Meze Audio fejhallgató kábelek
2022. augusztus 9., kedd, 18:20
Meze audio hifi fejhallgató fejhallgatókábel fejhallgató kábel high end Meze fejhallgató hifi fejhallgató fejhallgató teszt high end fejhallgató Meze fejhallgató teszt fejhallgatókábel teszt hifi fejhallgató teszt high end fejhallgató teszt
A fejhallgatókat és fülhallgatókat gyártó Meze is elismeri a kábelek jelentőségét. Ezt bizonyítja, hogy kínálatukat külön kiegészítőként megvásárolható fejhallgató kábelek színesítik. Lássuk, hogy milyen lehetőségek várnak arra a vájtfülűre, aki Meze kábellel kíván többet kihozni füleséből!
A táguló Meze-verzum
A román székhelyű Meze évről évre látványosan nő. Magas népszerűségnek örvendenek a Meze 99 Classics és Meze 99 Neo fejhallgatók. A prémium ligát olyan egzotikumok erősítik, mint az egyedi hangszóróval készített Empyrean és az abból továbbfejlesztett ELITE, vagy a zárt kivitelű Liric.
Az említett fejhallgatókhoz alapértelmezetten OFC réz vezetővel szerelt kábelek járnak. Világszerte rengeteg audiofil tapasztalta már, hogy jobb minőségű kábellel még több kihozható a Meze füleseiből. Számos gyártó felfigyelt e piaci résre és mostanra sokan készítenek kifejezetten tuning célra fejhallgatókábelt. A Meze nem nézte tétlenül e jelenséget, helyette úgy döntött, önmaga fog opciót nyújtani azoknak, akik az alapszintű, csomagolás részét képezőnél még jobbat szeretnének.
Felmerülhet az olvasóban kérdésként, hogy miért nem csomagol a gyártó eleve csúcsminőségű kábelt prémium füleseihez, ha azok különben is magas összegekbe kerülnek? Még nem kérdeztük meg a gyártót, de ennek legvalószínűbb oka, hogy az opcionális prémium kábelek nem olcsók. Például egy standard, alapértelmezetten mellékelt Meze Elite & Empyrean kábel 1,3 méteres kiadása 50 000 forintba kerül. A prémium kiadás 150 vagy akár 200 ezer forint is lehet attól függően, hogy tartalmaz-e ezüstözött bevonatot. A jelenlegi üzletpolitika előnye, hogy nem kell előre megvenni a drágább kábelt. Mindenkinek lehetősége van kipróbálni és eldönteni, hogy szükséges van-e rá.
Megjegyzés: a Meze kábelei között léteznek más gyártók fejhallgatójával is használható darabok. Például előfordulhatnak HIFIMAN vagy Audeze gyártmányok, amelyek gondtalanul használhatók velük.
4 tűs mini XLR dugóval szerelt kábelek
Azok a kábelek, amelyeknek a fejhallgató felőli végére mini XLR dugót szereltek, elsősorban az ELITE és Empyrean modellekhez készültek. Különböző minőségi szintek közül lehet válogatni, amelyeket az átláthatóság érdekében listában sorolunk fel:
- Standard OFC (99,95 % tisztaságú OFC réz). Ez a kábel jár alapértelmezetten a Meze Audio Empyrean és ELITE típusokhoz. Csatlakozó opciók: 3,5/6,3/4 tűs XLR. Kapható 1,3 méteres vagy 2,5 méteres hosszúságban.
- Silver-plated PCUHD Premium (Ezüstözött Furukawa réz, 4 %-os Jensen forrasztás, amerikai TPE köpeny, 140 db 0,04 mm-es vezető). Csatlakozó opciók: 4 tűs XLR/6,3/4,4/2,5 mm. Kapható 1,3 vagy 2,5 méteres hosszúságban.
- Copper PCUHD Premium (Furukawa réz, 4 %-os Jensen forrasztás, amerikai TPE köpeny, 140 db 0,04 mm-es vezető). Csatlakozó opciók: 4 tűs XLR/6,3/4,4/2,5 mm. Ez a kábel is 1,3 vagy 2,5 méteres hosszúságban kapható.
Megjegyzés: e sorok írásakor 4-tűs XLR dugó csak a hosszabb, 2,5 méteres kiadásokkal igényelhető.
3,5 mm-es monó Jack kábelek
A Liric és a 99 Series modellekhez is kapható prémium kábel, ezüstözött réz vezetővel. A füles aljzatába illeszkedő rész vékonyított házú 3,5 mm-es monó Jack dugós. A forrásba illeszkedő csatlakozó lehet 4,4 mm-es Pentaconn, 3,5 mm-es Jack, továbbá 2,5 mm-es szimmetrikus Jack. Csatlakozótól függően 45-50 ezer forintba kerül, viszont egyelőre csak 1,2 méteres hosszúságban létezik.
Az előbb említett, monó Jack dugós végződésű kábelt nemrég további kettő szériával bővítette a Meze Audio. Ezek az OFC réznél jobb minőségű, monokristályos vezetőt tartalmaznak. Az egyik széria vezetőszálai natúr, a másiké ezüstözött bevonatúak (a nevük pedig Mono 3,5 mm copper PCUHD Premium és Mono 3,5 mm silver plated PCUHD Premium). Az áruk 150-200 ezer forint között mozog hosszúságtól és csatlakozótól függően. Ami pedig ezek forrás felőli csatlakozóit illeti, a lehetőségek:
- 2,5 mm-es (szimmetrikus)
- 3,5 mm-es Jack
- 4,4 mm-es Pentaconn (szimmetrikus)
- 6,3 mm-es Jack
- 4-tűs XLR (szimmetrikus)
Küllem
A kábelek megjelenése elegáns, majdnem ékszer jellegű. A csatlakozók egyedi gyártásúak, fém házzal és egyértelmű oldal jelölésekkel. Elosztó részük, amelynél ketté ágazik a kábel, szintén fémből készült. A vezetőszálak köpenye a sztenderd, alapértelmezetten csomagolt kábelektől eltérően nem fekete, hanem áttetsző köpenyes. Az ezüstözött bevonatú kiadások külső köpenye teljesen átlátszó. A rézvezetős változat köpenye inkább barna árnyalatot eredményez, de azon keresztül is tisztán átsejlenek a rézszálak.
Amit még szívesen látnánk: zsugorcső helyett kicsit masszívabb törésgátló a forrás felőli oldal csatlakozóin. Az ezüstszín egyeseknek hivalkodó lehet, Meze fejhallgatókhoz lehet, hogy jobban állna az egyszerű matt fekete.
Meghallgatás, szubjektív tapasztalatok
A BaSys Kft. jóvoltából kölcsönkaptunk egy 99 Series, egy PCUHD és egy ezüstözött PCUHD kábelt is. Kaptunk hozzájuk Liric, Empyrean és ELITE fejhallgatókat, mindhárommal elvégeztünk A/B összehasonlító tesztet. A cél annak kiderítése volt, hogy milyen különbségre lehet számítani a gyári és a külön kapható kábelek között. Az elektronika FiiO K9 Pro ESS fejhallgató erősítő volt (teszt hamarosan), AudioQuest Carbon koaxiális kábellel csatlakoztatva egy Reavon UBR-X200 lejátszóhoz. Mindkét eszközt IsoTek EVO3 Premier tápkábellel csatlakoztattuk egy EVO3 Sirius tápelosztóhoz.
A 99 Series konkrétabb élet adott a zenei részleteknek. A magas frekvenciák markáns irányba mozdultak, nemcsak az énekhangban, hanem kollektíven. A gyárihoz képest élénkebb színpadot kaptunk. A kristályosabb, fegyelmezettebb érzet elsőre jobbnak tűnt, mint a Liric alapértelmezett kábelével kapott hang. Hosszú távú hallgatás esetén azonban nekünk kicsit zavaró volt a részletek túlfókuszált jellege. Visszalépve a Meze Audio Liric-hez csomagolt kábelre, az ének színpadi elhelyezkedése egysíkúbb volt, viszont a fényesség érzet is lecsökkent. Nem volt annyira kihegyezett a részletesség, viszont így pihentetőbb élményt kaptunk.
A 99 Series a Liric-kel kombinálva nem hozott egyértelműen jobb hangélményt annak ellenére, hogy részletességben erősebben szerepelt. Aki mindenképpen magasabb szintű zenei élményre vágyna, az valószínűleg jobban jár a Mono 3,5 mm PCUHD Premium kábelek valamelyikével. A következő bekezdésből kiderül, hogy miért.
Az Empyrean és ELITE hangja is sok dicséretet kapott a korábban publikált tesztekben. A sztenderd, gyári vezetékekkel is rengeteg részletet kaptunk, de a magashangok szellőssége lehetett volna jobb is. Utóbbiba kicsit az ESS chipes FiiO is belekontárkodott. Viszont a Meze Elite tesztjében szó volt róla, hogy találkoztunk egy oda nem illő tónussal a középső és magashangoknál. A gyári kábel eltávolítása és a szimmetrikus PCUHD alkalmazása pontosan azon a kényes részen segített! Javult az atmoszféra is, de főleg az énekhang természetesebb megjelenése tűnt fel. A háttér kevésbé dominált úgy, az összkép finomabb, lélegzőbb volt, kevesebb feszültséggel, mint a sztenderd esetében..
Az ezüstözött PCUHD kissé hűvösebb tónussal ábrázolta a zenei teret. Emellett erősítette a dinamikai kontrasztot és a hangszerek körvonalát is. Feszesített a basszuson. A többihez képest ez tűnt leginkább "tisztító" hatásúnak. A teret dermedtebb csendekkel egészítette ki, ami klasszikus zenénél előnyösnek tűnt. Az alapszintű kábelhez képest ez is józanabb részleteket és profibb teret varázsolt a fejbe. Bár szubjektív ízlésünknek az ezüstözött PCUHD kissé túl rendezetté tette a zenét, pontosító, rendszerező hatását nem vontuk kétségbe.
Záró gondolatok
Mindenki hallása más és a mai írás nem csoportteszt, hanem általános bemutatás céljából készült. Ha Kedves Olvasónk arra kíváncsi, hogy melyik fejhallgatókábel váltotta ki a legtöbb pozitív élményt és gondolatot, akkor a Copper PCUHD Premium volt az. Hozzá kell tenni, hogy egyéni, szubjektív tapasztalatok alapján. Kijelenthető, hogy Meze Liric, Empyrean vagy ELITE tulajdonosoknak, amennyiben céljuk a lehető legjobb hangminőség, erősen ajánlott valamelyik (mindegyik) opcionális kábel kipróbálása. Viszont a 99 Series szerintünk csak visszafogja a Liric tudását, azt az opciót talán célszerűbb, ha leginkább Meze 99 Neo vagy Meze 99 Classics tulajdonosok veszik számításba.
Iránytű
Ár (a cikk megjelenésekor): |
M99-2,5: 44 900 Ft M99-3,5: 44 900 Ft M99-4,4: 49 900 Ft MEM-C2,5: 99 900 Ft (1,3 m) MEM-C4,4: 114 900 Ft (1,3 m) MEM-C6,3: 149 900 Ft (2,5 m) MEM-CXLR: 149 900 Ft (2,5 m) MEM-S2,5: 159 900 Ft (1,3 m) MEM-S4,4: 174 900 Ft (1,3 m) MEM-S6,3: 199 900 Ft (2,5 m) MEM-SXLR: 199 900 Ft (2,5 m) |
Forgalmazó: |
BaSys Magyarországi Kft. +36-23-887-920 +36-23-887-921 +36-23-887-922 2045 Törökbálint, Tópark utca 9. |
További cikkek: