Bose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgató teszt

2015. szeptember 12., szombat, 14:00

Bose SoundLink audio Bluetooth fejhallgató Bluetooth fejhallgató Bose fejhallgató Bose SoundLink fejhallgató teszt Bose fejhallgató teszt Bluetooth fejhallgató teszt vezeték nélküli fejhallgató vezeték nélküli fejhallgató teszt

Nem csillog úgy, mint egy Beats, és nem olyan elegáns, mint az európai gyártók prémium fülesei, a Bose SoundLink fülre illeszkedő fejhallgató mégis kivívta az elismerésünket. Hogy mivel? Pontosan erről szól mai cikkünk.

Bose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatóBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatóBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatóBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgató tokbanBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgató tartozékaivalBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatóBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatóBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatóBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatóBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatóBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgató tokbanBose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgatók

Fejhallgatót? Természetesen!

A hifis cégek között mindig is érdekes színfoltként tartották számon a hi-tech megjelenésre és fizikai teljesítményhatárok leküzdésére törekvő Bose-t, kiknek a fejhallgatógyártás közel sem okozott új gondot. Évtizedek óta gyártanak füleseket, és a nyugati piacon meglehetősen előkelő posztot töltenek be légiközlekedéshez, pilóták igényeire szabott termékeikkel. Márpedig ha egy vállalat tudja, hogy hogyan készítsen egy repülőn is megbízhatóan működő, hatékonyan zajszigetelő fejhallgatót, akkor talán nem törik bele a ceruza hegye a tervezőpapírba, ha az átlagemberek felé szeretné e szaktudást továbbítani, nemde? Remélhetőleg. Lássuk, mit is tud a SoundLink, fülre illeszkedő füles!

Verseny a piaccal

A felsőkategóriás vezeték nélküli fejhallgatók kínálata mostanság erőteljesen meglódult, köszönhetően a friss Bluetooth technológia hangminőségbeli javulásának és az általánosságban fejlettebb akkumulátoroknak. A Bose leleményes próbált lenni, és sikerült is, mivel a SoundLink on-ear sokat hasznosít vetélytársainak hibáiból, hiányosságaiból. Leszögezzük, hogy az eszköz alapvető rendeltetése, funkcióinak tárháza nem tér el, nem különbözik a konkurenciától. Ez is "csak" egy vezeték nélküli fejhallgató, amit mobileszközünkkel párosítva zenehallgatásra és telefonálásra használhatunk, nem főz kávét, és nem olvassa fel az e-mail üzeneteinket. Bár utóbbi majdnem sikerült neki. A SoundLink ugyanis saját funkciójelző rendszerrel üzemel, bekapcsolásától kezdve több státuszról is tájékoztatást ad egy belső női robothang. Utóbbi a termék használatba vételekor még nem tudott magyarul, viszont egészen érthető angolsággal közölte, hogy bekapcsoláskor hány százalékon állt az akku, hogy épp milyen eszközzel történt meg a párosítás, vagy, hogy épp ki hívott minket telefonon (nyugalom, feleslegesen nem fecseg, csak ha valamilyen alapvető műveletre kerül sor). Utóbbi okozott némi bökkenőt, a magyar nyelv sajátossága miatt. Például ha Zsuzsanna nevű ismerősünk hívott minket, azt a SoundLink így tolmácsolta: calling from Suzanne.

Bose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgató

A hangminőséget mindig igényeljük, de a vezeték nélküli, utcai fülesek világában nem ez az elsődleges kritérium, hanem (bármilyen furcsának tűnhet elsőre) a komfort. A SoundLink on-ear esetében ez eleve kicsit körülményesebb feladat, mert nem hallószervünk köré, hanem fülre fekvő kialakítású. Az ilyen megoldások sokszor kényelmetlenek (gondoljunk csak a MOMENTUM On-Ear vs. Over-ear párosra), és a Bose közleményéből hamar kiderült, hogy a komfortra is hangsúlyt fektettek, de erre még visszatérünk. Egyébiránt tesztalanyunk összecsukható, jár hozzá védőtok, fejpántjának belseje acélból készült, külseje pedig csak műanyag, de a jobbik fajtából. Megjelenése nem annyira hivalkodó, inkább egy kis laza sportosságot sugall. Mindezek alapján nem nehéz kideríteni, hogy a SoundLink, fülre illeszkedő fejhallgató feltűnésmentes, de tisztességes beékelődés a versenytársak közé. Most pedig nézzük meg közelebbről!

Első kézbevétel

Mindössze 152,6 grammos tömegével meglepően könnyű a Bose fülese. Tenyerünkön tartva alig éreztük a súlyát, ugyanakkor méretileg is kifejezetten kompakt. Mi elsősorban kisebb vagy közepes hallószervvel rendelkező felhasználóknak javasoljuk, mivel ovális fülpárnái 5 x 7 cm-nél nagyobb felületet nemigen fednek be. A párnák kivitele viszont már kézben tartva is bizalomgerjesztő, a memóriahabbal bélelt, puha bőrrel fedett "fánkocskákat" megérintve olyan lágyan és könnyed tapintást kaptunk, mintha egy kisbaba arcát fogtuk volna meg. A fejpántra nem bőr, hanem szövet kárpit került, ez az idom keményebbnek tűnt a fülpárnákhoz képest, de érintésre ugyancsak meggyőzően reagált. A hangszórókamrákat tartó szárakat klasszikusan megoldott, "kerregő" mechanikával lehetett méretre állítani, ugyanakkor az összecsukható kialakításnak köszönhetően, egészen parányira csomagolhattuk a fejhallgatót. A gyártó által mellékelt, cipzáras kistáska is tetszett, ugyan nem ütésálló, de hatékonyan védte az összehajtogatott fülest, és övtáskától a kesztyűtartóig szinte bárhol elfért.

Bose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgató tokban

Használat, komfort

A füles használhatósága piros pontot érdemel. A zenelejátszásra és híváskezelésre szolgáló kezelőszerv a jobboldali fülkamra alsó élére került, pont olyan helyre, ahol a hüvelykujjunkkal kényelmesen hozzáférhettünk. Középső gombját kb. egy milliméternyit besüllyesztették, így ránézés nélkül tudtuk, hogy hova nyúlunk. A fejhallgató ki- és bekapcsolására szolgáló billentyű a jobb oldallemez felső részére került, könnyed ujjmozdulatra is érezhető kattanással reagált. Elsőre megszokást igényelt, hogy felfele kell mozdítanunk, de hosszú távon (és ebben a beépített női hang aktiválódása is segítségünkre volt) sikerült hozzászokni.

A füles mellé természetesen kábelt is mellékeltek arra az esetre, ha a beépített akkumulátor lemerülne. A türkizkék színű zsinór rugalmasságával és 120 centis hosszával nem volt gond, ám mikrofonos headset modult nem integráltak rá, tehát a SoundLink-et csak feltöltött akku mellett, aktív BT kapcsolat esetén lehet teljes értékűen használni. Egyébként a termékadatok szerint, a füles 90 perces töltést követően, akár 15 órányi üzemidőre is képes. Ez az adat igaznak bizonyult, mivel tesztalanyunk napi 1-2 órás használat mellett is kb. egy hétig bírta szuflával. A beépített, sajnos csak szervizes úton cserélhető akkumulátor töltése, a jobboldali fülkamra aljában lévő micro USB aljzat használatával lehetséges, kapunk is egy erre szolgáló, 33,4 cm hosszúságú vezetéket.

Bose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgató tartozékaival

Mivel a fejjel érintkező részek teljes egészében párnázottak, a puha bélés és a finom bevonatok egyértelműen remek komfortot nyújtanak a fülesnek. Kifejezetten kellemes érzés volt használni a Bose fejhallgatót, ugyanakkor még 29-30 fokos, napsütötte időben is alig melegítette a fülünket. Az extrém-lágy párnáknak köszönhetően szemüveget is felvehettünk mellé és ez ritka pozitívum. Az általunk eddig kipróbált, fülre fekvő modellek zöménél megszoktuk, hogy a szemüvegkeret visszanyomása miatt kb. fél óra után le kellett mondanunk a kényelemről. A stabilitást illetően ugyancsak pozitív tapasztalataink voltak: a párnák puhasága ellenére akkor is stabilan a fejünkön maradt a Bose füles, ha pl. egy jó kis Rob Zombie nóta intenzív bólogatást váltott ki belőlünk. Csak akkor mozdult el a fejhallgató, ha kobakunkat hevesen ráztuk oldalirányba, de ezt szánt szándékkal aligha tenné valaki.

Hangminőség

A Bose SoundLink, fülre illeszkedő fejhallgatót kb. másfél hétig használtuk, eközben iPhone 5S mobiltelefonról kapta a hangjelet. Napi 1-2 órákat foglalkoztunk vele beltéri, és külső, városi környezetben egyaránt. Tömegközlekedésben egész jó zajszűrést kaptunk basszus veszteség nélkül, ami egyértelműen a jól szigetelt kamrák érdeme volt.

A SoundLink karaktere könnyen meghatározható, mondhatni populáris. Bluetooth fejhallgató létére nemcsak hogy jól teljesített, hanem (és ez ritkán esik meg) jobban szólt, mint vezetékkel. Utóbbi eleinte meglepődést váltott elő szerkesztőinkből, persze rövid időn belül rájöttünk, hogy a belső akkumulátor is közrejátszik a dinamikus hangok megszólaltatásában. Kábellel silány, lapos és élettelen hangzást kaptunk, bekapcsolt állapotban, Bluetooth-t használva pedig rögvest élénkebb, tisztább és mozgékonyabb lett a zene.

Bose SoundLink on-ear Bluetooth fejhallgató

A fejhallgató hangja dinamikus és élénk, enyhe fátyolos, selymes középső frekvenciákkal, ugyanakkor Bluetooth eszköztől szokatlanul tiszta és színes magas részletekkel. Sztereó tere kissé zárt, de irányítottsága jó, színpadja pedig stabil - fejünkben összeáll a komplett felvétel anélkül, hogy erőtlennek, széthullónak éreznénk. Könnyedebb hangszeres muzsikákat is tudtunk fanyalgás nélkül hallgatni a Bose fülesen, gyakran még kicsit komplexebb albumokat (pl. Brian Blade & The Fellowship - Landmarks, Marcus Miller - Afrodeezia) is végigjátszottunk anélkül, hogy siránkozva visszameneküljünk a referencia fejhallgatóinkhoz. Testes és határozott basszusai kicsit vastagítottak az összhangzáson, de többnyire visszafogta a lóerőket, így nem zúdultak ránk autóhifis, mélyláda-szerű effektusok, mégis volt egy kis izgalom 80 Hz alatt is.

Közvetlen, leheletnyit elkent hangzása jól jött, ahányszor csak 320 kbps körüli adatsűrűségű dalokat hallgattunk a SoundLink on-ear fülesen. A jelveszteségből fakadó, csörgedező mellékzajok nem jelentek meg, amiből egyértelművé vált, hogy a Bose nem audiofil eszközt, hanem egy mindenki számára élvezhető, általánosságban jóleső és kerek hangot nyújtson.

Végszó

A fent leírtak alapján egyértelműen kiderül, hogy mit kínál a SoundLink termékcsalád fülre illeszkedő tagja. Természetesen együtt kell éreznünk azokkal, akik elsápadva továbbállnak a 76900 Ft-os árcédula láttán, és mi is tisztában vagyunk vele, hogy a Bose a konkurensekkel azonos tudású, funkcionalitású megoldásaival szemben picivel többet kér a termékéért. De van oka rá. Miért jelenthetjük ki, hogy a SoundLink ajánlott vétel? Azért, mert (noha nem csillog-villog úgy, mint a legtöbb prémiumkategóriásnak gondolt termék) pontosan olyan hangyányi tényezőkön csiszolgattak a fejlesztők, amivel az átlaghoz képest kicsivel kényelmesebb és jobban használhatóbb terméket hoztak létre. Fülre fekvő modellek között nagyon ritka az olyan megoldás, amit szemüvegesek is ennyire kényelmesen használhatnak. A hangminőség is meglepően jó, legalábbis Bluetooth rendszerhez mérten. A kezelés gyerekjáték, az eszköz informatív, az akkumulátor üzemideje ugyancsak meggyőző. A szolid, lazasággal kevert diszkrét külső egyesek számára előnyös is lehet, az anyaghasználat pedig első ránézésre, és néhány hétig tartó használat után is, a védőtok használatával tartósságot, praktikusságot sugallt. Ezek tették indokolttá az "Ajánlott vétel" cédulát azoknak, akik nem audiofilek, de sokat utaznak, sokat telefonálnak, és sokat hallgatnak zenét, ugyanakkor nem egy könnyen karcolódó fejdíszre, hanem egy kényelmes, jó minőségű műszaki berendezésre vadásznak.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.