Yamaha HPH-200 hifi fejhallgató teszt

2012. július 30., hétfő, 07:05

Yamaha HPH-200 fejhallgató audio hifi hifi fejhallgató Yamaha fejhallgató fejhallgató teszt hifi fejhallgató teszt Yamaha fejhallgató teszt

A Yamaha palettáján mindössze egy fejhallgató árválkodik, a HPH-200. Ez a magányos példány külsőre nem tűnik izgalmasnak, mégis ígéretes gondolatokat fűz hozzá a gyártó. Átlagos kábelezés, átlagosnál valamivel jobb konstrukció, még csak utcára se vihetjük - mégis mi az, amivel egy ilyen termék elnyeri a vásárló tetszését? A hang, kérem szépen, röviden és tömören maga a hang!

Yamaha HPH-200 fejhallgatóYamaha HPH-200 fejhallgatóYamaha HPH-200 fejhallgatóYamaha HPH-200 fejhallgatóYamaha HPH-200 fejhallgató toldalék kábel és csatlakozóYamaha HPH-200 fejhallgatóYamaha HPH-200 fejhallgató

Szerény bemutatkozás

A Yamaha HPH-200 csomagolása szolid, diszkrét feketeségbe öltözött kartonján mindössze néhány alapvető specifikációval találkozni. Egyes papírravetett megjegyzéseket elcsippentve kapunk némi sugallatot, a termék hangminőségét illetően, persze ebben az árkategóriában ez talán elvárható. A hangszerei és szórakoztató-elektronikai berendezései miatt világszerte elismert Yamaha egyetlen fejhallgatója szerényen, selyempárnák és habszivacs nélkül, "csupán" buborékfólia kabátban ugrik elő dobozából. Nem nehéz darab, mindössze 180 grammot nyom. Kézbevétele olyan, mint ha a levegőt próbálnánk emelni. Légiességét tovább fokozzák teljesen nyitott kamrái. A fülünket érintő részre finom anyagú, fekete plüsspárnákat húztak, ezek milyenségére még kitérünk. Tesztalanyunk megépítettsége sallangoktól, látványelemektől mentes, kosarainak oldalsó, lyukacsos lemeze kapott egy leheletvékony lakkréteget, egyéb részletei matt-feketén sötétlenek. A finom bőrrel borított fejpánt rugalmas, alumínium betétes szára kultúráltan kattan, és felhelyezés után is szépen a helyén marad. A kétoldalt behúzott kábelek nem cserélhetőek, gyanúsan vékonyak, keresztmetszetük kihathat a hangzásra, viszont egyáltalán nem zavaróak viselés közben. A gyárilag 1,2 méter hosszú 3,5 mm-es Jack csatlakozófejes zsinór mellé kapunk egy 2 méteres hosszabbítót, illetve 6,3 mm-es Jack átalakítót, ami jól jöhet, ha komolyabb vasra kötnénk a fejhallgatót. De mivel érdemes hajtani egy ilyen példányt?

Yamaha HPH-200 fejhallgató

Minden megengedett

A 48 Ohm névleges impedancia egyfajta arany középutat jelent. Ráköthetjük a HPH-200-at bármilyen mobileszközre, úgy is dinamikusan fog szólni, de érezhetően jobb eredményt kapunk akár belépőszintű fejhallgató erősítőkkel is. Mi két eszközt alkalmaztunk e teszt megírásakor, egy iPhone 3GS-t (hangszínszabályzó nélkül), és a Furutech GT40 készüléket. Utóbbi talán kicsit túlzás egy ilyen füleshez, de kíváncsiak voltunk, milyen képességekre számíthatunk csúcsminőségű meghajtással. Szűk egy hónapon keresztül használtuk a Yamaha fejhallgatót, végigkísérve bejáratását, megtapasztalva olyan dolgokat, melyek hosszú távon kerülnek felszínre. Ilyen apróság például a korábban említett fülpárna. Ennek kivitele szép, viszont igazi "pormágnesként" funkcionál, ezért használaton kívül javasolt valahova elzárni a fejhallgatót. Másfelől a plüss szövet igen jól melegíti fülünket, ami télen egyértelműen előny, nyáron (~32 fokos szobahőmérsékletben) egyeseket frusztrálhat. Szóval apró kompromisszumokkal küzd, de tagadhatatlanul jó komfortérzetet biztosít a HPH-200. A struktúra pehelykönnyű kivitelének köszönhetően tényleg alig vesszük észre, hogy fejünkön van, egy-másfél óra után kissé nyomni kezdenek a kamrák, de pár percnyi pihentetés után újabb egy órát viselhettük. Tehát az idő nem gond, de egyértelmű követelmény a csendes szféra. Ez a füles nem utazáshoz, nem zajos környezethez lett optimalizálva, hanem otthoni, nyugodt zenehallgatáshoz. Persze filmezni és játszani is lehet vele, tapasztalatunk szerint multimédiás célokra kiválóan alkalmas.

Hangminőség

Tesztalanyunk e téren határozottan győzedelmeskedett. Persze nem azonnal, mivel az első megszólaláskor erősen érezni lehetett a bejáratás szükségességét. Szinte meghökkentő volt kihallani, milyen változásokon megy keresztül a fejhallgató karakterisztikája, mindössze pár nap során. Folyamatos használat mellett másfél hétig tartott, míg "beállt" a Yamaha végleges szájízére, és aztán élmény volt vele zenét hallgatni. Nyitottsága szokatlanul tágas térérzetet nyújt, távolságokat és mélységeket érzékelhetünk, függetlenül attól, hogy ilyen kicsi kabinetekkel rendelkezik (elvégre 40 milliméteres hangszórókat préseltek belé). A közép- és magashangok kidolgozottságával meg voltunk elégedve, a cintányér vagy hozzá hasonló effektusok szép felbontással, valósághűen törnek elő. Az ének illetve beszédhangok testesek, de nem tolakodóak, a HPH-200 ügyesen egyensúlyban tartja e régiókat. Mélyhangzását is rendben találtuk, ahhoz képest, hogy nyitott rendszerről beszélünk, elismerésre méltó teljesítmény, akár vadabb műfajokat (pl. Korn, Muse, Dream Theatre, Global Deejays) is leleményesen fogyasztott tesztalanyunk. Lábdob, géppel kevert mély, ütközés, robbanás egy filmben, neki szinte mindegy. Lemegy olyan mélyre, hogy agyunkat az esetek döntő részében képes legyen átverni. Ami azt illeti, akusztikus műfajoknál néha már túlságosan "szépek" lettek basszusai, ami kategóriáját figyelembevéve megbocsátható, elvégre nem high-end, hanem minőségi hifi fejhallgatóról esik szó. Műfajokkal nem válogat, szép dinamikával büszkélkedhet filmeknél, zenéknél, de még számítógépes játékoknál is. Utóbbit igazolja, hogy a tesztidőszak alatt újra végigjátszottam régi kedvencemet, a Half Life 2-t, szerencsére nem haltam meg sokszor, mert a füles mindig időben érzékeltette, hányan és melyik irányból érkeznek a rosszfiúk. Aztán sajna kaptam egy csúnya gránátot, mert épp a térhatáson ámuldoztam, ki hinné, hogy egy videojáték hangja sokszor a filmekénél is realisztikusabb?

Végítélet

A Yamaha HPH-200 fejhallgatóban az a legjobb, hogy (habár csak) egyedüli tagja a gyártó fejhallgatós szegmensének, viszont legalább egy nagy márkához méltó szerepet tölt be az űrben. Nyugodtan merjük ajánlani minőségi zenehallgatáshoz, és nem kevésbé lesz élvezetes vele filmet nézni, játszani, vagy épp otthoni zenés gyakorlatokhoz, monitorozni. Legutóbbi felvetés nem véletlen, még a cég is javasolja hangszer tulajdonosoknak, most már érthető, miért. Azt a hangot kapjuk, ami ebben a kategóriában elvárható, csak trükkös módon szerény köntösbe zárva.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.