Kipróbáltuk a Bose Sleepbuds II alvássegítő füldugót
Az álomfüles
2021. szeptember 21., kedd, 06:05
Bose TWS fülhallgató füldugó Bose fülhallgató Bose füldugó fülhallgató teszt füldugó teszt Bose teszt alvássegítő fülhallgató alvássegítő füldugó
A Bose alkalmanként egészen új területekkel, termékkategóriákkal kísérletezik, merőben más szemszögből megközelítve a (zene)hallgatás élményét. Az "éjjeli füldugó" elnevezéssel népszerűsített Sleepbuds II azonban nem zenére, hanem nyugalomra, alvásra született. Úgy igyekszik kizárni a külvilágot, hogy közben pont a sokak által dicsért Bose ANC technológia hiányzik belőle. Elgurult a gyógyszer, vagy inkább kalapot kéne emelni a kreativitás előtt?
Mi ez és hogyan működik?
A Bose Sleepbuds II (99 900 Ft) egy olyan vezeték nélküli Bluetooth füldugó, amit pihenéshez, relaxációhoz, de főleg alváshoz optimalizáltak. Sokkal kisebb, könnyebb, ezáltal kényelmesebb is, mint a szokásos TWS fülhallgatók. Ahogy a termék nevéből is sejthető, 2. generációs termék. Az 1. kiadást megszűntették, miután hosszabb távon problémák adódtak az akkumulátorral. Az új, 2. verzió nikkel-metál-hidrid akkumulátorral készül, amely 15-18 órányi üzemidőt biztosít egyetlen, 6 órás feltöltést követően (a lítium-ion cellás töltőtok viszont 3 óra alatt tölthető fel teljesen).
2019-ben a Bose támogatásával a University of Colorado Anschutz Medical Campus és a UCHealth CARE Innovation Center elvégzett egy 10 napos kutatást, 55 felnőtt (21 és 65 év közötti korú) személy bevonásával. Ennek összefoglalója elolvasható magyarul is a bose.hu weboldalon. Az eredmény arra mutatott rá, hogy az úgynevezett noise-masking, azaz zajelfedő technológia a résztvevők többségénél segítette a gyorsabb elalvást és a jobb alvásélményt.
Küllem
A zajelfedés lényege, hogy a Bose Sleepbuds II kiszűri a külvilág zaját úgy, hogy közben önmaga által megszólaltatott hangokkal stimulálja az agyat. Utóbbiak nyugtató hatású, monoton zajok (erről bővebben a Saját tapasztalatok c. bekezdésben írtunk).
A zajcsillapítás érdekében nem a szokásos "gumibogyó", hanem tölcsérszerű, lágy tapintású gumiharang tölti ki a hallójáratot. A füldugó egy félhold-alakban meghajlított támaszidommal is rendelkezik, amely finoman a fülgerinc alá illeszkedik a jobb stabilitás érdekében.
A bézsszínű, műanyag házzal készült Sleepbuds II meghökkentően kicsi és lapos. A speciális formaterv célja, hogy a füldugó ne lógjon ki a koponya síkjából (különben idegesítő lenne a párna nyomása), és hogy ne legyen zavaró, ha egész éjszakán át a fülben marad.
A töltőtok külseje alumínium, széles gumitalppal. Érdekesség, hogy a fedél nem billenve, hanem csúsztatva nyitható, ami kicsit elegánsabb, exkluzívabb érzetet kelt a hagyományos TWS bölcsőkhöz képest.
Amit nem árt tudni
Az eszköz csak Bluetooth Low Energy-t (BLE) támogató eszközökkel, továbbá legalább iOS 11 vagy Android 6.0 (és frissebb) operációs rendszerekkel kompatibilis. A Sleepbuds II csak a Bose Sleep alkalmazáson belüli, kifejezetten alváshoz és relaxációhoz összegyűjtött hangokat szólaltatja meg. Tehát nem lehet vele zenét, videót, hangoskönyvet stb. hallgatni. Mindez tudatos döntés volt a tervezők döntéséről annak érdekében, hogy kicsi, mégis egész éjszakán át üzemképes akkumulátorral építhessék meg a terméket. Mindazonáltal a Bose Sleep applikációba nem lehet "saját" hangokat beilleszteni.
Csak az a hanggyűjtemény áll rendelkezésre, amit a Bose kínál. A gyártó tucatnyi 15 másodperces hangmintát osztott meg saját honlapján. Ezeket érdemes végighallgatni - jó pár hasonló, jótékony "zörejt" tartalmaz még az alkalmazás könyvtára. Összesen 10 hanganyag tárolható offline a szoftverben (vagyis a telefonon), amelyek közül bármelyik lecserélhető a Bose online gyűjteményében lévő további alternatívák valamelyikére.
A lejátszott hang időzíthető, tehát nem muszáj hajnalig vízcsobogást vagy szélfújást hallgatni. A felhasználó tetszőlegesen beállíthatja, hogy mennyi idő után halkuljon el a háttérzaj. Ezután passzív füldugóként továbbra is kizárja a hangok egy részét a Sleepbuds II. Előfordulhat, hogy annyira kizárja a külvilágot, hogy az ébresztőóra sem hallatszik tőle. Ilyenkor megoldás lehet az alkalmazásba beépített ébresztő funkció. Természetesen arra is van lehetőség, hogy lehalkítsuk a háttérzajt oly mértékig, hogy az élesebb hanghatások (pl. vekker, csengő, füstjelző) hallhatók maradjanak.
A Sleepbuds II nem tartalmaz mikrofont, telefonálásra nem alkalmas. Viszont bejövő hívás esetén értesíthet, ha a felhasználó azt szeretné. Az eszköz automatikusan igazodik a mobiltelefonon beállított "Ne zavarjanak" funkció időtartamához. Másik gyakori kérés, hogy a füldugó kibocsát-e elektromágneses, vagy rádiófrekvenciás sugarakat? A rövid válasz: igen, mivel vezeték nélkül kommunikál a forráseszközzel, de a hagyományos Bluetooth fülhallgatókhoz képest sokkal kisebb mértékben. Akit zavarnak a sugárzással kapcsolatos kockázatok, azok dönthetnek úgy, hogy "telefonmentes" üzemmódba kapcsolják a készüléket, így az éjszaka folyamán az nem fog kapcsolódni a telefonhoz, jóllehet, ekkor a funkciók is korlátozva lesznek.
Saját tapasztalatok
Kölcsönkaptuk a Bose Sleepbuds II-t és több napon át kísérleteztünk vele. Eleinte kritikus fontosságú volt a megfelelő méretű fülilleszték és "háttérzaj", valamint hangerő kiválasztása. Ha e három közül valamelyik nem felelt meg szubjektív ízlésünknek, illetve anatómiai adottságainknak, akkor rövid időn belül, 1-2 óra elteltével inkább kivettük a füldugót és anélkül aludtunk tovább. Kellett néhány éjszaka, amíg kitapasztaltuk a számunkra ideális jelszintet és zajtípust. Mi eleve szerencsés módon, csendes hálószobával rendelkeztünk, ezért nem minden esetben éreztük szükségét és egyértelmű előnyét a Sleepbuds II-nek.
Mókás élmény volt kipróbálni a különféle hanganyagokat. Volt közöttük sivatagi homokdűnét imitáló, fehérzaj alapú finom sistergés. Némelyik az erdők nyugalmát teremtette meg. Mások az időjárás (pl. városban szitáló eső) monotonitásán alapultak. Legjobban a "Szárító" nevű hangon és annak leírásán derültünk: "Figyelje, ahogyan a ruha körbe-körbe forog a mosógépben. Mély álomba zuhan, mintha Ön is frissen mosott ruha lenne". Vicces megközelítés, de tisztában vagyunk vele (hiszen ismerőseink között is előfordul), hogy egyeseket pont az ilyen zajok (például a hajszárító búgása) nyugtatnak meg.
Ám voltak nehezebb, stresszes napok, amikor nem a zaj, hanem a lelkiállapot gátolta meg a gyors elalvást. Ekkor jó hasznát vettük a Bose-nak, mivel annak stimuláló, morajló, zúgó, vagy gyengéd szélfújásra hasonlító hangja segített lecsendesíteni a gondolatainkat. Viszont, ha már elaludtunk, akkor zavaró volt 1-2 órával később a morajlásra ébredni. Ezért nekünk az 1-2 órás időzítő alkalmazása jelentette az arany középutat. Másik példaértékű eset volt, amikor egy siófoki apartmanban tartózkodva nem tudtunk elaludni, olyan hangosan ütközött a (valódi) szél a kinti ablaknak. Ott kifejezetten jól jött a Bose zajelfedő képessége.
Záró gondolatok
Mivel mindanyian mások vagyunk és az alvásra szánt környezeteink sem egyformák, a Bose Sleepbuds II hatékonysága szubjektív. Akinek eleve jó alvókája és csendes hálószobája van (és nem horkol a párja), annak valószínűleg nincsen szüksége ilyen kiegészítőre. Egészen más a helyzet akkor, ha éjszakába nyúlóan áthallatszik a szomszéd, mások buliznak az ablak alatt, vagy odakint túl erősen fúj a szél. A horkoló alvótársakról nem is beszélve. Aki a csendben történő alváshoz szokott, annak idegen helyen (pl. szállodaszoba vagy nagyváros) minden apró kis nesz zavaró lehet.
Magyarországon még kevésbé, de a nyugati vállalati kultúrában, egyetemeken, könyvtárakban és kávézókban egyre elterjedtebb az úgynevezett power nap, vagyis energizáló szundi alkalmazása. Aki irodában dolgozik, és naponta egyszer félrevonulna egy 10-20 perces relaxációra, annak hasznos lehet a Sleepbuds II, ha a szunyókálásra kijelölt hely alapesetben túl zajos volna.
Összességében a Bose zajelfedő képessége működik, de logikusan, nem mindenkinek lesz rá szüksége. Sok tekintetben hasznos és előnyös. Ráadásul a megfelelő illesztékekkel párosítva kényelmes is. Viszont nem olcsó mulatság, ezért első lépésként talán érdemesebb a mezei füldugóval kísérletezni. Természetesen utóbbi nem veheti fel a versenyt a Bose kidolgozott ergonómiájával, stimuláló hanggyűjteményével és kreatívan kivitelezett intelligens funkcióival. Nem olyan tömegtermék, mint az Apple Airpods. Viszont a vásárlói visszajelzések, bármennyire is vegyesnek tűnnek, többségében pozitív élményekről számolnak be, ezért a Bose merész lépése sikerrel vett célba egy szűk, de valós problémával küzdő tábort.
Műszaki adatok
Rendszer típusa: | hallójáratba illeszkedő (in-ear), zárt |
Bluetooth verzió: | v5.0 |
Akkumulátor (füldugó): | nikkel-metál-hidrid |
Akkumulátor (töltőtok): | lítium-ion |
Akkumulátoros üzemidő: | kb. 15-18 óra |
Kábel/csatlakozó: | USB-C |
Tömeg (füldugó/töltő tokkal): | 2,7/103 g |
Ár (a cikk megjelenésekor): | 99 900 Ft |
Forgalmazó: |
BaSys Magyarországi Kft. +36-23-887-920 +36-23-887-921 +36-23-887-922 2045 Törökbálint, Tópark utca 9. |
Információs weboldal: | www.bose.hu |
További cikkek:
- Bose QuietControl 30 aktív zajzáras Bluetooth fülhallgató teszt
- ArtSound Brainwave 03 TWS aktív zajzáras Bluetooth fülhallgató teszt
- Bowers & Wilkins PI4 aktív zajzáras Bluetooth fülhallgató teszt
- EPOS | Sennheiser ADAPT 460 aktív zajzáras nyakpántos Bluetooth headset teszt
- JBL LIVE FREE NC+ aktív zajzáras TWS Bluetooth fülhallgató teszt