AKG N90Q fejhallgató teszt

Mindent egy lapra

2016. május 4., szerda, 07:30

AKG audio hifi fejhallgató high end hifi fejhallgató mobil fejhallgató AKG fejhallgató fejhallgató teszt high end fejhallgató AKG fejhallgató teszt hifi fejhallgató teszt mobil fejhallgató teszt

Az AKG N90Q tervezésekor szinte mindent bevetettek, amire csak szükség lehet egy prémium kategóriás mobil hifi fejhallgatóban. Az eredmény talán nem szó szerint tökéletes, de tény, hogy ennyire patinás, teljes tálalással még nem találkoztunk.

AKG N90Q fejhallgatóAKG N90Q fejhallgatóAKG N90Q fejhallgatóAKG N90Q fejhallgatóAKG N90Q fejhallgatóAKG N90Q fejhallgatóAKG N90Q fejhallgatóAKG N90Q fejhallgatóAKG N90Q fejhallgató akkubankAKG N90Q fejhallgató akkubankAKG N90Q fejhallgató akkubank tokAKG N90Q Golden fejhallgatóAKG N90Q Golden fejhallgatóAKG N90Q Golden fejhallgatóAKG N90Q Golden fejhallgatóAKG N90Q fejhallgató akkubankAKG N90Q fejhallgató tartozékokAKG N90Q Golden fejhallgató tokAKG N90Q fejhallgató bőrtokAKG N90Q fejhallgató dobozAKG N90Q fejhallgató dobozAKG N90Q Golden fejhallgató dobozAKG N90Q Golden fejhallgató dobozAKG N90Q fejhallgató és Quincy JonesAKG N90Q fejhallgató és Quincy JonesAKG N90Q fejhallgató és Quincy Jones

Egy új kategória

Szinte végeláthatatlan az AKG N90Q szolgáltatásainak listája, legalábbis fejhallgatós viszonylatban szokatlanul sok lehetőséget tettek bele és köré. Az 1947 óta tevékeny AKG-tól már több fül- és fejhallgatót is teszteltünk, melyek pozitív képet alakítottak ki bennünk az eredetileg osztrák, mostanra pedig a Harman cégcsoporthoz tartozó cégről.

Mielőtt belevágunk, szembe kell néznünk a ténnyel, miszerint jelen esetben az exkluzivitásnak ára van, nem is kicsi. Az AKG N90Q 399 990 Ft-ba kerül, ebből az összegből négy Q 701 audiofil fejhallgatót lehetne venni, jóllehet, utóbbit nem vihetjük magunkkal bárhova. Igen, viszont jobban belegondolva az N90Q sem a tipikus "utcai" kategória képviselője. Először is, teljesen jogosan, nem mindenki akar egy költséges eszközzel a fején "villogni" a járókelők előtt. Másodszor, az N90Q finoman szólva is molett fejhallgató, még Leia hercegnő frizurájával is kevésbé válnánk feltűnő jelenséggé.

AKG N90Q fejhallgató és Quincy Jones

Az N90Q lényegében az otthoni felhasználásra és utazásra (repülőn, távolsági buszon, autóban, stb.) szánt fejhallgatók ötvözete. Így elméletileg az audiofil vetélytársak gyorsaságát, felbontását, életteli előadásmódját kapjuk a prémium mobil fülesek kényelmével és zajszűrő képességével. Amitől pedig végső soron több vagy jobb akar lenni az N90Q, hogy sok-sok extrát nyújt, szinte csak olyanokat, amiket a vájtfülűek számára optimalizált megoldásoktól eddig nem, vagy csak foghíjasan kaptunk meg.

AKG N90Q fejhallgató

Mire képes?

Ebben a bekezdésben röviden összefoglaljuk, hogy miket kínál tesztalanyunk, tudásának gyakorlati hasznát, alkalmazását lentebb fejtjük ki. Tehát, az N90Q jókora teremtés, viszont cserébe kényelmes is. Memóriahab szivaccsal bélelt párnáit valódi báránybőr borítja. A karosszéria többi része eloxált alumínium, illetve gumírozott, nagyon jó minőségű műanyag, ám az igazi finomságok a motorháztető alatt bujkálnak. Az N90Q belsejében két chip dolgozik, melyek közül az egyik a hangszórókamrán belüli kalibrációért és az aktív zajszűrésért felelős. Amikor felvesszük és bekapcsoljuk, a fejhallgató minden alkalommal "beméri" a párnán belül lévő, fülünket közrefogó teret és automatikus korrekciót végez. Emellett a környezetünkben keletkező, külső morajlásokat, gépjárművek által keltett brummogó basszusokat "kiszűri" a fejhallgató elektronikája kb. 20 dB-es csillapítással.

AKG N90Q fejhallgató

És most jön az igazi érdekesség, ugyanis az N90Q saját DAC-kal is rendelkezik. Digitálisan csatlakoztatható számítógépünkhöz, így nem a PC/Mac alaplapi hangkártyája, hanem a fülesben lévő 96 kHz/24 bites chip fogja végezni a jelátalakítást.

AKG N90Q fejhallgató doboz

Kicsomagolás, benyomások

A fejhallgató kicsomagolása önmagában olyan élmény, amit nehéz szavakkal megfogalmazni. A komplett csomag önmagában olyan nehéz, mintha belsejében nem füles, hanem hangfal rejtőzne. Elegáns fekete papírburokból kell kihúzni egy második, belső dobozt, amit még ugyancsak körbe ölel, egy Quincy Jones aláírásával ellátott "biztonsági" papírsáv. Ezután végre hozzáférünk az N90Q konkrét védőtokjához, de egyéb kincset is rejt a karton.

AKG N90Q Golden fejhallgató tok

Legalul még használati utasítást, mikro szálas törlőkendőt és egy batyut találunk. Utóbbi önmagában egy mestermunka, mintha Prada/Gucci vagy hasonló cég készítette volna. Puha tapintású bőr, mágneses zárral, és egy külön cipzáras füllel a kábeleknek. Így ha otthon vagyunk, eltehetjük alumínium fedeles, kemény falú dobozába az N90Q-t, utazásainkhoz pedig elővehetjük a csinos batyut.

AKG N90Q fejhallgató bőrtok

A szokatlanul nehéz, csúszásgátló gumitalpakkal ellátott, keményfalú doboz megérintésekor olyan minőségérzetet kapunk, mintha egy MacBook-ot készülnénk kinyitni. A tároló fedelét felemelve máris elénk tárul a fejhallgató, formára igazított bölcsőben. Az N90Q fejpántja alatti üregbe tették az összes vezetéket. Összesen négyféle zsinórt mellékeltek hozzá, melyeket használaton kívül csak nehézkesen tudtunk visszapréselni az említett zugba, ezért itt csak azokat a vezetékeket ildomos tárolni, melyeket otthon (vagy ha komolyabb viszonyban állunk a "hangokkal", akkor a stúdióban) használnánk.

AKG N90Q fejhallgató tartozékok

A mellékelt vezetékek mindegyike fekete, fonott textil köpennyel, és jó minőségű csatlakozókkal ellátott. Mobileszközökkel való összekötéshez külön iOS és külön Android-kompatibilis változatot csomagoltak. Egy picivel vastagabb és igencsak hosszú, 3 méteres kábelt is rejtett a csomag, leginkább otthoni használatra.

Az N90Q beépített akkumulátora micro USB kábellel tölthető. A gyártó korábban elhintett olyan információt, mely szerint a fülest mobileszközökre is rácsatlakoztathatjuk digitálisan. Ez egyelőre csak az egyik Nexus típussal lehetséges, reméljük, hogy a jövőben kiadnak olyan firmware frissítést, amely kiszélesíti a támogatott eszközök listáját. Pletykák szerint a következő iPhone típuson már nem lesz Jack csatlakozó, és vélhetőleg a felhasználók zöme, ha ilyen modern fülest vesz, akkor a legmodernebb mobileszköze is meglesz hozzá. Az akkumulátorra visszatérve, nincs pontos információnk annak kapacitásáról, készenléti idejéről, de napi 1-2 órányi használattal volt, hogy egy hétig is bírta az N90Q. Ha hosszú útra indulunk, akkor használhatjuk a fejhallgatóhoz mellékelt (a füleshez hasonlóan ízléses külsejű), mobiltelefonnál is kisebb akkubankot. Egyelőre nem tudunk más gyártóról, aki ezt az extrát szintén biztosítaná.

AKG N90Q fejhallgató akkubank

Most pedig pár szó magáról a fülesről. Az N90Q megjelenése egyszerre modern és hivalkodó. Eleinte furcsának tartottuk, hogy a fekete/arany színkombináción kívül nincs más, pedig az AKG szokott ajánlani különféle opciókat. Illetve elnézést kérünk, megvásárolhatjuk a "fekete" változatot, ami továbbra is tartalmaz arany elemeket, csak kevesebbet. Ha nagyon akarnánk, akkor az elegáns tónust Mr. Quincy Jones több Grammy díjával, vagy egyszerűen az AKG legjobbra való törekvésével kapcsolhatnánk össze szimbolikusan. Mindazonáltal az N90Q tényleg nagy. Az ügyesen beállított fotókon nem látszik annyira terebélyesnek a külleme, a lentebbi videó viszont egyértelműen illusztrálja, hogy mire gondolunk. Ez az átlagosnál jobb hangszigetelés, a rengeteg extra és a beépített elektronika által megkövetelt kompromisszum. Ugyanakkor nem csukható össze az N90Q, ezáltal más, általunk eddig kipróbált "utazós" fülesekhez képest, használaton kívül is több helyet igényel.

AKG N90Q Golden fejhallgató

Az anyaghasználat viszont kifogástalan, sőt, példaértékű. Tetszett, hogy minden csavarfejet láthatatlanná tettek, külsejét nem csúfították oda nem illő perforációk, egyenetlenségek, kiálló varratok. Minden rögzítést ügyesen és igényesen megoldottak, így az N90Q a maga módján letisztultnak is nevezhető, ráadásul mechanizmusa is csendes. A kézben és a fejen sem recseg, zörög, nyikorog.

AKG N90Q fejhallgató

Fontos tudni, hogy az aktív zajzár nem kikapcsolható. Ahhoz, hogy megszólaljon az N90Q, mindig be kellett kapcsolnunk. A mesterséges zajelnyomás megléte eleinte kicsit furcsa érzetet párosított a zenehallgatáshoz, de néhány nap után már csak alig vettünk róla tudomást, hogy fülesünk némi "rásegítéssel" üzemel. Egyébként az elektronika egy kétállású gombbal kapcsolható ki és be. Nem sokkal lejjebb találtunk egy különös ábrával jelölt, aranyszínű kerek gombocskát is, melyet lenyomva rumbatök-szerű szisszenéseket hallottunk, majd pici változást vettünk észre az N90Q karakterében. Utóbbi a fejhallgató sokadik extráját feltáró, "módválasztó" kezelőszerv. Három séma közül válogathattunk aszerint, hogy "természetes", "stúdió jellegű" vagy "térhatású" hangot akartunk elérni.

Hangminőség

Az N90Q-t bejáratás után kipróbáltuk iPhone-hoz és Windows 10-zel futó PC-hez csatlakoztatva is. Beépített DAC-ja nagyon jó minőségben szólaltatta meg a veszteségmentes, 96 kHz mintavételezésű fájlokat is. A JRiver médialejátszó program, szerkesztőségünk történelmében most először nem volt képes felismerni a fejhallgatót, mint hangeszközt, és a vezérlőpultból elindított teszthang is csak szakadozva szólalt meg. Ettől függetlenül játékok, zenék, filmek, YouTube videók hangja gond nélkül megszólalt, csak át kellett váltanunk valamilyen mezeibb (például VLC) szoftverre.

AKG N90Q Golden fejhallgató

Az N90Q hangja épp olyan, amilyennek elképzeltük: az AKG referencia füleseinek higgadt, kimért karakterét ötvözte a finomabb, kellemesebb tónusú mobil fejhallgatókéval. Megadott egy stúdiós jellegű gyorsaságot és nyersességet, ugyanakkor a basszusokat nem akarta túldíszíteni. A magas frekvenciák picit fényesen szólaltak meg, de ércesség, frusztráló túlélezettség nélkül. A közepek simulékonyak, gyorsak és tiszták voltak. Az N90Q hangjában érezhettünk könnyed légiességet és színeket, izgalmakat, "játékosságot" is. Nem az volt a célja, hogy erejét fitogtassa, de attól még pár grammnyi súlyt, combos basszusokat odacsempészett, ha dubstep, hip hop vagy lowtemp jellegű zenéket indítottunk el.

A zárt kialakításból eredően eleve kicsit közvetlen, intim hangszínpadot kaptunk. Tagoltság és irányítottság terén remek munkát végeztek az 52 mm-es hangszórók, levegősség terén viszont értelemszerűen nem kaptuk meg azt a szellős, pehelykönnyű érzést, amit a high end nyitott fülesek gond nélkül biztosítanak. Cserébe a megfogott, kalibrált hangot magunkkal vihettük zajosabb, szerkesztőségünktől távol eső helyekre is. Például autópályán haladva, 130 km/óra sebességgel haladva, egy hétköznapi szedán hátsó ülésén tartózkodva, hatványozottan előnyössé vált az N90Q zajszűrő képessége. Abba az előnyös helyzetbe kerülhettünk, hogy a kedvenc zenéinket, akár elektronikusan felturbózott vagy rockosabb műfajokat is, ugyanúgy tudtunk élvezni, szinte olyan nyugalommal, mintha otthon ülnénk. Az  autó motorjának monoton búgása csak egy távoli, gyengécske morajlássá csökkent.

A hangszínszabályzót többnyire a "közepesen mély" vagy "enyhén magas" beállítások valamelyikén hagytuk. A legalacsonyabb beállításon túlzottan öblössé váltak az N90Q középső frekvenciái, a legmagasabb frekvenciák kiemelésével pedig még a gyengéd hangszeres felvételek is fárasztóbbá váltak, ugyanakkor a túlzottan kiélezett ízek megfosztottak minket a valósághű érzettől. Talán jobb lett volna, ha kihagyják a hangszínszabályzás lehetőségét, elvégre a legtöbb mobileszköz és lejátszó program is nyújt ilyen opciót. Más kérdés, hogy fejhallgatóra applikált forgótárcsával ezt még egy gyártó sem tette elérhetővé, talán az AKG célja pontosan ez volt; hogy mindenáron elsők legyenek valamiben.

AKG N90Q fejhallgató

A gombnyomásra elérhető három "térmód" viszont érdekesnek, sőt, kifejezetten használhatónak bizonyult. A virtuális térhatás engedélyezésével csak egy leheletnyi visszhangot és némi mélységtágítást végzett az N90Q processzora. Eredményként tényleg kicsit úgy éreztük, mintha egy csendes szobában hallgatnánk egy precízen bekalibrált, egyforma hangfalakból felépített házimozit. A "stúdió mód" engedélyezésével nyersebb, lényegre törőbb lett az N90Q hangja, aminek köszönhetően szinte akaratlanul is "ránk támadtak" a részletek, az apró effektusokat így hamarabb észre tudtuk venni. Például a Foo Fighters - The Pretender c. számának legelején most először jöttünk rá, hogy hegedűk is szólnak, ráadásul nem csekély feszültségkeltő szereppel.

AKG N90Q fejhallgató és Quincy Jones

Az N90Q előadásmódja kifejezetten élvezetes, és lehetett rajta érezni, hogy fejlesztői sok munkaórát szántak karakterének kidolgozására. Rá kellett jönnünk viszont, hogy ezt a "személyre szabható" hangra való igyekvést maga a fejhallgató minduntalan éreztette velünk. Talán csak pszichikai okokból, de nem tudtunk elvonatkoztatni tőle, hogy egy áramkörökkel behálózott, ún. "intelligens" rendszer generálta a hanghullámokat dobhártyánk számára. Ez a kicsit technikai íz is része volt az N90Q hangjának, ezért bármennyire is hifis és tiszta teljesítményt kaptunk, a high end megoldások észrevétlen, áttetsző stílusával nem említhetjük egy lapon.

Záró gondolatok

Az AKG N90Q eleinte azt a hatást keltette, mint egy "bármire" illetve bármilyen körülményekhez idomuló fejhallgató. Mindazonáltal az autópályán szerzett pozitív tapasztalatokra alapozva meg merjük kockáztatni, hogy elsősorban utazásra, és csak kisebb arányban otthoni használatra való. Tény, hogy a négy fal között, vagy az irodában ülve is élvezettel hallgattuk, ám kis hangerőn, halk környezetben hallhatóvá vált egy alig észrevehető, finoman susogó hang. Minket nem zavart ez a hangyányi, aktív elektronika által generált mellékzaj, de egy maximalista vájtfülű fejével gondolkodva elhisszük, ha valakinek ez számottevő. Mindent összegezve az N90Q egy mérföldkő a fejhallgatógyártásban, de nem akusztikai, hanem stilisztikai értelemben. Bele lehet kötni az árba és a testes készülékházba, de tessék mutatni még egy olyan fejhallgatót, ami ugyanezeket a szolgáltatásokat egy dobozba csomagolva tartalmazza... és igen, jelenleg nincs más alternatíva. Lényegében mindent ki akartak hozni a mobil kategóriából a manapság szórványosan alkalmazott fejhallgatós trendek egybeolvasztásával, és voltaképpen, sikerült nekik. Bízunk benne, hogy az N90Q-ban alkalmazott hasznos tulajdonságokat idővel a megfizethetőbb szegmensben is alkalmazni fogja az AKG, addig egyelőre nagyon szűk rétegnek és csak specifikus igényekkel rendelkező felhasználóknak jelent jó választást.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.