AKG Y30 fejhallgató teszt

Hang egy maréknyi forintért

2016. július 16., szombat, 15:20

AKG audio fejhallgató mobil fejhallgató AKG fejhallgató fejhallgató teszt mobil fejhallgató teszt AKG fejhallgató teszt

Olvasóinktól kaptunk visszajelzéseket, melyek szerint egyes belépő kategóriás füleseket is érdemes volna tesztelnünk, bemutatnunk. A kérésnek eleget téve most olyan fejhallgatóról értekezünk, amely szinte bárki számára elérhető, praktikus extrákat nyújt, és a hangja is meglepően jó. Áve, AKG Y30!

AKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgatókAKG Y30 fejhallgató tokAKG Y30 fejhallgatóAKG Y30 fejhallgató

Mitől belépő?

A megállás nélkül gyarapodó, dübörgő léptekben fejlődő fejhallgatós bizniszben egyre több névvel, színnel és típussal találkozunk, a jó öreg AKG az ősgyártók egyik képviselője, nagy kínálattal és tartalmas háttérrel. Az eredetileg osztrák gyártó mára a Harman International cégcsoport részévé vált, ami egyfajta garanciát eredményez. A gigantikus vállalatcsoport, ugyanis ha nagy hasznot akar termelni, akkor nem adhat rosszabbat a többiekhez képest, különben a tömegesen legyártott eszköz senkinek nem fog kelleni. Az AKG Y30 tehát valami kis pluszt fel kell, hogy mutasson annak érdekében, hogy ne a tőle eggyel jobbra vagy balra lévő vetélytársat kapják le az áruház polcáról.

A belépő kategória nem feltétlenül rossz. Kompromisszumokkal jár, de egy átlagember számára bőségesen kielégítő élményt nyújthat, mind használati, mind teljesítménybéli szempontok alapján. Mai írásunkban igyekeztünk minden apróságot és tudnivalót átadni az Y30-ról, hogy olvasóink jobban megértsék, mit garantál illetve mit nem a 15000 Ft körüli mezőny. Természetesen nem lehet egyetlen típus alapján általánosítani, de az általunk eddig kipróbált fülesek után azt gondoljuk, az Y30 a kicsik közötti gyöngyszemek, az "olcsó, de jó" megoldások egyik példás képviselője annak ellenére, hogy egyáltalán nem tökéletes.

AKG Y30 fejhallgató

Kicsomagolás, szemügyre vétel

Teljesen hétköznapi, mindenféle sallangtól mentes parányi dobozkában kaptuk készhez a fejhallgatót. A papír/műanyag cellából kiszabadítva tesztalanyunkat, az első érintés és pillantás is elegendő volt ahhoz, hogy érzékeljük, ez egy mindenféle luxust nélkülözően olcsó, de másfelől egész tisztességesen összeszerelt füles. Tetszett például, hogy össze lehet csukni, egészen parányi méretűre. És talán elhanyagolható tényező, de tárolásra szolgáló szövetbatyut is kaptunk mellé. A mikrofonos headset modul ugyancsak örvendetes, elvégre elméletileg az okostelefonokhoz gyárilag mellékelt "bogyóktól" magasabb szintre szeretnénk lépni.

AKG Y30 fejhallgató

Mechanikai értelemben az Y30 mellett szól, hogy rendkívül kompakt, egy igazi utcai játékos, feltűnésmentes, de valamennyire fiatalos. Főleg, ha a nálunk vendégeskedő fekete típuson kívül ugyancsak megvásárolható fehér vagy piros színeket vesszük figyelembe. A készülékház teljesen egyszerű matt felületű műanyag, de a "filléres" kínai megoldások hibáitól, egyenetlen fényvisszaverő felületektől mentes. Az AKG felirat körüli karika valójában egy hangáteresztő szövet, tehát ez egy nyitott fejhallgató. A jobb- és baloldali kamrába külön-külön bevezetett vezeték sajnos nem moduláris és igen vékonyka, viszont az L-alakban hajlított, aranyozott Jack csatlakozófej kellően parányi ahhoz, hogy nadrágzsebünkben a telefonhoz idomuljon anélkül, hogy sanyargatná az aljzatot, vagy megtörne.

AKG Y30 fejhallgatók

A hangszórókamrák kihúzhatók a pántból, a szár betétje rozsdamentes acél, aminek köszönhetően vélhetőleg nem hullik szét fél éven belül a szerkezet. A fejpánt alsó oldalán vékonyka gumilemez érintkezik fejünk búbjával, a fülpárnák pedig lényegében egy kerek szivacsból állnak. Utóbbi úgy tűnik, sokáig megmarad a megfizethető fejhallgatók Walkman-korszak óta folyamatosan visszatérő motívumaként. Nincs is ezzel baj, hiszem egy olcsó műbőr vagy nylon kárpithoz képest komfortosabb és szellősebb a szivacs, az egyetlen kompromisszuma, hogy vigyázni kell rá, mert könnyed szakad. Esetleg egy tartalék párt mellékelhettek volna az Y30 mellé, de mivel ilyet a többség nem tesz, marad szükség esetén a klasszikus szervizes ügyintézés. Egyébiránt a fülkamrái 90 fokban kiforgathatók, így használaton kívül kényelmesen nyakunkon pihentethető a füles.

AKG Y30 fejhallgató

Használat, hangminőség

Két hétig ismerkedtünk az Y30-cal, javarészt a szerkesztőségbe utazva, ami magába foglalta a belvároson keresztüli, tömegközlekedéses használatot is. Mivel minden hangot beenged, nem alkalmas rá, hogy elszigetelje hallgatóját a külvilágtól, persze ez bizonyos szituációkban jobb, illetve biztonságosabb megoldás lehet, mint a zárt fejhallgatók esetében. A komfortszint átlagosnak mondható. Fülre fekvő rendszerről beszélünk, és az acélbetétes pánt igencsak a fejhez szorítja a komplett szerkezetet. Szerencsére óvatos mozdulatokkal sikerült addig hajlítgatnunk, míg a belső lemez kissé szélesebbre nyílt, ezt követően kevésbé éreztük "satuba szorítva" magunkat. Ezzel egyébként fel is soroltuk az Y30 valamennyi kedvezőtlen jellemzőjét, minden más téren nehéz belekötni.

AKG Y30 fejhallgató tok

A hallójáratba illeszkedő fülhallgatók gyakori problémája, hogy hallhatóvá teszik a mellkasunkhoz verődő vezeték hangját. Erős szerkezetének és a "csillapító" elemként ható szivacs párnáknak köszönhetően az Y30 esetében nem volt ilyen gond. Éreztük, hogy ott csücsül rajtunk az AKG, és hallottunk minden környezeti hangot magunk körül, de a kábel nem kotyogott bele a zenébe. Ha már itt tartunk, érdemes kitérni a nyitott kialakítás előnyére. A hangszínpad sokkal szélesebb és levegősebb, mint a zárt fejhallgatók esetében. Mozgékonyabb is, így nagyobbnak és élettelibbnek érezhetjük a felvételeket. Az Y30 visz egy kis élénkséget az előadásába, de egyáltalán nem válik harsány vagy tolakodó természetűvé. Minden zene basszusait képes volt kissé melegen, de inkább nyugodtan, szellősen közölni, így a manapság populáris divatfejhallgatók ömlengéséhez képest kész felüdülést jelentett számunkra. Középső frekvenciái ugyancsak kellemesek, kicsit szárazabbak az alsó tartomány simulékony jellegéhez képest, de az emberi beszédhang kellően könnyed és artikulált, nem volt az olcsó fülesekre jellemző "függöny hatás". A magas frekvenciák ugyancsak tiszták és valósággal pezsegtek, akárhányszor kicsit színesebb, élénkebb zenére került sor, ugyanakkor nem feltétlenül vájkálták a dobhártyát. Így az Y30 első és második nekifutásra is meglepően jól muzsikált. Gyakorlott fülűként érzékeltük, hogy a magas frekvenciák helyenként csokorba gyűltek és kifényesedtek, ezáltal a felbontás némileg redukálódott ahhoz képest, ahogyan az általunk jól ismert zenék valójában tudnának szólni. Viszont legalább megpróbált teljességet, kerek egész hangmezőt nyújtani az Y30. Nem a könnyűzenére optimalizált fejhallgatók fakóságba fulladó ködösségét produkálta, bizony sok részletet hamar észre lehetett rajta venni. Nagy hangerőn túlzottan szárazzá vált, ezért hiába gondoltuk azt a metrón ülve, hogy a megnövelt hangnyomásra majd még feljebb toljuk a telefon csuszkáját, és megoldódik a baj, csak a körülöttünk lévő zajt erősítettük még tovább. Kellemes közepes jelszinten, és kicsit hangosabb járatáson (amikor a körülöttünk lévő járókelők hangját már-már elnyomta a zene) viszont kiegyensúlyozott módon szerepelt az Y30. Széles spektrumot felölelt, ráadásul mozgalmas, szétnyíló hangszínpadot jelenített meg, ezekkel jól kompenzálta viszonylag egyszerű felbontását.

Végszó

Az AKG belépő kategóriás fülese szinte pontosan azokat az előnyöket és akusztikai adottságokat mutatja fel, mint a közel 30 éve piacon lévő Koss Porta Pro. Azonban míg utóbbi megállapodott a Walkman-korszakban megtervezett stílusnál, addig az Y30 korszerűbb, univerzális dizájnt testesít meg. A nyitott kialakítás redukálja a lehetséges tulajdonosok táborát, attól viszont még elmondhatjuk, hogy az AKG fülese a maga mezőnyében jónak számít. Hangja könnyen kiismerhető és megkedvelhető, egy mobiltelefonról is simán meghajtható, inkább tisztaságra és mozgékonyságra törekszik, szemben a hip-hop orientált divatfülesek iszapos tompaságával. Aki együtt tud élni e típus korlátaival, annak íme egy ideális belépő a mobil zenehallgatás világába, erre érdemes elindulni.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.