Atlas Eos Modular 2.5em hifi tápelosztó teszt
A zene táplálója
2025. február 18., kedd, 20:25
Atlas AtlasCables elosztó tápelosztó Atlas Cables Atlas teszt hifi elosztó hifi tápelosztó tápelosztó teszt hifi tápelosztó teszt
A high end hifi világban számos extravagáns, titkolózással övezett "hangjavító" termékkel szembesülünk, melyek ára sokszor a csillagos eget is eléri. A skót székhelyű Atlas saját fejlesztésű Eos Modular 2.5em tápelosztója nem a semmiből varázsol csodálatos hangot, hanem egyszerűen jobb alkatrészekkel rendelkezik, mint a hétköznapi, műanyag házas alternatívák. Használatával a gyártó állítása szerint akadálytalanul juttatható hifi rendszerünkhöz az áram, de milyen hatást gyakorol mindez a hangzásra?
Mi a baj az átlagos hálózatokkal?
Az Atlas okfejtése a következő (magyarra fordítva): Egy idealizált világban az lenne egy hifi rendszer elektromos hálózathoz csatlakoztatásának legjobb módja, ha minden egyes eszköznek kapcsoló nélküli aljzatot biztosítunk és minden aljzat közvetlenül az áramkörhöz, vagy pedig ahhoz a kismegszakítóhoz vezet, amely az otthon bejövő áramánál került telepítésre. Viszont némely hangrendszer akár 8, vagy 12 aljzatot igényel, ami sokaknak a ház költséges újra kábelezését tenné szükségessé. Tehát a való életben legtöbben elosztót használnak és mivel e kiegészítők ugyanúgy néznek ki, legtöbben végül relatív olcsó darabok mellett döntenek, amik a helyi szupermarketben fellelhetők.
Azonban az ilyen olcsó tápelosztók használata ronthat egy jó rendszer hangzásán és határozottan visszavon minden előnyt, amit a magasabb színvonalú tápkábelek alkalmazása nyújt az Eos Modular 2.5em minőségi, alacsony veszteségű kimenő aljzatokkal rendelkezik, melyek a hozzájuk illő tápcsatlakozóval (amilyen az Eos széria tápkábelein is található) jelentősen javíthatja a rendszer hanghűségét. Az Atlas Eos Modular 2.5em belső kábelezése pontosan az a nagy tisztaságú és keresztmetszetű OFC vezető, mint amit az Eos em árnyékolt tápkábelek (teszt hamarosan) tartalmaznak.
A fenti ábra mutatja, hogyan alakították ki tesztalanyunk belső kábelezését. Gyártója leírása alapján ez azt jelenti, hogy a hangrendszer minden eszköze által felvett áram ugyanazokon a (z anyagi értelemben) konzisztens kábeleken halad át. Egyúttal az a javaslat, hogy a magas áramigényű eszközöket érdemes bedugni az elosztó IEC bemenetéhez legközelebb eső aljzatba. Az Atlas komplett áramellátásról és saját tápelosztó termékeiről készült, angol nyelvű jelentése megtalálható a honlapján is.
Küllem
A szóban forgó eszköz hasonlóan mutat, mint a hagyományos, irodai elosztó "csíkok", de közelebbről nézve egyértelműen más minőségi szintet képvisel. Árnyékolási célból alumínium házzal rendelkezik. A sarkainál lévő fülek által kiegészítő, csomagolás részét képező talpakat (műanyag csúszásgátló vagy tüske) tudunk felhelyezni vibrációcsökkentés céljából, vagy falra is tudjuk szerelni. Került rá egy közvetlen földelő csavar is, mely kifejezetten a Grun kiadású Atlas kábelek földelésére szolgál, további zajszint csökkentés céljából.
Meghallgatás
Feltételezzük, hogy az Atlas Eos Modular 2.5em olyan hifi rendszer tulajdonosoknak készült, akik egy hétköznapi tápelosztóval rendelkeznek és attól magasabb minőségűre váltanának. A kipróbálást ennek megfelelően modelleztük: elővettünk egy olcsó alternatívát, mely beépített kábellel és kapcsolóval rendelkezett. Végig hallgattunk rajta egy zeneszámot, majd a láncban lévő valamennyi elektronikát az Atlas kimeneteire költöztettük át. A gyártó ajánlásának megfelelően a fali konnektor és az elosztó közé Eos 2.5em, az erősítő/lejátszó számára pedig Eos 1.5em kábeleket illesztettünk be. Rendszerünk az alábbi elemeket tartalmazta:
Lejátszó: Reavon UBR-X200
Erősítő: Krell K-300i integrált sztereó erősítő
Hangfal: Bowers & Wilkins 705 S3
Elsőként olyan zeneszámmal kezdtük, melynek előállítási minősége, hangmérnöki munkára értve kifogástalan szintet ütött meg. Ez Sara K. - Stars c. dala volt, a hangminőség megszállott hozzáállásáról híres Stockfisch Records kiadó közreműködésével. Tipikusan olyan zene, ami már egy fapados sztereó rendszeren is szép, kerek, kristálytiszta hangzással jelenik meg. Az alap (olcsó) tápelosztóval is egész elfogadható összképpel jött át a muzsika, bár hozzá kell tenni, hogy közel nem olyan színpad megjelenítéssel, amit egy bőven ötmillió forint fölötti összeállítástól. Ráadásul az élesebb tónusokban furcsa elszíneződést figyeltünk meg, mely többé-kevésbé technikai irányba terelte a zenét. Ezt követően kicseréltük a tápelosztót és újraindítottuk a zeneszámot.
Ha nagyon röviden kell megfogalmazni, hogy miben lett jobb az élmény: mindenben. A párezer forintos elosztó esetében nehezen különült el az ének a többi hangszer sávjától. Az Atlas beillesztését követően egyértelműen önálló rétegként jelent meg Sara K. hangja és a színpad oldalirányban is jobban kiúszott, valamint az összhatás kevésbé volt ömlengő, tolakodó. Pontosabb és több érzelmet kiváltó zenei élményben volt részünk, a kis részletek (különösen a háttérben lévő csengettyűk) lecsengése finomabb volt, miközben a légkör, általános atmoszféra jobban meghatározott pozíciókra épült.
A különbség meglepőbb volt Olivier Latry - Midnight at Notre-Dame c. albumát hallgatva, mely csak egyetlen hangszert (orgona) tartalmazott, de sokkal mélyebb és tágasabb térben elhelyezve. Az alap elosztó alkalmazása egy fülnek kevésbé kellemes, magasabb jelszinten (hangerőn) már-már bántó hangzást eredményezett. Nem tudtuk megfogalmazni, hogy micsoda volt, de valami eltorzult a kontrasztos részletek körül, ami zavaró érzetet keltett. A tér kissé laposnak tűnt és hiányzott az orgona szellős, áramló hangzása. Az Atlas beillesztését követően sokkal élvezetesebb, nyíltabb és csupaszabb módon jelent meg a hangszer és a katedrális légköre is. Felszabadítóbb és katartikusabb élménnyé vált Bach feldolgozását hallgatni, ugyanakkor a mélyebb regiszterek feszessége, testessége még profibban átjött. A Krell eleve rendkívül határozott és definiált basszusokat hozott ki a 705 S3-ból, de az Atlas bevonása mindent rendezettebb és őszintébb irányba terelt.
Korábbi tápelosztó teszteknél is volt rá alkalom, hogy konkrétan rossz, nehezen befogadható hangból sikerült jó, fülnek sokkal kellemesebb karaktert elérni - ám azok jellemzően a jelenlegi tesztalany többszörösébe kerültek, így várható volt tőlük egy drasztikus eltérés. Az Atlas Eos Modular 2.5 nemcsak az előbb említett, eleve kiváló minőségű zenéknél terelte rendszerünk tudását egy fejlettebb és kifinomultabb irányba, hanem hétköznapibb művek esetén is. Utóbbira példa volt a progresszív rockgitáros virtuóz, Joe Satriani - Wind In The Trees c. száma, mely feltette az i-re a pontot. Konkrétan az a vélemény fogalmazódott meg bennünk a hétköznapi elosztó alkalmazásakor, hogy ezt a sztereó szettet biztosan nem vásároltuk volna meg, még harmadáron sem. Ezután beilleszkedett az Atlas (hozzá kell tenni, hogy vele együtt a faltól érkező kábel is) és a véleményünk egy csapásra gyökeresen megváltozott. Alapállapot (olcsó elosztó) problémát okozott, hogy a túlzottan rideg, csattogó cintányér teljesen elvonta figyelmünket a zenéről. Utóbbi vissza-visszatérő probléma az analitikus irányba hajló hangsugárzó esetében, mármint az, hogy nem megfelelő tápellátás vagy kábelezés esetén túlságosan nyers és színezett tónussal egészítik ki az éppen hallgatott műsort, különösen annak magasabb frekvenciás összetevőit. Az Eos Modular 2.5 helyre billentette a problémás részeket, segítve, hogy a cintányér befogadhatóbb ábrázolással jelenjen meg. A korábban oda nem illő, hűvös részletek jelentősen mérséklődtek, pihentetőbb és lazább színpadot kaptunk, melyben jobb egyensúllyal érvényesült a basszusgitár, zongora, lábdob és persze Satriani ikonikus gitárjátéka is. Eközben a korábbi zeneszámokhoz hasonlóan, a színpad rendezettsége és tagolása ugyancsak pozitívan változott.
Végszó
Amennyiben egy átlagos, otthoni elektromos hálózat és sima, párezres elosztó a kiindulási alap, az Atlas Eos Modular 2.5 apró, de bosszantó színeződést, torzulást távolíthat el a zenei élményből, mi ezt tapasztaltuk a teszthez használt eszközökkel. Nélküle kevésbé volt élvezetes a műsorok hallgatása, élesebb részleteket tartalmazó műveknél egyenesen bántott, amit a B&W dobozok műveltek. Ismét meg kell jegyezni, hogy a pozitív változásokban nemcsak az Atlas tápelosztó, hanem az előtte lévő Atlas Eos 2.5em tápkábel is szerepet játszott. Utóbbival kombinálva már 300 000 forint fölötti összeget kapunk, de a meghallgatáshoz használt szett arányaihoz mérten szerintünk így sem lőttünk túl a célon. Kíváncsiság lett úrrá rajtunk azt illetően, hogy vajon a Krell és B&W hogyan "reagált" volna a még masszívabb kialakítású Atlas Eos Modular 4.0em tápelosztóra? Egy jövőbeni cikkben ezt a kérdést fogjuk megválaszolni.
Hátrányként nem sok fogalmazódott meg bennünk, legfeljebb annyi, hogy az eszköz nem tartalmaz saját kapcsolót, bár utóbbit az Atlas tervezői szándékosan hagyják ki valamennyi hálózati elosztójukból és egyébként sem javasolják, hogy a hifi rendszer számára fenntartott tápösvény kapcsolóval rendelkezzen (a kismegszakítót leszámítva).
A jelen cikkben taglalt kiegészítő azonnali és egyértelmű hangminőség javulást eredményezett. Kizárólag pozitív változásokra lettünk figyelmesek és mindezt nem lengte körül semmilyen marketinges titkolózás. A gyártó egy józan koncepciót követett, egzotikus anyagok és aktív szűrőelemek beiktatása nélkül. Aki rendelkezik egy felsőbb kategóriás hangrendszerrel, melyhez stabil alapot keres tápelosztó képében, de erre a kategóriára nem kíván az Atlas opciójánál többet fordítani anyagilag, annak íme egy Ajánlott Vétel.
Atlas Eos Modular 2.5em hifi tápelosztó
Műszaki adatok
Kimenet: | 6 db Schuko |
Bemenet: | IEC-C13 |
Tartozékok: | gumitalp és tüske készlet |
Méretek: | 440 x 120 x 60 mm |
Ár (a cikk megjelenésekor): | 174 990 Ft |
AKCIÓS ár (a cikk megjelenésekor): | 129 990 Ft |
Forgalmazó: |
ART OF SOUND Hungary Kft. |
Webshop: | myhifi.hu |
Mérleg
Pontosabb hangszínpad megjelenítés, simább magas frekvencia visszaadás
Egy alapszintű elosztóhoz képest tisztább és élvezetesebb zenei élmény
Igényes kivitel, tartósságot sugalló alkatrészek, akár falra is szerelhető
Az alap bejövő kábel hangminőség szempontjából nem kedvező, jobb ki se csomagolni
Kapcsolót nem tartalmaz (bár ez a gyártói koncepció részét képezi)
Szubjektív vélemény
Hangminőség: | |
Kivitel: | |
Ár/érték arány: |
További cikkek: