránt meglepően jó minőségű szilikon gyűrűk. Mindkét fülhallgatóhoz ugyanazt a négyféle, különböző méretű betétből álló garnitúrát kaptuk, melyek (az ideális méret megtalálása után) erőlködés, nyomkodás nélkül is szépen becsusszantak a fülbe, és nem okoztak kellemetlen, feszítő vagy duguló érzést.  A mikrofonos headset gombjait nagyon könnyen, már az első napon is magabiztosan tudtuk kezelni, beszédhangunkat pedig a másik fél még akkor is jól értette, ha pl. a 3-as metrón utaztunk. A CX 5.00 fekete és fehér színekben kapható, utóbbi készülékházán a hangszóró kamra része kissé borostyán beütésű, ezért elsősorban inkább hölgyeknek javasoljuk. Egyébiránt mindkét fülhallgatóhoz jár egy (kissé Apple-mintára kialakított) kemény falú, plexi fedeles védőtok is, melybe kis kábelcsévélős, csatlakozó bújtatós türelemjátékot követően, egész hatékonyan tárolhatjuk, és védhetjük őket.

Sennheiser CX 5.00 fülhallgató

Hangminőség

Alapos összemérés után is csak minimális különbséget sikerült felfedezni a CX 3.00 és CX 5.00 karaktere között, ezért az alábbi bekezdésben leírtak mindkét típusra érvényesek. Eleinte úgy tűnt, hogy a kisebbik testvér fakóbb, a nagyobbik pedig élénkebb stílusban közvetíti ugyanazokat a felvételeket. Valójában mindössze annyi történt, hogy a CX 5.00 már bejáratott állapotban került hozzánk; néhány óráig tartó használat után pontosan ugyanazt a hangzást sikerült megkapnunk a CX 3.00-tól is.

Sennheiser CX 5.00 fülhallgató

Ha nem szándékozunk ártalmasan nagy hangerővel zenét hallgatni, akkor elméletileg még egy alacsony jelszintű, Android-os mobileszköz is bőségesen képes kiszolgálni tesztalanyainkat. Ez nem csak a fülhallgatókra jellemzően alacsony impedanciának, hanem hallójáratba illeszkedő kialakításnak is köszönhető volt, a mellékelt szilikon párnák jól elszigetelték a külvilágot, ezáltal a halk és hangos hangok közötti eltérések, a dinamizmus hatványozottan tudott érvényesülni.

Különféle lendületes, elektronikus zeneszámnál (pl. Maroon5 ? Sugar) így jobban fel tudtunk figyelni a háttérben húzódó részletekre. Például a hozzánk közelinek érződő énekhang és a lüktető basszus mögött, kicsivel halkabban tisztán és jól kivehetően pulzált az aláfestő elektromos gitárszólam. Nyitott fülhallgatóknál sokkal töményebb és összefüggéstelenebb egy ilyen zene, amennyiben a hangos külvilág miatt, kényszerűen feljebb állítjuk a jelszintet.

Sennheiser CX 5.00 fülhallgató

Hozzátesszük, hogy a CX 3.00 és CX 5.00 dinamizmusa is hamar instabillá, zavarossá vált 70 % fölötti terhelésen, de ekkora hangerőn, pár perc után, eleve sokak feje megfájdul. Tesztalanyaink gyors, megfogott és kissé dögös basszusokkal pezsdítették fel zenéinket. Mélyláda-szerű dübörgésben nem volt részünk, a combos és agresszív szólamok helyett sokkal inkább könnyed, laza alsó frekvenciákat kaptunk, amik hatásvadász hörgés helyett legalább nem húzták magukkal a közepeket, cserébe egy kis pezsgést, izgalmat biztosítottak nem csak Trentemoller, Madonna vagy Calvin Harris, hanem Bob Marley, Bonobo és Thievery Corporation számok közben is. A CX 3.00/5.00 fülesek basszusát könnyű volt meghatározni és beazonosítani, az egyhetes tesztidőszak alatt mégsem kellett a fejünket fogni különböző hiányérzetek miatt, egyszerűen csak a buszon, metrón, villamoson vidám fejrázással élveztük kedvenc muzsikáinkat.

A közép és magas frekvenciák annyira szorosan összeértek, hogy szinte egymásba olvadtak. Minden, ami a mélyhangok és a csilingelő részletek között szólalt meg, az énekhangokat beleértve kissé színezve és élénkítve rajzolódott körénk, de harsányságtól nem kellett tartanunk. Érezni lehetett egy kis műanyagosságot és simulékony jelleget a vokálok és a normál esetben, komolyabb rendszereken már hallhatóan száraz tónusú hangszerek sávjaiban, de újfent le kell szögeznünk, hogy a belépő kategóriában ez bőven elnézhető tulajdonság, cserébe nem viselkedtek tompán vagy unott fátyolossággal a Sennheiser fülhallgatói.

Sennheiser CX 5.00 fülhallgató

Végszó

A CX 3.00 és CX 5.00 érdekes lépcsőfokot képviselnek a gyárilag mellékelt, hiányossággal küzdő és a valódi hifi fülesek szintjei között, bizonyos értelemben mindkét kategória előnyét sikeresen ötvözik. Mivel manapság az emberek túlnyomó része telefonról hallgat zenét, nehéz a mikrofonos headset nélküli CX 3.00 mellett voksolnunk még akkor is, ha nagyon kellemes megjelenést és szimpatikus mechanikai adottságokat nyújt. Kipróbálás után számunkra egyértelművé vált, hogy a mérleg a kb. 8000 Ft-tal drágább CX 5.00 javára billen, hiszen a kábelre integrált mikrofon telefonálásra és Skype-hívásokhoz is jónak bizonyult, a kezelőszervek pedig szükségtelenné tették, hogy bejövő hívás vagy zeneszám váltás esetén a zsebünkhöz kelljen nyúlkálni.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.